Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde ignatov andrei » 13 Aug 2017, 02:03

Ioan Guist scrie:
Dar in mintea mea sucita am aplicat-o vice versa acum15 ani ,

Nu cumva erai inca angajat pe la Procter & Gamble, iar apicultura era doar o optiune de trai...?!?
"De multe ori taci fiindca esti convins de prostia adversarului." Nicolae Iorga.
ignatov andrei

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde ignatov andrei » 13 Aug 2017, 02:07

Faci industrial... bravo tie!!!
Lasa-i, taica, pe cei ce mai vor sa cerceteze!
Ultima oară modificat de ignatov andrei pe 13 Aug 2017, 02:16, modificat de 2 ori în total.
"De multe ori taci fiindca esti convins de prostia adversarului." Nicolae Iorga.
ignatov andrei

Mesajde ignatov andrei » 13 Aug 2017, 02:14

Ioan Guist scrie:Mentiune.
Am fundurile cu plasa de aerisire pe toata suprafata fundului. Tot anul. Nu am subere sau alte obturatore.
Cunosc cu indeamanuntul si carentele si neajunsurile colegilor ce combat fundul cu plasa, fiinca am indraznit sa trec prin ele. Nu am insa nici un interes sau motivare sa intru in detalii.
Fiecare cu ...treaba lui, fiecare cu convingerile lui.

Iar stupii, la cules de Rudbeckia, pe 3 august, aveau doar 3(trei) albine in cat!
ignatov andrei

Mesajde Ioan Guist » 13 Aug 2017, 09:09

Da, recunosc . Am avut si probabil voi mai avea si ani prosti. Cusosc si lipsa de cules pe un an intreg si ani cu accidente incarcati de stupi si ani cu otraviri si stropiri .Am trecut prin toate . Prin loci si nozeme, prin varoa si varos.Printre oameni buni si pintre oameni ne-buni.

Domnule Andrei, sunt in picioare! Sunt sanatos si ...multumesc frumos de ganduri.
Nu mai vand miere de salcam din productia 2015. Dar vand roi.
Ioan Guist

Mesajde Hunbee » 13 Aug 2017, 09:10

Din toata discutie se reconfirma o realitate trista. Suntem da-ti dracului ca breasla si chiar popor.
Hunbee

Mesajde yuonyuon » 13 Aug 2017, 13:59

Hunbee scrie:Din toata discutie se reconfirma o realitate trista. Suntem da-ti dracului ca breasla si chiar popor.
realitatea bato vina.... oare nu e perceptia distorsionata a fiecaruia in parte asupra unor aspecte .

hai ....succesuri in domeniu pe care lati ales "candva".
yuonyuon

Mesajde Ioan Guist » 13 Aug 2017, 17:23

ignatov andrei scrie:Faci industrial... bravo tie!!!
Lasa-i, taica, pe cei ce mai vor sa cerceteze!

Macar io incerc ,nu reusesc tot timpul ca nu sunt Gigi de la scularie sa stiu tot.
Dar sa fiti lasati in pace sa ce ?? sa CERCETEZE? ! Macar umorul nu va parasit Domnule Andrei. Hai ca am o saptamana mishto. Am ras cu pofta. Si mai sunt cativa ce hohotesc ca -i aud de la mine din hala.

Cercetati ... cercetati si iara cercetati !! Si ma rog cum nu sunteti lasati ? Niste banditi ce ingradesc Cercetatorii si nu-i lasa sa cerceteze :lol: :lol:
Pare rau, as mai scrie dar ma doare burta si putin ...falcile.
Ioan Guist

Mesajde cristian bh » 13 Aug 2017, 18:21

No,...amu dilema? :lol:
Fişiere ataşate
rsz_dsc_0048.jpg
cristian bh

Mesajde peterneamt » 13 Aug 2017, 18:28

Clima se schimbă....şi nu în bine ( încălzirea globală este reală ) ! În iulie- august 2017 am avut la stupină mai multe zile cu peste 40 de grade Celsius la umbră ( am stupii în plin soare, nu la umbră, pentru că, unde este umbră este pericol să crească apa... ) şi faptul că am stupii cu sită şi subăr pe fund şi sită clasică ( STAS ) în loc de podişor peste care am polistiren extrudat de 20mm şi încă un polistiren extrudat în capac.........., asta a făcut ca albinele să facă ventilaţie din interiorul stupului..... şi să nu am rame topite........cum au alţi apicultori de pe malul Dunării , unde şi eu am amplasată stupina..... La noi , zilele trecute, a fost cod roşu de caniculă..... în alte zone nu ,la noi seceta este intrată în normalitate...... iar alţii au probleme cu inundaţiile ...! Părerea mea este că : nu strică să ai stupul astfel gândit, încât să poţi să-ţi ajuţi albinele atunci când au nevoie ......( transport , prea frig, sau prea cald )!
ps. Dragii mei .....sunteţi pe podiumul aprecierii noastre ( cei mai apreciaţi )şi apicultorii vă aşteaptă cu nerăbdare postările e păcat de....... efortul dumneavoastră să .... deci, continuaţi constructiv ! ;)
peterneamt

Mesajde asd5 » 13 Aug 2017, 19:18

La mine in zona de munte nu am nevoie de plasa insa sunt convins ca foloseste prin sud. Anul asta a fost populatie enorma semn ca albina a trait mai mult ca in alti ani insa in mod sigur nu datorita stupului.
asd5

Mesajde vasilefi » 13 Aug 2017, 21:07

Ioan Guist scrie:Mentiune.
Am fundurile cu plasa de aerisire pe toata suprafata fundului. Tot anul. Nu am subere sau alte obturatore.
Cunosc cu indeamanuntul si carentele si neajunsurile colegilor ce combat fundul cu plasa, fiinca am indraznit sa trec prin ele. Nu am insa nici un interes sau motivare sa intru in detalii.
Fiecare cu ...treaba lui, fiecare cu convingerile lui.

Dacă nu aveți subere înseamnă ca faceți tratament cu fundul deschis?
vasilefi

Mesajde Ioan Guist » 13 Aug 2017, 21:20

1 Nu fac tratamente cu fumigatii.O singura data am facut,in primul an adica.Parerea mea e ca fumigatiile si fureto sau "subliminal" sunt frectii la picior de lemn.
Intr-odiscutie cu un coleg valoros ( nu e peiorativ)de la Icdea, au recunoscut dupa 10 ani ca nu sunt pregatiti sa lanseze un tratament anti Varoa pentru stupinele de intensiv . deaceea au si lasat importurile mai ....pe liber.
2 Revin.
Ioan Guist

Mesajde mausica » 13 Aug 2017, 21:29

Ioan Guist scrie:1 Nu fac tratamente cu fumigatii.O singura data am facut,in primul an adica.Parerea mea e ca fumigatiile si fureto sau "subliminal" sunt frectii la picior de lemn.

Cum luptati impotriva varooa ?
Ce tratamente folositi ?
Multumesc
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
mausica

Mesajde vslsilviu » 13 Aug 2017, 21:55

Marius... intrebi cu manusile puse!

Eu as intreba: cum aducem Apivar? (de exemplu) si mai ales la un pret decent!
Ca pe Amazon (https://www.amazon.com/gp/product/B01M0 ... bw_c_x_1_w) la 8$ pe familie... pare un pic cam mult doar pentru un tratament.
Si daca se poate un raspuns direct la intrebare. Spun asta deoarece acum vreo 3 ani l-am intrebat pe Dragos ce parere are despre Bayvarol (este si postat pe undeva) si m-a luat drept "pinguin". Imediat ce a gasit sursa de subventionat... acum Bayvarol este perfect! Nu are cum sa fie perfect daca nu variaza si cu altceva; acel altceva ideal (dupa parerea mea), la acest moment este Apivar.
Se mai gasesc si variante bio, dar sunt si mai scumpe si daca nu le combin si cu ceva "chimic" nu prea am incredere.

Multumesc anticipat!
vslsilviu

Mesajde Ioan Guist » 13 Aug 2017, 23:12

yuonyuon scrie: pentru ca se face curent cu urdinisul , deaceaia se pune folie deasupra. Simplu ca la gradinita. pui folie de nailon nu se mai face curent si albina isi pastreaza microclimatu /temperatura etc.

in schimb la fondurile cu plasa apar socuri de temperatura mai mari decat la cei cu fund plin si de aici ......

tu la casa ai patru pereti sau 3 ? daca scade temperatura brusc afara in ce camera se resimte socul mai tare? astea is la mintea cocosului.

temperatura de 34/35 va exista doar unde este al;bina acoperitoare in caz in care temperatura scade . auma iar cu cat scade mai mult cu atat aria albinei acoperitoare se restrange mai mult si va ramane puiet neacoperit .

poate ca uni ati observat iarna la stupii cu fund plin veti vedea o parte din zapada/gheata topita pe capace sau o laterala unde este ghemul format , in schim la cei cu sita e bocna.
Asta intre noi "incepatorii".

Edit: Apropo la FS anul asta am avut intre 10 grade noaptea si 35 ziua , diferenta draq

De ce nu-i asa ? De ce-i taman altfel?
Pai uite o provocare : Luati la anul o familie zdravana si turnat-o intr-o lada cu fundul inchis , cu aerisire in capac, cu urdinis etc etc. Lada dumnitale adicatelea. Hrana pe ea si da-i pace pana in toamna. si ierneaza cu ea cum vrea ea.Dupa aia mai discutam.
Mai ia o familie si pune-o intr-o lada cu Fund cu sita totala. Fa aidoma ca si la prima. Dupa experiment se poate sa pricepeti ca eu nu am nimic de dat. Albina ne da !! Lectii.
Subliniez ca am uitat, fara rame fara ceara .Doar lada cu ce are ea

Comparatiile cu apartamentul si cu mamiferele sunt puerile si deci nu va contrez.

Ce nu intelegeti este ca o data ce-i scoasa din scorbura si pusa in stupi sistematici , lucrurile se schimba radical in munca cu albinele. Jocul este sa o ducem cat mai aproape de ce vrea ea.

Daca pana si stramosii nostrii tineau albinele in cosnite cu goiera in jos si nu in sus :lol: De prosti ce erau nu stiau ca vor face frigul peste iarna??Nu stiau ca va traii mai putin?
Asta cu traitul mai putin fiinca o trage la glezne e scoasa din putul gandirii si nu are absolut nici-o legatura cu realul. Ba din contra !!
Ioan Guist

Mesajde Closcutz » 14 Aug 2017, 00:03

Bade Ioane va rugam din suflet sa ne spuneti cum tratati de varroa si cu ce...de cate ori pe an(sau in functie de cati paduchi gasiti prin sondaj)...?
Closcutz

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE