Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde yuonyuon » 19 Iun 2022, 09:28

chiar nu se plange nimeni de seceta asta "ascunsa" ?...sau facut productii record la "primu cules" (amorfa salcam etc)...dar din ce am auzit la altii.... sunt stupari ce le mor stupii de foame la data asta ....ma refer la stuparii ce nu "investesc" si asteapta floarea soarelui ...(posibil sa nu o mai prinda in ritmul asta)
yuonyuon

Mesajde Balian » 19 Iun 2022, 15:37

Nu de mulți ani s-a format această situație, de a nu fi absolut nici o intrare de nectar şi polen în plină vară. Tot am plâns în anii trecuți că în jurul meu se transformă natura deşert dintro săptămână în alta. Am învâțat pe pielea mea ce nu a crezut nimeni. Şi mie era greu de acceptat. De atunci sunt pregătit pentru tot ce poate fi rău. Măcar din această privință. Albinele au lucrat minunat până acum şi sper că vor şi mai lucra în continuare la fs. Merită toată atenția noastră a stuparilor să le ajutăm în perioadele mai puțin roditoare. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Mesajde Shrek » 22 Sep 2022, 20:27

Eh, cum este cu bk pe timpurile astea în Transilvania și nordul Moldovei? Acolo zici ca vine Crăciunul, nu octoberfest!
Am văzut undeva, între Oituz și, nu știu cum ii spune la localitatea ceea, dar oricum, în vârful muntelui, stupi în pastoral, la vremea asta. Oare ce or aduna albinele, ciuperci?
Shrek

Mesajde jonny_it » 23 Sep 2022, 10:51

Shrek scrie:Eh, cum este cu bk pe timpurile astea în Transilvania și nordul Moldovei? Acolo zici ca vine Crăciunul, nu octoberfest!
Am văzut undeva, între Oituz și, nu știu cum ii spune la localitatea ceea, dar oricum, în vârful muntelui, stupi în pastoral, la vremea asta. Oare ce or aduna albinele, ciuperci?

Si cu BK si cu altele este cam la fel. Hrana suficienta prin stupi(a trebuit sa completez la unii pt ca a fost seceta), poate sa vina zapada. Cu cat mai repede cu atat mai bine.
jonny_it

Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE