Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde vslsilviu » 02 Ian 2018, 19:50

Bambucha scrie:Spor la cutii in aprilie si tratamente in iulie :P Urmeaza un an interesant pe aici pe la noi!


:cry: din pacate, ai dreptate. Banuiesc familii care nu au incetat ponta deloc! (verificat)

Varroa o sa infloreasca in aceasta perioada!
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde jonny_it » 02 Ian 2018, 21:06

Bambucha scrie:Prognoza vremii de boboteaza in sud 11+12 grade. Temperaturi de primavara de la sf Nicolae incoace, ne miram de ce se impuieste alghina in noiembie...
Spor la cutii in aprilie si tratamente in iulie :P Urmeaza un an interesant pe aici pe la noi!


De saptamana viitoare cica se raceste.
Oricum consum foarte mic pana acum.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde jonny_it » 02 Ian 2018, 21:10

vslsilviu scrie: :cry: din pacate, ai dreptate. Banuiesc familii care nu au incetat ponta deloc! (verificat)

Varroa o sa infloreasca in aceasta perioada!


Galbejitele nu mai au puiet din toamna. :)

Imagine
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde danmirea » 02 Ian 2018, 22:40

nici la mine nu mai au puiet de ceva vreme...nici familiile la care am schimbat matcile (matci tinere) nu au puiet, nici roii nu au. consum extrem de mic pana acum.
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde gica.mosu » 03 Ian 2018, 09:18

....S-o credeti voiiiii..... :shock: A-ti verificat... :?: ...,la ce vreme a fost in decembrie ,multe or inceput treaba=ponta ;) Pana'nprezent vremea-iarna e comparabila, dpdvd al temp cu 2015 :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde cristi_vidican » 03 Ian 2018, 09:30

De Crăciun, albina la adăpător mai ceva ca primăvara. :o
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde tiih » 03 Ian 2018, 09:47

La multi ani!

Cred ca vremea se aseamana mai mult cu iarna 2013..2014..
In iarna 2014..2015 am avut si perioade de ger,ninsoare..si intervale mai calde..cred ca am avut cel mai friguros revelion in 2014..2015..
http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=& ... E5OXsdhvor
Dupa cum arata prognoza pe termen lung...anul asta nu vom avea iarna autentica in sudul Moldovei...
Se anunta un an roitor pentru familiile care au intrat in iarna sanatoase si puternice...
Se anunta un an cu pierderi mari pana in primavara ptr familiile care au intrat in iarna incorect tratate impotriva paduchelui..atinse de diferite boli in toamna gen... nosema... viroze...loca...sau deficit de proteina....
Vremea v-a contribui si ea la selectia coloniilor de albine....scapa si prolifereaza...CEI MAI PUTERNICI...!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde Balian » 03 Ian 2018, 10:38

Pe adăpător chiar neașteptat de multă albină. Cântarul însă indică consum mic.
Răspuns am primit după ce am controlat plăcile AV. Observând ce a căzut, situația
este foarte diferită în stupină. Pe placa AV a stupului cu căntar scăzământ puțin
deci nu are puiet. (Am cântar cu cartelă SIM. Oricum fac familia pe cântar este
mai slabă tot timpul anului!!)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde gica.mosu » 03 Ian 2018, 12:42

gica.mosu scrie:....S-o credeti voiiiii.....!?!!!! A-ti verificat...? ...,la ce vreme a fost in decembrie ,multe or inceput treaba=ponta ;) Pana'nprezent vremea-iarna e comparabila, dpdvd al temp cu 2015 !!!!


...Pt d-l Tiih....,eu am facut referire la dec 2015.... :shock: ...si iata am avut dreptate...viewtopic.php?f=10&t=108&start=2336..+ fila 148..., :o P.S-memoriea nu ma lasaaa inca..... :P P.S1- cand albina cara intens apa iarna(8-12* unele) au puiet dif stadii :idea:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde tiih » 03 Ian 2018, 13:59

Daca va refereati la dec 2015..si implicit la iarna2015..2016..aveti perfecta dreptate dl gica mosu ....
In utimii 5 ani iernile blande au alternat cu ierni mai putin blande...ierni blande fiind 2013-2014;2015-2016 si 2017-2018 deocamdata....
Referitor la prezenta puietului in luna decembrie...fenomenul il consider total anormal si nociv....eu unul nu cred sa am asa ceva,luandu-ma dupa zumzetul de la urdinis....caci capacul stupilor nu l-am mai ridicat dupa 20 octombrie si nici nu am de gand sa-l ridic pana la primul zbor de curatenie total ce ar aparea dupa 15...20 februarie,( de zeci de ani)... si atunci doar 1...2 minute cat sa pun o turta cu miere si zahar pudra pentru stimulare.....
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde jonny_it » 03 Ian 2018, 16:51

Aveti rabdare, o sa vina si frigul si o sa va saturati de el :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde kovacslg » 03 Ian 2018, 17:39

Perioada asta calda prelungita inseamna puiet la 4-5 ianuarie, cu cel putin 3-4 saptamani mai devreme decat in mod normal. (la mine)
Anul tercut nici la inceputul lunii febr nu era puiet. Ici colo erau familii care aveau, dar cu nici un avantaj vizibil in aprilie (extindere / egalizare)
Albina nascuta a generat o uzura care a anulat orice avantaj al acestuia!!!!

Deocamdata prognozele nu arata perioade de ger, cel putin in perioada urmatoare, iar pe termen lung prognozele sunt doar povesti, asa cum s-a vazut pana acum.
Acum poate va veni frigul, dar nu-i totuna ca sa fie frig 3 luni, sau o luna jumate.
In orice caz perioada asta calda nu a fost benefica deloc. Parere personala.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde danmirea » 03 Ian 2018, 23:36

am afirmat ca nu am puiet deoarece i-am verificat. am mai multi roi slabuti pusi cate doi in cutie si stiam ca nu au asa rezeerve suficiente de hrana. Vroiam sa le pun turte si de-aia am umblat in ei...am vazut cu aceasta ocazie ca nu am puiet iar consumul a fost infim, asadar nu le-am mai pus turte.
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde gica.mosu » 05 Ian 2018, 22:25

Daneee, ma bucur ca n-ai puiet(f multi au,siii eu,dar nu stiu)..... :shock: ..,la ce vreme a fost pana acm, nu-i ghini difel,avand in videri ca vine si"VA'JU"....,de altfel asa s-a intamplat mai in fiecari iarna(a se revedea ian 2016,prima decada,partial a doua:mrgreen: )....,poate, in aceasta iarna sa fie o ta'r mai blanda(o data la 2 ani vezi feb- mar 2016...cand pe 20 feb intra polen :o P.S- ce e mai trist, daca v-a fi ca in 2013 pe 7-16 martie(in doua randuri cu ger si zapezi mari, de au "ras" =canibalizat tot larvarul ...,v-a fi NASPA rau....:mrgreen:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde vslsilviu » 05 Ian 2018, 22:57

Pe 9 decembrie situatia arata astfel:

Imagine

Ce s-a schimbat de atunci? Au mai fost inca 3-4 zile cu peste 10 grade si ne mai pregatim de inca vreo 3 pana in 15.01. Are sens sa ma amagesc ca nu au puiet?
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde daffid mihailov » 06 Ian 2018, 00:59

Ne așteaptă februarie la cotitura. E de bine. Dacă apicultor ul nu face selecție măcar natura. Eu aștept sa vad ce rasa câștiga anul asta? Cred ca varroa bate și carpatina și buckfast.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori