Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde ignatius » 04 Ian 2013, 00:02

am spus ca nu e convingator ca in 10-12 mm va face fagurasi, si gasesc solutie sa fie mai mic de 10-12 mm, pt ca spre exemplu primul fagure din pat cald cu fata spre ramele din pat rece e posibil sa fie construit cu celulele mai lungi.
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde ignatius » 04 Ian 2013, 00:15

Doamne cat de mult urasc expresiile de genul "Daca nu crezi,experimenteaza si te vei convinge."

ca si cum omul respectiv nu mai are nici un argument si o arunca pe asta cu ok, fa-o, experimenteaza si convingete. Pai noi incercam sa nu mai pierdem timpul cu experimente si din discutii sa gasim solutiile cele mai bune.
Eu incerc mereu sa vin si cu argumente cand invoc ceva , nu mai sa spun "bai baiete, asculta ce iti spune un stupar mai batran" . ok , ascult dar vreau si argumente.
Am spus eu de prof Ursu ceva????
revin iarasi, probabil ca nu s-a inteles, la intrebarea de baza:
Cum se va organiza familia si pe cele 8 rame in pat cald dispuse dupa cele 12 rame din pat rece?????? ar putea fi compatibila dispunerea rame pat cald -rame pat rece in acelasi stup?????
Asta e esenta, restul cu spatiul si alte chestii le discutam mai tarziu. daca Sistemul ar functiona si daca ar fi mai avantajos se gasesc solutii pt problemele ridicate.
Nu vreau sa discut despre stupul prof Ursu, el folosea ramele din pat cald stup cu mai multe matci, pt hraniri , el folosea si un cat. Eu ma refer dar la un stup orizontal folosit doar pe pavilion, pt ca toata lumea gaseste un incoveninet pt ramele in pat cald de pe pavilion.
Ganditiva putin ce bine ar fi daca familia s-ar orgniza pe cele 12 rame din pat rece si apoi pe cele 8 rame ar depoita mierea, sau invers desi din cate stiu matca si puietul au nevoie de aer si urdinis in apropriere iar mierea sa o duca cat mai departe de urdinis. Ar fi ca un fel de orizontal de stationar care are cuibul langa urdinis , in pat rece si mierea dusa cat mai departe de urdinis, numai ca in cazul nostru ar fi in pat cald ramele de magazin.
Think!!!!
Cu stima
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde kamy » 04 Ian 2013, 09:00

Stati oleaca,nu s-a apucat nimeni sa faca nimiic,iar sa fim sinceri mai intai cu noi p-orma cu restul,care dintre noi cu oleaca de rugina pe lazi care am codus pe ultimul drum incepand de la nastere vo 2 generatii de lazi,(intre pastoralisti viata unei lazi=10 ani)si nu a mirosit niciodata creieru incins de la superlada.
Acu din sens invers,vi se pare ca invartind ramele de puiet in centrifuga iese puietul mai bine pregatit de cules asemenea pilotilor de mig-uri,sau efectu e oleaca pe dos?
Va rog mai spuneti-mi cum reusiti sa aveti o lada pe douazeci de rame mulsa de 5 ori pe an fara sa fie ajutata sau super matca.m-a trasnit ideea in 98-99 cand ma confruntam cu situatiunea.n-am pus-o in practic ma gandeam chiar sa fac un sablon din metal sa pot ridica cu troliul maagazia de 7 rame,da am lasat-o altora trecand pe vertical unde am obtinut rezultate cu 2 matci fara extragerea cuibului.
Sa nu uitam ca in 7 rame intra 20 kile de miere,cuibul extras este blocat din nou de miere,cel neextras dimpotriva e deblocat cand au matcile chef de ouat,da n-ai ce cauta in cuib. Daca ti se pare ca-i prea mica magazia poti sa-i pui palarie o magazie de jumate pe toata lada si gratie haneman,peste cele 11 rame din pat rece,de roit prin haneman oleaca mai greu,daca folosesti matci tinere,in ultimii 2 ani am dus cu mine cativa roi pe 2,3,4 rame cu matci din anu respectiv si n-au avut nici gand de roire.
Dar incercand asta cu matci din soiul cranga,,faci reconstituirea la ce-am patit io in 98(roiul)
O sa spuneti toti ca e o are nerozie,o fi da macar n-am brevetet-o!
La cladit de faguri si fagurasi nu e mai diferita decat alta lada,pt siguranta la transport diafragmele trebuie fixate fiecare cu cate 4 holsurube,diafragma care separa catul de cuib tre sa fie ca un perete de lada inspre patul rece cu falt pentru rame,si gratie haneman in lumina diafragmei,trebuie rezolvata problema spatiului plus de la compartimentu cu 5 rame,acolo vei avea un fagure cladit pe diafragma,nu te deranjeaza prea mult daca nu umbli in cuib,pericolu e sa se balangane l drum si atunci poti breveta masina de tocat albina,merge doar pe vagon cu 2,50 metri,altfel bagi lazile din exterior spre interior,daca nu ai culoar suficient,si poti merge cu lada deschisa,daca inchizi o asemenea lada rezultatul nu poate sa fie decat unul singur!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde kamy » 04 Ian 2013, 09:04

Stupare daca n-ai inteles cum stau diafragmele si cum e si cu rece cald in aceeasi lada e mai sanatos sa intrebi decat sa tragi concluzii.in rest toate cele bune!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde alt stupar » 04 Ian 2013, 10:47

ignatius scrie:nu e convingator, de ce ar face fagurasi? oricum distanta intre ramele din pat rece si pat cald nu ar fi mai mare de 10-12 mm, spatiu care la o adica poate fi eliminat cu o diafragma oarba .


hai sa intreb :D
deci... cum intelegeti ca se va lucra in sezon cu o familie avand rame dispuse atat in pat rece cat si in pat cald, despartite de o diafragma oarba ?
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde kamy » 04 Ian 2013, 11:16

Asa,e mult mai bine,cele doua matci dispuse in pat rece sant separate prin diafragma oarba,hailanta diafragma cu gratie haneman in mijloc si falt pentru rame separa caldu de rece,am avut confectionate cateva asemenea diafragme da le-am dat unui prieten cu lazi cu tot.
In loc de pfl,poti folosi haneman dar trebuie ori sipca ori furtun de cauciuc la mijlov la intersectia dintre cele 2 diafragme,sustin sipca si eventual proptirea cu holsurub,la lazile varsate ma gandeam sa fac o bucata de pfl sa ermetizeze diafragma si sa pot face dupa ultima extractie un roi,iernand astfel 3 si crede-ma cu 2 matci da pe-afara tot anul fara interventii,da te falimenteaza roitu daca folosesti vechi sau roitoare.dar repet nu am pus in practica am trecut pe vertical.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde ignatius » 04 Ian 2013, 11:32

Domnu Kamy, imi cer scuze, va rog sa nu va suparati pe mine, aiti scris ffff mult, dar eu nu am inteles absolut nimic din ce ati scris, pe bune, recititi si dvs. ce ati scris.
Cu stima
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde kamy » 04 Ian 2013, 12:04

ignatius am facut referire la ideea ta, baiu meu e ca nu pot sa ma exprim prin desen,tu imagineaza-ti compartimentu ala pe 12 rame in pat rece impartit in 2 aproximativ unu de 6 rame si altu de 5,5 rame si in fata magazia (cat in cuib) de 7,5 rame,in lumina diafragmei in loc de pfl pui haneman.spune puntual ce ai si ce n-ai inteles sau spune daca a fost doar o discutie sa nu mai fac bataturi la deste!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde ignatius » 04 Ian 2013, 12:23

v-am inteles, da mi se pare fff complicat, nu stiu cati o sa va aprobe, deja ne intparcem la ceva asemenator cu stupul prof.Ursu. cu stima
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde Adi Hodis » 04 Ian 2013, 13:52

ignatius scrie:Doamne cat de mult urasc expresiile de genul "Daca nu crezi,experimenteaza si te vei convinge."
...

Ignatius, eu as face o proba la rece ... ia un stup de 20 de rame ( fara albine, desigur ) si ramele goale, fara faguri + diafragma aceea oarba construita asa cum ti-o doresti.
Le pui in stup si masori distanta intre diafragma oarba si ramele care se sprijine pe ea.
Daca obtii distanta de 8 mm, max. 10 mm, va fi ok. Albinele nu vor cladi fagurasi.
In caz contrar, e aceeasi problema de la stupii ME-ti unde cladesc albinele fagurasi, acele punti de ceara pentru a se urca in catul de deasupra.

Acum, iti propun altceva, sa te mai gandesti la lucrul ,, cu rama " vs lucrul cu catul la recoltarea mierii.
Zici ca ai avut si ME si Verticali. Cred ca mai trebuia sa schimbi ceva la modul de lucru cu acei stupi si la selectie.
Pavilionul este bun ca-l poti muta cand si unde trebuie dar recoltatul cu rama, nu mai este ,, de viitor ".
De ce ? ... pt. ca in acelasi timp cat recoltezi scuturind rame, la 100 de familii ... poti sa recoltezi de la 300 de familii folosind caturi si izgonitoare.
Pe fondul actual al preturilor, cum te descurci mai bine ? ... cu care din cele doua moduri de lucru, poti sa obtii mai multi bani ?.
Sa mai zic de faptul ca ,, cu rama " este foarte greu sa treci mai sus de 300 de fam. fara ajutor apicultor ... iar ,, cu catul " este mai usor ?.

Si nu mai fi atit de suparat ... da ?. :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde ignatius » 04 Ian 2013, 14:37

eu vb de maxim 50 familii pe pavilion , maxim 60, nu am de gand sa fac apicultura profi, am prea multe pe cap si serviciu si alta ocupatie, apicultura ar fi a treia, asa ca ma refer la un numar mic de stupi, 50-60.
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde kamy » 04 Ian 2013, 17:26

ignatius scrie:Domnu Kamy, imi cer scuze, va rog sa nu va suparati pe mine, aiti scris ffff mult, dar eu nu am inteles absolut nimic din ce ati scris, pe bune, recititi si dvs. ce ati scris.
Cu stima

hai sa facem un targ spune-mi simplu kamy si ala cu litera mica de suparat nu ma supar,doar am vrut sa-ti spun ca si io am facut peri albi gandindu-ma la lada orizontala la eficientizare maxima,o fi ceve asemanator cu lada profului da oleaca mai biturbo si nebrevetat si neincercat fiindca am trecut la verticale!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde topy » 04 Ian 2013, 19:09

poti face urdinise la ambele capete.pana incepe culesul si se completeaza de albina jumatatea in pat rece (sau invers) il tii cu ghemul in fata (langa urdinis).apoi rotesti stupul cu 180 de grade si le dai drumul pe celalalt urdinis.cuibul ramane in spatele lazii si albina vine direct in ramele de stransura.nu am facut niciodata.... :)
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde Adi Hodis » 04 Ian 2013, 19:24

ignatius scrie:eu vb de maxim 50 familii pe pavilion , maxim 60, nu am de gand sa fac apicultura profi, am prea multe pe cap si serviciu si alta ocupatie, apicultura ar fi a treia, asa ca ma refer la un numar mic de stupi, 50-60.

Cu atit mai mult, diferenta de mod de lucru este esentiala ... dar in fine.
Eu vad si prefer altfel lucrul.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde ignatius » 04 Ian 2013, 20:36

in mod declarativ si teoretic toti cei care au vertical lucreaza cu catul si nu cu rama, dar in mod practc degaba lucrezi cu catul daca dpdv al normativului nimeni nu tine cont de cat timp se aloca unui stup intr-un an si toti cei care au verticali tot lucreaza si cu rama la cat, se uita sa vezi daca nu a urcat matca, daca e capacita etc. Nu toti lucreaza cu haneman, unii nici sa nu auda de haneman altii sunt inebuniti dupa ea, unii vor izgonitor dar nu au, pana la urma oricum se lucraza cu rama , haideti sa lasam modernitatea la o parte.multumiri
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde Adi Hodis » 04 Ian 2013, 21:40

Daca asa crezi ca e mai bine ... spor la munca. :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori