Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde mihaiGrig » 30 Dec 2011, 18:48

Buna ziua.
Daca sunteti draguti as dori cateva informatii de la cei cu experienta si vechime.
La stupii orizontali de pe pavilioane ati folosit metoda ,,cat in cuib" ?
In care parte facem cuibul cu matca si unde ,,magazinul"? O izolam cu gratia la urdinis sau in partea dinspre interiorul pavilionului? La cartea de apicultura spune ca, cuibul cu matca se organizeaza la urdinis cu ajutorul gratiei Haneman, iar ,,magazinul" se organizeaza cu urdinisul al doilea inchis, dar stupul este in pat rece.. La stupul orizontal pe pavilion nu am decat un singur urdinis (pat cald) si de aceea sunt in dilema unde sa fac ,,cuibul" cu matca si unde ,,magazinul". Am auzit undeva ca daca izolez matca in partea fara urdinis posibil sa intre in friguri de roit. Posibil? Va rog pe cei cu experienta sa ma ajutati cu informatii? Multumesc.
mihaiGrig
 
Mesaje: 32
Membru din: 29 Dec 2011, 21:21
Localitate: Pascani-Iasi

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde Donbazil » 30 Dec 2011, 19:11

Sal'tare!
Ani de zile am lucrat cu orizontal de 16 si 18 rame in pat cald in pavilion. Nu e nevoie sa se puna hanemann pentru ca pur si simplu tragi toate ramele cu puiet in spate, incepand cu cel mai proaspat apoi cel gata de ecloziune, rama cu pastura, un fagure artificial si apoi catre urdinis mai intai rame cladite noi si chear spre urdinis se pot pune si din cele mai vechi. Astfel se creaza spatiul " intim" al matcii in partea din spate si ea nu trece de rama cu pastura, apoi de rama sau ramele cu fagure artificial si de ramele nou cladite , ca sa depuna in ramele de la urdinis.
Eu asa am facut si n-am prea avut probleme.
La recoltat primele 7-8 rame erau cu miere, foitele erau trase iar cuibul ramanea tot in spate. Intre timp se mai poate scoate puiet capacit pentru ajutat roii iar in loc se pune tot artificial, astfel ca matca ramane in spate, ca are treaba....
Daca bagi rame stoarse s-ar putea ca matca sa treaca, dar culesul principal e deja trecut si nu-ti mai pasa, ca si asa o sa intervii aproape saptamanal ca incepe roitul.....
Se poate pune si gratie pe o rama de dimensiunea unei diafragme etanse. Am vazut dar n-am folosit.....
La multi ani si ....Sal'tare!
Donbazil - Faget :)
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde mihaiGrig » 01 Ian 2012, 23:20

La Multi Ani tuturor si La Multi Ani si multam mult Donbazil de experienta expusa>
Mai sunt si alte experiente de la alti apicultori cu experienta care pot fi impartasite?
Multumesc.
mihaiGrig
 
Mesaje: 32
Membru din: 29 Dec 2011, 21:21
Localitate: Pascani-Iasi

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde un OM » 03 Ian 2012, 00:23

Am folosit si eu metoda de a duce cuibul in spatele stupului orizontal, in pat cald, fara a intercala vreo gratie ci doar 1-2 faguri artificiali, cum a specificat Donbazil. Mi-a lasat o impresie destul de buna. Mi se pare ca acestei metode i s-ar spune ca este de origine poloneza. Se preteaza totusi la stupi puternici care ar face fata la un eventual furtisag ce s-ar declansa in lipsa culesului.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde Donbazil » 03 Ian 2012, 00:41

Sal'tare!
Domnule, pai ce stupi lu' mama-padurii sunt ai care in luna mai fac furtisag?....Sau ce stupar e ala care patzeste asa ceva?...... :lol: :lol: :lol:
Sal'tare!
Donbazil - Faget
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde mihaistupar » 18 Ian 2012, 22:49

eu am facut altfel.... dar nu in pavilion. inainte de cules, cu 9 zile. de la urdinis faguri capaciti, cam 5-6, 3 foi, gratie, 1 fagure pastura, puiet larvar, rame goale extrase, 1 rama capacit,matca in spate, si finalizat cu pastura.
Acantaje: nu roieste, albina care iese din fat se face direct culegatoare, aduna mai mult fiind mai tanara.trebuie alimentat cu foi daca e cules mare in fata, sa nu blocheze. pt urmatorul cules, doar se schimba fagurii cu cei din spate , operatiunea repetandu-se. matca e tinuta in priza, familia are de lucru, iar in august se salta gratia, si se reorganizeaza.
Spor la treaba.
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde mihaiGrig » 04 Feb 2012, 16:49

Donbazil scrie:Sal'tare!
Ani de zile am lucrat cu orizontal de 16 si 18 rame in pat cald in pavilion. Nu e nevoie sa se puna hanemann pentru ca pur si simplu tragi toate ramele cu puiet in spate, incepand cu cel mai proaspat apoi cel gata de ecloziune, rama cu pastura, un fagure artificial si apoi catre urdinis mai intai rame cladite noi si chear spre urdinis se pot pune si din cele mai vechi. Astfel se creaza spatiul " intim" al matcii in partea din spate si ea nu trece de rama cu pastura, apoi de rama sau ramele cu fagure artificial si de ramele nou cladite , ca sa depuna in ramele de la urdinis.
Eu asa am facut si n-am prea avut probleme.
La recoltat primele 7-8 rame erau cu miere, foitele erau trase iar cuibul ramanea tot in spate. Intre timp se mai poate scoate puiet capacit pentru ajutat roii iar in loc se pune tot artificial, astfel ca matca ramane in spate, ca are treaba....
Daca bagi rame stoarse s-ar putea ca matca sa treaca, dar culesul principal e deja trecut si nu-ti mai pasa, ca si asa o sa intervii aproape saptamanal ca incepe roitul.....
Se poate pune si gratie pe o rama de dimensiunea unei diafragme etanse. Am vazut dar n-am folosit.....
La multi ani si ....Sal'tare!
Donbazil - Faget :)

Cu respect pentru stuparii cu experienta si mai ales pentru Donbasil care m-a sfatuit detaliat,
Doua intrebari pe masura experientei:
1-In stup orizontal pe pavilion daca organizam cuibul cu matca asa cum ati precizat dar la urdinis nu in spatele stupului ce se poate intampla?
2-Organizate asa nu ar merge o diafragma etansa prevazuta cu izgonitoare intre compartimentul cu matca organizat la urdinis si restul de rame de recolta din spatele stupului orizontal aflat pe un pavilion?
Multumesc de intelegere si raspunsuri.
mihaiGrig
 
Mesaje: 32
Membru din: 29 Dec 2011, 21:21
Localitate: Pascani-Iasi

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde Donbazil » 04 Feb 2012, 17:09

Sal'tare!
Interesante intrebari......
Habar n-am!....Eu n-am procedat niciodata asa.... :?:
Cand aveam putzini stupi, aveam servici si n-aveam vreme de bibilit.......
Acum, cand n-am servici, - am multzi stupi - si.....Iar n-am vreme de bibilit.....
Asa ca.....Incearca si-ai sa vezi.....Ce pierzi?......Nici n-ai fi primul care incearca pe pielea si banii lui....Au mai fost......Chear si eu....... :lol: :lol: :lol:
Sal'tare!
Donbazil - Faget :idea:
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde ALBINEL 1984 » 05 Feb 2012, 10:55

referitor la intrebarea cu varianta cuib langa urdinis fara haneman matca se organizeaza in functie de cules si puterea fam respective,o fam buna va bloca primele rame cu miere pastura apoi cuibul cu puiet si apoi miere si posbil sa ramana chiar si rame goale spre capat in timp ce cuibul e blocat deci intervenit altfel someaza si roieste ,la fam slaba nu obsevi mari schimbari intrucat nu are cine sa blocheze se dezvolta lent iar un spatiu prea mare indiferent cum e organizat duce la o si mai lenta dezvoltare daca nu e ajutat
ALBINEL 1984
 
Mesaje: 51
Membru din: 23 Iul 2011, 18:38
Localitate: BRAILA

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde lucky5strike » 05 Feb 2012, 15:33

Parerea mea este ca la sistemul orizontal matca trebuie sa aiba libertate totala asupra ramelor.

Chiar daca se compartimenteaza cu hanemann si urdinidul unde bate culegatoarea lasa acces indirect catre ramele unde e tinuta matca... hm... toata lumea stie ca albina deblocheaza cuibul cel mai adesea cand e multa si cand are magazia goala... deasupra.

E mereu risc sa blocheze ramele pe care e matca, fiindca nectarul proaspat il baga cat mai langa puiet... asa incepe orice cules.

Asa, la vertical, mai pui o magazie goala si se rezolva.

:roll:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde mihaiGrig » 05 Feb 2012, 16:05

lucky5strike scrie:Parerea mea este ca la sistemul orizontal matca trebuie sa aiba libertate totala asupra ramelor.

Chiar daca se compartimenteaza cu hanemann si urdinidul unde bate culegatoarea lasa acces indirect catre ramele unde e tinuta matca... hm... toata lumea stie ca albina deblocheaza cuibul cel mai adesea cand e multa si cand are magazia goala... deasupra.

E mereu risc sa blocheze ramele pe care e matca, fiindca nectarul proaspat il baga cat mai langa puiet... asa incepe orice cules.

Asa, la vertical, mai pui o magazie goala si se rezolva.

:roll:



Voiam sa zic daca ar merge pus astfel un izgonitor pe stup orizontal, a incercat cineva pe orizontal si daca da cum?
Ce ziceti, pentru ca vorba lui Donbasil am sa experimentez macar pe unul sa vad ce se intampla.
mihaiGrig
 
Mesaje: 32
Membru din: 29 Dec 2011, 21:21
Localitate: Pascani-Iasi

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde un OM » 05 Feb 2012, 21:36

Rolul izgonitorului este acela ca albina sa paraseasca o parte a stupului (magazia) si sa nu poata sa se reantoarca. La orizontal care ar fi rolul izgonitorului : sa faci de asa maniera ca albina sacagita sa nu poata sa stinga setea suratelor? Experimenteaza, dar cu masura.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde iosca » 05 Feb 2012, 23:02

Pt orizontalul in pat cald cu-n singur urdinis, "cat in cuib" si "izgonitor" in acelas timp, se bat cap in cap. In ceea ce priveste gratia hanemann, eu nu-s adeptul ingradirii matcii (din mai multe puncte de vedere) si mi-as permite s-o cataloghez (cu mentiunea ca-i numa' parerea mea si n-am pretentia ca-i cea buna) ca o cheltuiala, nu neaparat inutila, ci una care poate fi evitata, dar si o mica piedica (ceva-n plus nenecesar, repet, nu inutil) pt un mod de lucru cat mai rapid .
http://iosca.sunphoto.ro

Când te-aştepţi mai puţin, atunci îţi dă Dumnezeu mai mult !
Avatar utilizator
iosca
 
Mesaje: 327
Membru din: 08 Mar 2011, 19:48
Localitate: Calafat - Dolj

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde Donbazil » 17 Feb 2012, 16:45

mihaiGrig scrie:Voiam sa zic daca ar merge pus astfel un izgonitor pe stup orizontal, a incercat cineva pe orizontal si daca da cum?
Ce ziceti, pentru ca vorba lui Donbasil am sa experimentez macar pe unul sa vad ce se intampla.


Sal'tare!
Pai vezi ca pe la targurile apicole sunt elemente de izgonitor din plastic sau tabla. Cumperi cateva si le montezi pe niste diafragme care sa intre etans in lada , fara sa lase nimic spatziu de trecere. Dupa ce faci miscarea cuibului cu puiet in fatza si toate ramele cu miere care merg la stors , in spate, pui diafragma-izgonitor intre cele doua compartimente si a doua zi vezi ca albinele au parasit cele 5-6 rame cu miere si sunt toate in fatza, la urdinis unde-i matca si puietul. Scotzi ramele cu miere " curate ", scotzi si diafragma/izgonitor, reorganizezi cuibul cu rame stoarse si foitze si.....Gata.....
Asta poate sa tina cand ai catziva stupi si ai chef si timp de experimentat, cand nu......Nu!
Parerea mea e ca orizontalul e stupul hobbystului iar verticalul ( cu rame de jumate) este pentru profesionisti.....
Sal'tare!
Donbazil - Faget
:)
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde kamy » 19 Feb 2012, 15:58

mihaiGrig scrie:Buna ziua.
Daca sunteti draguti as dori cateva informatii de la cei cu experienta si vechime.
La stupii orizontali de pe pavilioane ati folosit metoda ,,cat in cuib" ?
In care parte facem cuibul cu matca si unde ,,magazinul"? O izolam cu gratia la urdinis sau in partea dinspre interiorul pavilionului? La cartea de apicultura spune ca, cuibul cu matca se organizeaza la urdinis cu ajutorul gratiei Haneman, iar ,,magazinul" se organizeaza cu urdinisul al doilea inchis, dar stupul este in pat rece.. La stupul orizontal pe pavilion nu am decat un singur urdinis (pat cald) si de aceea sunt in dilema unde sa fac ,,cuibul" cu matca si unde ,,magazinul". Am auzit undeva ca daca izolez matca in partea fara urdinis posibil sa intre in friguri de roit. Posibil? Va rog pe cei cu experienta sa ma ajutati cu informatii? Multumesc.

ca sa poti extrage fara ochelari ar fi indicat sa pui o diafragma cu gratie haneman,depinde la ce nr de familii aplici si timpul disponibil,dar cu gratie scuturat periat extras,fara gratie cautat/pierdut matca,si cuibul inspre culoarul pavilionului!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Cat in cuib la stup orizontal pe pavilion.

Mesajde kamy » 06 Mar 2012, 08:42

iosca scrie:p, eu nu-s adeptul ingradirii matcii (din mai multe puncte de vedere)
dati-mi voie sa va contrazic nitel: in culesurile puternice la pastoral oricum matca este restransa natural de catre albine se-ntampla uneori chiar sa pape larvele ca sa faca loc pt stransura,la pat cald partea din spatele lazii orizontale e mai linistit pt organizarea cuibului,restrangerea cu haneman ne scapa de griji si pierderi inutile de matci dar spatiul pentru cuib difera in functie de perioada, cules,putere si cere oarecare experienta.la stationar intr-adevar nu-i vad utilitatea
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Următorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori


cron