Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde Dragos2006 » 05 Ian 2012, 22:34

Daca la tine maine vor zbura albinele si vor merge la adapator este foarte bine , daca nu sa nu o irosesti in zadar. Pe jurnalul meu vei gasi un film despre botezul albinelor. Din mos stramosi taranul roman da cu aghiasma nu numai la stupi ci la toata ograda pentru ca IIsus Hristos sa ne fereasca de rau.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde cristi-serban » 06 Ian 2012, 07:32

Atunci cei de alta religie care nu au treaba cu aghiasma si au stupi,curte si altele si nu uda cu aghiasma ei ce fac?
Avatar utilizator
cristi-serban
 
Mesaje: 140
Membru din: 29 Sep 2011, 06:43
Localitate: HEZERIS , TIMIS

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde Dragos2006 » 06 Ian 2012, 09:20

Pe lumea asta exista legea liberului arbitru deci fiecare doarme asa cum isi asterne.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde cristi-serban » 06 Ian 2012, 09:30

Aveti dreptate dmn. Dragos.Dar cu apa sfintita mai este o vorba """"esti ca apa sfintita nu face bine si nu face rau""
Avatar utilizator
cristi-serban
 
Mesaje: 140
Membru din: 29 Sep 2011, 06:43
Localitate: HEZERIS , TIMIS

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde cristi_vidican » 06 Ian 2012, 09:45

O femeie avea probleme mereu cu barbatul. Cand acesta venea acasa, incepea cearta si ce urma pe urma. Disperata, femeia a mers la preot si i-a cerut sfat. Acesta i-a recomandat ca atunci cand vine barbatul acasa, sa ia in gura apa sfintita si s-o tina cat mai mult poate ea, fara s-o inghita. Dupa o luna, merge femeia fericita la preot sa-i spuna ca i-a salvat casnicia, ca asa de bine se intelege acum cu barbatul si ca i-ar mai trebui apa sfintia, ca s-a terminat. La care preotul ii raspunde: ia si din fanta, ca si aceea e buna.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde Dragos2006 » 06 Ian 2012, 10:13

cristi-serban scrie:Aveti dreptate dmn. Dragos.Dar cu apa sfintita mai este o vorba """"esti ca apa sfintita nu face bine si nu face rau""

Apa sfintita face numai bine pentru cel care crede ! cel care nu crede ... sa-l ierte Dumnezeu .
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde silviu b » 06 Ian 2012, 10:17

apa sfintita este buna si merita folosita in gospodarie alunga raul.
silviu b
 
Mesaje: 34
Membru din: 10 Oct 2011, 20:20
Localitate: rm valcea

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde B-father » 06 Ian 2012, 15:15

Nu apa sfintita alunga raul.
Dumnezeu alunga raul si implineste nevoile dupa credinta celui care o foloseste .
Dumnezeu lucreaza si prin apa sfintita.
B-father
 
Mesaje: 168
Membru din: 26 Feb 2011, 17:56

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde cristi_vidican » 06 Ian 2012, 16:21

B-father scrie:Nu apa sfintita alunga raul.
Dumnezeu alunga raul ...

Ma bucur sa aud asta!!! Va rog, invatati pe enoriasi sa priveasca mai mult spre Dumnezeu, nu spre inlocuitori. Ma doare sa vad ca oamenii se multumesc cu surogate, cand "izvorul apelor vii", e langa ei si le poate stampara setea sufletului.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde paul » 06 Ian 2012, 16:31

Helloo ... exista topic dedicat ...
D-nul Dragos a prezentat o credinta populara ... in apa sfintita !!! Asa au procedat mosii si stramosii nostri ! Si le-a fost bine ...
Domnule Cristi Vidican ... nu v-am crezut asa ... " taliban " !!!
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde bucursorinelionel » 06 Ian 2012, 17:08

Daca luam in discutie "apa sfintita" ca decoct sau infuzie de busuioc, da, face bine si la albine si la "puiet capacit la inceput de an", altfel, dpdv stiintific si profesional (apicultura), nu vad deloc relevanta...Haideti sa nu amestecam....facaturile..cu prefecturile...!!...si nici intre Cristi_Vidican...si talibani..nu vad legatura mai mult sau mai putin relevanta cu topicul...!!Credeam ca aici stam de vorba pe teme dedicate apiculturii...nu pe superstitii religioase..!!
bucursorinelionel
 
Mesaje: 219
Membru din: 19 Dec 2011, 17:22
Localitate: Bucuresti ;stupine GR,AG

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde paul » 06 Ian 2012, 17:14

D-le Bucur Sorinel Ionel ...
TALIBAN=FUNDAMENTALIST RELIGIOS !!!
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde bucursorinelionel » 06 Ian 2012, 17:31

Intre Cristi_Vidican si .."puiet capacit la inceput de an.."sau "intretinerea albinelor" se vede clar legatura puternica, relevanta , logica, sentimentala...etc...cu talibanii..nu..n-are nici vocabular specific, nici nu arata, nici nu miroase...haideti sa ne respectam ca apicultori sau prieteni de albine..sau vreti dvs...nu cred ca e locul potrivit sa discutam despre credinte, religii..povesti istorice sau culturale..daca nu au nimic comun cu albinele...!!!
bucursorinelionel
 
Mesaje: 219
Membru din: 19 Dec 2011, 17:22
Localitate: Bucuresti ;stupine GR,AG

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde pin » 06 Ian 2012, 20:32

Dragos2006 scrie:Daca la tine maine vor zbura albinele si vor merge la adapator este foarte bine , daca nu sa nu o irosesti in zadar. Pe jurnalul meu vei gasi un film despre botezul albinelor. Din mos stramosi taranul roman da cu aghiasma nu numai la stupi ci la toata ograda pentru ca IIsus Hristos sa ne fereasca de rau.



Sa dai cu aghiasma si pe camera Dragose ca sa avem si noi ce vedea anul asta :)
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde Dragos2006 » 07 Ian 2012, 02:41

Eu sunt crestin ortodox si traiesc in credinta mea . Eu stiu ca tot ce am realizat se datoreaza in procent de 100% Lui Iisus Hristos. Cine este de alta parere este treaba lui . Dar va rog chiar daca sunteti de alta religie sa imi respectati opinia la fel cum si eu ii respect pe oamenii de alte religii.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde Dragos2006 » 07 Ian 2012, 10:55

Dragos2006 scrie:
Dragos2006 scrie:Care este "marele apicultor al romanilor " ??????????? unde facea asemanarea cu operatia pe cord ???????????????


Nea Cristi X las-o mai moale cu vrajeala si spune cine este marele apicultor ?????????????? Sau ai aruncat fraza la vrajeala . Daca recunosti te iertam !
Poate ne povestesti ceva despre investitia ta in fabrica de stupi din poliuretan,,,,
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori