Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde gica » 11 Ian 2012, 10:19

Cat a fost domnule "un om" ca ne cunoastem.
Stupul din poza nu este concludent 100%.
Cuibul este intre cele doua corpuri.Am facut hraniri de completare pana ce corpul se sus a trecut de 20 kg.Albinele au depozitat in corpul de sus si au impins zona de puiet in jos.Mare minune daca in corpul de jos este 1-2 kg dispusa in ramele laterale.Pe centru nu este nimic.
Stupii sunt ME.Dar aceeasi procedura fac si la cei care sunt pe rama mare cu o mica deosebire.Schimb corpurile pe la 1 septembrie iar albinele muta mierea in corpul de sus.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde pin » 11 Ian 2012, 14:32

Eu am inteles ca se pune tabla cand incepe ponta pentru a proteja puietul de vant. Daca e catul pus sub cuib nu bate vantul in cuib ca n-are cum, dar daca iernarea se face pe un singur corp?

Pentru cei care au modificat fundurile fixe: Cum faceti tratamentul prin fumigatie? Cu ce astupati gaurile?
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde gica » 11 Ian 2012, 15:24

pin,daca stupul este etans la podisor nu va bate vantul in el chiar daca este pe un corp.Ca sa intre vantul trebuie sa aiba pe unde sa iese.Nu am stupi cu fund AV,am stupi care au o gaura de 30 x 12 xcm in fund.Am iernat in toate felurile inclusiv pe un corp de ME.Pare ciudat dar tabla este foarte necesara vara cand la sol temperatura sare de 35 de grade
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde pin » 11 Ian 2012, 15:29

gica scrie:pin,daca stupul este etans la podisor nu va bate vantul in el chiar daca este pe un corp.Ca sa intre vantul trebuie sa aiba pe unde sa iese.Nu am stupi cu fund AV,am stupi care au o gaura de 30 x 12 xcm in fund.Am iernat in toate felurile inclusiv pe un corp de ME.Pare ciudat dar tabla este foarte necesara vara cand la sol temperatura sare de 35 de grade


Cum astupati gaura de 30x12 pentru tratamente? Se poate o poza? Multumesc.
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde gica » 11 Ian 2012, 18:37

Nu o astup niciodata.Nu fac tratamente cu VF.Asta e tot.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde marian67stroe » 11 Ian 2012, 20:35

Atunci cum scapati de gandacul varoua jocobsonii??? :lol:
Sa nu spuneti ca acel fund este si pe post de izgonitor de varoua,sau albinele dumneavoastra nu se contamineaza cu asa ceva :D
Cand nu esti sigur de caracterul unui om, priveste-i prietenii.
Avatar utilizator
marian67stroe
 
Mesaje: 127
Membru din: 24 Noi 2011, 11:40
Localitate: Targoviste

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde alin m » 13 Ian 2012, 00:51

gica scrie:Pare ciudat dar tabla este foarte necesara vara cand la sol temperatura sare de 35 de grade


tabla nu se incinge si astfel degaja mai multa caldura?
alin m
 
Mesaje: 246
Membru din: 03 Mar 2011, 14:27
Localitate: galati

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde catalin_viezure_6 » 13 Ian 2012, 01:00

alin m scrie:
gica scrie:Pare ciudat dar tabla este foarte necesara vara cand la sol temperatura sare de 35 de grade


tabla nu se incinge si astfel degaja mai multa caldura?

nu se incinge
Avatar utilizator
catalin_viezure_6
 
Mesaje: 231
Membru din: 27 Noi 2011, 06:33
Localitate: BISTRET

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde alin m » 13 Ian 2012, 01:34

catalin_viezure_6 scrie:
alin m scrie:
gica scrie:Pare ciudat dar tabla este foarte necesara vara cand la sol temperatura sare de 35 de grade


tabla nu se incinge si astfel degaja mai multa caldura?

nu se incinge

afirmatia mea se bazeaza pe faptul ca metalul fata de lemn primeste si cedeaza caldura mai repede si astfel acea tabla va fi ca un resou ziua. nu socotiti ca nu bate soarele direct in ea ci luati in considerare caldura degajata de solul pirjolit de soare
alin m
 
Mesaje: 246
Membru din: 03 Mar 2011, 14:27
Localitate: galati

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde catalin_viezure_6 » 13 Ian 2012, 01:37

alin m scrie:
catalin_viezure_6 scrie:
alin m scrie:
gica scrie:Pare ciudat dar tabla este foarte necesara vara cand la sol temperatura sare de 35 de grade


tabla nu se incinge si astfel degaja mai multa caldura?

nu se incinge

afirmatia mea se bazeaza pe faptul ca metalul fata de lemn primeste si cedeaza caldura mai repede si astfel acea tabla va fi ca un resou ziua. nu socotiti ca nu bate soarele direct in ea ci luati in considerare caldura degajata de solul pirjolit de soare

ai dreptate dar fara tabla se scoate complet caci daca nu se incinge mult prea tare , asa fara tabla se racoreste fr bine stupul avand plasa si recomandat ar fi sa fie suspendat pe postament de lemn cam la 50 cm de sol ..
Avatar utilizator
catalin_viezure_6
 
Mesaje: 231
Membru din: 27 Noi 2011, 06:33
Localitate: BISTRET

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde catalin_viezure_6 » 13 Ian 2012, 01:48

alin m scrie:
gica scrie:Pare ciudat dar tabla este foarte necesara vara cand la sol temperatura sare de 35 de grade


tabla nu se incinge si astfel degaja mai multa caldura?

eu credeam ca zici ca se incinge cand faci tratamentul cu varachet
Avatar utilizator
catalin_viezure_6
 
Mesaje: 231
Membru din: 27 Noi 2011, 06:33
Localitate: BISTRET

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde unincepator » 15 Ian 2012, 19:31

andrei_calinescu scrie:
ADITZU scrie:
gica scrie:Iarta parinte ca mai greseste omul.Exista mai multe metode de iernare.Nu exista una ideala asa ca se merge la compromis.Am preferat un consum mai mare cu 5-10% decat faguri mucegaiti sau stupi cu umezeala in ei.
Am preferat sa las stupii plini cu rame si rezerve suficiente decat sa umblu cu diafragme si paie prin ei iar in ianuarie cu turte.
Incerc sa-i spun omului ca se poate si altfel.


da si mare dreptate aveti , am 4 cutii cu fund plin si la un control de zilele trecute am observat ceea ce dvs descrieti mai sus umezeala in stupi , si doua rame cu urme de mucegai deci in primavara sita la fundulea , fac precizarea ca nu am pe intreaga suprafata a fundurilor la ceilalti stupi sita ci doar jumatate din suprafata si nu folosesc nici folia deasupra cuiburilor si incerc sa etanseizez cat mai bine podisorul


Aditzule, e normal sa fie umezeala la cei cu fund fix daca nu ai deschis hornul. sus etans jos etans. Efectul e sauna - mai ales dupa ce oaua matca.
Si la cei cu funduri etans, podisor aerisit undeva e perfect. Un ziar peste podisor sau sac de iuta si gata.

bunaseara d-nu Andrei Calinescu,amcitit an multe locuri despre ;HORN'' dar nu anteleg cum se realizeaza acest efect de HORN la stupi si de aceea va rog explicati-mi cum pot realiza asa ceva.Eu am stupii cu fund plin,cum pot realiza acest horn,va multumesc tare mult.
unincepator
 
Mesaje: 203
Membru din: 09 Oct 2011, 19:27

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde modigliani » 15 Ian 2012, 20:11

unincepator scrie:amcitit an multe locuri despre ;HORN'' dar nu anteleg cum se realizeaza acest efect de HORN la stupi si de aceea va rog explicati-mi cum pot realiza asa ceva.Eu am stupii cu fund plin,cum pot realiza acest horn,va multumesc tare mult.


Fratioare , iti trebui HORN-u' asta ..... tocmai astazi ? Duminica seara ? Tot forumul duduie ca-i zi de doliu ...... Tu pe unde citesti ? Mai toate topicurile au astazi ca ultima postare ceva in genul asteia de ti-o scriu eu acum .

Chiar nu le-ai vazut ??? Sau nu intelegi ?
modigliani
 

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde unincepator » 15 Ian 2012, 20:35

modigliani scrie:
unincepator scrie:amcitit an multe locuri despre ;HORN'' dar nu anteleg cum se realizeaza acest efect de HORN la stupi si de aceea va rog explicati-mi cum pot realiza asa ceva.Eu am stupii cu fund plin,cum pot realiza acest horn,va multumesc tare mult.


Fratioare , iti trebui HORN-u' asta ..... tocmai astazi ? Duminica seara ? Tot forumul duduie ca-i zi de doliu ...... Tu pe unde citesti ? Mai toate topicurile au astazi ca ultima postare ceva in genul asteia de ti-o scriu eu acum .

Chiar nu le-ai vazut ??? Sau nu intelegi ?

MA IERTATI,DUMNEZEU sa-l iertesi sa-i faca parte de odihna an pace,va rog sa ma iertati.
unincepator
 
Mesaje: 203
Membru din: 09 Oct 2011, 19:27

Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori