Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde ADITZU » 10 Ian 2012, 19:52

si de fraier ce am fost urmatorul an am facut aceiasi greseala si iarasi condens la greu :oops:
Fişiere ataşate
P1050561.JPG
iarna 2010 - 2011
Multi bazaie precum albina , dar se mira ca nu iese miere
Avatar utilizator
ADITZU
 
Mesaje: 173
Membru din: 08 Mar 2011, 05:45
Localitate: com. Gratia , jud. Teleorman

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde gica » 10 Ian 2012, 19:57

ADITZU scrie:si de fraier ce am fost urmatorul an am facut aceiasi greseala si iarasi condens la greu :oops:

:lol: :lol: :lol: Tot patitu-i priceput.Asta daca are ochi sa vada si minte sa inteleaga.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde nae » 10 Ian 2012, 20:08

Am fundurile pline si fixe . Recomandarea :cat sub corp ... imi scapa ceva !? Descapaceala /albinele moarte agatate in cat/ iesire mai greoaie (posibil furtisag )...Fiind spatiul mai mare se creeaza un microclimat mai bun ?, aerul viciat ,mai greu , coboara ___ Ce-mi scapa , dl. Gica ?
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde B-father » 10 Ian 2012, 20:13

gica scrie:Iarta parinte ca mai greseste omul.Exista mai multe metode de iernare.Nu exista una ideala asa ca se merge la compromis.Am preferat un consum mai mare cu 5-10% decat faguri mucegaiti sau stupi cu umezeala in ei.
Am preferat sa las stupii plini cu rame si rezerve suficiente decat sa umblu cu diafragme si paie prin ei iar in ianuarie cu turte.
Incerc sa-i spun omului ca se poate si altfel.


Eu stiu bine ca nu-l inveti de rau dar daca n-ai cu cine asta e.
Anul trecut am avut si eu o familie care a iernat asa experimental
A fost cea mai buna in primavara, dezvoltare exploziva puiet din scandura in scandura, o frumusete.
Inainte de salcam m-am prins ca vrea in excursie si am divizat-o,
am lasat doar doua botci de varsta diferita.
Peste 3-4 zile era iarasi plin de botci si l-am mai spart odata.
Am crezut ca am rezolvat-o dar mi-a roit roiul al doilea.
Toti 4 au intrat frumos in iarna.
B-father
 
Mesaje: 168
Membru din: 26 Feb 2011, 17:56

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde andrei_calinescu » 10 Ian 2012, 20:24

ADITZU scrie:
gica scrie:Iarta parinte ca mai greseste omul.Exista mai multe metode de iernare.Nu exista una ideala asa ca se merge la compromis.Am preferat un consum mai mare cu 5-10% decat faguri mucegaiti sau stupi cu umezeala in ei.
Am preferat sa las stupii plini cu rame si rezerve suficiente decat sa umblu cu diafragme si paie prin ei iar in ianuarie cu turte.
Incerc sa-i spun omului ca se poate si altfel.


da si mare dreptate aveti , am 4 cutii cu fund plin si la un control de zilele trecute am observat ceea ce dvs descrieti mai sus umezeala in stupi , si doua rame cu urme de mucegai deci in primavara sita la fundulea , fac precizarea ca nu am pe intreaga suprafata a fundurilor la ceilalti stupi sita ci doar jumatate din suprafata si nu folosesc nici folia deasupra cuiburilor si incerc sa etanseizez cat mai bine podisorul


Aditzule, e normal sa fie umezeala la cei cu fund fix daca nu ai deschis hornul. sus etans jos etans. Efectul e sauna - mai ales dupa ce oaua matca.
Si la cei cu funduri etans, podisor aerisit undeva e perfect. Un ziar peste podisor sau sac de iuta si gata.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde ciptheman » 10 Ian 2012, 20:34

in timpul scurt de cand am stupi am vazut asa : stupi cu fund plin umezeala in stupi, stupi cu plasa pe tot fundul uscati brici, asa ca merg pe c... gol si nu mai am in stupina nimic cu fund plin, in ce priveste consumul nu am vazut sa fie cu mult mai mare la cei cu plasa fata de cei fara.
Avatar utilizator
ciptheman
 
Mesaje: 298
Membru din: 25 Feb 2011, 10:06
Localitate: Buzescu-Teleorman

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde andrei_calinescu » 10 Ian 2012, 20:52

ciptheman scrie:in timpul scurt de cand am stupi am vazut asa : stupi cu fund plin umezeala in stupi, stupi cu plasa pe tot fundul uscati brici, asa ca merg pe c... gol si nu mai am in stupina nimic cu fund plin, in ce priveste consumul nu am vazut sa fie cu mult mai mare la cei cu plasa fata de cei fara.


Da mai Ciptheman, de acord cu tine.
Dar stupii cu fund AV sunt implementati la noi nu de mult timp. Daca ai avut condens era ca erau alte probleme , si nu probleme de deficienta ale fundului.
Cand am vazut primii stupi la 4 ani , construiti de bunicul asa erau ; scandura de 3-4 cm, fund plin si podicele din mai multe scandurici. Peste astea impacheta cu perne de fan sau toale.
Dupa aia i-a facut mai subtiri la pereti. Cu podisor dintr-o singura bucata, si un fragment de sita. A renuntat la pernele de paie si a pus ziare sau iuta peste podisor. Fund plin.
Dupa aia am cumparat stupii de la ACA :fund plin, pereti subtiri, si podisor dintr-o bucata cu sipcile care permiteau deschiderea hornului.
Asa fac si acum numai ca am 5 gaurici in fundul stupului catre urdinis, si o treime din podisor are sita. Peste podisor ziar sau iuta.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde catalin_valenii » 10 Ian 2012, 20:57

Cum as putea sa pun plasa pe o parte din fundul stupului plin? Tai fundul si pun pur si simplu plasa prinsa pe interior sau cum?
catalin_valenii
 
Mesaje: 118
Membru din: 28 Dec 2011, 21:05
Localitate: Valenii de Munte-Prahova

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde catalin_valenii » 10 Ian 2012, 20:58

Sau mai simplu ar fi sa dau gauri in fundul stupului cu bormasina?
catalin_valenii
 
Mesaje: 118
Membru din: 28 Dec 2011, 21:05
Localitate: Valenii de Munte-Prahova

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde catalin_viezure_6 » 10 Ian 2012, 21:03

catalin_valenii scrie:Cum as putea sa pun plasa pe o parte din fundul stupului plin? Tai fundul si pun pur si simplu plasa prinsa pe interior sau cum?

tai fundul si pui plasa vezi ca gasesti la mag materiale de constructii
Avatar utilizator
catalin_viezure_6
 
Mesaje: 231
Membru din: 27 Noi 2011, 06:33
Localitate: BISTRET

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde nae » 10 Ian 2012, 22:37

nae scrie:Am fundurile pline si fixe . Recomandarea :cat sub corp ... imi scapa ceva !? Descapaceala /albinele moarte agatate in cat/ iesire mai greoaie (posibil furtisag )...Fiind spatiul mai mare se creeaza un microclimat mai bun ?, aerul viciat ,mai greu , coboara ___ Ce-mi scapa , dl. Gica ?

Am avut condens ,am avut si ghiata fara folie ; acum (de2 ani) am folie ___ 40-42 cm ___ lipita spre urdinis ,n-am condens . Podisoarele sunt cu sita total ,peste ele un prosop/carpa poroasa (am avut si un fel de prelata -belea ),capacele au aerisirile deschise. Cand incep activitatea bine (albinele) ,feb., schimb pozitia foliei /o lipesc de peretele din spate /fac ceva condens . CAT sub cuib , ma roade ???????
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde andrei_calinescu » 10 Ian 2012, 22:58

catalin_valenii scrie:Cum as putea sa pun plasa pe o parte din fundul stupului plin? Tai fundul si pun pur si simplu plasa prinsa pe interior sau cum?

O sa-ti trimit doua poze facute la Ickowicz in primavara 2010. Plasa reprezinta o trime din fund, in partea dinspre urdinis, ceea ce mi se pare foarte normal.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde gica » 10 Ian 2012, 23:04

nae scrie:Am fundurile pline si fixe . Recomandarea :cat sub corp ... imi scapa ceva !? Descapaceala /albinele moarte agatate in cat/ iesire mai greoaie (posibil furtisag )...Fiind spatiul mai mare se creeaza un microclimat mai bun ?, aerul viciat ,mai greu , coboara ___ Ce-mi scapa , dl. Gica ?

Interpretezi gresit,asta este tot.
Descapaceala si albinele moarte va fi treaba albinelor in primavara
Albinele ies mai repede nu mai greoi - soarele incalzeste o suprafata mai mare.
Furtisagul il provoaca meseriasul de stupar
Fiind spatiul mai mare apare un lucru cunoscut bine de femei - ca sa usuce rufele le intind pe sfoara si se usca si la -20 de grade.Lasate gramada ingheata si mucegaiesc (identic in stupul strans de scot albinele ochii ca melcii).Iarna albinele incalzesc ghemul nu stupul.IMPACHETEAZA STUPII PRIMAVARA - a scris BLINOV in 1912.
Cartea a fost tiparita si la noi.Daca dupa 100 de ani faceti altfel nu inteleg de ce va mirati ca aveti puiet acum.
Fiind spatiul liber mai mare si pozitionat sub cuib se intampla si in stup ce se intampla cu rufele.Dar mai trebuie si urdinisul lasat larg.Daca mai etansam bine la podsisor obtinem o iernare tip clopot.Si acum rezumatul la ce am scris:
-fiind spatiu mare in stup umiditatea se depune pe o suprafata mai mare si este eliminata prin variatiile de temperatura noapte-zi
-ursdinisul larg deschis permite o aerisire buna a cuibului,albinele nu se agita sa scape de aerul viciat si de umisditate,nu incep cresterea de puiet(la mine incepe in martie)
- albina mai putin uzata
SDoua poze:
Fişiere ataşate
SAM_0457 (Large).JPG
Picture 007.jpg
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde ves.lucian.zabrani » 10 Ian 2012, 23:05

nae scrie:
nae scrie:Am fundurile pline si fixe . Recomandarea :cat sub corp ... imi scapa ceva !? Ce-mi scapa , dl. Gica ?
CAT sub cuib , ma roade ???????


salutare !!! sunt la a doua iernare !!! ierneza 26 familii toate cu fund AV in fundul gol !!!
sub cuib am cate un cat cu rame cladite si bineinteles goale de miere , iar sub acest cat mai am inca un cat care insa este fara rame !!! ramele acum le insarmez !!!
pana acum pot spune ca au iernat bine !!! fara condens, fara probleme deocamdata !!!
sanatate maxima !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde nae » 10 Ian 2012, 23:47

Multumesc , dl. Gica .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde un OM » 11 Ian 2012, 01:21

Domnu Gica, cata mancare a-ti lasat in corpul de jos?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori