Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde talex » 24 Ian 2014, 21:46

proapis13 scrie:
talex scrie:proapis13 scrie:-Ceri primariei ca dupa inscrierea in reg agricol sa-ti elibereze certificatul de producator

Ai intrebat cind se elibereaza Certificatul de producator...
dupa inscrierea fam de albine in Registrul agricol :!:


cred ca e ceva ce nu-nteleg. dumneaei mi-a zis ca vinerea viitoare dupa vizita in teren, verificand si declaratia mea, imi elibereaza adeverinta. asta nu presupune automat si inscrierea in registrul agricol? eu asta am inteles, eliberarea adeverintei survine in urma inscrierii in registrul agricol.
iar certificatul de producator abia la 1 mai. nu-l pot obtine la 15 februarie sau 1 martie chiar daca voi fi inscris in registrul agricol. pt ca in perioada 7 ianuarie (cand am fost prima oara la primarie) si 1 martie (data la care ma nevoie de autorizatie dsva) albinele nu produc miere.
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde cobi » 24 Ian 2014, 22:06

Dila Daniel scrie:trebuie certificat de producator pentru inregistrarea stupinei la DSV?

talex scrie:proapis13 scrie:
Acte necesare si pasii de urmat in vedera autorizarii stupinel la D.S.V.S.A.
-declaratie pe propria raspundere cu nr de stupi la primarie
-inscrierea in registrul agricol
-adeverinta emisa de catre primarie cu nr de fam de albine
-cu aceasta adeverinta te prezinti la doctorul veterinar zonal care trebuie
sa-ti elibereze o alta prin care sa-ti certifice ca ai albinele sanatoase
-Ceri primariei ca dupa inscrierea in reg agricol sa-ti elibereze certificatul de producator
Cu toate aceste acte te inscrii intr-o forma asociativa apicola de unde
cu adeverinta de membru primita de acolo te prezinti la D.S.V.S.A.


Hai, sa ramanem la INREGISTRARE DSVSA!

Daniel a sugerat f bine.

Pentru cei care nu acceseaza nimic, sunt obligatii dupa noua lege (asa pare) sa fie inregistrati DSVSA? Se pot inregistra ca persoane fizice? Daca este cineva in situatia asta, ar fi binevenita o recomandare.
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde talex » 24 Ian 2014, 22:56

toti apicultorii, indiferent de statut, sunt obligati


Legea apiculturii

Art.2 Activitatea in apicultura poate fi practicata de orice persoana fizica sau juridica ale carei familii de albine sunt inscrise in Registrul agricol, inregistrate/autorisate la Directia sanitar-veterinara si pentru siguranta alimentelor judeteana, respectiv a municipiului Bucuresti, detine carnetul de stupina, si are familiile de albine identificate in sistemul unic de identificare a stupinilor si stupilor.
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde cobi » 25 Ian 2014, 11:54

talex scrie:toti apicultorii, indiferent de statut, sunt obligati


Legea apiculturii

Art.2 Activitatea in apicultura poate fi practicata de orice persoana fizica sau juridica ale carei familii de albine sunt inscrise in Registrul agricol, inregistrate/autorisate la Directia sanitar-veterinara si pentru siguranta alimentelor judeteana, respectiv a municipiului Bucuresti, detine carnetul de stupina, si are familiile de albine identificate in sistemul unic de identificare a stupinilor si stupilor.


Si altfel, care sunt consecintele, urmarile?
Daca unul are 5 stupi si vrea sa-i duca la bunici la 100 km si-i plimba intr-o remorcuta, trebuie inregistrare sau foloseste "metoda borcanelului"? :) Nu-i cazul meu, dar sunt multe stupine tip hobby!
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde almasel » 27 Ian 2014, 22:53

cobi scrie:
Dila Daniel scrie:trebuie certificat de producator pentru inregistrarea stupinei la DSV?

talex scrie:proapis13 scrie:
Acte necesare si pasii de urmat in vedera autorizarii stupinel la D.S.V.S.A.
-declaratie pe propria raspundere cu nr de stupi la primarie
-inscrierea in registrul agricol
-adeverinta emisa de catre primarie cu nr de fam de albine
-cu aceasta adeverinta te prezinti la doctorul veterinar zonal care trebuie
sa-ti elibereze o alta prin care sa-ti certifice ca ai albinele sanatoase
-Ceri primariei ca dupa inscrierea in reg agricol sa-ti elibereze certificatul de producator
Cu toate aceste acte te inscrii intr-o forma asociativa apicola de unde
cu adeverinta de membru primita de acolo te prezinti la D.S.V.S.A.


Hai, sa ramanem la INREGISTRARE DSVSA!

Daniel a sugerat f bine.

Pentru cei care nu acceseaza nimic, sunt obligatii dupa noua lege (asa pare) sa fie inregistrati DSVSA? Se pot inregistra ca persoane fizice? Daca este cineva in situatia asta, ar fi binevenita o recomandare.



Cu mici diferente fara de ceea ce este mai sus am obtinut eu inregistarea sanitar veterinara pt persone fizice:
-primarie- inregistrare in registrul agricol; am cerut certificat de producator, l-am obtinut in februarie 2012, apoi se vizeaza annual
-de la primarie se da o adeverinta din care reiese ca detii x familii de albine- mergi cu ea la medicul veterinar DE CIRCUMSCRIPTIE (cel de care apartine locul unde ai tu stupina- cu alte cuvinte la veterinarul satului). Medicul de circumscriptie iti intocmeste fisa de sanatate pentru familiile de albine.
Cu toate astea mergi la Medicul zonal, pe langa actele astea mai depui o cerere tip. Teoretic medical zonal vine in control sa vada conditiile sanitar- veterinare, apoi intocmeste un referat, in baza caruia se elibereaza documentul de inregistrare sanitar veterinara, daca indeplinesti niste conditii minime.
Nu mi-a solicitat nimeni sa fiu membru in vreo asociatie, cu toate ca eram inscris deja si aveam adeverinta de la asociatie, nu mi-au luat-o la dosar.
Totul a durat mai putin de 2 saptamani, din cate imi aduc aminte (aproximativ).
Musai sa iei si ceva miere la tine ca sa ungi lucrurile.
Nu costa nimic (cel putin la mine nu a costat). Poate prin alte judete se percepe oarece taxa.
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde padurar2009 » 29 Ian 2014, 19:57

Stie cineva cat sunt valabile autorizatiile sanitar veterinare pentru exploatatiile apicole comerciale.
Acum un an, cand mi-am scos autorizatie, mi-au spus ceva dar am uitat. Parca dac se modifica numarul de stupi trebuie reinnoita sau asa ceva.
padurar2009
 
Mesaje: 18
Membru din: 28 Ian 2012, 17:26

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde Dila Daniel » 29 Ian 2014, 19:59

autorizatia sau inregistrarea?
sunt lucruri diferite!
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde padurar2009 » 29 Ian 2014, 20:14

Autorizatia. Nu are termen pe ea.
padurar2009
 
Mesaje: 18
Membru din: 28 Ian 2012, 17:26

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde proapis13 » 29 Ian 2014, 20:28

padurar2009 scrie:Autorizatia. Nu are termen pe ea.

Pe Autorizarea Sanitar - Veterinara trebuie sa ai scris numarul de stupi identic cu cel din Planul de Afaceri,pentru cei ce au accesat fonduri europene :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde nicu has » 29 Ian 2014, 20:36

si pt inregistrare la dsva pt mersul in pastoral??
nicu has
 
Mesaje: 811
Membru din: 26 Feb 2011, 19:36
Localitate: caransebes

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde Dila Daniel » 29 Ian 2014, 20:41

certificatul de inregistrare sanitar -veterinar,poate sa aiba alt numar de familii,faza de cel existent.
Cand trebuie dovedit de la DSV numarul de familii existent real,se poate elibera adeverinta sanitar-veterinara emisa de doctorul veterinar zonal(inspector)
acea adeverintza de la DSV se elibereaza la cerere,in baza unei adeverinte de la primarie din care sa rezulte numarul real.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde nicu has » 29 Ian 2014, 20:47

multumesc :)
nicu has
 
Mesaje: 811
Membru din: 26 Feb 2011, 19:36
Localitate: caransebes

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde talex » 18 Feb 2014, 20:21

talex scrie:
proapis13 scrie:
talex scrie:proapis13 scrie:-Ceri primariei ca dupa inscrierea in reg agricol sa-ti elibereze certificatul de producator

Ai intrebat cind se elibereaza Certificatul de producator...
dupa inscrierea fam de albine in Registrul agricol :!:


cred ca e ceva ce nu-nteleg. dumneaei mi-a zis ca vinerea viitoare dupa vizita in teren, verificand si declaratia mea, imi elibereaza adeverinta. asta nu presupune automat si inscrierea in registrul agricol? eu asta am inteles, eliberarea adeverintei survine in urma inscrierii in registrul agricol.
iar certificatul de producator abia la 1 mai. nu-l pot obtine la 15 februarie sau 1 martie chiar daca voi fi inscris in registrul agricol. pt ca in perioada 7 ianuarie (cand am fost prima oara la primarie) si 1 martie (data la care ma nevoie de autorizatie dsva) albinele nu produc miere.


Azi am cerut adeverinta de la primarie si am primit-o. Scurt istoric - bat drumurile din 7 ianuarie. M-a intors de 2 ori cu contractul de arenda teren, apoi mi-a tot programat si reprogamat vizita in teren. Pe 13 februarie am facut vizita in teren, am facut o declaratie, m-a trecut in reg. acricol si am semnat si eu in registru. Azi am facut o cerere, i-a dat un numar de la registratura. s-apoi am dus-o la reg. agricol si mi-au dat adeverinta.

Aici intervine problema - i-am spus din nou de certificat de producator (care ar trebui pt inscrierea la DSVA) si mi-a zis ca NU mi-l poate elibera inainte de prima recolta. Pt certificat sa depun la sfarsitul lui aprilie.
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde kiloz » 19 Feb 2014, 00:12

Productia se da estimativ.Oferit ptr.vinzare trebuia trecut la toata pozitii "0"Certificatele totdeauna se elibereaza de 1iulie,an agricol,deci nu ai de unde sa stii cit o sa produci in perioada 1ianuarie-30 iunie.Fiind vorba de toate produsele agricole!Nu sa procedat corect!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde akmm » 19 Feb 2014, 08:32

O intrebare pentru cei ce au trecut prin asa ceva.
Sunt PFA si am autorizatie DSV pentru producere/comercializare de miere si produse apicole.
Intre timp am facut o specializare aditionala la pregatirea de Apicultor si doresc sa produc/vand material biologic, respectiv roiuri de toate felurile si familii de albine.
Ce trebuie modificat/adaugat pentru noua postura?
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde proapis13 » 19 Feb 2014, 09:32

Autorizarea DSVSA pentru cresterea si comercializarea materialului biologic se elbereaza dupa ce faci dovada ca ai peste 50 fam de albine :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori