Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde romikele » 22 Ian 2012, 14:08

Citeste mai intai cu atentie postarea, apoi vino cu replica!

Studiind certificatul de inregistrare, in el gasesti si precizarea a CE si UNDE poti vinde.


In al doilea rand, daca citesti ROMANESTE in lege, nu exista cuvantul "SAU"

Eu nu pot sa-mi asum riscul ca un functionar talamb asa cum exista mult prea multi sa interpreteze legea cum doreste si sa respinga un dosar ca neeligibil din cauza unui document care nu costa nimic.

Daca voi vreti sa nu tineti cont de recomandarile celor care vor verifica dosarele, va priveste.
Eu mi-am facut datoria sa fac aceste lucruri cunoscute, asa cum mi s-a sugerat de catre reprezentatul MADR la intalnirea de ieri de la Constanta.

CLARIFICARE:
Pentru inregistrarea cu vanzare directa se completeaza formularul de la anexa 22 de la ansvsa: http://www.ansvsa.ro/documente/admin/Ce ... a_20ro.doc

Pentru autorizare sanitara-veterinara se completeaza formularul de la anexa 2 de la ansvsa: http://www.ansvsa.ro/documente/admin/Ce ... a_19ro.doc

Detinatorii de pana la 50 de stupi nu sunt obligati sa se transforme in PFA daca nu doresc sa acceseze una din masurile 112, sau 141 si nici sa se autorizeze sanitar-veterinar, fiind suficienta inregistrarea ca PF pentru vanzare directa.
Daca numarul stupilor depaseste 50, atunci sunt obligatorii PFA-ul sau ÎI-ul iar la accesarea unei masuri autorizarea sanitar-veterinara.
romikele
 
Mesaje: 126
Membru din: 25 Feb 2011, 13:35

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde balasbebe » 22 Ian 2012, 17:01

Eu am fost la DSVA, am completat pe rand 2 cereri, la 2 camere. Uni se ocupau de sanatatea albinelor, si altii de siguranta alimentelor. Nu prea semanau hartiile de la Salaj cu cele descrise de tine. Cred ca depinde de fiecare unitate ce formulare te pun sa completezi.
Ceea cu copie de pe certificatul de producator sunt convins ca este pentru a vinde miere in piete ca persoana fizica.
Vreau doar sa lamurim lucrurile nu sa le incurc.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde romikele » 22 Ian 2012, 17:46

Formularele sunt cele valabile la aceasta ora si se regasesc aici: http://www.ansvsa.ro/?pag=17
Legat de certificatul de producator, asa este.
Acele documente se cer la noi.
romikele
 
Mesaje: 126
Membru din: 25 Feb 2011, 13:35

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde cipry74 » 04 Noi 2012, 20:19

cine a obtinut recent autorizare sanitar veterinara pe pfa si ce documentatie trebuie depusa?
Avatar utilizator
cipry74
 
Mesaje: 170
Membru din: 24 Feb 2011, 14:31
Localitate: Com.Valea Doftanei;Prahova

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde dorindafi » 04 Noi 2012, 22:52

schitza camerei de extractzie , fisha de sanatate de la medicul veterinar , adeverintza de la primarie , adeverintza de la ACA in care sa fie mentzionat primul shi ultimul nr de inmatriculare.
dupa care se deplaseaza medicul veterinar de la DSV sa verifice stupina shi toate cele de trebuintza :mrgreen:
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde sapstel » 05 Noi 2012, 11:49

cipry74 scrie:cine a obtinut recent autorizare sanitar veterinara pe pfa si ce documentatie trebuie depusa?

N-as vrea sa va amarasc, dar documentele difera de la un functionar la altul, nu de la un judet la altul.
Daca ai o relatie foloseste-o. Daca nu, si gasesti un functionar plin de zel, e greu. Merg pana acolo incit cer boiler cu apa calda, analiza apei provenita din sursa proprie,pereti vositi si nu faiantă, contract cu o firma de ecarisaj, etc.
sapstel
 
Mesaje: 98
Membru din: 04 Aug 2011, 20:39

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde dorindafi » 05 Noi 2012, 18:54

sapstel scrie:
cipry74 scrie:cine a obtinut recent autorizare sanitar veterinara pe pfa si ce documentatie trebuie depusa?

N-as vrea sa va amarasc, dar documentele difera de la un functionar la altul, nu de la un judet la altul.
Daca ai o relatie foloseste-o. Daca nu, si gasesti un functionar plin de zel, e greu. Merg pana acolo incit cer boiler cu apa calda, analiza apei provenita din sursa proprie,pereti vositi si nu faiantă, contract cu o firma de ecarisaj, etc.

:o toate astea se pot intampla daca cel care-i solicita e zgarie branza
cel care are interes sa rezolve o problema se face frate shi cu :twisted:
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde cipry74 » 08 Noi 2012, 22:36

astazi am fost si am depus documentatia pentru autorizarea pfa la dsv care spre uimirea mea este exact ce aveam numai ca eu aveam pe pf iar acum am radiat-o pe aceea si iau pe pfa.Se numeste :DOCUMENT DE INREGISTRARE SANITARA VETERINARA SI PENTRU SIGURANTA ALIMENTELOR PENTRU UNITATILE DE VANZARE CU AMANUNTUL.Autorizare la noi in Prahova au numai 3 firme si aceia sunt procesatorii binecunoscuti.Pentru pfa ce ne trebuie noua tot inregistrare se numeste(autorizare oricum nu putem obtine)insa cerintele de obtinere sunt cu mult mai mari fata de pf si anume:

-fisa de sanatate a albinelor vizata trimestrial de medicul veterinar local si de cel zonal
-adeverinta medic familie sa fii clinic sanatos + in sezon trebuie sa faci 3 analize la un laborator privat,in fiecare an
-adeverinta primarie cu nr familii albine
-cerere
-nota de constatare se completeaza de un inspector DSV la fata locului care trebuie sa vada : camera extractie cu apa(rece _ calda) ,curent ,geam cu plasa ,interiorul sa poata fi curatat, contract cu firma de deratizare,totul tre'sa fie inox:chiuveta,centrifuga,tava,etc


Nu mi s-a cerut nimic de la asociatie......Cand mai o sa-mi aduc aminte de altceva in plus o sa modific postarea....parca mai era ceva dar am sinapsele varza acum.Oricum cel ce vine de la dsv sa faca constatarea tre' sa te porti cu el mai ceva ca cu oul altfel.....Mai sunt diverse chichite la care mai poate inchide si el ochii
Avatar utilizator
cipry74
 
Mesaje: 170
Membru din: 24 Feb 2011, 14:31
Localitate: Com.Valea Doftanei;Prahova

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde alt stupar » 08 Noi 2012, 23:26

pentru cine-l tine "laboratorul" din dotare... sugerez sa-si ia Autorizarea DSV ( subliniez din nou, e diferita de ACTUL DE INREGISTRARE )
deschide niste perspective interesante chiar pe termen scurt...
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde cipry74 » 09 Noi 2012, 10:21

alt stupar scrie:pentru cine-l tine "laboratorul" din dotare... sugerez sa-si ia Autorizarea DSV ( subliniez din nou, e diferita de ACTUL DE INREGISTRARE )
deschide niste perspective interesante chiar pe termen scurt...



Exact acolo e buba ....laboratorul....daca aveti asa ceva ...spuneti-ne si noua ce tre sa prevada caci v-am spus ..in ph cei de la dsv au spus ca nu are decat....tremot dobre si fii, apimond si inca o firma de pe la potigrafu sau pucheni toti 3 fiind procesatori si pentru ca stiu ca aveti ce se cere pentru autorizare multiplicare
Avatar utilizator
cipry74
 
Mesaje: 170
Membru din: 24 Feb 2011, 14:31
Localitate: Com.Valea Doftanei;Prahova

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde cipry74 » 16 Noi 2012, 18:34

Nu se implica nimeni care este la obiect.....sa detalieze putin
Avatar utilizator
cipry74
 
Mesaje: 170
Membru din: 24 Feb 2011, 14:31
Localitate: Com.Valea Doftanei;Prahova

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde talex » 13 Ian 2014, 23:04

proapis13 scrie:Acte necesare si pasii de urmat in vedera autorizarii stupinel la D.S.V.S.A.
-declaratie pe propria raspundere cu nr de stupi la primarie
-inscrierea in registrul agricol
-adeverinta emisa de catre primarie cu nr de fam de albine
-cu aceasta adeverinta te prezinti la doctorul veterinar zonal care trebuie
sa-ti elibereze o alta prin care sa-ti certifice ca ai albinele sanatoase
-Ceri primariei ca dupa inscrierea in reg agricol sa-ti elibereze certificatul de producator-
Cu toate aceste acte te inscrii intr-o forma asociativa apicola de unde
cu adeverinta de membru primita de acolo te prezinti la D.S.V.S.A.
-diploma de apicultor sau adeverinta ca urmezi cursurile de pregatire in meseria de apicultor-
Toate actele trebuiesc atat in copie cat si in original
de acolo ti se v-a elibera o alta adeverinta -dupa plata a 108 RON la Mehedinti-
cu care vei merge la A.P.I.A. pentru a fi luat in evidenta
A.P.I.A. iti v-a elibera o alta adeverinta cu care te vei prezenta inapoi la D.S.V.S.A.
Acea adeverinta v-a fi pusa la dosar si ti se v-a elibera un certificat de inregistrare in
baza caruia poti vinde miere in piete si oboare la manifestati publice,etc cu respectarea legislatiei in vigoare
Daca am uitat ceva sau au intervenit alte completari in anul curent va rog sa ma completati
Spor la treaba si ai grija la pingele ca o sa le cam folosesti
P.S. Vezi ca nu se elibereaza Autorizarea sanitar veterinara sub 25 fam de albine
salve :D


Am luat-o si eu de la un capat in incercarea de a-mi inregistra stupii. am avut si anul trecut o tentativa da renuntasem cand mi-a zis de la primarie de vizita in teren. desi nu am nimic de ascuns. acum am reluat procesul.
1. am facut contract de arenda, 3 exemplare si le-am depus la primarie, registru agricol. azi am fost si am luat 2 si am stabilit cand facem vizita pe teren. dupa care urmeaza sa fac declaratia si sa primesc adeverinta de la primarie.

Mai departe mi se pare ceva mai complicat, pentru ca am sesizat diferente notabile in continutul comentariilor de pe forum.
As avea cateva intrebari/ nedumeriri.
1.Pot cere certificat de producator imediat ce obtina adeverinta de la primarie? Sau exista anumite perioade ale anului?
2. La Aca sunt inscris de 2 ani. m-am inscris doar cu buletinul si am platit un leu de stup, nu mi-au cerut nici o adeverinta. acum dupa ce obtina adeverinta ma mai inscriu o data sau cum?
3. sunt obligat de la un anumit numar de stupi sa devin pfa, eu vrea doar pf. ma pot inregistra la Dsv, dar sa raman pf?
4. are vre importanta ca vreau sa vand mierea direct la procesatori, nu in piata, manifestari publice?
5 obtinerea crotaliilor are loc abia dupa inregistrarea la Dvs? si le obtin de la asociatie?(ca sa obtin crotalii e obligatoriu sa fiu pfa, sau merge si pf?)
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde dorindafi » 14 Ian 2014, 15:06

talex , din cite cunosc eu /
1-certificatul de prod. se poate cere indiferent de anotimp
2- odata ce eshti inscris e totul ok
3-pfa , potzi devenii in momentul cind ai accesat fonduri europene ori doreshti sa-tzi deschizi o afacre propie
cu dsv daca practici pastoralul ar fi indicat sa fi inregistrat la ei shi nu conteaza nr de stupi
4-produsul finit il valorifici unde vrei tu
5-nr de identificare al stupilor se cere atunci cind derulezi un program cu fonduri europene
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde MIHAI BALS » 14 Ian 2014, 17:22

1-4-idem dorindafi.
5-crotalierea stupilor este obligatorie!
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde proapis13 » 14 Ian 2014, 17:57

talex scrie:
proapis13 scrie:Acte necesare......


As avea cateva intrebari/ nedumeriri.
1.Pot cere certificat de producator imediat ce obtina adeverinta de la primarie? Sau exista anumite perioade ale anului?
2. La Aca sunt inscris de 2 ani. m-am inscris doar cu buletinul si am platit un leu de stup, nu mi-au cerut nici o adeverinta. acum dupa ce obtina adeverinta ma mai inscriu o data sau cum?
3. sunt obligat de la un anumit numar de stupi sa devin pfa, eu vrea doar pf. ma pot inregistra la Dsv, dar sa raman pf?
4. are vre importanta ca vreau sa vand mierea direct la procesatori, nu in piata, manifestari publice?
5 obtinerea crotaliilor are loc abia dupa inregistrarea la Dvs? si le obtin de la asociatie?(ca sa obtin crotalii e obligatoriu sa fiu pfa, sau merge si pf?)


1- certificatul de producator NU mai exista,oficial se numeste carnet de producator si inca sunt ambiguitati pe la primarii - cel putin la mine
acesta se elbereaza la 1 iulie si e valabil pina la 30 iunie anul urmator - se poate elibera si trimestrial
2- la fiecare miscare de efectiv se aduce adeverinta cu nr de stupi iar in cadrul asociatiei se efectueaza operarile in cel mult 5 zile lucratoare
3 - de anul acesta pt a obtine inregistrarea DSVSA ai nevoie de actele srise de mine mai sus plus adeverinta eliberata de catre asociatie cu nr de crotalii
4 - e mai simplu sa vinzi la procesatori si mai ieftin...
5 - am scris la pct 4 si DA se elibereaza autorizarea si pe persoana fizica
salve :D
Pentru o mai deplina lamurire reciteste Legea Apiculturii :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Inregistrare stupina DSV

Mesajde dorindafi » 14 Ian 2014, 19:14

MIHAI BALS scrie:1-4-idem dorindafi.
5-crotalierea stupilor este obligatorie!

pai da ,ca pfa este obligatorie , dar shi ca persoana fizica?
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori