Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Anti- furt la stupi

Mesajde Avram Sorin » 16 Feb 2012, 16:29

Daca tot e iarna cat casa. Ma gandeam ca am tot citit pe forum dar nu am vazut nici un topic cu dispozitive pentru protectia inpotriva furtului sau distrugerii stupilor.
Haideti sa vedem ce are fiecare in acest domeniu : alarme, caine, soacre :D, garduri .....
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Anti- furt la stupi

Mesajde pin » 16 Feb 2012, 18:19

Eu am albine
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Anti- furt la stupi

Mesajde cristi arad » 16 Feb 2012, 22:28

Avram Sorin scrie:Daca tot e iarna cat casa. Ma gandeam ca am tot citit pe forum dar nu am vazut nici un topic cu dispozitive pentru protectia inpotriva furtului sau distrugerii stupilor.
Haideti sa vedem ce are fiecare in acest domeniu : alarme, caine, soacre :D, garduri .....

pavilionul nu-l prea las singur, iar ca metode exista diverse sisteme de alarmare; inclusiv locatori GPS
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: Anti- furt la stupi

Mesajde leomitica » 16 Feb 2012, 22:47

Zece paznici nu fac cat un caine bun. Poate fi maidanez ,dar BUN.
Avatar utilizator
leomitica
 
Mesaje: 73
Membru din: 25 Ian 2012, 22:47
Localitate: Jud.Tulcea

Re: Anti- furt la stupi

Mesajde MyBees » 16 Feb 2012, 23:20

La finalul topicului de aici http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=10&t=374 a pus Peter Janos un link.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Anti- furt la stupi

Mesajde Bee Happy » 16 Feb 2012, 23:42

pin scrie:Eu am albine


Pin a pus o solutie antifurt, dar nu si modul de folosire.

Mod de folosire:
- se umple stupii cu albine care au ac.
- se folosesc stupi cu fund detasabil
- se foloseste prinderea fundului de corp, prin cleme (tip sarma)
- dupa amplasare/mutare, se desface clema (la toti, sau doar la stupii din capetele randurilor)
- inainte de alta mutare, se recomanda prinderea clemelor la loc. :lol: (My name is Stan Patzitul) :lol:
- se pleaca acasa

Mod de actiune al Capcanei Antifurt Complet Autonoma (CACA):

Vine hotul profan (ca pentru hotii cunoscatori sunt alte capcane), apuca stupul de manere, ridica cu nadejde, si pleaca cu el. Doi pasi. Cade fundul, albina iasa furioasa si inteapa. Hotul: ''Auuuuuu albina matii!!!'' Da cu stupul cat colo si o ia la fuga. Albinele dupa el. Hotul: ''Auuuu'' si grabeste pasul. Albina nu se lasa. Hotul: ''Auuuuu, auu, au''
Acasa la el, se jura ca nu mai vrea albine cat o trai el.

ATENTIONARE:
Aceasta capcana, poate sa-si reduca eficienta pe timp de noapte! De aceea se recomanda folosirea ei in adaos cu alte metode alternative.
Orice efect negativ de orice natura, asupra hotului se va reflecta in mod absolut doar asupra acestuia. Daca manifestarile neplacute provocate de aceasta capcana persista, se recomanda pastrarea unei distante respectuase fata de orice stup, coroborata cu autodenuntul la politie.
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Bee Yard Protection (from prowling/marauding animals and peo

Mesajde Alexandru.Chisinau » 17 Feb 2012, 03:57

Interesant articol cu previre la protectia stuparilor de la animale si oameni, doar ca-i in limba engleza: http://www.beebehavior.com/bee_yard_protection.php


P.S. Exista translatoare online, drept ca ele nu traduc asa de bine (ca omul), vezi aici: http://www.translate.google.ro/
Copii textul (din limba engleza) si-l introduci in chenarul translatorului online apoi selectezi limba (româna) in care doresti sa fie tradus textul. Doamne ajuta celor ce folosesc translatorul pentru prima data. :)
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Anti- furt la stupi

Mesajde Avram Sorin » 17 Feb 2012, 10:00

Interesant alexandru articolul postat de tine . Asta cu animalele la mine in zona nu prea e nevoie ....Gardul electric (m-am gandit si eu) dar eu am vecini prin zona din toate partile . Mai stii le vin nepotii acasa si se duc la gard si ...... Apoi am cam dat de naiba.
Ce a scris colegu cu fundul detasabil este o solutie.... Dar de obicei hotii sunt tot apicultori si de obicei la lucruri de astea vin echipati. Citeam pe un forum ca in sud s-au furat peste 100 de familii in 2010 de la un singur apicultor intr-o noapte.
Cand am deschis subiectul ma gandeam la ceva sistem care sa prinda fundul stupului de cadrul pe care sta. Astfel daca te duci in pastoral iei cadrul cu tine si ai rezolvat problema. Sa fie ceva sitem prin care sa nu poti desparti fundul de cadru decat daca desfiletezi , tai ceva ........ma gandesc
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Anti- furt la stupi

Mesajde Avram Sorin » 17 Feb 2012, 10:15

MyBees scrie:La finalul topicului de aici http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=10&t=374 a pus Peter Janos un link.


Da am vazut sistemul . Ar fi o solutie dar daca ai stupina la 30-40 km de casa si sistemul iti face poze ... pana dimineata e tarziu. Eu caut un sistem prin care stupii sa nu poata sa fie desprinsi de la sol sau cadru pe care stau . Apoi pe langa varianta asta merge orice ca backup, un vecin , un caine , alarma etc .
Poate are vreun coleg vreo minunatie.
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Anti- furt la stupi

Mesajde jiji » 17 Feb 2012, 15:24

salut, anul trecut eu am dat gaura in fundul stupului pana in peretele lateral iar de un holsurub lai gros si lung am sudat un cerc facut din fierbeton de 8,apoi infiletat holsurubul in gaura deja data , toti stupii aliniati si o teava lunga introdusa prin toate cercurilela capete teava are gaura depe oparte pe alta pri care trece un lacat.
anul acesta am mer si toate componentele nu sant legate unul de altul si pe propria experienta este cam greu sa iei un stup format din fund 2 sau 3 corpuri si capac sa il muti fara sa iasa albina din el.
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: Anti- furt la stupi

Mesajde Avram Sorin » 17 Feb 2012, 15:38

Mersi jiji . Asa ceva ma gandeam si eu . Acuma sa vad ce idei imi mai vin . Mersi de info.
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Daca nu pazeste Domnul prisaca degeaba vegheaza cel ce o paz

Mesajde Alexandru.Chisinau » 17 Feb 2012, 15:47

Avram Sorin scrie:Eu caut un sistem prin care stupii sa nu poata sa fie desprinsi de la sol sau cadru pe care stau . Apoi pe langa varianta asta merge orice ca backup, un vecin , un caine , alarma etc .
Poate are vreun coleg vreo minunatie.


Nu stiu cine si ce minunatie tehnologica are, la noi stiu ca-i simplu, suntem vreo zece albinari (credinciosi ai Domnului Isus Cristos) si amgajam un paznic (credincios Domnului Isus Cristos) pentru paza stupinei contra sumei X de bani (miere) cu care ne intelegem. :)

Pentru cugetare:

Domnul pazeste pe cei fara rautate... (Ps.116:6)

Iubiti, dar, pe Domnul, toti cei iubiti de El. Caci Domnul pazeste pe cei credinciosi, si pedepseste aspru pe cei mandri. (Ps.31:23)

Domnul pazeste pe toti cei ce-L iubesc, si nimiceste pe toti cei rai. (Ps.145:20)

Daca nu zideste Domnul o casa, degeaba lucreaza cei ce o zidesc; daca nu pazeste Domnul o cetate, degeaba vegheaza cel ce o pazeste. (Ps.127:1)
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

GPS in faguri, un poft costisitor sau o solutie binevenita?

Mesajde Alexandru.Chisinau » 17 Feb 2012, 16:12

Avram Sorin scrie:Interesant alexandru articolul postat de tine .

Multumesc, ma bucur ca ti-a placut.
Avram Sorin scrie:Asta cu animalele la mine in zona nu prea e nevoie ....Gardul electric (m-am gandit si eu) dar eu am vecini prin zona din toate partile . Mai stii le vin nepotii acasa si se duc la gard si ....

Dar de fagurul cu GPS ce zici ? Mie partial mi-a placut ideia, doar ca nu stiu daca la noi va functiona. Vezi poza aici: http://www.beebehavior.com/beeimages/Hi ... ocator.jpg
Avram Sorin scrie:... de obicei hotii sunt tot apicultori si de obicei la lucruri de astea vin echipati. Citeam pe un forum ca in sud s-au furat peste 100 de familii in 2010 de la un singur apicultor intr-o noapte.

Da, asta nu-i gluma, trebuie sa fim veghetori si sa luam masuri pentru protejarea stupinei.
Avram Sorin scrie:Cand am deschis subiectul ma gandeam la ceva sistem care sa prinda fundul stupului de cadrul pe care sta. Astfel daca te duci in pastoral iei cadrul cu tine si ai rezolvat problema. Sa fie ceva sitem prin care sa nu poti desparti fundul de cadru decat daca desfiletezi , tai ceva ........ma gandesc

Daca sa gandim logic, orice metoda contra furtului, care cel putin impovareaza furtul e binevenit.
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Anti- furt la stupi

Mesajde nicoleta.berbece » 17 Feb 2012, 17:07

jiji scrie:salut, anul trecut eu am dat gaura in fundul stupului pana in peretele lateral iar de un holsurub lai gros si lung am sudat un cerc facut din fierbeton de 8,apoi infiletat holsurubul in gaura deja data , toti stupii aliniati si o teava lunga introdusa prin toate cercurilela capete teava are gaura depe oparte pe alta pri care trece un lacat.
anul acesta am mer si toate componentele nu sant legate unul de altul si pe propria experienta este cam greu sa iei un stup format din fund 2 sau 3 corpuri si capac sa il muti fara sa iasa albina din el.

buna ziua ,
ceva in genul acesta am avut si eu;numai ca in loc de teava am avut un lant mai gros .Inn noaptea de 31.08-01.09.2011 mi-au furat 11stupi.N-au putut sa-mi taie lantul ,dar au taiat inelele prin care trecea,asa ca...Unul a ramas desfacut,probabil nu a mai incaput in mijlocul de transport.
Avatar utilizator
nicoleta.berbece
 
Mesaje: 15
Membru din: 03 Ian 2012, 17:59

Re: Anti- furt la stupi

Mesajde jiji » 17 Feb 2012, 18:34

asta e, la fel ca furtul din aprtamente" iala nu este pentru hoti" este pentru oamenii cinstiti sa stie ca nu este omu acasa sau nu vrea sa raspunda
poti sa ii pui si gps in fagure, fura ei cele mai tari masini si nu le mai gasesc dar stupii.
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: Anti- furt la stupi

Mesajde Avram Sorin » 17 Feb 2012, 21:02

Da aveti dreptate daca vreau sa fure ceva hotii nu e nici o poblema. Ideea e ca spunea cineva ca nu exista yala (broasca) care nu se poate deschide . Si avea drepate , ideea e de timp .Daca dureaza mult s-ar putea sa o lase balta sau daca tebuie sa faca prea mult zgomot renunta. Acuma nu is toti hotii profesionisti. Eu vreau sa fac ceva simplu dar care sa dureze ceva pana le taie , smulg. Si totodata mai protejeaza de cei ce vreau sa iti vandalizeze stupina , rasturnand stupii. Am auzit si de astfel de cazuri. Acuma tocami de aia am zis ca nu vreau ceva scump. Vreau ceva intelignt facut si ieftin. Restul sper sa ne ajute Dumnezeu sa nu avem probleme.
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Următorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori