Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Anti- furt la stupi

Mesajde Alexandru.Chisinau » 22 Ian 2016, 01:27

Salutare CV-03-BTF,
spune-mi te rog ce-i reprezentat în ultimile 2-a poze? Ceva important sau doar ceva pentru priveliște. În orice caz mie mi sau părut interesante pozele. Câtă muncă ai depus să desfaci chestia ceea și să faci și poze pentru noi ca apoi să le atașezi pe forum. Mulțumesc. Sănătate :)
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Anti- furt la stupi

Mesajde CV-03-BTF » 22 Ian 2016, 08:15

Cu multa placere... ,,spune-mi te rog ce-i reprezentat în ultimile 2-a poze? ... ”
In ultimile 2 poze am reprezentat cablajul sistemului de alarma, vazut din pozitii aproape contrare ( fata verso). Acele 2 sageti rosii indica locurile unde trebuie lipite ( legate ) cele 2 capete ale firului care prin rupere declanseaza alarma. Carcasa se desface prin demontarea unui singur surub ( sageata albastra ). Va sigur ca nu este nici o inginerie...daca stiti sa montati o priza, lucrarea asta ar fi la sfert din dificultate. ( nici macar nu curenteaza..!) Regret ca site-ul nu ma lasa sa incarc fotografiile la rezolutia la care au fost facute. Alarma asta nu e mare lucru... dar odata rupt firul va suna pana la epuizarea bateriilor, inchiderea butonului on off sau restabilirea contactului, lucru greu de facut daca alarma este montata in interior iar firele sunt subtiri si izolate cu lac. O poti folosi si pentru monitorizarea pavilionului sau a perimetrului stupinei prin inconjurarea cu un fir subtire . Totusi principalul argument al dispozitivului ramane elementul surpriza. Voi reveni cu alte dispozitive. Sa auzim numai de bine !
Fişiere ataşate
DSC_0306.1.jpg
CV-03-BTF
 
Mesaje: 22
Membru din: 05 Iul 2015, 11:25

Re: Anti- furt la stupi

Mesajde CV-03-BTF » 28 Feb 2016, 09:33

Asa cum am promis, voi prezenta un sistem de alarma complex, cu multiple posibilități de configurare. Sistemul este destinat protejării locuințelor dar poate fi folosit cu succes și în cazul nostru. Sistemul (Sistem Alarma Wireless cu apelare telefonică ) poate costa între 150 - 300 lei ( sunt si sisteme mult mai scumpe ), poate monitoriza pana la 99 zone ( stupi etc ) prin instalarea unor senzori wifi. Este prevazut cu un slot unde se montează o cartela de telefon activă.. cu credit. Poate suna sau trimite SMS cu ,, evenimentul” individual pe fiecare senzor, de exemplu : stupul 62, fereastra pavilion sau cărarea dinspre parau. Recomand, acolo unde este semnal, achiziționarea unei cartele preplătite de la DIGI care costa 2 euro și acoperă 3 luni. Nu am verificat dacă în lipsa semnalului DIGI dace se poate porta-prelua de Vodafone, asa cum se poate la abonamente. În caz de eveniment poate apela cca. 6 numere de telefon într-o anumita ordine. Alimentarea centralei sistemului se poate face și pe baterii, iar în cazul în care se folosesc baterii alcaline sau a unui modul care permite instalarea a 2, 3 seturi în paralel, poate acoperi un sezon. Senzorii WIFI trebuie achiziționați separat și consta intre 20 și 50 lei în funcție de model. Acești senzori pot fi magnetici pentru protejarea ușilor și ferestrelor ( aproape la fel de ușor de modificat ca cel anterior prezentat ) , de prezenta ( PIR ) , de incendiu... etc. În cazul în care se deține un pavilion în apropierea stupinei, problema este mult simplificata, amplasarea acestuia făcându-se undeva în interior. În caz contrar se poate monta pe un stâlp robust la înălțime, protejat într-o cutie ( firida ) etanșă ,folosita în electricitate. Pe lângă funcțiile enumerate mai sus, la acest sistem se poate atașa o sirena exterioara și/sau un proiector LED 12 V, iar cel mai important o camera de supraveghere cu SD. În cazul acestei camere, aceasta va fi alimentata numai în caz de eveniment, deci imaginile nu se vor pierde prin suprascriere după câteva zile. Precizez ca este necesara o sursa de alimentare suplimentara pentru camera sirena sau proiector. Atașez foto cu un sistem de alarma Olimpia, cu 2 senzori magnetici ( funcționează cam la fel cu cel din postul anterior) și o camera cu SD.
Fişiere ataşate
Paket-9030-1.jpg
29044319_1_261x203_camera-supraveghere-inregistrare-pe-card-micro-sd32gb-max-camera-dvr-bucuresti.jpg
29044319_1_261x203_camera-supraveghere-inregistrare-pe-card-micro-sd32gb-max-camera-dvr-bucuresti.jpg (5.03 KiB) Vizualizat de 12330 ori
CV-03-BTF
 
Mesaje: 22
Membru din: 05 Iul 2015, 11:25

Re: Anti- furt la stupi

Mesajde viorel08 » 28 Feb 2016, 14:05

CV-03-BTF scrie:Asa cum am promis, voi prezenta un sistem de alarma complex, cu multiple posibilități de configurare. Sistemul este destinat protejării locuințelor dar poate fi folosit cu succes și în cazul nostru. Sistemul (Sistem Alarma Wireless cu apelare telefonică ) poate costa între 150 - 300 lei ( sunt si sisteme mult mai scumpe ), poate monitoriza pana la 99 zone ( stupi etc ) prin instalarea unor senzori wifi. Este prevazut cu un slot unde se montează o cartela de telefon activă.. cu credit. Poate suna sau trimite SMS cu ,, evenimentul” individual pe fiecare senzor, de exemplu : stupul 62, fereastra pavilion sau cărarea dinspre parau. Recomand, acolo unde este semnal, achiziționarea unei cartele preplătite de la DIGI care costa 2 euro și acoperă 3 luni. Nu am verificat dacă în lipsa semnalului DIGI dace se poate porta-prelua de Vodafone, asa cum se poate la abonamente. În caz de eveniment poate apela cca. 6 numere de telefon într-o anumita ordine. Alimentarea centralei sistemului se poate face și pe baterii, iar în cazul în care se folosesc baterii alcaline sau a unui modul care permite instalarea a 2, 3 seturi în paralel, poate acoperi un sezon. Senzorii WIFI trebuie achiziționați separat și consta intre 20 și 50 lei în funcție de model. Acești senzori pot fi magnetici pentru protejarea ușilor și ferestrelor ( aproape la fel de ușor de modificat ca cel anterior prezentat ) , de prezenta ( PIR ) , de incendiu... etc. În cazul în care se deține un pavilion în apropierea stupinei, problema este mult simplificata, amplasarea acestuia făcându-se undeva în interior. În caz contrar se poate monta pe un stâlp robust la înălțime, protejat într-o cutie ( firida ) etanșă ,folosita în electricitate. Pe lângă funcțiile enumerate mai sus, la acest sistem se poate atașa o sirena exterioara și/sau un proiector LED 12 V, iar cel mai important o camera de supraveghere cu SD. În cazul acestei camere, aceasta va fi alimentata numai în caz de eveniment, deci imaginile nu se vor pierde prin suprascriere după câteva zile. Precizez ca este necesara o sursa de alimentare suplimentara pentru camera sirena sau proiector. Atașez foto cu un sistem de alarma Olimpia, cu 2 senzori magnetici ( funcționează cam la fel cu cel din postul anterior) și o camera cu SD.

Ce curent imi trebuie in cazul camerei 12 sau 220 si care ar fi pretul per total, daca puteti detalia ca as fi interesat.
viorel08
 
Mesaje: 80
Membru din: 01 Feb 2013, 14:55
Localitate: galati

Re: Anti- furt la stupi

Mesajde CV-03-BTF » 03 Mar 2016, 06:26

Camera de supraveghere cu SD se alimenteaza cu 5 volti printr-un conector usb. Acest conector are dublu rol. Este folosit pentru alimentare dar si separat ... conectat la un laptop ( tableta) pentru vizionarea inregistrarilor video. Sunt cateva oferte cu astfel de camere pe OLX. In medie o camera costa cca 150 lei, un card sd de 8 gb sa zicem 20 lei. Daca folositi o baterie de masina de 12 volti , pentru alimentarea camerei puteti folosi un incarcator de telefon USB , gen pentru bricheta care poate costa 10... 20 lei. Acum depinde cum vreti sa actionati camera. Daca filmeaza incontinuu , este nevoie de un card de cca 32 gb pe care in functie de rezolutia camerei poate filma 1... 3 zile ( un exemplu, intrucat depinde de rezolutia camerei ). La camerele de supraveghere trafic auto, pe rezolutie maxima, de exemplu, sunt ocupati cca 4 gb la fiecare ora. Din acest motiv recomand conectarea camerei la sistemul de securitate ( sa filmeze doar in caz de eveniment, sau la un senzor PIR ( sunt si pe 5... 12 volti) . Va asigur ca este o reala problema sa vizionati inregistrarile pe 1-3 zile in cazul in care camera filmeaza mereu. Preturile la sistemele de securitate le-am spus si le puteti viziona pe OLX sau Okazii. Dat fiind posibilitatile vaste de configurare a sistemului, cred ca este mai nimerit sa incepem cu cerintele si disponibilitatile dvs... in ce priveste sursele de alimentare cu energie si apoi va pot da sfaturi. Nu ma angajez sa construiesc eu astfel de sisteme intrucat timpul ocupat cu serviciul nu-mi permite. O sa raspund cu drag oricand aveti nevoie.
PS. Desi sunt un ,, apicultor” in regres pe anul 2015, consider ca asa imi ,,platesc” datoriile, sau mai bine zis ... continui traditia unor apicultori care mi-au acordat sprijin. Va doresc o primavara frumoasa si bogata.
CV-03-BTF
 
Mesaje: 22
Membru din: 05 Iul 2015, 11:25

Re: Anti- furt la stupi

Mesajde viorel08 » 03 Mar 2016, 08:49

CV-03-BTF scrie:Camera de supraveghere cu SD se alimenteaza cu 5 volti printr-un conector usb. Acest conector are dublu rol. Este folosit pentru alimentare dar si separat ... conectat la un laptop ( tableta) pentru vizionarea inregistrarilor video. Sunt cateva oferte cu astfel de camere pe OLX. In medie o camera costa cca 150 lei, un card sd de 8 gb sa zicem 20 lei. Daca folositi o baterie de masina de 12 volti , pentru alimentarea camerei puteti folosi un incarcator de telefon USB , gen pentru bricheta care poate costa 10... 20 lei. Acum depinde cum vreti sa actionati camera. Daca filmeaza incontinuu , este nevoie de un card de cca 32 gb pe care in functie de rezolutia camerei poate filma 1... 3 zile ( un exemplu, intrucat depinde de rezolutia camerei ). La camerele de supraveghere trafic auto, pe rezolutie maxima, de exemplu, sunt ocupati cca 4 gb la fiecare ora. Din acest motiv recomand conectarea camerei la sistemul de securitate ( sa filmeze doar in caz de eveniment, sau la un senzor PIR ( sunt si pe 5... 12 volti) . Va asigur ca este o reala problema sa vizionati inregistrarile pe 1-3 zile in cazul in care camera filmeaza mereu. Preturile la sistemele de securitate le-am spus si le puteti viziona pe OLX sau Okazii. Dat fiind posibilitatile vaste de configurare a sistemului, cred ca este mai nimerit sa incepem cu cerintele si disponibilitatile dvs... in ce priveste sursele de alimentare cu energie si apoi va pot da sfaturi. Nu ma angajez sa construiesc eu astfel de sisteme intrucat timpul ocupat cu serviciul nu-mi permite. O sa raspund cu drag oricand aveti nevoie.
PS. Desi sunt un ,, apicultor” in regres pe anul 2015, consider ca asa imi ,,platesc” datoriile, sau mai bine zis ... continui traditia unor apicultori care mi-au acordat sprijin. Va doresc o primavara frumoasa si bogata.

Ma intereseaza momentan pe 12v deoarece nu am alta sursa de curent, iar camera, cu senzor de miscare ca nu cred ca are rost sa filmeze aiurea3 zile incontinuu.As putea spune ca ma pricep la multe dar astea cu camere si cu senzorii ma depaseste,dar sper sa le dau de cap pana la urma, Va multumesc pentru timpul acordat.
viorel08
 
Mesaje: 80
Membru din: 01 Feb 2013, 14:55
Localitate: galati

Re: Anti- furt la stupi

Mesajde CV-03-BTF » 04 Mar 2016, 08:02

prima cautare pe OLX.
camera
http://olx.ro/oferte/q-camera-supravegh ... rice%3Aasc
senzorul
http://olx.ro/oferta/senzor-pir-modul-m ... 70d7134f81
Se pot pune mai multi senzori , distantati, pentru a acoperi o suprafata mai mare. Vad ca au aparut si camere cu SD cu detectare a miscarii, dar este posibil sa nu fie inregistreza de la o anumita distanta. Am anexat si schema senzorului, la care mai trebuie conectat un tranzistor cu un releu
incarcatorul de telefon ( se poate folosi orice incarcator de telefon, dar care sa aiba macar 5 volti la 2 amperi.
http://olx.ro/oferta/incarcator-auto-br ... 08626e376a
Fişiere ataşate
PIR-Sensor-AC-Light-Circuit.gif
In loc de 220 v se poate alimenta un proiector led de 10w dar recomand direct din 12 volti.
DIY- Automatic Staircase Lighting - Image 04.gif
piesele se pot gasi la orice magazin de electronice si ar putea costa cativa lei.
Ultima oară modificat de CV-03-BTF pe 04 Mar 2016, 08:06, modificat de 2 ori în total.
CV-03-BTF
 
Mesaje: 22
Membru din: 05 Iul 2015, 11:25

Re: Anti- furt la stupi

Mesajde CV-03-BTF » 04 Mar 2016, 08:03

si... pinii senzorului.
Fişiere ataşate
images.jpg
images.jpg (7.86 KiB) Vizualizat de 12067 ori
CV-03-BTF
 
Mesaje: 22
Membru din: 05 Iul 2015, 11:25

Re: Anti- furt la stupi

Mesajde comi » 05 Mar 2016, 18:22

Pierdere de timp.
O mina antipersonal dispusa sub stup si treaba este facuta.
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: Anti- furt la stupi

Mesajde CV-03-BTF » 17 Apr 2016, 21:06

apropo de mine anti ..,,ursi”.. se pot folosi petarde detonate cu asa ceva. https://www.youtube.com/watch?v=n4cYERKlGKU
CV-03-BTF
 
Mesaje: 22
Membru din: 05 Iul 2015, 11:25

Re: Anti- furt la stupi

Mesajde peterneamt » 12 Dec 2016, 09:26

;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Anti- furt la stupi

Mesajde zip2006 » 12 Dec 2016, 09:50

Am asemenea camera ,buna dar bateriile nu tin mai mult de o saptamina ,mai ales in sezonul rece ...au si incarcator solar dar nu stiu cit de eficient este .
zip2006
 
Mesaje: 153
Membru din: 26 Iun 2011, 08:48

Re: Anti- furt la stupi

Mesajde Alexandru.Chisinau » 12 Dec 2016, 10:18

Vă salut.
Pare foarte efectivă camera video pe baterii și cu panou solar. De ce nu ar merge?
Sănătate!
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Anti- furt la stupi

Mesajde kovacslg » 21 Dec 2016, 13:48

CV-03-BTF scrie:apropo de mine anti ..,,ursi”.. se pot folosi petarde detonate cu asa ceva. https://www.youtube.com/watch?v=n4cYERKlGKU


Am avut cateva surprize neplacute. Ultimul eveniment: in Octombrie 2016, cand la un control am constatat doi stupi (din 60), goliti de albine.
Nu ma pricep la electronica.
M-ar interesa un sistem concret aplicabil la stupine de 60 familii. Nu am curent, case sunt la 150- 300 m.
Din ce am citit, cea mai concreta solutie era amplasarea de cartele sim in stupi. Nu stiu daca, in cazul unui furt, politia poate identifica locatia stupilor cu aceste cartele in ele.
Un avantaj ar fi ca ele se pot pozitiona si in rame.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Anti- furt la stupi

Mesajde mellis » 22 Dec 2016, 00:57

cum gaseste politia cartela sim din stupi daca nu este alimentata?
Cartela sim in telefon cu android si aplicatia "gasete-mi mobilul" se poate, stiu un caz cu un coleg talharit.
Dar sim in stupi? sunt chiar curios unde ati auzit acest lucru...
Sanatate
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Anti- furt la stupi

Mesajde Cristi Ciocoiu » 22 Dec 2016, 10:50

Cristi Ciocoiu
 

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori