Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

FURTURI ALBINE

Mesajde CLAU » 14 Apr 2012, 21:09

Azi am fost la cele 2 stupine in vizită la prima care este pe proprietatea mea toate bune dar la a doua care este in chirie la un cunoscut in grădină la vreo 150-180metri de casă mi-au furat o familie au luat ramele cu puiet şi albine di ladă si le-au dus lasând insă rama din drapta margine ce care a făcut acest lucru este din apropiere pt. că lucrătoarele s-au întors la lada goală tin să cred ca tot individul asta mi-a răsturnat şi in toamnă cele 21 de lăzi pt. ca are si el ceva albine dar i-au murit in iarnă având acum doar 3auzind aceasta de la alti o să fac o plângere la pol dar stiu că o să fie fără rost
CLAU
 
Mesaje: 19
Membru din: 16 Oct 2011, 15:13

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde Bee Happy » 14 Apr 2012, 21:49

E bun un semn de recunoastere al ramelor. Fie cat de mic. In cazul asta, cand deja banui pe cineva, ramele tale pot fi descoperite in stupii lui. Iar politia are dovada pentru punerea sub acuzare.
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde CLAU » 14 Apr 2012, 22:05

da ramele sunt confectionate de mine si le recunosc si metoda de însârmare o folosesc ca un semn dar problema este că fără un mandat politia nu poate să verifice la el in curte sau in lăzi
CLAU
 
Mesaje: 19
Membru din: 16 Oct 2011, 15:13

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde danut » 14 Apr 2012, 22:07

Depuneti urgent plangere la Politie!
LIBERTATEA ESTE BUNUL CEL MAI DE PRET AL OMULUI!
Avatar utilizator
danut
 
Mesaje: 92
Membru din: 23 Feb 2011, 21:45
Localitate: Teleorman

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde balasbebe » 14 Apr 2012, 22:41

Cand sunt probleme trebuie sunat la 112. De 2 ani sunt cautat de hoti. Daca in primul caz au gasit hotii dar nu am recuperat paguba, la urmatoarele furturi din gospodarie, nu s-au mai obosit sa-i caute. Nu este vorba despre albine.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde CLAU » 15 Apr 2012, 11:12

Un ex.de sunat la 112 .la un prieten anul trecut ia-au furat vacile de la păşune unde le ţinea impreşmuite pe un teren concesionat suna omul la 112si reclamă furtul ,cei de la 112 sună la pol. orş. Jibou de unde sunt si eu si de unde este şi prietenul meu pol. merge să constate dar îi aplică o amendă de 280RON pt. ca spun ei furturile nu se declară la 112.
În situatia mea nu pot sa iau legătura cu pol pt. că in comuna unde am albinele in weekend nu este nimeni la postul de politie exact aşa am păţit şi în toamnă tot sâmbata am fost şi am găsit lăzile răsturnate am sunat la pol JIbou si mi-au spus că nu ţine de ei ei de cel din comună
CLAU
 
Mesaje: 19
Membru din: 16 Oct 2011, 15:13

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde balasbebe » 16 Apr 2012, 07:34

112 este de la salvare, pompieri si politie. Pai furturile nu se raporteaza la politie? Sau politia se ocupa doar de tiganii care nu-i lasa pe cei de la descarcerare sa-si faca treaba?
Avem mai nou o politie dezorganizata si neputincioasa. Chiar daca ei prind hotii, altii le dau drumul. Nu ma refer la capacitatea lor de a prinde faptasii. Ei sunt depasiti deja de situatie.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde lyvyu_81 » 16 Apr 2012, 10:58

balasbebe scrie:112 este de la salvare, pompieri si politie. Pai furturile nu se raporteaza la politie? Sau politia se ocupa doar de tiganii care nu-i lasa pe cei de la descarcerare sa-si faca treaba?
Avem mai nou o politie dezorganizata si neputincioasa. Chiar daca ei prind hotii, altii le dau drumul. Nu ma refer la capacitatea lor de a prinde faptasii. Ei sunt depasiti deja de situatie.


stiu un caz de prindere in flagrant a unor hoti ce furasera 70 de stergatoare de parbriz de la vreo 40 de masini, asta intr-o noapte si care nu au primit mantate nici macar pe 29 de zile.
Mai stiu altul in care unii furasera bateriile de la niste tiruri, bateriile recuperate iar dupa parerea judecatorilor nu prezinta pericol social si le da drumul. Puneti-va in locul politistilor si dupa zile de munca la cooperativa munca in zadar sa vezi ca un judecator isi bate joc de o intreaga institutie sa vad atunci care din dvs ar mai avea chef de munca(in zadar)
lyvyu_81
 
Mesaje: 102
Membru din: 07 Aug 2011, 22:26
Localitate: Craiova

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde Alecs » 16 Apr 2012, 11:38

Rugati-va. Rugati-va Domnului sa nu va calce hotii. Iar daca ati fost pradat , rugativa si iertati. Este singurul mod de rezolvare care ne-a mai ramas. Societatea in care traim azi nu ne poate proteja. Legile , bune de altfel, sunt facute doar asa ca alesii nostri sa aiba si ei o activitete, ca cei care sunt pusi sa vegheze la respectarea lor nu sunt in stare sa o faca. Sau nu pot, sau nu vor.Mai degraba nu vor. Stiu ca sunt acuzatii grave ce scriu eu aici , dar nu vorbesc gratuit. Atata doar ca imi pare rau ca generalizez. Din 2009 cand mi-au spart casa si prisaca , periodic sunt "vizitat "de hoti. Plangeri la politia locala , uneori fac, alteori ma las pagubas. Dosarul facut in 2009 nu mai este la comuna ca cica in urma restructurarilor a fost luat la Judetiana, si ca tre sa am rabdare ca poate fi solutionat chiar si in 7 ani. Restul plangerilor ... nustiu unde mai sunt. Hotii zburda in voie, si-ti rad in nas. Tu, pagubas n-ai voie sa le faci rau. Nici chiar daca-i prinzi pe proprietatea ta . Atunci ziceti voi ce mai e de facut. Deci ....sa ne rugam ca singurul care poate sa ne apere este Dumnezeu. El, cu mila Lui.Acum cateva zile am mai facut o plangere pentru niste salcami , mari si multi, in care a intrat cineva cu drujba. Astept rezolvarea, care poate dura chiar si 7 ani. Care rezolvare o sa fie ca si celelalte . AN, Imi pare rau ca am scris asta azi in a doua zi de Sf, Pasti dar acum am citit si nu m-am putut abtine . Inchei cu vorba mai noua a romanului : Asta e !
Alecs
 
Mesaje: 166
Membru din: 23 Feb 2011, 14:19
Localitate: Iasi

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde jimm » 16 Apr 2012, 11:44

Hristos a inviat!
D-ul Liviu parintii mei au fost calcati de hoti, la ora 18,00 politistul mi-a spus ca programul lui s-a terminat si pleaca acasa!
Vreau sa transmit pe aceasta cale atat politistlui din comuna natala cat si celorlalti politisti care considera ca munca lor e in zadar si salariul prea mic:
Plecati acasa si lasati pe altii!Indeletnicitiva cu altceva care sa va aduca un venit mai substantial si satisfactii pe masura!Daca nu, faceti'va treaba cu constintiozitate si lasati filosofia!
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde eucondruz » 16 Apr 2012, 20:06

Mandatul de perchezitie se obtine usor de politie. Ei au mandate tip si telefonic obtin de la cel mai apropiat tribunal numarul mandatului si apoi trec la treaba. In urma cu 3 ani mi-au fost furati 4 stupi din pastoral pe timp de ploaie. Dupa actiunea hotilor ploaia s-a oprit si au ramas urmele, de caruta ,care m-au dus pana in poarta faptasului unde am gasit caruta cu cateva albine moarte in ea. Am anuntat politia din comuna si in 15 minute avea mandatul de perchezitie si mi-am recuperat fetele. Succes!
Avatar utilizator
eucondruz
 
Mesaje: 183
Membru din: 02 Ian 2012, 01:15
Localitate: BRAILA

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde mac72ro » 16 Apr 2012, 21:50

Ma scuzati ca intervin mai dur, dar nu pot sta pe tusa.
Pentru jimm.Ca in orice stat european si la politie se lucreaza 8 ore pe zi.La fosturile P.P.C. a ramas un lucrator de politie care prin lege este obligat sa lucreze 8 ore pe zi in special acestea se lucreaza in intervalul 08,00-16-00,dupa care dumnezeu cu mila.In aceste opt ore de lucru sunt foarte multe activitati de efectuat unele banale pentru a tine pe scaune mari colonei ginditori,iar pentru activitatea de cercetare penala ramine foarte putin timp,mai tinem cont si de tot felul de porcarii care se reclama si acel politist trebuie sa efectueze cercetari si sa propuna o solutie de N.U.P. pentru un dement care a reclamat.Dupa orele 16,00 politistul din comuna e liber si comuna libera pentru hoti.Hoti care sunt la putere PDL au facut sectiile de politie rurala, care nu sunt dotate cu cele necesare,personal,logistica si altelea.Dupa orele 16,00 la evenimente intervine o patrula de politie formata dintrun politist si doi jandarmi,care in cele 8 ore de serviciu au de acoperit minimul 6 comune.Mai fac aceste patrule serviciul pe care il facea unul,doi sau trei politisti de la P.P.C. dupa orele 16,00,respectiv pinde,patrulari,discutii cu cetateanul din satele comunei,culegerii de informatii si interventii mult mai rapide.
Cel mai prost sistem gindit in politie.La inceput s-a spus ca se face economie la benzina,in realitate numai cu deplasarile la sectiile de politie dusul si adusul hirtiilor si sedintelor sau chemarile prostesti facute de sefi de sectie a crescut consumul de benzina,sa nu mai spun ca deplasarea unei patrule de politie la un eveniment dintro comuna in alta parcurgind mai bine de 50 km duc toate la un consum sporit de benzina peste cota ce era o data pentru o masina aflata la P.P.C.In final sa inchei de pierdut din toate acestea nu are decit cetateanul care locuieste in comunele patriei si nu se pazeste singur,sau cel care detine la tara stupi.Vorbesc in cunostinta de cauza si sincer va spun ca nu imi convine.Pe la sedinte mai ridicam capul dar sunt sefi imbatati de puterea portocalie care vad bine acest sistem,dar nu avem ce face si speram ca bunul dumnezeu sa aduca cea a fost inainte politia aproape de cetateanul de la tara si politistul selectat pe criterii adevarate nu pe baza de pile si prostie,ca au navalit acesti politisti,facuti doar de dragul tati si a mami sa aiba fiul sau fiica politist.
Avatar utilizator
mac72ro
 
Mesaje: 142
Membru din: 08 Apr 2011, 18:14
Localitate: VIISOARA JUD.vASLUUI

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde mac72ro » 16 Apr 2012, 21:55

Pentru d-l eucondruz.
In privinta mandatului de aducere va inselati amarnic.
In ziua de azi pentru obtinerea unui mandat de perchezitie domiciliara intro cauza penala dosarul este promovat cu probe temeinice la procuror care va merge cu el la judecatorul de serviciu care timp de o zi analizeaza probele dupa care elibereaza sau nu mandatul de perchezitie.
Au asfintit timpurile pe care mata le spui.Pe timpuri se facea perchezitie pe baza de declaratie de consimtamint dupa ce hotul era tabacit.Vorbesc in cunostinta de cauza.
Si in aceasta situatie cel care pierde este cetateanul platitor de taxe si impozite,la care statul format si gindit in prezent de PDL la format in ultimi ani de zile.
Avatar utilizator
mac72ro
 
Mesaje: 142
Membru din: 08 Apr 2011, 18:14
Localitate: VIISOARA JUD.vASLUUI

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde teinegru64 » 16 Apr 2012, 22:04

Te respect macule...sper din toata inima sa ai macar vreo 100 de famiilii...îs bune la vreme de seceta.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde mac72ro » 16 Apr 2012, 22:08

Sa am o suta furati sau in proprietate. :lol:
In prezent am 50 si ma indrept cu ei in forta majora la ripa cu pierji pe 05.05. sunt acolo am prins loc. :P
Ce stii de un furt de 11 stupi cu albina din satul Posta Elan. :o
Avatar utilizator
mac72ro
 
Mesaje: 142
Membru din: 08 Apr 2011, 18:14
Localitate: VIISOARA JUD.vASLUUI

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde CLAU » 16 Apr 2012, 22:19

Aşa este cum ziceti problema este că dacă nu ia nimeni nici o măsură o să-mi mai fure sau să-mi distrugă o stupină de 65 fam. Că a furat unul mai trece dar te poti astepta la ce e mai rău mai ales acum după ce am băgat 5-6 kg de mâncare pe familie + tratamente. Am vorbit cu vecinul care este pol si mâine depun plângere la pol din comună. Să sperăm că totul va fi bine
CLAU
 
Mesaje: 19
Membru din: 16 Oct 2011, 15:13

Următorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori