Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde ionel07196555 » 16 Apr 2013, 23:38

Eu dau dreptate colegului Cantemir
daca eu am trimis politistu la un numar de casa si am detailat tot . politistu cheama la audieri pe vecinu ditamai patronu fara a avea ceva cu apicultura .
si totus politistu nu e mama omida sau SUPERMEN
una mica
A vrut sa imi dea amenda pentru ne asigurarea propietati
. . rasu plinsu
ionel07196555
 
Mesaje: 192
Membru din: 19 Noi 2012, 21:51

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde cantemir » 16 Apr 2013, 23:48

Donbazil scrie:Sal'tare!
... De unde stii tu ce-au facut politistii?

...Din ce s-a spus si s-a citat mai sus!
Omu-i necajit, eu sunt indignat. Oricui i se poate intampla, Dar asta nu-i intamplare.
Din pacate a luat amploare acest fenomen. Propietatea privata nu mai e nici respectata, nici aparata!

Pe de alta parte, mi se pare absolut normal ca sa fiu tinut la curent cu mersul anchetei, atunci cand sunt parte vatamata!
Fara fitile!

Donbazil, iti dau cuvantul meu de om, ca aceleasi sentimente de indignare, parere de rau si neputinta m-au incercat si atunci cand am citit, pe vechiul forum, despre necazul dumnavoastra cu pavilionul incendiat!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde ovidiu_78 » 17 Apr 2013, 06:51

cantemir scrie:...Pe de alta parte, mi se pare absolut normal ca sa fiu tinut la curent cu mersul anchetei, atunci cand sunt parte vatamata!...

Acest lucru nu e posibil,ca in timpul anchetei sa divulge organul de cercetare informatii ce ar afecta cazul,dom bazil stie mai bine ;)
Sanatate
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde pin » 17 Apr 2013, 10:37

ovidiu_78 scrie:
cantemir scrie:...Pe de alta parte, mi se pare absolut normal ca sa fiu tinut la curent cu mersul anchetei, atunci cand sunt parte vatamata!...

Acest lucru nu e posibil,ca in timpul anchetei sa divulge organul de cercetare informatii ce ar afecta cazul,dom bazil stie mai bine ;)
Sanatate


O sa fie tinut la curent cu mersul anchetei asa cum am fost si eu: dupa un an primesti o scrisoare acasa ca nu au gasit faptasul si renunta la a mai face alte cercetari (de parca ar fi facut vreo cercetare in afara de constatarea furtului) dar ramane in baza lor de date si il vor anunta in viitor daca apar modificari (a se citi ca atunci cand prind un hot il pun sa declare ce a mai furat ca sa mai inchida din cazuri).
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde alt stupar » 17 Apr 2013, 22:14

Lucian Raban scrie:Buna ziua,
Doresc sa va instiintez un furt de familii albine (stup cu rame dadant si material biologic). Stupii erau vopsiti in verde deschis (ca in poza de mai jos), albastru deschis (ca in poza de mai jos) , albastru inchis. si galben. Stupii erau pe 10 rame. Stupii o parte sunt cu funduri antivarooa.
In noaptea de duminica spre luni (14 spre 15 aprilie 2013) in localitatea IZVIN s-au FURAT un numar de de 20 familii de albine .
Un numar de 13 aveam crotalii , (la restul nu aveau pentru ca faceam igienizarea de primavara).
Pe rame exista elemente de identificare scris cu marcarul: RC , RI , RLI , I si anul (de ex.: 2010, 2012 , 11). Acestea sunt initialele proprietarilor si anii cand au fost ramele facute , chiar daca intretimp am pus foite pe ele. Ramele sunt insarmate cu sarma din inox.
Hotii au actionat la comanda sau impreuna cu un apicultor, imi justific afirmatia prin urmatoarele:
- Au avut bucata mare de burete la ei si au rupta atat burete cat trebuia pentru fiecare urdinis,
- Au luat familii de albine bine dezvoltate, 7-10 rame cu albina si puiet, le-au incercat dupa greutate, cele pe 3-4 rame le-au lasat pe loc (le-am gasit miscate si infundate cu burete).
- Podisorul unui stup a fost gasit in strada (posibil sa fii plecat cu el desfacut , s-au au plecat din sat pe timpul zilei, timp in care albinele deja au iesit la zbor), drept pentru care am avut albine care s-au intors la familiile ramase.
Am anuntat politia din Izvin , au facut poze si un process verbal.
Nu s-au luat amprente de nici un fel, chiar daca talpa piciorului hotilor era bine vizibila pe teren arabil si lucrat. Amprenta cauciucului de la masina la fel … dar nu s-au luat nici un fel de masuratori.
Pagubitii sunt Lucian RABAN si Constantin RABAN .
Pentru eventualele informatii sau sugestii ma puteti contacta la numarul de telefon : 0766810720. Sau pe e-mail : raban_lucian@yahoo.com
Se pare ca unii din colegii nostrii apicultori umbla cu “ciora vopsita”, deci fiti atenti …. iar daca la cineva a aparut stupii descrisi mai sus si ii recuperez… sunt dispus sa platesc recompensa celui care imi poate oferi informatii pentru recuperarea lor.

Data: Cu stima,
16.05.2013 Ing. dipl. Lucian RĂBAN



asa arata parte din stupii furati:
Fişiere ataşate
clip_image002.jpg
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde octav88 » 18 Apr 2013, 09:56

Nu stiu daca trebuie sa fi apicultor pentru a pune burete la urdinis.... insa ca furtul a fost facut la comanda sunt intru totul de acord. Stupii nu sunt ca orice obiect furat pe care il furi si vezi tu cand il valorifici... Nu inteleg de ce printre iubitorii de albine trebuie sa existe si astfel de borfashi...chiar nu mai conteaza in ziua de azi prin ce mijloace faci bani?
octav88
 
Mesaje: 197
Membru din: 18 Mar 2011, 23:01
Localitate: Bucuresti

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde horia_ch » 18 Apr 2013, 10:02

octav88 scrie:...chiar nu mai conteaza in ziua de azi prin ce mijloace faci bani?

Ba da, contează! Dar nu în România.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde akmm » 19 Apr 2013, 07:39

octav88 scrie:...chiar nu mai conteaza in ziua de azi prin ce mijloace faci bani?

Consider ca avem parte de o disolutie a statului.Un stat care exista pentru a permite inmultirea unui parazit numit ,,parvenitul'', si care in occident ar trai numai protejat de gratii.
Nu e departe ziua cand fiecare isi va face dreptate, atata timp cat cel ce e gardianul societatii e tentat sa te amendeze ca nu-ti pazesti stupii.
Maine-poimaine o sa fim amendati ca ne lasam copii sa mearga singuri la scoala, in timp ce noi, nesimtitii de parinti iresponsabili, ne permitem luxul sa mergem la lucru.
E grele astea cu trezirea spirituala.Vorba aia din cartea groasa: O sa muriti in pacatele voastre. Parerea mea....
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde jenica67 » 19 Apr 2013, 08:11

Pai ce sa faci cu hoti, ca si daca ii prinzi sa iti recuperezi lucrul furat, te condamna ca pe Becali. Eu cred ca trebuie ca la americani, l-ai prins la tine pe teren, il omori pe loc fara intrebari. Numai asa mai putem scapa de hoti. La noi in Resita, a venit cineva la varul sau si i s-a stricat masina si a lasat-o in fata casei pana a doua zi. Peste noapte tigani, au luat-o la impins, si erau deja pe soseaua principala cand i-a vazut o patrula. Masina fusese a unui politist si au recunoscut-o si s-au sesizat, ca altfel nu ii opreau, ca o impingeau. Cand merg la om acasa si il intreaba unde este masina, ala nici nu observase ca disparuse, a ramas blocat cand s-a uitat in locul unde fusese parcata si numai era.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde soricul » 15 Mai 2013, 23:20

soricul
 
Mesaje: 23
Membru din: 15 Aug 2011, 23:25
Localitate: Resita

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde akmm » 16 Mai 2013, 13:36


Cate a mai furat nenea ala de si-a luat Toyota.Afara de situatia ca era turnator din tata-n fiu si a mostenit-o. Parerea mea.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde Mircea_63 » 16 Mai 2013, 13:59

Akmm, situatia aia e in Clisura Dunarii sau aproape. Acolo s-au facut bani grei cu motorina la sarbi. Eldorado, nu asa!

Dupa ce te-ai invatat cu un trai bun si fara efort, e greu sa revii cu picioarele pe pamant. Daca alta sursa nu-i...se fura ce se poate. Totusi, inainte era o zona cu oameni harnici si vrednici. Asta se formeaza greu si se strica repede. Cand s-au terminat rezervele, cine a investit banii, se descurca, iar cine a cheltuit si nu si-a adaptat consumul, gaseste solutii cum e asta de acum.

Posibil sa fie vorba de un ***** din alta zona, deoarece localnicii stiu ca n-ai ce cauta noaptea pe acolo fara sa fii vazut. E totusi zona de frontiera. Parerea mea. ;)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde Lucian63 » 18 Mai 2013, 19:56

Tot patitu-i priceput!

Cineva cunoscut calcat mai des de hoti, a ajuns sa scrie pirogravat pe fiecare lucru "FURAT DE LA (NUME, PRENUME PROPRIETAR)"

Asa l-au mai lasat in pace!
Lucian63
 
Mesaje: 91
Membru din: 08 Mai 2013, 22:07
Localitate: Focsani jud. Vrancea

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde un OM » 18 Mai 2013, 23:14

Si unde sa gasesc bre un chinez :D ?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde DaniApis » 04 Iun 2013, 15:11

S-au furat in judetul buzau 80 de familii de albine de curand aseara nush :?: , asa am auzit si eu daca ne poate confirma cineva aceasta afirmatie ? ;)
DaniApis
 
Mesaje: 77
Membru din: 19 Mar 2013, 21:19
Localitate: Ramnicu Sarat,Jud Buzau

Re: FURTURI ALBINE

Mesajde costeacata » 05 Iun 2013, 01:51

CLAU scrie:Aşa este cum ziceti problema este că dacă nu ia nimeni nici o măsură o să-mi mai fure sau să-mi distrugă o stupină de 65 fam. Că a furat unul mai trece dar te poti astepta la ce e mai rău mai ales acum după ce am băgat 5-6 kg de mâncare pe familie + tratamente. Am vorbit cu vecinul care este pol si mâine depun plângere la pol din comună. Să sperăm că totul va fi bine

stiii ce?????cu politia nu prea rezolvi nimik...sau rezolvi dupa o lunga perioada de timp...cel mai sigur ar fi sa ii rupi degetelelea alea a lui cu care ti-a furat..de cele mai multe ori functioneaza..a 2-a oara nu mai vine garantat :)
costeacata
 
Mesaje: 1
Membru din: 03 Iun 2013, 18:43

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori