Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: DEPOPULARE TOTALA????

Mesajde Shrek » 31 Oct 2016, 20:51

Evident ca alta a fost cauza. Albinele nu stiu sa citeasca in engleza ori franceza. Glumim si noi.
Nu stim daca a ramas hrana in stup, daca se vad resturi de ceara prin stup sau pe scandura de zbor, daca sunt albine moarte in stup. Posibil un furtisag. Parerea mea!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: DEPOPULARE TOTALA????

Mesajde Mircea_63 » 31 Oct 2016, 20:55

Canadezule :D , bun venit! Confirm pentru glumeti: omul scrie de unde spune.

Povesteste-ne, te rog, cum te descurci fara tratamente antivarroa si cum ai constatat ca nu au?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: DEPOPULARE TOTALA????

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 31 Oct 2016, 20:56

iulians scrie:Cu tot respectul insa cauza a fost alta!

Spune dumeata de sti . Ce lea cauzat ?
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: DEPOPULARE TOTALA????

Mesajde balu » 01 Noi 2016, 13:57

-4, stupii in fata carora am vazut albine cu aripi afectate de paduchi, s-au dus!
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: DEPOPULARE TOTALA????

Mesajde Arhivistu » 01 Noi 2016, 19:40

pai de ce nu i-ai tratat.domnu Balu? :oops:
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: DEPOPULARE TOTALA????

Mesajde catalin_CJ » 02 Noi 2016, 17:46

Salut. Anul asta au avut paduchi girla cine nu lea tratat cind a trebuit o sa aiba pierderi.Am pierdut o familie care in 10 septembrie avea 6 rame de puiet si albina girla ocupa 10 rame. In 2 satamini a fost gata au mai ramas cam 3 rame de puiet si ala grav infestat era majoritatea mort sau albinele care ieseau erau fara aripi mi lau capacit ceilalti ca era slab rau.Lam descoperit cind am tras fundu anti varoa misunau paduchi pe iel ca furnicile in musuroi. Am avut familiile foarte bune dar sau depopulat grozav ultimile generati de puiet au fost foarte afectate. Un priten avea 3 famili dintruna din care miam tras matci io sa ales praful.Acelasi motiv au ramas ramele gole cu puiet pe iele paduci erau inecati in sirop in hranitor.Nu am facut tratamente ca sa am miere curata sa imi dea samsari 10 lei/kg :evil:
catalin_CJ
 
Mesaje: 84
Membru din: 13 Mar 2013, 21:34

Re: DEPOPULARE TOTALA????

Mesajde Bambucha » 02 Noi 2016, 19:21

Pai nu era clar mai oameni buni ca intr-un an in care se fura startul grosolan (puiet mult in februarie) se vine la pachet cu o presiune uriasa de varroa inca din iulie-august? Nu e normal ca tratand d-abia in septembrie sa avem un procent enorm de albina virusata?
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: DEPOPULARE TOTALA????

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 02 Noi 2016, 21:47

Mircea_63 scrie:Canadezule :D , bun venit! Confirm pentru glumeti: omul scrie de unde spune.

Povesteste-ne, te rog, cum te descurci fara tratamente antivarroa si cum ai constatat ca nu au?

Ba au !
Decat ca Canadezu nu stie din ce magazin sa caute tratamente .
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori