Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Miere monoflora versus miere poliflora

Mesajde Andrei Teslariu » 02 Mai 2011, 10:58

Hristos a inviat!
Am citit o parte din acest forum si ma bucur ca pot gasi informatii atat de folositoare, mai ales pentru mine care sunt pe cale de a deveni apicultor. In toamna o sa ma mut la tara si o sa imi iau si cativa stupi. Deocamdata citesc tot ce gasesc pentru a fi cat mai bine informat.
Am o nelamurire: Am vazut ca mierea monoflora este mai cautata si mai bine platita decat cea poliflora insa stiu apicultori care pastreaza pentru consum propriu doar miere poliflora pe motiv ca are un efect terapeutic mai bun, provenind de la mai multe tipuri de plante. Eu tind sa le dau dreptate acestora din urma, insa sunt curios si ce parere aveti voi.
Imi cer scuze daca subiectul s-a mai discutat insa nu am gasit pe forum pana acum.

Multumesc mult!
O zi buna!
Andrei Teslariu

Re: Miere monoflora versus miere poliflora

Mesajde alexandrucucu » 02 Mai 2011, 11:16

Salut, pentru familie foloseste poliflora. Iar de preturi mai asteapta sa treaca trei PRIMAVERI apoi mai vei vedea.
alexandrucucu

Re: Miere monoflora versus miere poliflora

Mesajde clucian » 29 Mai 2011, 10:09

Eu prefer mierea poliflora, e mult superioara la cea monoflora, parerea mea.

Consider ca mierea poliflora e mult superioara calitativ deoarece contine o diversitate mai mare de subtante active care fac bine organismului.

Am facut comparatie iarna asta, si am simtit diferenta mai ales cand am fost putin racit, un ceai caldut cu putina miere poliflora ma revigorat repede.
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
clucian

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE