Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: pozitionare ghem la aceasta data

Mesajde peterneamt » 13 Feb 2017, 11:59

Nu mai fiți așa de radicali ! Ex. mutăm un stup pe aceiaș vatră dar în alt loc și pudrăm la urdiniș albinele cu făină și în locul lui punem o ladă cu ceapă....... ! :D Suntem încă destul de proști ca să pricepem tot ce se întâmplă în natură ! Dacă și plantele comunică între ele....la fel microorganismele.... ! Faptul că fiecare om "deține" aproximativ 2 kg de microorganisme simbionte fără de care moare, ....poate ar trebui să vă dea de gândit,..... ce se întâmplă cu microflora stupului.....! Albinele au mirosul foarte dezvoltat, dar au și memorie, putând memora chiar și o fotografie cu chipul cuiva, mirosul apicultorului și chiar fizionomia lui ! :D
Ultima oară modificat de peterneamt pe 13 Feb 2017, 12:07, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: pozitionare ghem la aceasta data

Mesajde MIHAEE'E » 13 Feb 2017, 12:05

se zice ca albina are cea mai buna organizare socială din lumea vie !
acest lucru te pune pe gânduri în ceea ce priveste SNC al lor, si totusi sa crezi ca ele pot transmite informatii topo de la o generatie la alta, e cam greu de crezut !
MIHAEE'E
 
Mesaje: 297
Membru din: 17 Noi 2014, 09:26
Localitate: Razvad DB

Re: pozitionare ghem la aceasta data

Mesajde peterneamt » 13 Feb 2017, 12:13

MIHAEE'E scrie:se zice ca albina are cea mai buna organizare socială din lumea vie !
acest lucru te pune pe gânduri în ceea ce priveste SNC al lor, si totusi sa crezi ca ele pot transmite informatii topo de la o generatie la alta, e cam greu de crezut !
. Sunt prea prost să-mi dau seama dacă transmit ereditar și alceva în afară de instincte, dar în mod sigur comunică și pot învăța .....! :roll: :roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: pozitionare ghem la aceasta data

Mesajde MIHAEE'E » 13 Feb 2017, 12:26

nu vreau sa fiu inteles gresit, si nici sa contrazic pe cineva.
învățarea presupune fc psihică la nivelul SNC si după studiile ăstora mai destept se zice ca doar omul deține ac functie.
in ceeace priveste memoria la 2 luni ? pai atunci cand pleci in pas total si revi după 2 -3 săptămâni pe vatra asezandu-i cum iti vine la mana, ar însemna ca ar fi un dezastru acolo ;) si totusi asta nu se intampla!
MIHAEE'E
 
Mesaje: 297
Membru din: 17 Noi 2014, 09:26
Localitate: Razvad DB

Re: pozitionare ghem la aceasta data

Mesajde dorindafi » 13 Feb 2017, 12:36

da , asa este , dupa 2/3 saptamani nu mai sunt probleme dar dupa acest timp e posibil sa fie prea putina albina batrina a carei activitate de recunoastere pe vatra cea veche, este nesemnificativa
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: pozitionare ghem la aceasta data

Mesajde peterneamt » 13 Feb 2017, 12:38

Dar dacă aduci stupii pe aceiași vatră după o săptămână și nu ai cules ce se întâmplă ? :roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: pozitionare ghem la aceasta data

Mesajde MIHAEE'E » 13 Feb 2017, 12:41

pai nu ii aduci !
MIHAEE'E
 
Mesaje: 297
Membru din: 17 Noi 2014, 09:26
Localitate: Razvad DB

Re: pozitionare ghem la aceasta data

Mesajde Shrek » 13 Feb 2017, 12:49

Despre abilitățile albinelor de a gasi drumul catre plantele melifere, de a se intoarce in stup, de a nu se duce puhoi de albine pe aceeasi planta teoriile recente afirmă ca este vorba de folosirea unor albine specializate asa numite albine cercetase , care lasă o urma de ,"miros" in functie de cantitatea si calitatea nectarului. Pentru flori, se spune ca albinele, după ce au cules nectarul, încarcă floarea cu o sarcina electrica pe care celelalte culegatoare o recunosc si trec mai departe care a pierde timpul. Nu poate fi vorba de memorarea unor locuri sau arealuri in sensul folosirii memoriei la albine.Pentru organizarea socială din stup, absolut identică cu societatea umană încă nu s-a gasit o explicație plauzibilă.
Deci a nu se confunda memoria ( procesarea, acumularea si redarea unor informatii dobandite) cu memorie fotografică ( excitarea unui suport in mod ireversibil ) ori memorie...varza pe care se pretind unii ca o au.
O saptamana linistita sa aveti cu toții!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: pozitionare ghem la aceasta data

Mesajde MIHAEE'E » 13 Feb 2017, 12:50

domnule peterneamt! urmăresc cu placere filmuletele pe care le posezi pe forum .
fc psihică presupune pe langa memorie si rațiune(JUDECATA) , gândire si altele......
intr-un filmuleț postat , poate chiar de tine , am vazut cum o mana de albine ridicau un laptop! pai daca ar avea ratiune , iti imaginezi cum, albinele dintr-un stup ne-ar ridica si ne-ar tăvălit de nu ne-am vedea! :lol: :lol: :lol:
MIHAEE'E
 
Mesaje: 297
Membru din: 17 Noi 2014, 09:26
Localitate: Razvad DB

Re: pozitionare ghem la aceasta data

Mesajde peterneamt » 13 Feb 2017, 12:58

Dacă eu am învățat, de exemplu, matematică, nu este obligatoriu ca și copilul meu să fie bun la această materie dar unele aptitudini și caractere se transmit ereditar ....și altele nu ! ;) Când avem albine care adună mai mult propolis sau produc mai mult lăptișor de matcă, sau..... , decât altele, avem de-a face cu un caracter transmis ereditar ! :roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: pozitionare ghem la aceasta data

Mesajde peterneamt » 13 Feb 2017, 13:12

MIHAEE'E scrie:domnule peterneamt! urmăresc cu placere filmuletele pe care le posezi pe forum .
fc psihică presupune pe langa memorie si rațiune(JUDECATA) , gândire si altele......
intr-un filmuleț postat , poate chiar de tine , am vazut cum o mana de albine ridicau un laptop! pai daca ar avea ratiune , iti imaginezi cum, albinele dintr-un stup ne-ar ridica si ne-ar tăvălit de nu ne-am vedea! :lol: :lol: :lol:


La fel ca și la alte animale domestice sunt situații când și albinele ne pun pe fugă și chiar dacă e rușinoasă, în situațiile respective e a naibii de sănătoasă ! Faptul că albinele aleg din mai multe surse de cules pe cea mai bună ignorând cu desăvârșire o sursă aflată în apropiere ( sau siropul aflat în stup ) .......asta presupune rațiune ! La fel ca un șobolan aflat într-un labirint ( inteligența nu poate fi fără rațiune )...la fel și albinele rezolvă probleme.....întorcându-se de la cules pe alt drum (traiectorie ) mai scurt, față de cel urmat ( la dus ) pentru a culege nectar sau polen ! Furnicile lasă dâre de feromoni ( miros ) pe traiectoriile pe care merg după hrană sau se întorc la mușuroi și dacă le ștergem acele urme ele ele caută un timp, apoi găsesc inevitabil alt drum spre mușuroi , astfel sunt capabile să judece . Dacă bate vântul în rafale și împrăștie urma de feromoni din aer, albinele găsesc totuși drumul spre stupi ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: pozitionare ghem la aceasta data

Mesajde MIHAEE'E » 13 Feb 2017, 13:50

Nu stiu daca, cuvantul inteligenta nu e prea mult !
In lumea animala, se vorbeste despre instinctul de supravietuire, foarte mult avantajat de simturile foarte dezvoltate pe care le au , de aici rezulta cele spuse de tine !
O zi frumoasa la toata lumea !
MIHAEE'E
 
Mesaje: 297
Membru din: 17 Noi 2014, 09:26
Localitate: Razvad DB

Re: pozitionare ghem la aceasta data

Mesajde MIHAEE'E » 13 Feb 2017, 13:59

peterneamt scrie:Dacă eu am învățat, de exemplu, matematică, nu este obligatoriu ca și copilul meu să fie bun la această materie dar unele aptitudini și caractere se transmit ereditar ....și altele nu ! ;) Când avem albine care adună mai mult propolis sau produc mai mult lăptișor de matcă, sau..... , decât altele, avem de-a face cu un caracter transmis ereditar ! :roll:


Informatia genetiga dispusa in cromozomi, poate fi in 2 stari reversibile ( transmisibile si ne transmisibile )
Depinde foarte mult starea in care se afla acele caractere in tp fecunfatiei. De aici rezulta aceasta aceste situatii distincte !
:)
MIHAEE'E
 
Mesaje: 297
Membru din: 17 Noi 2014, 09:26
Localitate: Razvad DB

Re: pozitionare ghem la aceasta data

Mesajde peterneamt » 13 Feb 2017, 14:04

Din păcate suntem prea orgolioși să recunoaștem că suntem doar niște viețuitoare mai evoluate în ceea ce privește intelectul, dar mult inferioare celorlalte, din multe alte puncte de vedere și dacă mâine ar dispărea facilitățile date de știința și cultura noastră și am fi din nou cum am fost în epoca de piatră ( așa cum ne-a făcut El ), foarte probabil că nu am supraviețui ca specie ! :roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: pozitionare ghem la aceasta data

Mesajde peterneamt » 13 Feb 2017, 14:15

MIHAEE'E scrie:
peterneamt scrie:Dacă eu am învățat, de exemplu, matematică, nu este obligatoriu ca și copilul meu să fie bun la această materie dar unele aptitudini și caractere se transmit ereditar ....și altele nu ! ;) Când avem albine care adună mai mult propolis sau produc mai mult lăptișor de matcă, sau..... , decât altele, avem de-a face cu un caracter transmis ereditar ! :roll:


Informatia genetiga dispusa in cromozomi, poate fi in 2 stari reversibile ( transmisibile si ne transmisibile )
Depinde foarte mult starea in care se afla acele caractere in tp fecunfatiei. De aici rezulta aceasta aceste situatii distincte !
:)

Informația genetică se pierde doar în cazul consangvinizării......cred că te referi la fenotip . Genotipul este ceea ce avem în ADN și nu-l putem vedea, dar îl putem transmite generațiilor viitoare ; fenotipul este ceea ce putem vedea și reprezintă genele dominante (în cazul dat ).......celelalte fiind recesive ! ;)
ps. deja suntem de mult of.....propun stergerea sau mutarea postărilor ! ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: pozitionare ghem la aceasta data

Mesajde daffid mihailov » 13 Feb 2017, 18:08

Cum sa nu existe inteligenta? Numai ca noi asociem inteligenta cu memoria si cu judecatile logice. Dar exista multe forme de inteligenta cum ar fi de exemplu inteligenta emotionala. Darwin a fost depasit de mult. Cititi @viata albinelor de Maeterlink premiat Nobel, sa vedeti acolo inteligenta.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori