Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: pozitionare ghem la aceasta data

Mesajde lucky5strike » 13 Feb 2017, 22:59

Ce va mai fac ghemuletele, asta e intrebarea...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: pozitionare ghem la aceasta data

Mesajde Avram » 13 Feb 2017, 23:51

peterneamt scrie:Din păcate suntem prea orgolioși să recunoaștem că suntem doar niște viețuitoare mai evoluate în ceea ce privește intelectul, dar mult inferioare celorlalte, din multe alte puncte de vedere și dacă mâine ar dispărea facilitățile date de știința și cultura noastră și am fi din nou cum am fost în epoca de piatră ( așa cum ne-a făcut El ), foarte probabil că nu am supraviețui ca specie ! :roll:


Inteligenta la albine ... delicat

Eu am facut un experiment (printre multe altele )...am luat doua rame de puiet gata de eclozionare si le-am pus intr-o roinita fara nici o albina insotitoare , fara matca doar puiet si putina mancare.
Spre norocul meu nu am avut furtisag si am reusit sa urmaresc evolutia (sa-i spun ) roiului.
Deci albina aia tanara nu a fost invatata de nimeni sa -si faca treaba Si totusi a stiut s-o faca .
in urma experimentului dau crezare cartilor care spun ca albina are intiparit un bagaj mare de informatii transmis de la predecesorii ei cum ar fi

- cladirea fagurilor
- necesitatea de a avea o matca
- orientarea spre cules
- grija fata de puiet
- prepararea mancarii pentru lucratoare si matca .... si ar mai fi multe !

Cineva spunea ca albina nu gandeste ... ea reactioneaza .
Ce a facut albina din experimentul meu ? Eu presupun ca datorita informatiilor ereditar dobindite ea a reactionat !

Scuze pentru off topic ... dar imi plac astfel de discutii !
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: pozitionare ghem la aceasta data

Mesajde gica.mosu » 13 Feb 2017, 23:58

...D-le ing PETERNEAMT,sarumana lu'matali si la toata familiea... :shock: A-ti fost primul de pe forum care va-ti prins ca joc"stramb",a fost si KAMY(D-zeu sa-l ierte,din pacati cei buni=destepti ne parasesc repedeee) si inca "unu" care a zis ca stiu f multe dar ma "Exprimez" mai greoi....O rugaminte,nu va mai consumati timpul cu oameni gen.H..K explicand de:FENOTIP,GENOTIPADN,GENE......nu merita....nu aveti cui sa-i spuneti de toate aceste lucruri...e grele petru el ;) Pt ca, el are=creste in zona lui un soi de albine ff bine adaptate :APIS MELIFERA PROSTITUATA. :D .....care dpdv morfometric are principale caractere: capul-tupeu mare si trompa 6'64 mm...dpv productiv,traieste doar din furat in special din rame lasate aiurea in padure printre copaci,in scimmb sunt ff bine adaptate pedoclimatic in locuri mai izolate,in scorburi de copaci,la altitudini mai inalte...zmeuris...)..Ce e ff grav ca,prin metisare cu CAPCAUNII,rezulta o specie f agresiva,neproductiva si ff hoate,imunitate mica spre zero,se imbolnavesc ff rapid de "unele boale-ALBACHER" cu efecte dezastruase asupra patrimoniului genetic personal(propiu) :mrgreen: .....Cat despre GHEM...iarna se organizeaza mai mult prin "casele-Pag pers straineee" si mananca =consuma muult"CACCAPRA"improasca cu noroaie iar, din ac cauza e cu mortalitati mari la iernare pt ca nu pote sa iasa la furat,cele care traiesc doar 2luni iarna :lol: Pe cand, celelalte specii=rase ,acum sunt bine,au ghemu central-fata si mai au scavai miere de "rontait" pana'n martie cand le voi pune in sfarsit si cat o proteica'n bot....SPOR si Sanatate muulta-G.M...STOOOOP JOC..Sa fiti ibiti cu tootii!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: pozitionare ghem la aceasta data

Mesajde peterneamt » 14 Feb 2017, 00:31

Avram scrie:
peterneamt scrie:Din păcate suntem prea orgolioși să recunoaștem că suntem doar niște viețuitoare mai evoluate în ceea ce privește intelectul, dar mult inferioare celorlalte, din multe alte puncte de vedere și dacă mâine ar dispărea facilitățile date de știința și cultura noastră și am fi din nou cum am fost în epoca de piatră ( așa cum ne-a făcut El ), foarte probabil că nu am supraviețui ca specie ! :roll:


Inteligenta la albine ... delicat

Eu am facut un experiment (printre multe altele )...am luat doua rame de puiet gata de eclozionare si le-am pus intr-o roinita fara nici o albina insotitoare , fara matca doar puiet si putina mancare.
Spre norocul meu nu am avut furtisag si am reusit sa urmaresc evolutia (sa-i spun ) roiului.
Deci albina aia tanara nu a fost invatata de nimeni sa -si faca treaba Si totusi a stiut s-o faca .
in urma experimentului dau crezare cartilor care spun ca albina are intiparit un bagaj mare de informatii transmis de la predecesorii ei cum ar fi

- cladirea fagurilor
- necesitatea de a avea o matca
- orientarea spre cules
- grija fata de puiet
- prepararea mancarii pentru lucratoare si matca .... si ar mai fi multe !

Cineva spunea ca albina nu gandeste ... ea reactioneaza .
Ce a facut albina din experimentul meu ? Eu presupun ca datorita informatiilor ereditar dobindite ea a reactionat !

Scuze pentru off topic ... dar imi plac astfel de discutii !

Noi stim ca albinele indeplinesc anumite sarcini in functie de varsta . In cazul experimentului cu pricina, cine a invatat albinele sa lucreze diferentiat si sa se distribuie numeric ( in culegatoare,sacagite, pasnice, cerese, doici ....etc. ) ? In nici un caz nu a fost transmisa genetic aceasta precoce modificare de comportament,.....deci.....! ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: pozitionare ghem la aceasta data

Mesajde MIHAEE'E » 14 Feb 2017, 01:51

salut !
eu mai spusesem, ca nu am nici o intenție de a contrazice pe cineva si mai ales ca eu sunt începător, nu e normal sa contrazic pe cei cu multa experienta .
in momentul acesta am o explicație( mai exact o gândire critică ) la ce s-a mai scris, da prefer sa va citesc ceeace scrieți, ca poate asa îmi voi da seama ca uneori e bine sa te informezi mai bine sau sa taci atunci cand iti trece cate o idee prin cap!
o noapte linistită doresc la toți !
MIHAEE'E
 
Mesaje: 297
Membru din: 17 Noi 2014, 09:26
Localitate: Razvad DB

Re: pozitionare ghem la aceasta data

Mesajde daffid mihailov » 14 Feb 2017, 07:35

Aici experiemnt despre inteligenta ..inteligenta se prespunune ca e creativitate, nu doar pattern sau ceea ce numim instinct. https://www.youtube.com/watch?v=lbS-9RSnanI
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges



Re: pozitionare ghem la aceasta data

Mesajde lucky5strike » 10 Ian 2020, 22:12

La mine au inceput sa se ridice pe speteaza, anul asta un pic mai devreme... 8-)
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: pozitionare ghem la aceasta data

Mesajde mausica » 10 Ian 2020, 22:37

lucky5strike scrie:La mine au inceput sa se ridice pe speteaza, anul asta un pic mai devreme... 8-)

Si la mine am cativa sus pe speteaza. Ciudat an.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: pozitionare ghem la aceasta data

Mesajde jonny_it » 11 Ian 2020, 00:13

cornelioandanciu scrie:
mausica scrie:
lucky5strike scrie:La mine au inceput sa se ridice pe speteaza, anul asta un pic mai devreme... 8-)

Si la mine am cativa sus pe speteaza. Ciudat an.

Se mută ghemul.


Este cald ... ghemul nu este strans bine.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: pozitionare ghem la aceasta data

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 11 Ian 2020, 00:49

A fost cald si asteptarile erau sa fie consumul mic. Insa din cauza faptului ca albinele au tot spart si refacut ghemul datorita diferentelor de temperatura intre zi si noapte, consumul e mai mare decat daca ghemul ar fi fost mentinut tot timpul. Unde a aparut si puietul in decembrie, consumul e pe masura.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: pozitionare ghem la aceasta data

Mesajde DoarEu » 11 Ian 2020, 21:18

Unui necunoscator pot sa ii spun ca am ramas fara albine...momentan.Mai vedem pe la 15 20 februarie.
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: pozitionare ghem la aceasta data

Mesajde luci.pasca1 » 11 Ian 2020, 21:31

Adica au murit?
luci.pasca1
 
Mesaje: 42
Membru din: 24 Oct 2019, 05:27
Localitate: Tulcea

Re: pozitionare ghem la aceasta data

Mesajde DoarEu » 12 Ian 2020, 02:31

luci.pasca1 scrie:Adica au murit?

Nu ai vazut niciodata,macar pe YouTube,cum ghemul sta sub coroana de miere,jos,pe rame?
Cand te uiti de sus-ciuciu albine.La asta m-am referit cu "am ramas fara albine"
Ele sunt acolo,sub miere,doar ca nu au ajuns sus la "lemn"
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: pozitionare ghem la aceasta data

Mesajde yuonyuon » 13 Ian 2020, 18:32

nustiu cum e ghemu la voi ...dar la mine am zboruri cel putin odata pe saptamana...
cred ca sa refacut ghemu de iernare de 700 de ori din noiembrie si pana acum..
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori