Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: pozitionare ghem la aceasta data

Mesajde MIHAEE'E » 13 Feb 2017, 12:50

domnule peterneamt! urmăresc cu placere filmuletele pe care le posezi pe forum .
fc psihică presupune pe langa memorie si rațiune(JUDECATA) , gândire si altele......
intr-un filmuleț postat , poate chiar de tine , am vazut cum o mana de albine ridicau un laptop! pai daca ar avea ratiune , iti imaginezi cum, albinele dintr-un stup ne-ar ridica si ne-ar tăvălit de nu ne-am vedea! :lol: :lol: :lol:
MIHAEE'E

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde peterneamt » 13 Feb 2017, 12:58

Dacă eu am învățat, de exemplu, matematică, nu este obligatoriu ca și copilul meu să fie bun la această materie dar unele aptitudini și caractere se transmit ereditar ....și altele nu ! ;) Când avem albine care adună mai mult propolis sau produc mai mult lăptișor de matcă, sau..... , decât altele, avem de-a face cu un caracter transmis ereditar ! :roll:
peterneamt

Mesajde peterneamt » 13 Feb 2017, 13:12

MIHAEE'E scrie:domnule peterneamt! urmăresc cu placere filmuletele pe care le posezi pe forum .
fc psihică presupune pe langa memorie si rațiune(JUDECATA) , gândire si altele......
intr-un filmuleț postat , poate chiar de tine , am vazut cum o mana de albine ridicau un laptop! pai daca ar avea ratiune , iti imaginezi cum, albinele dintr-un stup ne-ar ridica si ne-ar tăvălit de nu ne-am vedea! :lol: :lol: :lol:

La fel ca și la alte animale domestice sunt situații când și albinele ne pun pe fugă și chiar dacă e rușinoasă, în situațiile respective e a naibii de sănătoasă ! Faptul că albinele aleg din mai multe surse de cules pe cea mai bună ignorând cu desăvârșire o sursă aflată în apropiere ( sau siropul aflat în stup ) .......asta presupune rațiune ! La fel ca un șobolan aflat într-un labirint ( inteligența nu poate fi fără rațiune )...la fel și albinele rezolvă probleme.....întorcându-se de la cules pe alt drum (traiectorie ) mai scurt, față de cel urmat ( la dus ) pentru a culege nectar sau polen ! Furnicile lasă dâre de feromoni ( miros ) pe traiectoriile pe care merg după hrană sau se întorc la mușuroi și dacă le ștergem acele urme ele ele caută un timp, apoi găsesc inevitabil alt drum spre mușuroi , astfel sunt capabile să judece . Dacă bate vântul în rafale și împrăștie urma de feromoni din aer, albinele găsesc totuși drumul spre stupi ;)
peterneamt

Mesajde MIHAEE'E » 13 Feb 2017, 13:50

Nu stiu daca, cuvantul inteligenta nu e prea mult !
In lumea animala, se vorbeste despre instinctul de supravietuire, foarte mult avantajat de simturile foarte dezvoltate pe care le au , de aici rezulta cele spuse de tine !
O zi frumoasa la toata lumea !
MIHAEE'E

Mesajde MIHAEE'E » 13 Feb 2017, 13:59

peterneamt scrie:Dacă eu am învățat, de exemplu, matematică, nu este obligatoriu ca și copilul meu să fie bun la această materie dar unele aptitudini și caractere se transmit ereditar ....și altele nu ! ;) Când avem albine care adună mai mult propolis sau produc mai mult lăptișor de matcă, sau..... , decât altele, avem de-a face cu un caracter transmis ereditar ! :roll:

Informatia genetiga dispusa in cromozomi, poate fi in 2 stari reversibile ( transmisibile si ne transmisibile )
Depinde foarte mult starea in care se afla acele caractere in tp fecunfatiei. De aici rezulta aceasta aceste situatii distincte !
:)
MIHAEE'E

Mesajde peterneamt » 13 Feb 2017, 14:04

Din păcate suntem prea orgolioși să recunoaștem că suntem doar niște viețuitoare mai evoluate în ceea ce privește intelectul, dar mult inferioare celorlalte, din multe alte puncte de vedere și dacă mâine ar dispărea facilitățile date de știința și cultura noastră și am fi din nou cum am fost în epoca de piatră ( așa cum ne-a făcut El ), foarte probabil că nu am supraviețui ca specie ! :roll:
peterneamt

Mesajde peterneamt » 13 Feb 2017, 14:15

MIHAEE'E scrie:
peterneamt scrie:Dacă eu am învățat, de exemplu, matematică, nu este obligatoriu ca și copilul meu să fie bun la această materie dar unele aptitudini și caractere se transmit ereditar ....și altele nu ! ;) Când avem albine care adună mai mult propolis sau produc mai mult lăptișor de matcă, sau..... , decât altele, avem de-a face cu un caracter transmis ereditar ! :roll:

Informatia genetiga dispusa in cromozomi, poate fi in 2 stari reversibile ( transmisibile si ne transmisibile )
Depinde foarte mult starea in care se afla acele caractere in tp fecunfatiei. De aici rezulta aceasta aceste situatii distincte !
:)

Informația genetică se pierde doar în cazul consangvinizării......cred că te referi la fenotip . Genotipul este ceea ce avem în ADN și nu-l putem vedea, dar îl putem transmite generațiilor viitoare ; fenotipul este ceea ce putem vedea și reprezintă genele dominante (în cazul dat ).......celelalte fiind recesive ! ;)
ps. deja suntem de mult of.....propun stergerea sau mutarea postărilor ! ;)
peterneamt

Mesajde daffid mihailov » 13 Feb 2017, 18:08

Cum sa nu existe inteligenta? Numai ca noi asociem inteligenta cu memoria si cu judecatile logice. Dar exista multe forme de inteligenta cum ar fi de exemplu inteligenta emotionala. Darwin a fost depasit de mult. Cititi @viata albinelor de Maeterlink premiat Nobel, sa vedeti acolo inteligenta.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
daffid mihailov

Mesajde lucky5strike » 13 Feb 2017, 22:59

Ce va mai fac ghemuletele, asta e intrebarea...
Pax vobiscum!
lucky5strike

Mesajde Avram » 13 Feb 2017, 23:51

peterneamt scrie:Din păcate suntem prea orgolioși să recunoaștem că suntem doar niște viețuitoare mai evoluate în ceea ce privește intelectul, dar mult inferioare celorlalte, din multe alte puncte de vedere și dacă mâine ar dispărea facilitățile date de știința și cultura noastră și am fi din nou cum am fost în epoca de piatră ( așa cum ne-a făcut El ), foarte probabil că nu am supraviețui ca specie ! :roll:

Inteligenta la albine ... delicat

Eu am facut un experiment (printre multe altele )...am luat doua rame de puiet gata de eclozionare si le-am pus intr-o roinita fara nici o albina insotitoare , fara matca doar puiet si putina mancare.
Spre norocul meu nu am avut furtisag si am reusit sa urmaresc evolutia (sa-i spun ) roiului.
Deci albina aia tanara nu a fost invatata de nimeni sa -si faca treaba Si totusi a stiut s-o faca .
in urma experimentului dau crezare cartilor care spun ca albina are intiparit un bagaj mare de informatii transmis de la predecesorii ei cum ar fi

- cladirea fagurilor
- necesitatea de a avea o matca
- orientarea spre cules
- grija fata de puiet
- prepararea mancarii pentru lucratoare si matca .... si ar mai fi multe !

Cineva spunea ca albina nu gandeste ... ea reactioneaza .
Ce a facut albina din experimentul meu ? Eu presupun ca datorita informatiilor ereditar dobindite ea a reactionat !

Scuze pentru off topic ... dar imi plac astfel de discutii !
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avram

Mesajde gica.mosu » 13 Feb 2017, 23:58

...D-le ing PETERNEAMT,sarumana lu'matali si la toata familiea... :shock: A-ti fost primul de pe forum care va-ti prins ca joc"stramb",a fost si KAMY(D-zeu sa-l ierte,din pacati cei buni=destepti ne parasesc repedeee) si inca "unu" care a zis ca stiu f multe dar ma "Exprimez" mai greoi....O rugaminte,nu va mai consumati timpul cu oameni gen.H..K explicand de:FENOTIP,GENOTIPADN,GENE......nu merita....nu aveti cui sa-i spuneti de toate aceste lucruri...e grele petru el ;) Pt ca, el are=creste in zona lui un soi de albine ff bine adaptate :APIS MELIFERA PROSTITUATA. :D .....care dpdv morfometric are principale caractere: capul-tupeu mare si trompa 6'64 mm...dpv productiv,traieste doar din furat in special din rame lasate aiurea in padure printre copaci,in scimmb sunt ff bine adaptate pedoclimatic in locuri mai izolate,in scorburi de copaci,la altitudini mai inalte...zmeuris...)..Ce e ff grav ca,prin metisare cu CAPCAUNII,rezulta o specie f agresiva,neproductiva si ff hoate,imunitate mica spre zero,se imbolnavesc ff rapid de "unele boale-ALBACHER" cu efecte dezastruase asupra patrimoniului genetic personal(propiu) :mrgreen: .....Cat despre GHEM...iarna se organizeaza mai mult prin "casele-Pag pers straineee" si mananca =consuma muult"CACCAPRA"improasca cu noroaie iar, din ac cauza e cu mortalitati mari la iernare pt ca nu pote sa iasa la furat,cele care traiesc doar 2luni iarna :lol: Pe cand, celelalte specii=rase ,acum sunt bine,au ghemu central-fata si mai au scavai miere de "rontait" pana'n martie cand le voi pune in sfarsit si cat o proteica'n bot....SPOR si Sanatate muulta-G.M...STOOOOP JOC..Sa fiti ibiti cu tootii!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
gica.mosu

Mesajde peterneamt » 14 Feb 2017, 00:31

Avram scrie:
peterneamt scrie:Din păcate suntem prea orgolioși să recunoaștem că suntem doar niște viețuitoare mai evoluate în ceea ce privește intelectul, dar mult inferioare celorlalte, din multe alte puncte de vedere și dacă mâine ar dispărea facilitățile date de știința și cultura noastră și am fi din nou cum am fost în epoca de piatră ( așa cum ne-a făcut El ), foarte probabil că nu am supraviețui ca specie ! :roll:

Inteligenta la albine ... delicat

Eu am facut un experiment (printre multe altele )...am luat doua rame de puiet gata de eclozionare si le-am pus intr-o roinita fara nici o albina insotitoare , fara matca doar puiet si putina mancare.
Spre norocul meu nu am avut furtisag si am reusit sa urmaresc evolutia (sa-i spun ) roiului.
Deci albina aia tanara nu a fost invatata de nimeni sa -si faca treaba Si totusi a stiut s-o faca .
in urma experimentului dau crezare cartilor care spun ca albina are intiparit un bagaj mare de informatii transmis de la predecesorii ei cum ar fi

- cladirea fagurilor
- necesitatea de a avea o matca
- orientarea spre cules
- grija fata de puiet
- prepararea mancarii pentru lucratoare si matca .... si ar mai fi multe !

Cineva spunea ca albina nu gandeste ... ea reactioneaza .
Ce a facut albina din experimentul meu ? Eu presupun ca datorita informatiilor ereditar dobindite ea a reactionat !

Scuze pentru off topic ... dar imi plac astfel de discutii !

Noi stim ca albinele indeplinesc anumite sarcini in functie de varsta . In cazul experimentului cu pricina, cine a invatat albinele sa lucreze diferentiat si sa se distribuie numeric ( in culegatoare,sacagite, pasnice, cerese, doici ....etc. ) ? In nici un caz nu a fost transmisa genetic aceasta precoce modificare de comportament,.....deci.....! ;)
peterneamt

Mesajde MIHAEE'E » 14 Feb 2017, 01:51

salut !
eu mai spusesem, ca nu am nici o intenție de a contrazice pe cineva si mai ales ca eu sunt începător, nu e normal sa contrazic pe cei cu multa experienta .
in momentul acesta am o explicație( mai exact o gândire critică ) la ce s-a mai scris, da prefer sa va citesc ceeace scrieți, ca poate asa îmi voi da seama ca uneori e bine sa te informezi mai bine sau sa taci atunci cand iti trece cate o idee prin cap!
o noapte linistită doresc la toți !
MIHAEE'E

Mesajde daffid mihailov » 14 Feb 2017, 07:35

Aici experiemnt despre inteligenta ..inteligenta se prespunune ca e creativitate, nu doar pattern sau ceea ce numim instinct. https://www.youtube.com/watch?v=lbS-9RSnanI
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
daffid mihailov

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE