Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apicultura după IMPOZITARE. Încotro?

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 01 Mar 2013, 01:01

Maine ,1 MARTIE la sediul ACA din PITESTI are loc intrunirea apicultorilor argeseni(a tuturor) incepand cu ora 10!
Cu pariciparea efectiva a d-lui min. FETEA si a altor personalitatii din conducere precum si alti invitati!
Pt. ca locurile sunt limitate(de dansii),toti stuparii sunt invitati sa vina cu problemele lor, putin pana in ora stabilita!Pt. ca nu au scaune...pt. toti! SA NE-NTALNIM; CA TREBUIM!!
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: Apicultura după IMPOZITARE. Încotro?

Mesajde cipy » 01 Mar 2013, 07:43

Voi fi prezent.
cipy
 
Mesaje: 21
Membru din: 04 Apr 2011, 22:12

Re: Apicultura după IMPOZITARE. Încotro?

Mesajde cipy » 01 Mar 2013, 07:44

Dar ziceau ca incepe la 11.La 10.30 sa fim acolo sa prindem un loc.Ieri am sunat.
cipy
 
Mesaje: 21
Membru din: 04 Apr 2011, 22:12

Re: Apicultura după IMPOZITARE. Încotro?

Mesajde davcosti » 12 Mar 2013, 22:57

Mi-a plăcut ce-a spus "topi": Câte 50 de stupi la fiecare membru de familie.Țara asta creează mici și mai mari infractori cu mătuși și unchi bogați.
Restul oamenilor săraci lipiți. Noi păduchii să declarăm toate scobitorile la impozit și EI având neamul mare,să-l împartă cu toate rudele!
Avatar utilizator
davcosti
 
Mesaje: 158
Membru din: 20 Ian 2013, 19:02
Localitate: București-Stupina în Argeș

Re: Apicultura după IMPOZITARE. Încotro?

Mesajde zimbru florin » 14 Mar 2013, 00:42

Cei cu pfa cum facem caci trebuie sa complectam declaratia devenit.?Azi ma sunat contabilu si m antrebat cat sa treaca la venit? Am masura141 si sunt an anul 3 iar an proiect scrie ca an anu 3 trebuie sa comercializez 650 kg miere ori 10 lei kg.Suma rezultata se impoziteaza cu 16%. Antrebare este obligatoriu sa trecem aceasta suma? De unde sastiu eu ce cantitate de miere o sa produc? am anteles ca se plateste an 3transe si prima este luna asta an 20 de vreo 200 lei.Iar daca avem cheltueli adica cumparam diferite lucruri si chiar motorina cu bonuri si facturi se scade din suma pe care o avem de platit. Nu prea am anteles eu prea bine dar cam asa stau lucrurile. ce facem????????????????????????????????
Avatar utilizator
zimbru florin
 
Mesaje: 11
Membru din: 25 Dec 2011, 21:28
Localitate: Vama jud Satu Mare

Re: Apicultura după IMPOZITARE. Încotro?

Mesajde proapis13 » 14 Mar 2013, 00:50

Daca te-a sunat contabilul si te-a intrebat cat sa treaca la venit,schimba-l,mai ales daca ii dai si bani :!:
Mie mi-a venit de la fisc sa platesc cu titlu de plati anticipate/contributii CAS pe anul 2013, 8 RON in 4 rate trimestriale :!:
Am sunat-o inapoi sa se duca si sa rezolve treaba sa nu-i dau nici pe astia deoarece NU trebuiesc dati conf legii
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Apicultura după IMPOZITARE. Încotro?

Mesajde zimbru florin » 14 Mar 2013, 01:08

Si totusi nu anteleg se impoziteaza sau nu? Cum facem la finante ce declaram? Sau nu decleram ceia ce am scris in proect? Putem sa declaram mai putin? Conttabilu se ocupa de firme mari dar cu astea nu stie exact cum sa faca pentru ca nici cei de la finante nu stiu asa ca ei mai bine te impoziteaza si gata :idea:
Avatar utilizator
zimbru florin
 
Mesaje: 11
Membru din: 25 Dec 2011, 21:28
Localitate: Vama jud Satu Mare

Re: Apicultura după IMPOZITARE. Încotro?

Mesajde Alex_andru » 28 Mar 2013, 23:37

Stimați colegi apicultori
Am rugămintea la dumneavoastră să faceți ceva pentru noi, apicultorii, în ideea de a convinge guvernanții că apicultura nu ar trebui impozitată sau varianta actuală propusă pentru impozitare este greșită.
Am sesizat cancelaria guvernului prin adresa de email oficială a Guvernului României și le-am transmis argumentele mele privitor la aspectul impozitării.
Surprinzător este că mi s-a răspuns în sensul că sesizarea mea va fi transmisă spre analiză Ministerului Agriculturii.
O variantă de luat în calcul este aceea de a vă exprima fiecare dintre dumneavoastră nemulțumirea, direct către Cancelaria primului ministru. În mod normal trebuie să vă răspundă fiecăruia dintre dumneavoastră care trimiteți petiție.
VĂ dau în continuare textul care l-am trimis eu. Puteți fi chiar mai critici.:
”Albina nu este vacă de muls sau porc de tăiat ci este o insectă care, de milioane de ani menține viața pe pământ.
Încep cu aceste negații pentru a mă obișnui cu următoarea negație: apicultura nu a fost și nu va fi niciodată impozitată.
Am greșit eliminând timpul prezent din gândirea mea. De altfel în momentul de față se poate spune: apicultura ESTE IMPOZITATĂ. Da, este impozitată alături de porci și de boi, animale care pot fi sacrificate și consumate.
Dar albinele pot fi sacrificate?
Da, de porci și de boi.
Este un lucru grav că, dumneavoastră, cei care aveți atâta minte nu ați deslușit un mic secret: dacă albina ar dispărea, ar dispărea și natura.
Peste tot în lume albina și albinăritul sunt protejate, în România pe care o cârmuiți, NU.
Redau mai jos câteva articole din presă, articole pe care, citindu-le ați putea să vedeți cât câștigă țara impozitând apicultura și cât pierde dacă apicultorii vor renunța la a mai îngriji aceste ”ANIMALE”. Menționez că, majoritatea apicultorilor fac acest lucru din dragoste față de albine și nu din dorința de câștig, putând opta pentru a-și sacrifica un hobby, dacă ”țara le-ar cere acest lucru”. Dacă tot ați băgat albina în categoria boi, vaci și porci, dați-i și subvenția pe care o dați cu atâta ușurință la păstorii acestor animale. Dacă aveți bani mai mulți, faceți un studiu și vedeți care este gradul de pregătire al celor ce au grijă de aceste ”animale”, dacă au și alte venituri și dacă și-ar putea permite să renunțe a le îngriji, iar dacă vor renunța, ce se poate pierde.
De fapt reiese din puținele exemple pe care le înscriu mai jos.”
Alex_andru
 
Mesaje: 37
Membru din: 27 Feb 2011, 00:02
Localitate: Craiova

Re: Apicultura după IMPOZITARE. Încotro?

Mesajde caesar » 02 Apr 2013, 23:18

Eu nu sunt lamurit la o treaba: sunt PFA si la vara primesc transa 3 la 141; din aceasta transa trebuie sa platesc 16 % plus CAS ?
Eu anul trecut am completat ca prostu declaratia 200 si am trecut la venituri toata transa 2 de la 141 si acum m-am trezit ca am decizie de impunere pe 2013 vreo 13 milioane (16 % + CAS) impartiti frumusel pe 4 trimestre.
Anul asta inseamna sa nu-i mai declar pe cei din transa 3 ?
In declaratia 200 ar trebui sa trec doar diferenta dintre castigul pe mierea vanduta pe borderou de achizitii cu factura si cheltuielile efectuate ?
Oare tampitii astia impoziteaza si transele 141 ?
Nu sunt lamurit deloc...
caesar
 
Mesaje: 4
Membru din: 26 Mai 2012, 21:32
Localitate: Plopii Slavitesti

Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori