Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apicultura după IMPOZITARE. Încotro?

Mesajde catalin_valenii » 25 Ian 2013, 19:58

Suma de 70 respectiv 98 ron este pentru fiecare familie sau per total familii? Banuiesc ca pentru fiecare dar vreau sa fiu sigur :D
catalin_valenii
 
Mesaje: 118
Membru din: 28 Dec 2011, 21:05
Localitate: Valenii de Munte-Prahova

Re: Apicultura după IMPOZITARE. Încotro?

Mesajde zlibut » 25 Ian 2013, 20:08

eu sugerez ca noi toti apicultorii sa facem presiuni pe asoiatiile din care facem parte sa ceara imediat sa se reia suventionarea apiculturii exact ca la toate celelalte specii pt ca este dreptul nostru si atunci se amortizeaza inpozitarea
Ultima oară modificat de zlibut pe 25 Ian 2013, 20:49, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
zlibut
 
Mesaje: 17
Membru din: 24 Iul 2011, 10:44

Re: Apicultura după IMPOZITARE. Încotro?

Mesajde tomy81 » 25 Ian 2013, 20:35

ai un beneficiu daca declari sute de familii.Nu. atunci declari minim adica 49 la primarie si adio, ce pot sa-ti faca. vine cineva in control restul de 100 sunt ai unui neam, vecin......
chiar daca cumperi prin PNA 1oo familii ce te retine sa declari la inceput de an ca au murit toti, chemi DSV si asta e
tomy81
 
Mesaje: 52
Membru din: 31 Mai 2011, 17:10
Localitate: BISTRITA

Re: Apicultura după IMPOZITARE. Încotro?

Mesajde letsoc » 25 Ian 2013, 20:47

Ioan Guist scrie:Foaie verde de dudau,
Noi o ducem tot mai bine.

Incet si sigur, de 22 de ani in coace mergem spre o directia clara.Cine munceste are tot ce vrea si cine nu munceste are tot asa.
Dar de ce sa ...strangem cureaua? Si ma rog de ce sa dam afara 20 000 de birocrati? Nu mai bine ridicam la 588 si dam mana libera la primarii sa-si angajeze rudele? Astfel avem ...linistea si pacea sociala de care este aaatata nevoie , sa se poata mulge in liniste si fara teama ca nesimtita de vaca va lovi cu piciorul in galeata de lapte sau cu coada peste ceafa.

Stanga stie.Stie bine ca cei ce rup oasele, nu vor lasa sculele jos.Vor munci si mai abitir.Vor ramane fara timp liber si deci nu-i asa ,nu mai stau la taclale pe net.Si nici nu se vor trate de oase .Astfel raman clinicile disponibile pentru tot bizonul.
Cat despre asistatii social , acestia vor sta in continuare pe antene si vor inghitii parerile avizate ale suffpercomentatorilor ce nu au nici un interes.Sa fie clar.Au scos si OTV (mare branza) ramane astfel ca sursa de informare sigura pentru bizonul manipulabil (majoritate larga + retardatii de la OTV), "realitatiile" si antenele. :lol: :lol:

Sa fim sanatosi.

Foarte fain, astai adevarul !
Fiindca atat de mult a iubit DUMNEZEU lumea, ca a dat pe singurul Sau Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. Ioan3/16
Avatar utilizator
letsoc
 
Mesaje: 163
Membru din: 18 Feb 2012, 10:55
Localitate: Focsani-Vrancea

Re: Apicultura după IMPOZITARE. Încotro?

Mesajde Mircea_63 » 25 Ian 2013, 21:04

Ioan Guist scrie:.Cine munceste are tot ce vrea si cine nu munceste are tot asa.


Pana acum am muncit si am capatat numa` picioare`n c*r. Le impart bucuros cu cei care nu muncesc! Exclus batrani, bolnavi...ca nu sunt casa de binefacere :cry:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Apicultura după IMPOZITARE. Încotro?

Mesajde pa pa tra » 25 Ian 2013, 21:27

Ar trebui sa multumim numerosilor apicultori laudarosi din filmuletele prezentate pe net si la tv... numai bn!!!
pa pa tra
 
Mesaje: 11
Membru din: 01 Iul 2011, 20:32
Localitate: Rusanesti-Olt

Re: Apicultura după IMPOZITARE. Încotro?

Mesajde -tedy- » 25 Ian 2013, 23:31

Era si normal sa vina impozit dupa FEADR-mai ales 141-zeci de mii de PFA la incasat bani 1500 eur dar cand e de dat 100 ron/an e tragedie.toate tariile europene au impozit pe apicultura (mai putin noi si bulgaria pana acuma).iar profitul,daca o sa fie de impozitat il face fiecare din pix.LA cine nu-i convine inchide PFA si renunta la bani 141 si la impozit.
0742844185
Avatar utilizator
-tedy-
 
Mesaje: 82
Membru din: 11 Mar 2011, 17:12
Localitate: baia mare

Re: Apicultura după IMPOZITARE. Încotro?

Mesajde yrynel_clau » 26 Ian 2013, 14:59

Sunt in ceata, unu zice ceva, altu altceva. Am 110 familii pe PFA. Cat impozit platescpe an?
Ivancu Ilie-Irinel ,, Doamne", ,,Doamne" nu doarme .
yrynel_clau
 
Mesaje: 131
Membru din: 02 Iul 2011, 17:02
Localitate: Berbesti.VL

Re: Apicultura după IMPOZITARE. Încotro?

Mesajde Adi Hodis » 26 Ian 2013, 15:09

yrynel_clau scrie:Sunt in ceata, unu zice ceva, altu altceva. Am 110 familii pe PFA. Cat impozit platescpe an?

Domnul Kiloz a postat ultimele noutati aici viewtopic.php?f=28&t=3399&start=16
Mergi la topic si vei afla ca te incadrezi la norma de venit de 98 lei/ 1 familie de albine/ an, la care se calculeaza 16 %, pentru fiecare familie, adica 15, 68 lei.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Apicultura după IMPOZITARE. Încotro?

Mesajde yrynel_clau » 26 Ian 2013, 15:24

Atunci la ce mai tinem contabilitate in partida simpla?
Ivancu Ilie-Irinel ,, Doamne", ,,Doamne" nu doarme .
yrynel_clau
 
Mesaje: 131
Membru din: 02 Iul 2011, 17:02
Localitate: Berbesti.VL

Re: Apicultura după IMPOZITARE. Încotro?

Mesajde aliuta2000 » 26 Ian 2013, 17:57

poate sa nu fie pe topic , dar ...
" Bula merge acum in toiul ierinii la Itic ...
-Ba Itic , ca tu ai da-mi si mie 2 lei ca o sa tii inapoiez la vara ...
Itic sta si se gandeste si se tot gandeste si intr-un tarziu zice :
- Bine Bula iti dau 2 lei imprumut , dar iti opresc toporul tau zalog si la vara imi dai 4 lei inapoi..
-vrand nevrand Bula incuvinta ... ii lasa toporul lua cei 2 lei si dadu sa plece ..
Itic : da sti ba bula ... cum o sa imi dai tu la vara 4 lei ca abia poti sa imi dai 2 lei .. mai bine da-mi 2 lei acum si o sa iti vina mai usor la vara sa imi dai si ceilalti 2 lei ...
Bula gandi si ii dadu dreptate ca e mai usor sa ii dea acum 2 lei si la vara 2 lei...deci ii dadu 2 lei inapoi lui Itic si pleca totusi gaditor ...
Pe drum facu socoteala ...Am plecat la Itic sa ma imprumut ... dar acum sunt si fara banii si Dator si fara topor si totul a fost cat se poate de corect facut ..."

FMI!!!!!!si ai nostrii!! sau ai nostrii si FMI!!!!

deci .. desi nu sunt de acord cu a pacali .: trebui sa păcălim statu cat de mult putem pentru ca asa vor fi mai putin banuti de furat si sa dea la asistati : "Stapanul invata sluga hoata !!!"
Ultima oară modificat de aliuta2000 pe 26 Ian 2013, 18:04, modificat 1 dată în total.
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Apicultura după IMPOZITARE. Încotro?

Mesajde nicola tudor » 26 Ian 2013, 18:02

BIRUL apare în documente încă din sec. XVI. Criteriul de impunere -vitele deținute. Țăranul care avea 4 vite la jug rea un "caput"-o unitate impozabilă-şi plătea birul întreg. Cei care aveau 2 vite plăteau o jumătate de bir. Cei care aveau 8 vite la jug plăteau două biruri, ş.a.m.d.
În sistemul de impunere prima operaţie o constituia determinarea "capetelor" sau unităţilor impozabile-(vezi declararea stupilor la primărie), urma crestarea pe răboj, adică determinarea numărului contribuabililor (vezi înscrierea în registrul agricol, ro-ul la APIA). Normal urma însumarea acestor "catastife" pe "ţinuturi" (judeţe) şi pe ţară. Domnul "Papură Vodă" stabilea ce cuantum de bir îi produce suma necesară pentru cheltuieli. Mai corect spus împărţea "suma pohtită" la numărul contribuabililor (probabil în cazul nostru împărţirea s-a făcut aşa cum se propusese în proiectul legii apiculturii la cei cu peste 100 stupi). Când socoteala nu bătea se introduceau alte dări numie "năpăşti". Aşa cred că au ajuns în atenţia fiscului şi cei cu peste 50 de stupi. Interesant că numele plătitorilor de dăjdii înscrişi pe "răboj" rămânea obligatoriu la plată, până la o nouă înscriere pe răboj, chiar şi în cazul morţilor. Dar oricum se numea "vama la stupi", "datul stupilor", "dijma albinelor", " zeciuiala din albine"- avea valoarea în cuantum de 1/10.
Ori în cazul nostru un stup produce un venit de 70 ron x10 ? , sau de 98 ronx10? Personal cred că sunt prea nesătui. Acum stau și râd la gândul că începând de anul viitor nu vor mai primi nimic. Cum ? Îi voi lăsa pe ei să facă apicultură! Nu de alta dar poate învață ceva din organizarea socială și diviziunea muncii în cadrul familiei de albine.
nicola tudor
 
Mesaje: 23
Membru din: 23 Dec 2011, 20:10

Re: Apicultura după IMPOZITARE. Încotro?

Mesajde aliuta2000 » 26 Ian 2013, 18:10

daca ar învață din ordinea sociala a albinelor ... ar fi de bine , pentru ca acolo toti muncesc pentru bunăstarea familie... inclusiv șefa cea mare ...
pe cand la noi... se mărește nr de deputați si senatori ca :"e destui prosti sa plătească".
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Apicultura după IMPOZITARE. Încotro?

Mesajde filip » 26 Ian 2013, 18:20

aliuta 2000,In stup cand incepe Recesiunea iul-august TRANTORII sunt alungati.Ori si albinele pensionare sunt izgonite.Una calda alta rece.Ar trebuii ca fiecare sa-si faca treaBA BINE PE FELIA SA.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Apicultura după IMPOZITARE. Încotro?

Mesajde aliuta2000 » 26 Ian 2013, 18:32

Filip.. "dacă ar învață de acolo .. nu sa copieze adlitteram ce e acolo ... când e bine trântorii sunt tolerați când e rău trântorii sunt alungați ... ele nu au sistem de pensii , dar noi avem ...
deci ar trebui sa gândească întâi o strategie pe termen lung de dezvoltare si apoi sa ia si masuri ...
eu unul sunt de acord cu impozitările , dar in urma impozitărilor sa ti se ofere sprijinul necesar . aici nu discut despre apicultura discut despre tot (tarile vestice impoziteaza tot , dar ai infrastructuri de infrastructuri ... la noi se impozitează , dar .... pauza restul relatia trebuie sa fie duala : iti iau impozite si taxe , dar sa iti si ofer ceva in schimbul acestor taxe : sistemele noastre Sanatate , educatie , justitie cu legi! infrasturctura rutiera , care se considera a fi unele asemanatoare cu sistemele vestice .)

.Revenind la apicultura inainte de impozitare trebuie creat un cadru legal bine pus la punct , incurajarea /stimularea apiculturii si apoi impozitarea (la stimulare nu vorbesc despre masurile care sunt deja , merg ceva mai departe.sa la rețeaua de procesare care sa meraga bilateral , nu unilateral ... facilitati pentru deplasare , accesare fonduri ,legi de protectie in cazul folosirii insecticidelor si substantelor toxice , refacerea zonelor melifere bogate etc etc etc ..si apoi sa vina sa ceara )
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Apicultura după IMPOZITARE. Încotro?

Mesajde filip » 26 Ian 2013, 18:57

Apicultorii au cazut ca musca-n fundu calului.Am citit am rascitit zilele astea,dar tot nu pricep,sa va explic**Impozitarea se face in principiu la cei subventionati,iar impozitul se retine din subventie.Toate bune si frumoase.Daca tu stat imi dai 10 lei poti lua si 9 lei inapoi.Dar cand nu intra nimic din partea statului in cont se schimba situatia.Ori in apicultura nu e subventionat stupul.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori