Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Luare de pozitie fata de reclama "profului on-line"

Mesajde proapis13 » 10 Ian 2016, 00:15

Sau cand vine si explica cu lux de amanunte cum se scutura roiul si...
..si-l scutura ca ghiolbanul in cap...fara masca fara nimic...a fost pish....nu alta... :lol:
am mai cautat filmuletul dar mi se pare ca l-a sters...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Luare de pozitie fata de reclama "profului on-line"

Mesajde mellis » 10 Ian 2016, 00:17

Pe mine m-a socat/intristat profu' intr-o lectie "direct" din stupina proprie..
"sa verificam primul stup"...am gasit matca moarta...ce sa se fi intamplat?!?!?..urmatorul - si la acesta au omorat matca..al treilea parca tot asa..am ramas cu gura cascata ... asta da curs de apicultura...
daca il mai gasesc il postez la ASA NU. Surprinzator inca are adepti, am fost socat sa aud ca un fost coleg de scoala din vorba-n vorba merge sa invete apicultura la cineva ce poseda minunatii stupi bio...am ramas iarasi fara replica..
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Luare de pozitie fata de reclama "profului on-line"

Mesajde vslsilviu » 10 Ian 2016, 00:39

dupa 5 minute de "on-line" am avut o revelatie:

- se facea ca la sfarsit de februarie profu' era in cautare de fumidil pentru stupii bio;
- la inceput de mai postase la sectiunea "CUMPARARI MATERIAL BIOLOGIC".

Vis sau realitate?
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

Re: Luare de pozitie fata de reclama "profului on-line"

Mesajde ILISANU » 05 Feb 2016, 02:23

Surpinzator...da. Pt ca ma consider cuminte. M-a luat valul si de Craciun mi-am luat un kit de la Viorel, omul cu munca stupilor profului. E Bucovinean de-al meu, din Radauti. Am fost acas la el si are multa treaba -> profu' vinde...cui...habar n-am dar eu mi-am luat unul. Sunt la inceput si experimentez pana-mi gasesc comfortul si dibacia potrivita. Asa este, albina conteaza nu stupul. Nu sunt manat de profit, mai deloc (pricina de galceava-n casa cu sotia) imi sunt foarte dragi naravasele albinute si urasc sa le pricinuiesc raul.

Cred ca daca e de combatut, trebuie ca cineva sa foloseasca cutia dumnealui si sa vina cu concluzii temeinice. Greu de alungat himerele altfel si la fel de greu de combatut prezenta sa online si pe "sticla". Singura parere certificata i-o acord utilizatorului bmdna care a folosit timp de 3 ani aceste cutii si are cateva concluzii (mai recente, de gasit in acest topic).

Pana la urma sunt 33 de pagini pe acest subiect si 90% sunt invective fara substanta - deci "apa la moara" cum zicem noi romanii sau "reclama" dupa "americani"... Cati sunt dispusi la cercetare?!? Eu unul o voi face cand imi voi permite pt ca sub nici o forma nu-mi permit pierderi ale albinelor...Si nu spun cercetarea cutiei neaparat ci o argumentare pro si contra METODEI.

Un sambure de adevar este in toate.

Cu smerenie fata de multi si cel putin prietenie fata de restul!
"Timpul le scoate pe toate la lumina"
Avatar utilizator
ILISANU
 
Mesaje: 61
Membru din: 21 Apr 2015, 17:30
Localitate: Bucuresti - Sat Fagetu, Prahova

Re: Luare de pozitie fata de reclama "profului on-line"

Mesajde mellis » 05 Feb 2016, 04:00

Cercetare, ce sa spun decât multa bafta. Orice stup poate face miere..trebuie si cine sa- l întrețină...
Atitudinea este din partea mea împotriva lui, este pe sticla ... ca si începător m-am uitat la câteva filme si m-am lămurit..
Acum ceva vreme am căutat filmul in care erau vreo 3 mâtci moarte din 3...si nu l-am găsit...ori are reprezentant imagine si face curat...ori...
Una peste alta, stup bio, reclama...cercetare pe el...nu..din ce am studiat sunt multe alte variante ce merita interesul..
Sunt curios ce concluzii tragi după folosire...comparat cu alții asemănători ca putere...
Am făcut voluntariat la Radauti in cartierul Habitat pt umanitate..te salut cu respect..dar din punctul meu de vedere sunt bani aruncați pe ambalaj...nu m-a convins tutorialul demo...profil intra la capitolul ASA NU..
Ce face metoda si nu face alt stup - mult mai simplu de ridicat.?
Sănătate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Luare de pozitie fata de reclama "profului on-line"

Mesajde bmdna » 06 Feb 2016, 03:40

Pentru ca a fost folosit numele meu mai sus am sa fac niste precizari, fara intentia de a intra in vreo polemica.

Am un stup din acest tip din 2011. Cred ca sint 4 sezoane de folosire. Faptul ca dupa 4 ani am ramas la un singur stup din acesta cred ca spune multe.

Nu am nimic cu cel ce se numeste inventator. El vinde. Numai ca nu vinde correct. Pacaleste incepatorii cu aberatii. Una dintre ele e ca poti sa colectezi polen 7 luni pe an de la un singur stup. O alta aberatie e ca numai polenul din stupul lui e de calitate, de parca stupul ar produce polenul. O alta aberatie este cea cu inmultirea dincolo de orice limita rationala. Il tot lauda pe un domn care a facut 60 de asa zise familii din 9 familii initiale. Domnule, alea nu sint familii... si daca ne gandim putin, sa faci 60 de nuclee din 9 familii nu este performanta, cred ca se puteau face si peste 100. Cred ca scopul apiculturii nu este sa produci multe familii lesinate in fiecare an.

Am comparat cantitatea de miere facuta de familia din stupul respective cu cantitatea de miere produsa de familii similare in alt stup (mai am dadant pe 10 si pe 12 rame, cu fund plin si cu fund cu plasa. Nu am sezizat diferente, ba am avut familii in alti stupi care au produs mai mult.

Acel buzunar este folositor.

Este la fel de bio ca orice alt stup sistematic cu fund cu plasa. In sezonul 2014 a fost la fel de plin de varroa ca si ceilalti stupi.In sezonul 2015 am avut si stupi care au avut mai multi varroa, dar am avut si cu mai putini.

La iernat nu am reusit niciodata sa inghesui 3 familii. Cel mult o familie si un roi sau trei roi.

Il folosesc, e util in stupina dar are minusuri = peretele subtire si pretul care face cat vreo 12 corpuri de 10 rame dadant.

Daca cineva se intreaba daca se umple catul cu miere. da, se umple. Eu fac numai stationar si am la el cat de 3/4. L-am avut plin dupa floarea soarelui.

As putea spune si mai multe. Repet, nu vreau sa intru in polemica cu nimeni, ce am spus este rezultatul unor observatii dupa 4 sezoane complete de exploatare pe una bucata stup cu buzunar de 5 rame (capacitate toatala 17 rame 1/1) si cat cu 9 rame 3/4. Am incercat sa fiu echidistant si sper sa fiu perceput ca atare.
bmdna
 
Mesaje: 74
Membru din: 02 Oct 2014, 12:34
Localitate: Piatra Neamt

Re: Luare de pozitie fata de reclama "profului on-line"

Mesajde mellis » 07 Feb 2016, 03:14

Salutari,
Bune observatii, multumim de complectari - la obiect si binevenite..
Fiecare incepator viseaza la un stup bio, interventii minime si randament maxim, ce este peste celelalte, cu robinet ...
Cursurile on-line si maniera "sincera" / "nevinovata" de a prezenta stupul, profesor, nu oricine..pacalesc usor..
Daca privim atent sunt metodele si "increderea" cu care te pacaleste orice sarlatan..
Nu am cumparat si nici nu o sa cumpar..nu am nevoie de stup sa fiu obiectiv..se vede din prezentari..

Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Luare de pozitie fata de reclama "profului on-line"

Mesajde stefanmadalin » 11 Feb 2016, 22:40

stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Luare de pozitie fata de reclama "profului on-line"

Mesajde lucky5strike » 11 Feb 2016, 22:44

La 1:20... este magica intrarea admiratorului in scena! :lol:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Luare de pozitie fata de reclama "profului on-line"

Mesajde un OM » 11 Feb 2016, 22:58

Mda, 3, 5 ,7 etc.
Nu am vazut utilitatea anumitor crestaturi in adapatorul ucenicului.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu


Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori