Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Luare de pozitie fata de reclama "profului on-line"

Mesajde lucky5strike » 26 Oct 2014, 18:49

Doi-zece... Iaca un invatacel de-al d-lui Ursu, cu dileme apicole serioase...
Min 2:10 !


Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Luare de pozitie fata de reclama "profului on-line"

Mesajde alt stupar » 26 Oct 2014, 19:05

:lol:
stie meserie grozav bighidiu`...
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Luare de pozitie fata de reclama "profului on-line"

Mesajde italianu » 26 Oct 2014, 19:46

Mai, n-am putut sa ma uit pina la sfirsit,tre sa recunosc .....m-am pisat pe min' de ris!
Asta lua rame si punea ,si facea in 2 saptamini cresteau stupii aia ca Fat-frumos ăla din poveste!
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Luare de pozitie fata de reclama "profului on-line"

Mesajde proapis13 » 26 Oct 2014, 19:47

Rame la construit si hranitorul in podisor... :lol: ..dar are matca inteligenta si pentru el.... :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Luare de pozitie fata de reclama "profului on-line"

Mesajde Florin Dobre » 26 Oct 2014, 20:01

Invidiosilor!
Enjoy...:D
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Luare de pozitie fata de reclama "profului on-line"

Mesajde kiloz » 26 Oct 2014, 20:08

Un adevarat profesor de matematica ,face radicalii din cap.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Luare de pozitie fata de reclama "profului on-line"

Mesajde Adi Hodis » 26 Oct 2014, 21:02

Florin Dobre scrie:Invidiosilor!
Enjoy...:D
...

Ei nah ... si tu Florine ! ... pai sa stii ca mare dreptate avea nea Gica, Dumnezeu sa-l odihneasca-n pace.
Asa bine se portiveste scrisele sale,

”Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.
Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce.”
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Luare de pozitie fata de reclama "profului on-line"

Mesajde gaboreugen » 27 Oct 2014, 22:36

Foarte tari mascaricii aia din filmare...am ras cu lacrimi...
gaboreugen
 
Mesaje: 47
Membru din: 12 Feb 2013, 16:25
Localitate: Drobeta-Turnu Severin

Re: Luare de pozitie fata de reclama "profului on-line"

Mesajde Florin Dobre » 27 Oct 2014, 22:54

Bah, da-ma dreaq! :shock:
Pai bah , muncitoare bah...manca-ti-as sufletu', ai pus-o anu' asta. :?

Prima data am crezut ca-i parodie. :D
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Luare de pozitie fata de reclama "profului on-line"

Mesajde eduard.rotaru » 27 Oct 2014, 22:58

e de plans, nu de ras....
eduard.rotaru
 
Mesaje: 282
Membru din: 20 Sep 2012, 10:55
Localitate: Barlad

Re: Luare de pozitie fata de reclama "profului on-line"

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 28 Oct 2014, 13:51

Super. Imi aduce aminte de nea Marin miliardarul.
hntrnth@mailinator.com
 
Mesaje: 145
Membru din: 18 Sep 2014, 09:17
Localitate: Sibiu

Re: Luare de pozitie fata de reclama "profului on-line"

Mesajde alin75 » 28 Oct 2014, 14:51

Mi-am facut timp si am urmarit toate filmulete........
Sincer sunteti ..... INVIDIOSI!
Totul tine de "selectie", nu se merge pe botci de roire (http://www.youtube.com/watch?v=dtsLYsTE ... Q&index=17), colegul care ne prezenta plase de botci pare mic copil......., de stimularea roiurilor formate (vezi ramele http://www.youtube.com/watch?v=tM3UEW37 ... 6heOb89azQ), apoi "rame de coperta", si terminand cu turta de octombrie (asta pentru a nu lenevi albina harnica!) si impachetarea cu folia dubla.
P.S. este copilul ratacit al profului on-line?

Numai bine,
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Luare de pozitie fata de reclama "profului on-line"

Mesajde teinegru64 » 28 Oct 2014, 19:11

Intr-o zi umbla un om prin padure. La un moment dat se intalneste cu ursul.
Omul nostru se pune in genunchi si spune:
- Doamne Dumnezeule, te rog da ganduri crestine acestui urs!
Deodata i se indeplineste dorinta:
Omul priveste uimit cum ursul se pune in genunchi si spune:
- Binecuvanteaza Doamne aceasta masa...
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Luare de pozitie fata de reclama "profului on-line"

Mesajde teinegru64 » 28 Oct 2014, 19:52

Un preot catolic, un pastor reformat si un rabin vor sa afle care e cel mai bun în meseria sa. Se duc în padure, îsi aleg câte un urs si încearca sa-l converteasca. Ulterior, catolicul povesteste:
- Am gasit un urs, i-am citit Catehismul si l-am stropit cu agheasma. Saptamâna viitoare îl astept la împartasanie.
- Am gasit un urs si i-am tinut o predica din învataturile Domnului. M-a lasat sa-l botez, zice si pastorul.
Cei doi privesc apoi spre rabin, care zacea pe o targa, înfasurat în bandaje.
- Poate ca nu ar fi trebuit sa încep cu circumcizia, zice acesta.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Luare de pozitie fata de reclama "profului on-line"

Mesajde igo1 » 05 Noi 2014, 10:14

Salutare
Eu anul acesta am.avut un roi pe 6 rame așezat într lada ursu. În primăvara am avut probleme cu el pt ca nu a fost deloc împachetat deasupra și a răcit puietul (sunt incepator) albinele au rămas pe loc o.perioada apoi au început sa se dezvolte vertiginos. După Rapita era situat pe 8 rame și în perioada teiului a fost pe 12 rame plus caturile. Au construit doar un cat apoi S-au oprit pentru ca au venit ploile și frigul acela cu 10-12 grade..în iulie i - am luat 2 rame de puiet și o rama de albina pentru ca îmi era frica sa nu roiasca. A primit 3 foite pe care Le-a clădit repede. Miere am luat putina de la el și de la ceilalți dadant.pentru ca am nimerit o cultura de floare sterila pionier însă a fost polifloră. Pe 1 noiembrie la ultimul control stupul ursu e cel mai tare 8 rame de albine în strat gros cred ca Le-am strâns cam tare dar așa Le-am lăsat. Ceilalți au roit unii și de 2 ori acum se afla pe 6 și pe 7 rame însă densitatea albinei pe rama nu e la fel ca la primul.

Nu știu dacă familia respectiva a fost avantajată de lada dar totuși e o mare diferență.
Tot la ultimul control pe 1 noiembrie un roi format anul acesta care a avut puiet Pan târziu l-am găsit cu botci de salvare roase. Nu știu dacă a ieșit vreo matca din ele la vremea asta și nu știu de ce a dispărut matca lor însă negasind regina, fiind și grăbit atunci am hotărât sa iau mica familie și sa o așez în cea de a doua lada ursu pe locul familiei ajutătoare. În fata se afla alte 2 familii pe 4 rame fiecare. Am făcut ăsta pentru ca vreau sa testez teoria profului legata de dezvoltarea timpurie. Familia fără matca are contact olfactiv doar cu o singura familie din fata și astăzi merg sa deschid fanta de acces pentru a permite albinelor din spate sa migreze la cele cu regina.

Eu nu caut sa fac reclama acestui stup. Din contra acum după ce am cumpărat 2 încă îmi pare rău pentru suma mare de bani ce am dat pe ei. Acum ăsta e măcar vreau sa mă conving dacă într-adevăr prezintă și avantaje. Pentru generația viitorului an apicol am pregătit 30 de lăzi din poliuretan cu cat de 1/3. O sa vi le arat după ce le vopsesc frumos cu galben și albastru.
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

Re: Luare de pozitie fata de reclama "profului on-line"

Mesajde bmdna » 05 Noi 2014, 14:08

Am si eu un astfel de stup. Il testez din 2011. Pe langa stupul asta mai am si veticali pe 12 si 11 rame. Familia din stupul online nu este cea mai puternica din stupina si nu a produs cea mai mare cantitate de miere. Intr-un singur an am reusit sa inghesui doua familii in asa numitul compartiment din fata. In primavara familia cu peretele la nord avea doua rame puternic mucegaite, a trebuit sa le scot prin februarie. Poate ca daca as fi pus diafragma de polistiren nu ar mai fi fost mucegai, dar eu nu am reusit nicicum sa inghesui o familie normala, de productie, pe 5 rame.

Astfel, iernez in stupul online o familie normala si un roi mic. In primavara mutam roiul ala mic si, evident, din cauza ca familiaramasa avea foarte multe culegatoare, avea un start foarte bun. In 2014 am facut altfel, am mutat roiul intr-un stup vertical pe 10 rame pe care l-am asezat exact in fata vechiului urdinis al stupului online. Evident culegatoarea s-a orientat foarte repede, si-au gasit noua locatie si nicio culegatoare nu a mai intrat in stupul online. Astfel dezvoltarea familiei mari a fost la fel ca la orice familie din stupina, de marime comparabila.

Dupa 3 ani de exploatare, am urmatoarele concluzii despre stupul online:
Este bun pentru iernarea unei familii normale de productie si a unui roi, dar in niciun caz nu poti ierna 3 familii normale
Productia de miere este la fel ca la orice alt stup care contine o familie cu caracteristici similare
Prezinta oarece avantaje folosirea buzunarului respectiv in timpul sezonului de productie
Prezinta avantaje pentru cei carora le place sa umble toata ziua in stup si sa permute ramele cu albine, cu puiet sau miere dintr-un loc in altul
Prezinta avantaje pentru cei carora le place sa aiba in stupina de trei ori mai multe familii decat ar fi normal. Adica, decat o familie puternica ei prefera sa tina trei lesinate.
Ar mai fi multe de scris, dar concluzia finala la care am ajuns este ca acest stup nu merita pretul, pentru ca, pe propria piele am constatat ca albina face miere si nu stupul.
bmdna
 
Mesaje: 74
Membru din: 02 Oct 2014, 12:34
Localitate: Piatra Neamt

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori