Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

interesant

Mesajde LUCIAN AVRAM » 20 Iun 2011, 23:54

LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: interesant

Mesajde Bee Happy » 21 Iun 2011, 00:23

Care parte e interesanta? :lol: :lol: :lol:

O sa admit ca e interesant studiul, cand o sa accepti si tu situatia descrisa de mine, ca fiind curioasa. :mrgreen: ;)
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: interesant

Mesajde LUCIAN AVRAM » 21 Iun 2011, 00:27

mda , ce sa zic , m-ai prins , :lol: , sa traiesti ! ;)
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: interesant

Mesajde liviu1965 » 29 Aug 2011, 09:08

Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: interesant

Mesajde Adrian Galofteanu » 29 Aug 2011, 21:34

Pe mine nu ma incanta albinaritul urban. Cred eu ca mierea facuta din nectarul florilor urbane nu este aceesi cu mierea facuta in masive de salcam sau tei sau cu cea adunata de pe fanete. Poluarea oraselor nu se poate sa nu se regaseasca si in nectarul florilor, in polen, in propolis. De aceea cred ca nici pentru familiile de albine nu este "sanatate curata" traiul la oras..........dar mai stii..... ca si taranul nostru cand s-a dus la oras la inceput nu i-a placut ca era zgomot mare, ca era prea cald si n-avea umbra, etc......da pana la urma i-a placut.......si uite ce face acum........creste albine prin Londra :lol: :lol:
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: interesant

Mesajde Adrian Galofteanu » 29 Aug 2011, 21:36

Sa traiesti Luciane! Vezi ca link-ul tau nu mai merge! Poate il refaci ca m-ai facut curios :)
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: interesant

Mesajde LUCIAN AVRAM » 29 Aug 2011, 22:05

am vazut si eu dar nu ma pricep ce sa-i fac , poate se pricepe vreun moderator , ca eu NU ! :(
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: interesant

Mesajde stelamaris12 » 16 Sep 2011, 13:11

Pomicultor amendat pentru moartea albinelor



Un pomicultor francez este obligat prin lege sa plateasca 2.500 de euro, amenda si daune, pentru ca a provocat moartea albinelor din 20 de stupi, aflati in curtea vecina, scrie maxisciences.com.

El a fost dat in judecat de vecinul sau, in urma cu 4 ani, deoarce si-a stropit livada cu insecticid chiar cand pomii dadeau in floare, lucru interzis chiar de producator in modul de utilizare.

In urma cu cateva zile tribunalul din Manche a dat sentinta prin care pomicultorul din Franta a fost amendat cu 1.000 de euro, iar, in afara de amenda, trebuie sa-i plateasca apicultorului 1.500 de euro, daune.

Suma a fost stabilita provizoriu insa pana cand tribunalul va decide valoarea totala a pierderilor suferite de proprietarul stupilor.

„Din cate stiu este pentru a doua oara, in Franta, cand se pronunta o astfel de sentinta intr-o tara care este mare importatoare de miere”, a declarat avocatul apicultorului, care are, in total, 200 de stupi in Manche.

O decizie similara a mai fost luata de tribunalul din Avranches, Franta, anul trecut in luna ianuarie, cand un alt pomicultor a fost amendat cu tot cu 1.000 de euro.
stelamaris12
 
Mesaje: 58
Membru din: 27 Feb 2011, 23:06

Re: interesant

Mesajde liviu1965 » 18 Sep 2011, 20:37

La noi , pe plaiurile mioritice....
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: interesant

Mesajde liviu1965 » 18 Sep 2011, 20:39

Da nu'i corect
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: interesant

Mesajde Adrian Galofteanu » 18 Sep 2011, 21:16

Nu-i corect dar la cine sa te plangi! La rapita am avut un lan de porumb pe culoarul de zbor. L-au ierbicidat. Nu a cazut multa albina atunci dar pana la salcam a cazut intruna albina ca am facut roi nici jumate din cat imi propusesem. Ce-i de facut in asemenea situatii?
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: interesant

Mesajde MyBees » 20 Sep 2011, 00:21

Pai exact ca si la Francezi. Avocat, deschizi un proces, dovedesti ca ai fost pagubit si ai castig de cauza. Dar noi avem o vorba: "e... decat sa ma tarai prin tribunale..."
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: interesant

Mesajde Adrian Galofteanu » 20 Sep 2011, 18:45

MyBees scrie:Pai exact ca si la Francezi. Avocat, deschizi un proces, dovedesti ca ai fost pagubit si ai castig de cauza. Dar noi avem o vorba: "e... decat sa ma tarai prin tribunale..."

Pai muream cu ei de gat!
Dar nici eu nu mi-am dat seama la timp ce s-a pertecut. Ca nu v-am povestit de la capat. Ma intorceam de la stupi. Pe drum vad cu o "caracatita" din aia moderna de stropit. Opresc masina si ma duc la ei.
Da unde mergeti fratilor?
Pai ierbicidam niste grau.
Unde?
Pai acolo in tarlaua aia si arata spre un deal. Apare inginerul!
Dom' inginer da nu mai anuntati cand se fac stropiri?
Ba da am pus afise si am anuntat la primarie.
Pai tarlaua asta nu tine de primaria la care ai anuntat matale.
Pai eu stiu taote pamanturile de care primarie tin? Da nu avem treaba cu albinele matale ca ierbicidam.
Pai nu este toxic pentru albine?
Ba da e toxic rau! Da ce abinele mata vin la grau? Ca la rapita nu dam cu nimic.

Si asta a fost convorbirea. Ca sa nu am bucluc a doua zi dimineata am luat stupii de acolo. Dar ei ierbicidasera graul care era pe culoarul de zbor, adica era interpus intre stupii mei si lanul de rapita.

Cand am deschis urdinisele, dupa transport, mi s-a parut mie ca e cam multa mortalitate dar am zis ca s-au mai batut ramele la transport, etc....
Am scuturat oglinda de zbor, a doua zi ..... la fel ..... si tot asa pana a inceput culesul la salcam. :(

Si cum sa fi procedat in situatia asta? Credeti ca as fi avut castig de cauza?
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau


Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori