Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Furtul de stupi

Mesajde GICOS2002 » 22 Iun 2011, 18:50

Buna ziua . Prima postare pe acest forum se refera la faptul ca mi-au fost furate 6 familii de albine direct de pe vatra din satul SERBANESTI jud ARGES .Nimeni nu a auzit nimic .Au astupat urdinisele cu spuma care se da la geamurile termopane la rama
TEL 0723008287
Avatar utilizator
GICOS2002
 
Mesaje: 28
Membru din: 11 Mar 2011, 22:31
Localitate: SERBANESTI/ARGES

Re: Furtul de stupi

Mesajde MyBees » 22 Iun 2011, 19:53

Imi pare rau sa aud asemenea vesti. Tocmai ce discutam azi cu cineva legat de riscul la furt si ma aratam optimist...

Daca au folosit spuma poliuretanica un lucru e clar, nu sunt apicultori. Cel mai probabil nu le va folosi la nimic furtul acesta. La ce volum dezvolta spuma va imobiliza si ramele. Din pacate pentru albine riscul e foarte mare.
Poate dai de ei abandonati pe undeva...
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Furtul de stupi

Mesajde gica » 22 Iun 2011, 21:55

Cand a fost minunea asta?
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Furtul de stupi

Mesajde ADITZU » 22 Iun 2011, 23:24

cred ca fondurile astea europene , i-au inebunit pe apicultori , da pe apicultori , si de ce spun asta pentru ca aceste furturi sunt executate la pont , adica vreo unul care vrea sa se numeasca apicultor , stie pe cineva care detine stupi , si "tocmeste" pe adevarati hoti care nu au scrupule sa ii excecute , si va spun asta pentru ca am vazut diverse categorii de hoti dar pana anul acesta nu am auzit de furt de stupi , iar chestia cu spuma este o inventie a dobitocilor de hoti reali care ei asa au perceput spusele instigatorilor : - le pui ceva la urdinis sa nu iasa din stup , iar ei din dorinta de a nu fi intepati au zis :- hai sa le punem spuma ca nu mai ies astea in vecii vecilor . Alt aspect il constitue fi faptul ca aceia care au stupi si nu indeplinesc conditiile de cantitate a stupilor la numaratoare , se gandesc ca decat sa cumpere cu 500 lei un stup mai bine da 200 la hot si in banii astia ia 2 bucati si mai ii raman bani si de schimbatul cutiilor , ce cunosc eu in zona arondata orasului videle si in draganesti vlasca , jud. teleorman din primavara si pana in prezent au fost furati cel putin 15 familii de albine sa speram ca se vor potoli intr-o buna vreme si vom fi linistiti , eu unul ii doresc sa aibe parte numai de intepaturi si cel putin un traznet sa ii loveasca pavilionul sau stupina aluia care a comandat furtul , iar ala de i-a furat propiu zis , soarta trantorilor in luna de restrangere a cuibului :( :cry: :cry:
Multi bazaie precum albina , dar se mira ca nu iese miere
Avatar utilizator
ADITZU
 
Mesaje: 173
Membru din: 08 Mar 2011, 05:45
Localitate: com. Gratia , jud. Teleorman

Re: Furtul de stupi

Mesajde ves.lucian.zabrani » 22 Iun 2011, 23:28

am auzit ca in curand toti stupii vor trebui sa aiba ceva numar de identificare . acuma ma gandesc ca asta nu-i va impiedica pe hoti sa-si continue activitatea . sa ne fereasca Dumnezeu de hoti !!!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Furtul de stupi

Mesajde GICOS2002 » 23 Iun 2011, 08:01

La o saptamina dupa mosii de vara .Toate ramele din stupina au doua floricele pe speteaza de sus
TEL 0723008287
Avatar utilizator
GICOS2002
 
Mesaje: 28
Membru din: 11 Mar 2011, 22:31
Localitate: SERBANESTI/ARGES

Re: Furtul de stupi

Mesajde Adi Hodis » 23 Iun 2011, 08:16

ADITZU scrie:... eu unul ii doresc sa aibe parte numai de intepaturi si cel putin un traznet sa ii loveasca pavilionul sau stupina aluia care a comandat furtul ...

Da´ de ce sa suporte si albinele asa ceva Aditzule, ele cu ce sint vinovate ?.
Nu iti doresc sa vezi vreodata o stupina arzand ... ti-o spune stan patzitu ... :cry:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Furtul de stupi

Mesajde victor s » 23 Iun 2011, 21:53

eu am adoptat o metoda ce nu am vazut-o pe nicaieri, stiu ca nu-i valabila si la stupinele mai mari, dar totusi...
in general , intr-o comunitate mai restransa cum ar fi satul sau comuna de la noi de la tara, oamenii se cam cunosc (mai ales cei cu bube in cap).deci cautarea s-ar rezuma la acestia si la prietenii sau "colaboratorii" lor.
la ramele de anul acesta am scris pe interiorul spetezei superioare cu markerul permanent anul si semnatuira mea.
daca stupul poate fi inlocuit cu usurinta, cu ramele este mai greu sa le inlocuiesti intr-un timp relativ scurt.
nu stiu daca-i o metoda viabila dar...incerc. nu-mi este frica de hoti atat de mult cum i-mi este frica de reactiile mele ulterioare.
sa-l fereasca Domnul din calea mea pe cel ce atenteaza in vreun fel la stupii sau mai rau, la familia mea !
i-mi pare sincer rau sa aud vesti de genul asta ! :oops:
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: Furtul de stupi

Mesajde topy » 01 Iul 2011, 21:19

cand am ajuns la salcam II (undeva pe la 10-12 km de Barlad) am gasit locul cosit aranjat....la vreo doua zile am aflat de la cei din sat ca a fost furata o stupina cu totul.in jur de 20- 25 de stupi varsati amplasati exact in locul unde stateam eu, cu o noapte inainte de a ajunge eu acolo.stuparul ...un batran a dormit acasa si a lasat un caine legat acolo..au ramas doi stupi rasturnati.politie cercetari...nimic.
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: Furtul de stupi

Mesajde Peter Janos » 06 Iul 2011, 15:59

Avatar utilizator
Peter Janos
 
Mesaje: 36
Membru din: 09 Apr 2011, 16:18

Re: Furtul de stupi

Mesajde andrey » 14 Sep 2012, 21:24

tot apicultorii vin sa fure nu cnv care nu stie sa umble cu ei
ca sa-i furi si sa-i vinzi risti sa te prinda
andrey
 
Mesaje: 9
Membru din: 13 Sep 2012, 22:54

Re: Furtul de stupi

Mesajde ionel07196555 » 16 Dec 2012, 23:02

victor s scrie:eu am adoptat o metoda ce nu am vazut-o pe nicaieri, stiu ca nu-i valabila si la stupinele mai mari, dar totusi...
in general , intr-o comunitate mai restransa cum ar fi satul sau comuna de la noi de la tara, oamenii se cam cunosc (mai ales cei cu bube in cap).deci cautarea s-ar rezuma la acestia si la prietenii sau "colaboratorii" lor.
la ramele de anul acesta am scris pe interiorul spetezei superioare cu markerul permanent anul si semnatuira mea.
daca stupul poate fi inlocuit cu usurinta, cu ramele este mai greu sa le inlocuiesti intr-un timp relativ scurt.
nu stiu daca-i o metoda viabila dar...incerc. nu-mi este frica de hoti atat de mult cum i-mi este frica de reactiile mele ulterioare.
sa-l fereasca Domnul din calea mea pe cel ce atenteaza in vreun fel la stupii sau mai rau, la familia mea !
i-mi pare sincer rau sa aud vesti de genul asta ! :oops:

Am vatra an comuna borcea CALARASI an data de 19 11 2012 miau furat din curte ne locuita 7 famili si un stup plin cu rame cu miere la rezerva pe rame am nr de telefon trecut, 3 sant cumparati tip NEHOIU cu falt interior si 5 sant facuti tip NEHOIU cu falt esterior

sa vina sa le dau si capacele de vara sa nu transpire la 2 cu falt interior
ionel07196555
 
Mesaje: 192
Membru din: 19 Noi 2012, 21:51

Re: Furtul de stupi

Mesajde ddoruw » 21 Ian 2013, 20:53

În primăvara lui 2012 am avut şi eu parte de o astfel de "bucurie". După sărbătorile pascale am constatat dispariţia unui număr de 6 stupi, poliţie , ancheta, evident paza de noapte (dormit in masina). După vreo 3-4 saptamani într-o noapte am ajuns în stupina pe la ora 2 si am gasit un stup in drum, desfacut, si alti 3 lipsa. Din nou politie, ancheta, declaratii, va dati seama ca nu e prea placut. Pana la urma am dibuit hotii, de fapt i-a gasit politistul local ( a se citi POLITIST nu militian, OMUL asta chiar îşi cunoaşte meseria).
Hoţii îi vândusera în apropiere unor începatori amatori de chilipiruri, aceştia având cunoştinţă despre provenienţa stupilor. A urmat procesul hoţilor la care am fost chemat în calitate de parte vătămata. Sentinţa , pe care au primit-o si care mi-a fost adusa la cunostinta , mi-a lsat un gust amar. Condamnare la 2 ani cu suspendare pentru furt în forma continuata.
Daca si asta mai e justiţie ...... de fapt se încurajaza furtul, hoţia, nemunca.
ddoruw
 
Mesaje: 5
Membru din: 26 Noi 2011, 19:38

Re: Furtul de stupi

Mesajde catalin_viezure_6 » 21 Ian 2013, 21:24

ddoruw scrie:În primăvara lui 2012 am avut şi eu parte de o astfel de "bucurie". După sărbătorile pascale am constatat dispariţia unui număr de 6 stupi, poliţie , ancheta, evident paza de noapte (dormit in masina). După vreo 3-4 saptamani într-o noapte am ajuns în stupina pe la ora 2 si am gasit un stup in drum, desfacut, si alti 3 lipsa. Din nou politie, ancheta, declaratii, va dati seama ca nu e prea placut. Pana la urma am dibuit hotii, de fapt i-a gasit politistul local ( a se citi POLITIST nu militian, OMUL asta chiar îşi cunoaşte meseria).
Hoţii îi vândusera în apropiere unor începatori amatori de chilipiruri, aceştia având cunoştinţă despre provenienţa stupilor. A urmat procesul hoţilor la care am fost chemat în calitate de parte vătămata. Sentinţa , pe care au primit-o si care mi-a fost adusa la cunostinta , mi-a lsat un gust amar. Condamnare la 2 ani cu suspendare pentru furt în forma continuata.
Daca si asta mai e justiţie ...... de fapt se încurajaza furtul, hoţia, nemunca.

cam asa se intampla ,ei zic ca prejudiciul nu este fr mare caci o luna de puscarie costa 23 mil pt fiecare detinut dar te intreb unde i ai avut stupi amplasati de ti i iau furat ?? i ai recuperat :idea: :?:
Avatar utilizator
catalin_viezure_6
 
Mesaje: 231
Membru din: 27 Noi 2011, 06:33
Localitate: BISTRET

Re: Furtul de stupi

Mesajde victor s » 21 Ian 2013, 21:27

A draq justitia asta. Ce mama zmeilor se mai spune sa te lasi pe mana judecatorilor...Eu unul sunt adeptul judecatii pe loc, dar judecata nene, bataie ca la magar in panta !
Acum serios vorbind, traim in jungla si trebuie sa ne comportam ca atare ! Daca hotul nu te stie de nebun, n-o scoti la capat cu el si ...
Sanatate si sper la mai bine !
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: Furtul de stupi

Mesajde catalin_viezure_6 » 21 Ian 2013, 21:39

victor s scrie:A draq justitia asta. Ce mama zmeilor se mai spune sa te lasi pe mana judecatorilor...Eu unul sunt adeptul judecatii pe loc, dar judecata nene, bataie ca la magar in panta !
Acum serios vorbind, traim in jungla si trebuie sa ne comportam ca atare ! Daca hotul nu te stie de nebun, n-o scoti la capat cu el si ...
Sanatate si sper la mai bine !

te inteleg noi iubim albinele si punem suflet si muncim , asta e justitia
Avatar utilizator
catalin_viezure_6
 
Mesaje: 231
Membru din: 27 Noi 2011, 06:33
Localitate: BISTRET

Următorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori