Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Albine agresive!

Mesajde Hunbee » 21 Sep 2017, 16:27

Nu albina e problema(sau d in f mica masura).
Noi suntem. Ca le-am inmultit de sau umplut satele de stupi.
Hunbee

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde jonny_it » 21 Sep 2017, 16:43

Hunbee scrie:Nu albina e problema(sau d in f mica masura).

La munte unde am eu vatra aproape ca nu mai sunt albine in sat :?
Pe la Iasi este aglomeratie mare de cutii, ca albine nu prea au toti :lol:
jonny_it

Mesajde Cristian IONITA » 21 Sep 2017, 17:06

ilalexandru scrie:Sa fim seriosi....cati au murit anul acesta in Romania din cauza albinelor? apropo: cati au murit in ultimele zile din cauza furtunilor???? Putina seriozitate....nu strica!!! Eu am albinele in mijlocul satului....intr-un sat in care, acum 10 ani, erau peste 2000 familii albine! Si....nu am auzit sa moara nimeni pana acum intepat de albina!Eu am ajuns cu prietena la spital....dar eram la extras de miere! Acum am un pavilion la marginea orasului....nu am auzit insa sa moara careva din oras intepat de albine! Asa ca.....haideti sa vin seriosi! Se moara mai rau de prostie....decat intepat de albine! Cine au murit anul acesta intepati de albine???? cati au murit din cauza alcoolului???? din cauza tigarilor?

da ma rog dupa dumneavoastra cati oameni ar trebui sa moara ca sa "fim seriosi" ... ce are a face furtuna sau alcoolul sau tigarile cu albina?

faptul ca dumneavoastra nu ati auzi sa fi murit cineva datorita intepaturilor releva fix propria dumneavoastra superficialitate ... albina cand inteapa inteapa ca sa omoare PUNCT .... ca nu intodeauna are si acest efect ... foarte bine ...

Ceea ce lipseste este RESPONASABILITATEA ... iar atitudinea dumneavoastra nu ajuta cu nimic .... ba dimpotriva.
In viata asta ești de unul singur și nimeni nu ține cu tine - Eu
Cristian IONITA

Mesajde Cristian IONITA » 21 Sep 2017, 17:15

Hunbee scrie:Nu albina e problema(sau d in f mica masura).

imi permit sa mai adaug si ca nu-s putine cazurile cand stupii sunt amplasati in profund dispret fata de locuitori.

In 2010 am fost cu inca 2 apicultori in pastoral la Valea Iasilor .... nu am mai vazut niciodata aglomeratie de stupi ca atunci si acolo .... pavilioane insirate si amestecate (vazute de sus aveai impresia unui pumn de cuie aruncat ), stupi insirati pe marginea DN, etc ... datorita unui accident am ajuns sa descarcam pe zi (dupa ora 10.00) pur si simplu am blocat orice miscare pe raza de cca 100 m ... nimeni nu a putut iesi din casa timp de ore ... ma si mir ca nu am fost luati in furci.

De atunci nu mai merg in pastoral decat in locatii bine stiute ... cu distante decente fata de drumuri si locuinte, si bineinteles cu izolate fata de alte stupine.
Ultima oară modificat de Cristian IONITA pe 21 Sep 2017, 17:21, modificat 1 dată în total.
In viata asta ești de unul singur și nimeni nu ține cu tine - Eu
Cristian IONITA

Mesajde Bambucha » 21 Sep 2017, 17:19

mellis scrie:Cu campania asta de rahat turcesc...si fara a face ceva impotriva ei
curand oamenii ne vor da afara din sat ca pe capcauni (pt Shrek nu e valabil - el are stapana ;)))
deci facem ceva sau??

Cam da... si daca stai si urmaresti useri fara identitate cum e Neafiliatul, nu te mai intrebi de ce s-a dat cu oistea-n gard la PNA de exemplu.
Stau cu zeci de stupi intre case si nu se intampla de ani buni nimic.

Concluzia, sunt interese de a distruge apicultura in general.
Batranetea survine cu incetarea oricarui vis, oricarei sperante.
Bambucha

Mesajde yuonyuon » 21 Sep 2017, 19:08

Desii am stupina pe teren intravilan . consider aceasta ca fiind o mare prostie , dar din lipsa de alte optiuni si mare noroc ca nu am albine agresive. pe sezonul activ este imposibil asa ceva.

daca mai citesc multe comentarii imi dau seama ca pe majoritatea chiar i doare in p**x . pai sa ne fie de bine . la mentalitatea asta " da de unde sti ca tea intepat albina mea " nu mas mira sa ramaneti si fara stupi . macar un 10% responsabilitate .
yuonyuon

Mesajde mellis » 21 Sep 2017, 23:56

you
nu am inteles o propozitie din ce ai scris...
ai albine in intravilan, dar cuminti...
si noi ceilalti suntem iresponsabili???
parca in sezonul activ albina are cules si nu-i arde de intepat...
cred ca eu am alt soi...
ce ai fumat?
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
mellis

Mesajde yuonyuon » 22 Sep 2017, 08:34

mellis scrie:you
nu am inteles o propozitie din ce ai scris...
ai albine in intravilan, dar cuminti...
si noi ceilalti suntem iresponsabili???
parca in sezonul activ albina are cules si nu-i arde de intepat...
cred ca eu am alt soi...
ce ai fumat?
da am uitat sa zic ca in sezon activ fug cu ele departe , ca nu mai sunt "cuminti" , deci fac pastoral .Dupa fs i aduc acasa si nu imi convine . asta din lipsa de optiuni (doar din cauza asta), nu de alta .
yuonyuon

Mesajde XXL » 22 Sep 2017, 21:05

....astea nu sunt stiri sunt..petarde iar cei care pun botul la asa ceva sunt prea prosti ca sa inteleaga realitatea ori ce le_ai explica
...probabil daca era mai rau
nu era asa bine
XXL

Mesajde mellis » 26 Sep 2017, 00:48

multimea care traieste din astfel de stiri...sunt...multi!!!
"Proști, dar mulți, răspunse Lăpușneanul cu sînge rece; să omor o mulțime de oameni pentru un om, nu ar fi păcat? Judecă dumneata singur. Du-te de mori pentru binele moșiei dumitale "
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
mellis

Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE