Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Albine agresive!

Mesajde ignatov andrei » 25 Apr 2013, 11:34

lucky5strike scrie:O alta cauza a agresivitatii poate fi data de structura de varsta a familiei.

Un procent mai mare in albina batrana, adica.


Asa este! In aceasta perioada, albinele se comporta ca si bondarii, cu exceptia ca nu joaca rolul de matca! Aceleasi albine pot fi doici, fochisti (incalzesc cuibul) sau culegatoare! Populatiile din stupi nu au in componenta suficienta albina tanara, care sa poata duce la indeplinire sarcinile din interiorul stupului. Ramele sunt pline cu puiet, dar inca nu putem vorbi de "rame de puiet proaspat (gata) de eclozionat"!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Albine agresive!

Mesajde Mircea_63 » 26 Apr 2013, 08:51

Nu aduc nimic nou, doar incerc sa lamuresc ce spune Lucky5strike si Ignatov, in asa fel incat sa inteleaga si unul care abia acum incepe sa se ocupe de albine.

-Ponta matcii a reinceput din 10-15 aprile, in functie de zona. De la depunerea oului pana la eclozare dureaza 21 de zile (la albina lucratoare). Azi suntem in 26 aprilie, deci inca nu avem decat foarte putina albina tanara, pe post de doica.
- Albina tanara este blanda, cea culegatoare agresiva.
- In lipsa de doici, culegatoarele isi redistribuie ocupatiile si o parte din ele se ocupa de puiet, deci raman in stup.

Asadar doicile noastre din stup sunt de fapt culegatoare -mai agresive- iar albine tinere, proaspat eclozate sunt foarte putine.

Incepand cu perioada 30 aprilie -5 mai, lucrurile se vor schimba si agresivitatea va fi in scadere. Tot incepand de atunci ne asteptam la o crestere masiva a populatiei, stiind ca o rama de puiet produce albina acoperitoare pentru 3 rame, asa ca trebuie sa fim cu un ochi pe prognoza meteo si celalalt pe rezervele de sirop sau pe ramele din stup si...caturi.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Albine agresive!

Mesajde Jean Valjean » 26 Apr 2013, 09:35

Exemplu de agresivitate:

- vin de la serviciu si ma duc pana in dreptul stupilor sa vad care-i faza si cum sta treaba; imediat ma ia in primire o albina si ma urmareste pana la intrarea in casa, unde am crezut ca am scapat de ea; intru in casa, inchid usa care e din geam de sus pana jos si raman cateva secunde ganditor in dreptul ei privind spre stupi; dintr-o data ma trezesc cu albina ca vine direct spre mine si se izbeste de geam o data, inca o data (mai nervoasa de data asta) si inca o data :shock: nu-mi vine sa cred.
- peste douazeci de minute ma echipez si ma duc sa scot ramele 1/2 bagate cu o seara in urma la crescut si sa bag altele;cand am ajuns in spatele stupilor, fara sa fi apucat sa ridic capacul primului stup deja aveam 20-30 de albine pe masca; in timpul interventiei ajunsesera sa formeze un mic roi pe masca mea si sa umple aerul de miros de banane.
- mult timp dupa ce am terminat treaba in permanenta cate o albina ma cauta prin curte.

Trebuie sa recunosc ca oricata pasiune am eu pentru ele , dar daca ar fi tot timpul asa m-as orienta catre altceva.
Nu de alta, dar aseara am avut pentru scurt timp un moment de panica.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Albine agresive!

Mesajde Mishu05 » 26 Apr 2013, 09:52

Salutare,
Anul asta am crezut ca am ceva pe vetre vreo buruiana ceva sau a dat careva cu vreo chimicala la pomi. Am avut cateva zile cu 20-30 intepaturi/stup am ajuns super expert in manevrarea dalti pe piele.. :D . Credeam ca e doar la mine fenomenul asta de agresivitate totala. Ieri am luat-o la greu in glezne ( am curatat iarba in fata urdiniselor) si o intepatura serioasa in ploapa stanga in timp ce stateam linistit in masina. Culesul este bun a inceput cu explozie de polen acum baga si nectar populatiile par in regula insa cu toate astea sunt agresive . Totusi a existat si o singura zi in care nu am luat mai mult de 2-3 intepaturi si am lucrat in acelasi stil. Urmeaza rapita cand sunt rele-rele ...nu-i nimic ajuta la oase.. :mrgreen:
Avatar utilizator
Mishu05
 
Mesaje: 365
Membru din: 21 Feb 2011, 11:18
Localitate: Bucuresti

Re: Albine agresive!

Mesajde horia_ch » 26 Apr 2013, 10:19

Jean Valjean scrie:Trebuie sa recunosc ca oricata pasiune am eu pentru ele , dar daca ar fi tot timpul asa m-as orienta catre altceva.
Nu de alta, dar aseara am avut pentru scurt timp un moment de panica.

Poate au făcut şi albinele tale o pasiune pentru tine! :lol: Şi acum îţi arată cum e să fii pasionat şi să te legi de obiectul pasiunii când el nu are chef de asta. :lol: :lol:
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Albine agresive!

Mesajde Jean Valjean » 26 Apr 2013, 10:26

Sa stii ca m-am gandit de multe ori daca nu cumva albinele te recunosc ca fiind cel care le deranjeaza
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Albine agresive!

Mesajde Mircea_63 » 26 Apr 2013, 11:24

Jeane, confirm parerea ta despre acest lucru.

M-am dus spre stupina in costum de Gagarin, alb bineinteles si ...ma asteptau sa ma ia in primire. Peste o vreme, m-am dus imbracat in culori inchise, doar asa sa vad pomii si albina cum misca la urdinis. Desi eram pregatit sa o tai daca se arata ceva scandal, nici nu m-au bagat in seama.

Ba mai mult, cand erau roi dupa mine -echipat in stupar- m-au insotit pe distanta mare si m-am retras in atelier. Departe de ele, in atelier racoare si intunecos, aveam la nevoie iesire pe alta usa. :D Niciodata nu m-au insotit pe asa distanta, iar in atelier nu intrau... pana acum. A doua zi, ies in gradina pe usa atelierului. Ma asteptau 2-3 surate si au inceput sa se invarta in jurul capului. Nu eram stupar. Totusi sau cu atat mai mult, m-am retras...
Am intrat in gradina prin alta parte si nu m-au bagat in seama. Gradina aia are o particularitate. Este o scurtatura pentru cei de-ai casei, asa ca circula lumea. Aleea este departe de livada cu stupii, dar este situata intre atelier si stupi. N-au avut nicio treaba cu trecatorii. Pur si simplu pandeau usa atelierului si il asteptatu pe omul in alb. :lol:

Nu pot sa discern cat e imaginatia mea si cat este real, dar asta a fost impresia. Au invatat unde imi este barlogul si a doua zi se invarteau pe la intrare, asteptand sa iasa Ursul Alb. :lol:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Albine agresive!

Mesajde delorin I » 26 Apr 2013, 11:31

Ok...ce solutii sa le imblanzim avem? Cum le domesticim, daca tot e o problema nationala in aceasta primavara?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Albine agresive!

Mesajde Mircea_63 » 26 Apr 2013, 11:41

Nu pot fi imblanzite!

Deranjate cat mai rar...dar acum chiar e nevoie sa umblam in stupi. In momentul in care dispare cauza nervozitatii, lucrurile vor intra pe fagas normal. Pe langa structura populatiei, am impresia ca e floare multa si nectar putin.

Costumul de protectie e la putere! Cel putin in perioada asta eu lucrez numai cu manusi. De remarcat ca din neglijenta mea am avut 4-5 albine in masca si nu m-ai intepat instant. Cand am dat jos masca... s-au panicat si mi-am luat-o. :(
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Albine agresive!

Mesajde ovidiu_78 » 26 Apr 2013, 11:53

Cu culorile am patit-o si eu,aveam un tricou portocaliu,si tot ala il luam pe mine cand umblam la ele,apoi si cand ma invarteam prin curte se napusteau asupra mea,cand aveam altceva nici o treaba nu aveau(asta a fost acum doua veri)
Am citit undeva ca la rapita mai sunt agrsive dupa ce cade culesul si raman asa 7-10 zile si se amelioreaza doar cand au cules din nou,adica mutarea la salcam
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Albine agresive!

Mesajde costinelblagniceanu » 26 Apr 2013, 13:12

Sa fi avut albinele ceva cu culoarea portocalie?Poate le aminteste de ceva?Sa inceapa de acum sa fie agresive la rosu ,galben? :lol: :D ;)
Cine intreaba este prost pentru 5min. cine nu intreaba ramine prost toata viata.http://costinelblagniceanu.sun photo.ro
Avatar utilizator
costinelblagniceanu
 
Mesaje: 216
Membru din: 08 Mar 2011, 20:00
Localitate: Vinatori-MH

Re: Albine agresive!

Mesajde delorin I » 26 Apr 2013, 14:09

Cum le domesticim? Nu de alta dar in toate cartile mari de apicultura se vorbeste de DOMESTICIRE! Aici toti suntem incepatori si ne lamentam...domesticirea se face prin hranire....si cum altfel?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Albine agresive!

Mesajde TmZ » 26 Apr 2013, 14:16

lasa-le pe ele,oricum au intrecut grav masura,tata mi-a spui sa plec cu ei la rapita mai repede ca s-a saturat de ele,in seara asta ii mut,si vecinii au inceput sa se vaite de ele,le-am spus sa-si faca gardul mai mare :lol:
Trebuie sa incerci necontenit sa urci foarte sus daca vrei sa vezi foarte departe...
Avatar utilizator
TmZ
 
Mesaje: 168
Membru din: 09 Apr 2013, 09:32
Localitate: Rusetu

Re: Albine agresive!

Mesajde delorin I » 26 Apr 2013, 19:57

Sa fie vorba deja de un comportament deviant? Cam pe la ce ore le deranjati de obicei? Ai mei au verificat fagurii pusi la construit astazi la 12 30 asa cum facem de obicei de altfel. Taica-miu si-a luat intepaturi de are ambele maini umflate dupa ce acum 2 zile luase alte 6 intepaturi pe o singura mana cand a vrut sa deschisa un urdinis! Au venit albinele zeci de metri dupa manusile puse la soare. Trebuie sa le putem dresa...prea mult se vorbeste despre asta dar nimeni de fapt nu spune nimic! Cu ce sa le stropim? Apa se pare ca nu prea da rezultate sau trebuie un jet mai puternic! Ce sa folosim in loc de fum? Sa incercam sa ne frecam mainile cu melissa? Sa incercam sa ne schimbam mirosul? Culorile? Cert este ca am decis dupa ziua de astazi sa cumpar perechi noi de manusi! Vad ca si cele de piele intepate- atrag albinele in acelasi loc! Feromonii de localizare emisi prin intermediul veninului cred ca sunt la fe de puternici ca si cei ai motanilor care isi marcheaza teritoriul! Sunt activi ani de zile! Dar oricum trebuie sa cobor si eu in stupina ca ai mei deja ma cred bun doar la teorie...
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Albine agresive!

Mesajde popik50 » 26 Apr 2013, 22:01

Dati cu otet pe maini si foarte rar o sa mai primiti vreo intepatura. E testat ;)
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Albine agresive!

Mesajde delorin I » 26 Apr 2013, 22:14

Nu prea tine! e fel de otet? De mere? De miere?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori