Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Albine agresive!

Mesajde izavoianu » 21 Apr 2013, 20:04

Buna ziua,
Se intampla un fenomen ciudat cu albinele mele si nu gasesc explicatia. De doua saptamani sunt foarte agresive: cand deschid stupul vin numeroase spre masca, daca dau cu fum nu se linistesc, inteapa burduful de la afumatoare, simt prin plasa de la masca mirosul de venin si dupa ce inchid stupii toata ziua sunt agresive prin curte. Acelasi lucru mi s-a intamplat si astazi, cu toate ca au cules la pomii fructiferi, stropeste din rame (la unii am pus si caturile). Saptamana trecuta am vopsit niste stupi si am crezut ca de acolo s-au iritat, dar astazi???
Se mai confrunta cineva cu asa ceva in primavara asta? Stiam ca atunci cand au cules sunt linistite?
izavoianu
 
Mesaje: 88
Membru din: 09 Iul 2011, 18:01
Localitate: Motru, Gorj

Re: Albine agresive!

Mesajde octav88 » 21 Apr 2013, 20:13

Da asa au fost si la mine pana sapt aceasta. Apoi au revenit la normal. Vremea este foarte schimbatoare si cred ca le streseaza.
octav88
 
Mesaje: 197
Membru din: 18 Mar 2011, 23:01
Localitate: Bucuresti

Re: Albine agresive!

Mesajde kamy » 21 Apr 2013, 21:25

pai dupa atata stat la taclale au si ele cateva zile vreme buna si te duci sa le incurci din lucru?e normal ca uneori sa fie mai agresive aceleasi familii au fost foarte agresive in 2011 si muult mai linistite in 2012!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Albine agresive!

Mesajde gica.mosu » 21 Apr 2013, 21:58

izavoianu scrie:Buna ziua,
Se intampla un fenomen ciudat cu albinele mele si nu gasesc explicatia. De doua saptamani sunt foarte agresive: cand deschid stupul vin numeroase spre masca, daca dau cu fum nu se linistesc, inteapa burduful de la afumatoare, simt prin plasa de la masca mirosul de venin si dupa ce inchid stupii toata ziua sunt agresive prin curte. Acelasi lucru mi s-a intamplat si astazi, cu toate ca au cules la pomii fructiferi, stropeste din rame (la unii am pus si caturile). Saptamana trecuta am vopsit niste stupi si am crezut ca de acolo s-au iritat, dar astazi???
Se mai confrunta cineva cu asa ceva in primavara asta? Stiam ca atunci cand au cules sunt linistite?


DA,la fel am patit eu anul trecut dupa ce am vopsit 30 stupi-am luat in 3 zile peste 100 ace....Chiar daca pomii sunt infloriti
daca noptile sunt reci dau nectar putin...Alte motive;
-un furtisag linistit,
-prezenta feromon de matca slab dupa tratament cu varachet(2-3 zile) s-au dupa ce pui caturile...Este bine de pus cat doar la fam
puternice si daca se poate limitat interventia 4-5 zile ...
-hrana putina in stupi si altele....
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Albine agresive!

Mesajde lucky5strike » 21 Apr 2013, 22:47

Agresivitatea, cand nu e caracter, are drept cauze: vreme rece, o componenta neconforma a stupului, rama, podisor sau perete, striveste albine... din cuib lipsesc rezervele lichide... matca prezinta leziuni in zona abdomenului.

Posibil si cand e un cules tare de polen, dar slab de nectar... dar aici nu am tras inca linie.

Vopseaua, ca multe alte chimicale, le irita!
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Albine agresive!

Mesajde jexy » 21 Apr 2013, 22:51

acelasi lucru cu agresivitatea l-am patit si eu anul acesta, anul trecut nu au facut asa, sper sa-si revina
Avatar utilizator
jexy
 
Mesaje: 87
Membru din: 01 Sep 2011, 17:50
Localitate: Dolj

Re: Albine agresive!

Mesajde izavoianu » 22 Apr 2013, 09:32

jexy scrie:acelasi lucru cu agresivitatea l-am patit si eu anul acesta, anul trecut nu au facut asa, sper sa-si revina


Sper si eu, ca in conditiile astea iti cam vine sa te lasi de apicultura!!!
izavoianu
 
Mesaje: 88
Membru din: 09 Iul 2011, 18:01
Localitate: Motru, Gorj

Re: Albine agresive!

Mesajde cipry74 » 22 Apr 2013, 09:35

asa repede vrei sa dezertezi.?........se vor calma ele la salcam
Avatar utilizator
cipry74
 
Mesaje: 170
Membru din: 24 Feb 2011, 14:31
Localitate: Com.Valea Doftanei;Prahova

Re: Albine agresive!

Mesajde bostina constantin » 22 Apr 2013, 12:33

O singura familie este foarte agresiva, daca trec prin stupina 4-5 albine se tin dupa mine bombardand masca, iar daca-l dechid e vai si amar. Am mutat familia intr-un orizontal, jale mare, i-am lasat timp de acomodare, i-am atasat colectorul de polen, a doua zi am activat placa. In trei sau patru zile [cu vanturi puternice], am colectat cca 300g polen, am dat colectorul jos, sa pot face tratamentul cu vf dar sa-i dau psibilitatea familie sa adune proteina. Cand ce sa vezi, am gasit urdinisul aproape blocat cu punga ciuruita in care a fost turta :o
Cand am facut mutarea am luat cate doua rame odata si punga a fost intre ele, fara sa o pot vedea.
Acuma astept poate se linisteste, daca nu, nu stiu cum voi proceda :?
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Albine agresive!

Mesajde TmZ » 22 Apr 2013, 12:50

vreo 4 familii am si eu foarte rele iar restu sunt linistite,in cateva zile le duc la rapita,sa vad dc vor mai fi rele,am auzit de la un prieten ca rapita contine un feromon care le face si mai agresive,sunt curios,in periada asta mi se pare normal sa fie agresive tinand cont de temperaturi plus ca unele zile din cauza vantului nu au putut iesi afara
Trebuie sa incerci necontenit sa urci foarte sus daca vrei sa vezi foarte departe...
Avatar utilizator
TmZ
 
Mesaje: 168
Membru din: 09 Apr 2013, 09:32
Localitate: Rusetu

Re: Albine agresive!

Mesajde bostina constantin » 22 Apr 2013, 13:22

Eu am inteles ca palnia cu nectar la rapita e mai lunga,sau ingusta, albinele nu ajung sa-l culeaga si devin nervoase si agresive ;)
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Albine agresive!

Mesajde izavoianu » 22 Apr 2013, 20:06

Si eu am cateva familii mai agresive, dar niciodata nu au depasit limita ca acum. Am inceput cu doua familii, care au provenit de la doua persoane diferite: una era blanda, cealalta mai agresiva (familia, nu persoana :lol: ). Am inmultit din ambele, fara sa tin cont de blandete, cele agresive dezvoltau familii mult mai puternice. Probabil in viitor o sa tin cont sa inmultesc din cei blanzi.
izavoianu
 
Mesaje: 88
Membru din: 09 Iul 2011, 18:01
Localitate: Motru, Gorj

Re: Albine agresive!

Mesajde stuparul2011 » 22 Apr 2013, 21:09

buna,
eu in primul an........am avut o familie intr-un stup vertical, agresiva de numa.
cand ridicam o scandurita de podisor nebunie pe mine, sa ma manance nu alta..........pur si simplu trebuia sa plec de acolo.....reveneam peste 10 minute, pentru ca nu reuseam sa o inchid pur si simplu. iarasi nebunie cand ma apropiam......de doua trei ori la fiecare control acelasi lucru........
aveam mainile ciuruite pur si simplu.le bagam imediat sub robinet la rece..... :D
pana cand am schimbat matca. schimbare radicala in stup......
de atunci nu am mai avut deloc probleme mari. sper sa nici nu fie cazul.
dar asta mi-a cam facut zile fripte.
sanatate si numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: Albine agresive!

Mesajde Trantorul@ » 22 Apr 2013, 23:25

In fiecare primavara aveam cate 1 - 3 familii mai agitate da se linisteau , primavara asta toate sunt foarte agitate ma rup nu alta , bate vantul incontinuu si de vreo 3 zile este ceva cules bunicel in special astazi a fost cules extraordinar toata ziua (pacat ca nu prea sunt albine) da degeaba ma rup nu alta.
Cel mai probabil sunt iritate de vant care nu se mai opreste decat noaptea si dimineata incepe din nou .
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Albine agresive!

Mesajde peterneamt » 23 Apr 2013, 11:49

Familii de albine ce nu sunt agresive pe parcursul anului pot deveni extrem de agresive în perioada frigurilor roitului(scopul lor fiind diminuarea pericolelor la care se expun în timpul roirii)
ps.sunt mult mai multe cauze,o parte le-aţi enumerat,ca albinele să acţioneze violent,de exemplu amplasarea stupilor la umbră în primăverile răcoroase sau în preajma mirosurilor dezagreabile(pesticide) etc ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Albine agresive!

Mesajde alt stupar » 23 Apr 2013, 14:58

sunt... rele !
cu/fara vant, ca e soare/nor, cules abundent daca ne raportam la perioada aceasta... agesivitate exacerbata :twisted:
un raport corect este o rama miscata/o intepatura :mrgreen:
Trece si asta !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Următorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori