Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Albine agresive!

Mesajde liviutzbogos » 09 Apr 2016, 16:53

N-as vrea sa le deochez pe-ale mele dar, desi am rapita aproape, nu sunt agresive deloc. Nu port manusi (niciodata n-am purtat), nu imbrac combinezon, daca mi-e prea cald merg chiar in pantaloni scurti. Si anul trecut am avut rapita aproape si nu au fost agresive. Adevarul e ca eu lucrez destul de finut cu ele. Daca as avea vre-o 50, mi-ar trebui o saptamana doar pentru un control de rutina :) In fine, am vrut sa subliniez faptul ca nu cred ca rapita sau pomii fructiferi ar fi cauza agresivitatii.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Albine agresive!

Mesajde csaa » 10 Apr 2016, 11:10

Vad cei care se lauda ca au albine blande sunt, in marea majoritate, din zona Banat-Oradea. Exceptie face doamna Irina care e din Pitesti.
Se poate sa fie o alta rasa de albine, mai blande, in acea zona? Ma gandesc la lingustica, sau buckfast.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Albine agresive!

Mesajde CATALIN » 10 Apr 2016, 12:51

csaa scrie:Vad cei care se lauda ca au albine blande sunt, in marea majoritate, din zona Banat-Oradea. Exceptie face doamna Irina care e din Pitesti.
Se poate sa fie o alta rasa de albine, mai blande, in acea zona? Ma gandesc la lingustica, sau buckfast.

nici la Dolj nu vad o agresivitate mare la albine.....nu-mi place sa-i dau dreptate lui Liviu dar...are!!...si eu sunt de parere ca modul in care lucrezi cu ele are o amprenta mare asupra agresivitati...plus ca daca lucrerile sunt facute cum trebuie si se umbla numqai unde trebuieste nu deranjez foarte mult familia...da na...unora le tre poze ,filmari....si atunci....
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Albine agresive!

Mesajde liviutzbogos » 10 Apr 2016, 13:58

csaa scrie:Vad cei care se lauda ca au albine blande sunt, in marea majoritate, din zona Banat-Oradea. Exceptie face doamna Irina care e din Pitesti.
Se poate sa fie o alta rasa de albine, mai blande, in acea zona? Ma gandesc la lingustica, sau buckfast.

Rasa? Nu si in cazul meu. Am o rasa comuna, de gradina :D
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Albine agresive!

Mesajde csaa » 10 Apr 2016, 16:29

Nu am spus ca ai avea matci selectionate, ci ca in acea zona (cu clima mai blanda, temperat mediteraneana) albinele au carateristici ai pregnante ale apis lingustica sau buckfast.
In ce priveste modul de lucru....doar ridicam podisorul si erau pe mine roi, poze nu am facut, etc. E posibil sa fie si asta, nu stiu. Nu ma pot evalua singur.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Albine agresive!

Mesajde enevasi » 18 Apr 2016, 11:11

Buna ziua

Stiti ceva metode de linistire? Ma sperie ca-s agresive foarte tare si sunt aproape de casa si de vecini. Marul si papadia in mare parte sunt acum inflorite, au ceva cules de nectar si polen mult, deci cauza nu cred c-ar fi lipsa hranei, asa ca nu cred ca fac ceva daca le servesc sirop. In schimb s-au dezvoltat foarte tare ( 5-6 rame puiet) , pana anul asta n-am vazut asa mare dezvoltare la perioada asta in zona mea.
enevasi
 
Mesaje: 2
Membru din: 05 Apr 2016, 09:12

Re: Albine agresive!

Mesajde varza » 18 Apr 2016, 11:33

Metode de linistire...... divizarea dar nu merita. Incearca sa faci un gard sau ceva care obliga albina sa se ridice.
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Albine agresive!

Mesajde enevasi » 18 Apr 2016, 12:40

Merci de raspuns; ma enerveaza ptr ca nu pot controla faptul asta si am impresia ca-mi scapa ceva.
enevasi
 
Mesaje: 2
Membru din: 05 Apr 2016, 09:12

Re: Albine agresive!

Mesajde proapis13 » 18 Apr 2016, 13:50

Ieri in vizita la fam de albine deplasate la culesul de rapita,am ridicat podisoare fara sa folosim fumul.... ;)
Cateva intepaturi la manevrarea ramelor cand am deblocat cuiburi si facut roi.... :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Albine agresive!

Mesajde Catalin Ene » 18 Apr 2016, 16:30

proapis13 scrie:Ieri in vizita la fam de albine deplasate la culesul de rapita,am ridicat podisoare fara sa folosim fumul.... ;)
Cateva intepaturi la manevrarea ramelor cand am deblocat cuiburi si facut roi.... :!:



Si la mine maxim 2-3 intepaturi.

Incerc sa inteleg acest fenomen al agresivitatii la rapita.

Pana cum am ajuns la concluzia ca nu are legatura cu nectarul de rapita, altceva le deranjeaza.

Anul 1. nu am prins culesul de rapita.
Anul 2. sola la ~ 500 metri, erau foarte agresive...ma intampinau de cand intram in curte :)).
Anul 3. sola la ~ 800 metri, nu am avut nici cea mai mica problema, blande...poti sa-ti faci treaba linistit.
Catalin Ene
 
Mesaje: 88
Membru din: 29 Noi 2013, 13:46
Localitate: Bucuresti/Ciocanesti (Calarasi)

Re: Albine agresive!

Mesajde csaa » 18 Apr 2016, 18:17

Nici eu nu am avut intepaturi, dar am avut doua perechi de pantaloni, tricou, bluza de trening si combinezon apicol. M-au insotit pana la 100 metri de stupi. Am transpirat de parca alergasem 5 km. (stiu ce vorbesc, alerg 11-13 km).
AAA! Si nici macar nu am avut de curatat faguri, roiuri, etc. Am schimbat colectoarele de polen si am pus inca un magazin la o familie care incepuse sa capaceasca. Cand o sa infloreasca salcamul se potolesc ca prin farmec.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Albine agresive!

Mesajde irina » 20 Apr 2016, 15:23

csaa scrie:Nu ma mai iau eu dupa dvs........ Am fost azi sa le mai bag o rama la ouat sau, la care era cazul, sa le pun magazia. Daca nu aveam bluza de trening pe sub combinezon si doua perechi de pantaloni ma nenoroceau. Chiar si asa tot au gasit cateva calea spre glezna mea si am dansat putin....


Nici eu nu mai spun ca sunt linistite....ca mi le-ati deocheat :D .
Dansul insa n-a facut rau nimanui :lol: .
Si o rugaminte.....fara dvs ;)
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: Albine agresive!

Mesajde tiih » 21 Apr 2016, 09:07

In ultimul week-end am incasat vreo 10 intepaturi...cat int-o luna..in special de la albinele agresive din jurul stupinei.Ca o curiozitate ,am descapacit rame cu miere aproape de stupina, ziua..ma bazaiau vreo 2..3 fara a incerca sa se puna pe miere....altadata riscam furtisag..acum ma bazaiau de parca ar fi vrut sa-mi spuna ca nu sant agreat in jurul stupinii,ignorand mirosul mierii descapacite....
Sunt vreo 5...6 cauze care le fac sa fie agresive primavara in aprilie,mai....Rar o sa vorbim de albine agresive in lunile augus,septembrie ,octombrie......Asta-i situatia,trebuie sa ne obisnuim cu ea....
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Albine agresive!

Mesajde B.K » 21 Apr 2016, 17:20

tiih scrie:Rar o sa vorbim de albine agresive in lunile augus,septembrie ,octombrie......Asta-i situatia,trebuie sa ne obisnuim cu ea....

Rar dar totusi sunt familii agresive pe toata perioada unui an , tine de gena.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Albine agresive!

Mesajde IonutMioveni » 16 Mai 2016, 19:57

Anul acesta se pare ca inca n.au fost asa de combatante albinele noastre(din pacate nici n.au avut de ce, caci n.am avut ce "fura" de la ele). O fi bine, o fi rau?
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: Albine agresive!

Mesajde cristi_vidican » 16 Mai 2016, 20:33

Legat de agresivitate si felul de a lucra al apicultorului.
La rapita trebuia sa îmi bag mana adanc in cuib.
Trebuia intr-o zi sa rezolv aproape 60 de stupi.
Pt ca vremea mi-a permis sa intru abia de la prânz, mi-am dat seama ca trebuie sa bag viteza.
Asa ca am luat manusile (noi) si am băgat viteza.
La finalul zilei am terminat si munca.
Dar, albina m-a tinut minte vreo 2 săptămâni.

Exista o foarte mare legătura intre stilul de lucru si agresivitatea unei stupine.

P.S. Intre timp manusile s-au rupt si ... Albina s-a linistit
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7023
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori