Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Albine agresive!

Mesajde Mircea_63 » 23 Apr 2013, 16:44

Eu am in perioada asta o rasa noua, sora cu Buckfast.
Se numeste Stingfast...

In engleza,
sting= intepatura
fast = rapid
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Albine agresive!

Mesajde dorualbină » 23 Apr 2013, 20:43

În fiecare an la începutului înfloririi pomilor fructiferi observ un comportament mai agresiv al albinelor,dar în acest an parcă întrec măsura.Am citit undeva că ar fi efectul nectarului și al polenului de la pomi (nu înțeleg explicația!),am înțeles că și Protofilul dă un asemenea comportament-eu am administrat și sirop cu Protofil vreo 10 zile.Fenomenul de agresivitate este accentuat la toați stupii,iar explicații nu prea am.
dorualbină
 
Mesaje: 31
Membru din: 15 Iul 2012, 08:15
Localitate: Filea,Mureş

Re: Albine agresive!

Mesajde izavoianu » 23 Apr 2013, 22:58

dorualbină scrie:În fiecare an la începutului înfloririi pomilor fructiferi observ un comportament mai agresiv al albinelor,dar în acest an parcă întrec măsura.Am citit undeva că ar fi efectul nectarului și al polenului de la pomi (nu înțeleg explicația!),am înțeles că și Protofilul dă un asemenea comportament-eu am administrat și sirop cu Protofil vreo 10 zile.Fenomenul de agresivitate este accentuat la toați stupii,iar explicații nu prea am.


Adevarul e ca si eu le-am administrat sirop cu protofil, dar si in alti ani am procedat la fel. Pana la urma cred ca este perioada foarte lunga de ploi care a fost, ce a alternat cu mici reprize mai bune, in care au cules preponderent polen iar proteina le sporeste agresivitatea si puterea veninului.
Pana la urma, anul apicol pare bun, asa ca tot raul spre bine!!!
izavoianu
 
Mesaje: 88
Membru din: 09 Iul 2011, 18:01
Localitate: Motru, Gorj

Re: Albine agresive!

Mesajde alin75 » 24 Apr 2013, 10:38

Si eu am stupii dusi la pomi. In prima zi era nebunie curata - reorientare (am intrat prin ei sa vad daca sunt probleme de la transport/au fost linistite); dar in a doua zi cand am trecut la cei ramasi neverificati, cred ca am luat intepaturi cat pentru intreg sezonul. La un moment dat eram panicat, ca daca ma vede careva cum sunt de agitat poate ma i-a la ture ca am adus stupii in livada (pe langa ea se trece la arat, sau cu animalele la pascut). Ieri erau iar linistite. Sunt putin dezamagit (abia au trecut cateva zile de cand i-am adus), deoarece doar dezvoltarea parca este exploziva (nu stiu daca de la vreme/pomi/regine), dar nectarul respectiv polenul sunt cam la fel fata de vechea vatra.

Numai bine,
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Albine agresive!

Mesajde horia_ch » 24 Apr 2013, 12:04

Dacă "dezvoltarea este explozivă" familiile duse la pomi nici nu au cum să facă "producţie". Ori una, ori alta.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Albine agresive!

Mesajde Mircea_63 » 24 Apr 2013, 12:38

horia_ch scrie:Dacă "dezvoltarea este explozivă" familiile duse la pomi nici nu au cum să facă "producţie". Ori una, ori alta.


Inteleapta observatie!

Structura populatiei este foarte importanta in perioada culesului, iar o populatie numeroasa, dar cu multe doici -mai ales ocupate cu cresterea puietului- va ridica semne de intrebare: "Cum dom`le? Am avut stupul foarte bine populat si a cules slab, iar altul mai putin populat a cules mai mult. Precis alea sunt mai lenese..."

Un om cu 10 copii de intretinut acasa, nu va sta la fel de bine ca unul care merge la camp impreuna cu 5 flacai, iar acasa raman doar 5 guri neproductive. Si mai misto e cand trece valul, copii se maturizeaza, dar nu mai au locuri de munca, asa ca se hotarasc sa emigreze.
Casa plina, camara goala! ;)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Albine agresive!

Mesajde alin75 » 24 Apr 2013, 12:43

Mircea_63 scrie:
horia_ch scrie:Dacă "dezvoltarea este explozivă" familiile duse la pomi nici nu au cum să facă "producţie". Ori una, ori alta.


Inteleapta observatie!

Structura populatiei este foarte importanta in perioada culesului, iar o populatie numeroasa, dar cu multe doici -mai ales ocupate cu cresterea puietului- va ridica semne de intrebare: "Cum dom`le? Am avut stupul foarte bine populat si a cules slab, iar altul mai putin populat a cules mai mult. Precis alea sunt mai lenese..."

Un om cu 10 copii de intretinut acasa, nu va sta la fel de bine ca unul care merge la camp impreuna cu 5 flacai, iar acasa raman doar 5 guri neproductive. Si mai misto e cand trece valul, copii se maturizeaza, dar nu mai au locuri de munca, asa ca se hotarasc sa emigreze.
Casa plina, camara goala! ;)


Pe celalalt subiect de discutie, legat de "Pomi fructiferi 2013 - Lucrari in stupina", tocmai aici aduceam discutia (legat de gurile de hranit).

Numai bine,
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Albine agresive!

Mesajde nitadorumax@yahoo.ca » 24 Apr 2013, 16:38

izavoianu scrie:
jexy scrie:acelasi lucru cu agresivitatea l-am patit si eu anul acesta, anul trecut nu au facut asa, sper sa-si revina


Sper si eu, ca in conditiile astea iti cam vine sa te lasi de apicultura!!!

Nu te speria si ale mele au fost la fel de agresive pina au descoperit culesul la pomii fructiferi, acum sunt mielusei, ca tot urmeaza Pastele. Rabdare se cere
nitadorumax@yahoo.ca
 
Mesaje: 14
Membru din: 11 Feb 2013, 16:33

Re: Albine agresive!

Mesajde cristi_vidican » 24 Apr 2013, 21:35

Așa albine agresive ca azi n-am văzut niciodată. Aveam un roi tot timpul după cap. Te urmăreau până în casă și apoi te așteptau afară. Nu exagerez deloc.
În fața lor, la vreo 50 de m unii plantau varză. Când am vorbit prima dată cu ei, fiecare luase câte un „antitetanus” Până seara nu știu câte au mai luat.
Eu m-am ales cu multe înțepături, dar una s-a lăsat cu o durere foarte tare - e o înțepătură în jurul gleznei. Doare exact ca o entorsă. Presimt că mâine va fi mai rău
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7023
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Albine agresive!

Mesajde CristiTm » 24 Apr 2013, 21:51

eu am zis ca e din cauza rapitei dar se pare ca e o situatie generala luni de abia ma bagat ramele la crescut marti am umblat foarte incet la ele si parca au fost mul mai cuminti
CristiTm
 
Mesaje: 365
Membru din: 14 Aug 2011, 14:42
Localitate: Timisoara

Re: Albine agresive!

Mesajde feerary » 24 Apr 2013, 22:06

deci ii clar, ceva se intampla cu ele! de exemplu, eu anu trecut lucram la o familie fara masca, fara fum si in tricou, mai si scuturam ramele de albina si nu ma intepa nici una. Acum, numa desfac capacu si miau facut bratara la maini... tasniau din stup, dadeam cu fum si iesiau si mai multe, au intrat si pe sub masca... am dat sa plec ca nu mai puteam de durere, am ajuns in strada si se uita o fata la mine mirata cum ma bat albinele si isi tragea cainele sa nu se duca si pe el. deschid alt stup care il stiam agresiv (aveam mari emotii) nici nu mia venit sa cred cat era de linistit. Astea protesteaza impotriva impozitarii si neonicotinoidelor cumva? Eu am dat comanda de manusi lungi de piele ca in felu asta nu ajung la nici o intelegere cu ele.
Ma mira faptul ca nu toate sunt asa...la altele nici nu tre fum... nu stiu ce sa mai cred.
feerary
 
Mesaje: 28
Membru din: 09 Mar 2013, 14:52

Re: Albine agresive!

Mesajde jexy » 24 Apr 2013, 22:43

nitadorumax@yahoo.ca scrie:
izavoianu scrie:
jexy scrie:acelasi lucru cu agresivitatea l-am patit si eu anul acesta, anul trecut nu au facut asa, sper sa-si revina


Sper si eu, ca in conditiile astea iti cam vine sa te lasi de apicultura!!!

Nu te speria si ale mele au fost la fel de agresive pina au descoperit culesul la pomii fructiferi, acum sunt mielusei, ca tot urmeaza Pastele. Rabdare se cere

Nu sunt speriat deloc, m-am obisnuit cu intepaturile dar vad ca toata lumea pateste acelasi lucru cu albinele
Avatar utilizator
jexy
 
Mesaje: 87
Membru din: 01 Sep 2011, 17:50
Localitate: Dolj

Re: Albine agresive!

Mesajde mihaistupar » 24 Apr 2013, 22:48

daca-i dai de lucru, nu mai are vreme de intepat... decat daca o incurci din treaba. in perioada asta se umbla la stupi mai spre seara... sunt multe motive..
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Re: Albine agresive!

Mesajde lucky5strike » 24 Apr 2013, 22:50

O alta cauza a agresivitatii poate fi data de structura de varsta a familiei.

Un procent mai mare in albina batrana, adica.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Albine agresive!

Mesajde Jean Valjean » 24 Apr 2013, 22:57

Si la mine sunt foarte agresive, pe soacra-mea au intepat-o de doua ori in ultimele zile, la distanta de stupi, nu in fata lor.
Pe mine ma bazaie ca niciodata cand umblu in ei.
Se simte si in aer mirosul de venin.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Albine agresive!

Mesajde octav88 » 25 Apr 2013, 10:47

Acum au inceput sa fie mai cuminti- de ieri incepand
octav88
 
Mesaje: 197
Membru din: 18 Mar 2011, 23:01
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori