Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apicultura montana

Mesajde asd » 19 Aug 2015, 19:56

Vad ca nu va inghesiti cu raspunsuri. Am inchis urdinisele si aflu maine. Urata treaba.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Apicultura montana

Mesajde thomas » 19 Aug 2015, 20:06

Si eu am hranit azi pe ploaie-burnita. Cam o ora erau agitate la urdinis, dar le-am urmarit si nu se bat. Pur si simplu siropul le motiveaza sa iasa crezand ca au vreo sursa de cules afara. Ce-i drept am vazut cateva incercand sa intre pe la capace, dar fara succes. In cele din urma s-au linistit. Cred ca acelasi lucru e si la tine, nu este furtisag. La furtisag o tin de dimineata pana seara si stupul atacat are multa albina moarta si albina straina in stup. Se distinge dupa comportament.
Iar pentru un furtisag pasiv trebuie sa ai nucleu cu putine albine care accepta furtisagul. La o familie puternica, sau macar pe 4-5 rame full nu vezi furtisag pasiv.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Apicultura montana

Mesajde asd » 19 Aug 2015, 20:44

Tocmai ca e un nucleu de 3,4 rame. E furtisag. Dupa ce am inchis urdinisele s-au inghesuit sa tot intre dar pana la urma au renuntat si au plecat. Daca era albina stupului ramanea ghem l urdinis.
Ce e interesant e ca aceste nuclee nu sunt in stupina mare ci stau singure la 50 m. Nucleele din stupina nu sunt atacate desi au aceeasi putere. Le mai tin inchise vreo 2 zile, dupa care le mut in stupina cu celelalte.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Apicultura montana

Mesajde asd » 19 Aug 2015, 20:48

Cea mai mare problema la slabaturi nu e iernatul ci completarea de toamna.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Apicultura montana

Mesajde ignatov andrei » 19 Aug 2015, 21:32

asd scrie:Cea mai mare problema la slabaturi nu e iernatul ci completarea de toamna.


Bai "asd-ule", ti-am cam tinut spatele, dar la ce prostii debitezi, ma intreb: esti clona... sau un "prieten al Stuparitului", care lupta pentru trafic?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Apicultura montana

Mesajde asd » 19 Aug 2015, 21:50

Cea mai sigura metoda de a despista un furtisag in cazul in care nu sunt lupte la urdinis si alte semne este sa inchizi urdinisul. Daca dimineata se bulucesc albine e clar ca e furtisag.

Daca vorbesc prostii va rog sa le corectati ca sa aflam adevarul. Am o stupina mare foarte aproape. Furtisagul in perioada de toamna a fost cea mai mare problema la mine de cand am albine. Anul trecut renuntat la hraniri ca nu am avut ce face.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Apicultura montana

Mesajde asd » 19 Aug 2015, 21:52

Si daca aveti amabilitatea sa raspundeti si la intrebarea de ce nucleele aflate in apropierea familiilor nu sunt atacate ci doar astea izolate?
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Apicultura montana

Mesajde ignatov andrei » 19 Aug 2015, 22:10

Ori esti o clona desteapta, ori chiar vrei sa-ti raspund... :?

Poti avea si "mama stupinei" langa tine, albinele se apara oricum, doar sa "nu lasi curul gol in fatza p**ii sculate""... :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Apicultura montana

Mesajde asd » 19 Aug 2015, 22:12

Sunt doar clona numelui meu real. Fiti mai specific. Chiar am nevoie de solutii. ... dar nu de alea cu hranitul noaptea, cantitati mici si lalala ca n-am timp de asa ceva.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Apicultura montana

Mesajde Avram » 19 Aug 2015, 22:14

Daca - mi permiti vin eu cu un raspuns - mai bine spus cu un citat de pe acest forum.

Deci

Furtisagul , contrar parerilor , nu este o chestiune simpla.Si nici nu se rezolva prin interventii simple, decat pe moment si fara eradicarea problemei in ansamblu.
Coonditiile de declansare a furtisagului, evitarea lor, nu rezolva problema.Problema ce poate deveni un impediment major in dezvoltarea si exploatarea stupinelor mari si foarte mari.
Iar pentru stupinele mici ,stationare , furtisagul poate duce la "dijmuirea" pana la disparitia unei stupini.
Doar cunoasterea problemei in intimitatea ei, poate pune apicultorul in posibilitatea alegerii unei solutii de rezolvare de lunga durata.


Pricipalul factor este degradarea biologica a familiei si pe planul secund se situaza bajbaiala, dezordinea ...etc.

intr-o familie in care exista acea armonie data de sanatatea si bunastarea tuturor albinelor teoretic nu poate fi vorba de furtisag
--in colonia in care stuparul o lalaie si bajbaie in nestiinta de cauza incepand de la modul dezorganizat in care lucreaza cu stupul si pana la curatenia in stupina el este factorul determinant al unui furtisag

Concluzie :

Situatia in care o colonie are carente de ordin glandular si /sau receptor si este expusa condiitilor propice furtisagului, va fi furata.Si invers.Daca nu are probleme de acest gen , stabilitatea si coeziunea o va ferii de furtisag.

Numai bine
Ultima oară modificat de Avram pe 19 Aug 2015, 22:22, modificat 1 dată în total.
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Apicultura montana

Mesajde ignatov andrei » 19 Aug 2015, 22:21

asd scrie:Cea mai sigura metoda de a despista un furtisag in cazul in care nu sunt lupte la urdinis si alte semne este sa inchizi urdinisul. Daca dimineata se bulucesc albine e clar ca e furtisag.

Daca vorbesc prostii va rog sa le corectati ca sa aflam adevarul. Am o stupina mare foarte aproape. Furtisagul in perioada de toamna a fost cea mai mare problema la mine de cand am albine. Anul trecut renuntat la hraniri ca nu am avut ce face.


Aici nu "se ecsista" adevaruri, doar se schimba locul familiei atacate, se reduce urdinisul acelei familii dupa schimbarea locului, dar si urdinisul familiilor din apropiere (unde a fost familia si unde a fost amplasata familia) si se urmareste daca vreo familie are o activitate mai intensa la urdinis! Acea familie se inchide, astfel se observa daca "furacioasa" este de la tine sau din alta stupina.

P.S. Pentru orice detalii tehnice suplimentare, concepem comision. Capisci?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Apicultura montana

Mesajde asd » 19 Aug 2015, 22:24

Inca odata aici nu vorbim de famiilii ci de nuclee cu matci noi. Am probleme doar la cel mult 2 din 40. Cum am zis e interesant ca doar in zona asta din stupina se intampla. In stupina principala e liniste. E usor sa hranesti o familie normala, desi aia nu are nevoie de hraniri. Ma rog.
Posibil sa fie o matca cu probleme, paduchi multi.... inca nu am intrat prin el decat sumar.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Apicultura montana

Mesajde ignatov andrei » 19 Aug 2015, 22:34

asd scrie:Inca odata aici nu vorbim de famiilii ci de nuclee cu matci noi. Am probleme doar la cel mult 2 din 40. Cum am zis e interesant ca doar in zona asta din stupina se intampla. In stupina principala e liniste. E usor sa hranesti o familie normala, desi aia nu are nevoie de hraniri. Ma rog.
Posibil sa fie o matca cu probleme, paduchi multi.... inca nu am intrat prin el decat sumar.


Orice unitate biologica - nucleu, roi etc. - care are in componenta sa albine si matca, reprezinta o familie!!! :idea:
Orice unitate biologica poate avea probleme daca nu va reusi sa-si reduca urdinisul, sau daca - fiind in proprietatea cuiva - nu-i este asigurata securitatea!!!

Schimbarea locului, reducerea urdinisului, sau desfiintarea rapida a acelei familii, reprezinta primele masuri urgente si eficiente impotriva furtisagului!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Apicultura montana

Mesajde asd » 19 Aug 2015, 22:40

Foarte bine spus. In prima faza incerc mutarea. Urdinisul era oricum redus.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Apicultura montana

Mesajde asd » 20 Aug 2015, 08:24

Cunosc un caz la o manastire aflata in etajul bradului si cu fanete in jur. M-am mirat cand am aflat ca nu mai tin stupii la manastire pentru ca nu prea aveau ce manca.
Eu stau chiar la poalele muntelui. Albinele nu zboara spre munte ci tot la vale se duc spre culturi si lunci unde diversitatea florala e mult mai mare. La fel se intampla si cu animalele: prefera zonele submontane. Americanii se plang de disparitia zonelor tampon intre culturi din cauza agriculturii pe suprafete foarte mari. Asa zisa agricultura de subzistenta(un fel de batjocora la adresa poporului roman care a trait astfel vreme de mii de ani) e cea mai sanatoasa forma de agricultura. M-am plimbat zilele astea intr-o asemenea zona si e un adevarat deliciu sa observi lanurile de porumb alternate cu lanuri de "balarii" de tot felul. O frumusete.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Apicultura montana

Mesajde asd » 20 Aug 2015, 18:08

Am tendinte paranoide. Episodul asta le dovedeste inca odata. :lol: Am deschis stupul in cauza si este foarte bine populat si destul de greu. Nu am mai umblat la rame, destul ca l-am vast si de sus si de jos si ca am fost atacat binisor la savarsirea acestor operatiuni.
Scuze pentru poluarea topicului.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


cron