Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: cum topim ceara !

Mesajde Balian » 27 Ian 2018, 21:18

Closcutz scrie:Pai cel mai apropiat producator cred ca este la 400 km distanta de mine...

Aveți soartă grea! :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde cornelioandanciu » 28 Ian 2018, 11:40

Am incercat sa maruntesc fagurii pentru topit inainte de a-i introduce in topitorul cu aburi. Rezultatul nu m-a multumit, deoarece am obtinut foarte putina ceara din fagurii negri. Rezultate mai bune obtineam atunci cand introduceam fagurii intregi, aburul patrundea si in interiorul celulelor, si in exterior. Oricum, si asa ramanea multa ceara in bostina, iar de consumul de energie nu mai vorbesc !
Concluzia : Cu cat fagurii vechi (cei negri, cu camasi nimfale)sint mai bine maruntiti, cu atat rezultatele sint mai slabe in cazul topitorului cu aburi, eu am pus asta pe seama faptului ca aburul nu poate patrunde eficient prin material, deoarece nu mai este afanat, se compactizeaza in timpul incalzirii. (Este drept ca nu am lasat ceara doua zile in apa cu otet, dar m-a interesat rezultatul comparativ cu cel obtinut prin fierbere ) .
Urmatoarea incercare va fi asta : Am o oala mare, acolo voi fierbe fagurii maruntiti, iar in timpul fierberii voi introduce un separator, ca si acea strecuratoare dar mai mare, si asta este. Problema este sa obtin o cat mai buna maruntire a fagurilor pentru topit .
Apoi, voi cauta un bostinar pentru bostina :mrgreen: ! Va salut.
cornelioandanciu

Mesajde Balian » 28 Ian 2018, 12:17

cornelioandanciu scrie:Am incercat sa maruntesc fagurii pentru topit inainte de a-i introduce in topitorul cu aburi. Rezultatul nu m-a multumit, deoarece am obtinut foarte putina ceara din fagurii negri. Rezultate mai bune obtineam atunci cand introduceam fagurii intregi, aburul patrundea si in interiorul celulelor, si in exterior...........acolo voi fierbe fagurii maruntiti, ........Problema este sa obtin o cat mai buna maruntire a fagurilor pentru topit .

???
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Mesajde cornelioandanciu » 28 Ian 2018, 12:50

Balian scrie:
cornelioandanciu scrie:Am incercat sa maruntesc fagurii pentru topit inainte de a-i introduce in topitorul cu aburi. Rezultatul nu m-a multumit, deoarece am obtinut foarte putina ceara din fagurii negri. Rezultate mai bune obtineam atunci cand introduceam fagurii intregi, aburul patrundea si in interiorul celulelor, si in exterior...........acolo voi fierbe fagurii maruntiti, ........Problema este sa obtin o cat mai buna maruntire a fagurilor pentru topit .

???

Nu va mirati, domnule, anul trecut mi-au murit albinele si nu am timp sa topesc ceara cu topitorul cu aburi, ajung la adanci batraneti si consum 1000 de butelii. Ce va mirati ? Spuneti ce aveti de spus, veniti cu o idee buna.
P.S. Hai sa va mai spun o data, daca nu ati urmarit ce am scris. Daca maruntesti fagurii, extrasul cerii merge mai bine prin fierbere decat cu topitorul cu aburi, daca stii ce sa faci ! Acuma intelegeti ?
cornelioandanciu

Mesajde Balian » 28 Ian 2018, 13:16

Numai încet că suntem apicultori. În meseria asta nu merge cu nervi, că înțeapă. :lol:
Dacă doriți să obțineți ceară mai multă prin fierbere directă, după topire întroduceți fagurii topiți într-un sac de iută și presați-l.
La urmă pentru curățire mai fierbeți o dată și lăsați la răcit cât mai lent. Eu așa am făcut când am fost începător, și mi-a murit și mie albinele. :mrgreen:
Balian

Mesajde cornelioandanciu » 28 Ian 2018, 13:31

Domnule, vedeti-va de treaba cu sacul de iuta cu tot ! Stiti de ce mi-au murit albinele ? A venit unul din Bihor la mine in zona, dupa ce a venit primul an, in primavara urmatoare m-am trezit cu loca europeana la stupi. Nu am zis nimic. Al doilea an a venit cu noosema si varroua de nu le-am mai putut stapani. Am crezut ca a fost doar o intamplare, auzisem ca zona Bihorului este contaminata cu loca europeana, am auzit si eu pe cineva la Oradea la Apicola cerand niste antibiotice ca i se intind trantorii , deci iata ca este posibil sa fi aparut prin acele parti si loca americana, am zis vara trecuta sa imi cumpar iar vreo patru stupi, am mers in zona Derna, unde apicultorul mi-a spus ca in primavara a facut tratament preventiv (?!)cu antibiotice, cand m-am uitat in stupi avea puietul bolnav... Deci multi apicultori din Bihor au probleme mari si le mai fac si altora probleme. Eu ma retrasesem cu albinele la munte, am zis ca acolo nu vine nimeni cu albine bolnave, iata ca au venit ! La voi in zona poti traversa iarna cu albine bolnave, dar unde le -am avut eu nici gand de asa ceva.
Asadar, domnule, nu stiu de unde vedeti dumneavoastra nervi, cu toate ca ati fi meritat un raspuns taios dupa ce ati pus acele semne de intrebare. Nu stiam ce sa cred. Acuma mi-am dat seama cu cine stau de vorba, cand ati pomenit de sacul de iuta . Numai bine va doresc si spor la treaba.
P.S. Nu mai recomandati nimanui treaba cu sacul de iuta, este o prostie . !
cornelioandanciu

Mesajde Closcutz » 28 Ian 2018, 13:40

In caz de loca americana se arde tot! Nu se extrage ceara!!!
Closcutz

Mesajde cornelioandanciu » 28 Ian 2018, 13:49

La mine nu a fost cazul de loca americana. A fost infestare masiva cu varroua si nosemoza. Asta cu loca americana am auzit-o pe la Oradea, de fapt cineva cauta antibiotice ca i se intindeau trantorii, exact asa a zis. Treaba asta s-a intamplat in plin avant al fondurilor !
Sa fiu sincer, in zone ca si cea a Bihorului sau Aradului numai cine este prost de-a binelea nu poate ierna albinele .Aici nu vorbesc despre incepatori.
cornelioandanciu

Mesajde cornelioandanciu » 28 Ian 2018, 14:49

Problema unora care stiu ei cate ceva dar nu destul, este ca ei nu inteleg ca este nevoie e o metoda eficienta pentru topit fagurii, in special ce vechi. Procedeul pe care l-am propus eu cu acea sita separatoare nu mai are nevoie dupa a doua fierbere de saci de iuta, prese, etc. Nu prea mai ai ce extrage dupa a doua fierbere, care o faci in aceeasi apa, cat inca este calda, imediat dupa ce ai scos primul calup care s-a format dupa ce ai fiert prima data. Parca este mai simplu decat cu sacul de iuta, presa, etc.
cornelioandanciu

Mesajde Closcutz » 28 Ian 2018, 15:02

Cea mai ieftina metoda de topire este la topitorul solar pt crescaturi. Pt fagurii negri topitorul cu aburi. Sa stai sa toci marunt ceara mi se pare munca de ocnas! Total inutila!
Closcutz

Mesajde kovacslg » 28 Ian 2018, 15:46

daffid mihailov scrie:Ești sigur de fagurii primiți la schimb? Eu nu as avea încredere.

Daca topesc eu ceara primesc EXACT ACEEASI FOITE cu aceeasi riscuri.
Diferenta este ca pierzi o zi cu topitul.
kovacslg

Mesajde kovacslg » 28 Ian 2018, 15:57

cristi_vidican scrie:
kovacslg scrie:Anul trecut am dat la un ''bostinar'' ramele la schimb cu foite,

Este ultimul lucra care la-și face pe lumea asta

Este un producator de ceara eu il numesc bostinar, care vinde foite la targuri, chiar si prin magazine de profil. Cumpar foite de la dansul de 8 ani, cate 800 / sezon.
Are colaboratori care umbla dupa rame.

Care ar fi diferenta daca as topi eu ceara, si l-as schimba tot la el la targ?

Adevarul e ca putini negocieaza cu ei, se apuca de topit si ies mai rau decat daca ar fi dat la schimb direct ramele.

Topesc si eu ceara - capaceala, ce se mai aduna si schimb tot la el, dar cu ramele nu ma complic...
kovacslg

Mesajde kovacslg » 28 Ian 2018, 16:49

daffid mihailov scrie:Calculele sunt super. Și te întrebi de unde profitul bostinarului? Haha aici e problema. ;)

Ma intreb unde e profitul MEU daca ma apuc de topit si ies tot acolo?

Fiecare am ales sa lucram cu un producator de ceara care ne convine, prezinta incredere, sunt ok fagurii, albinele construiesc bine etc etc si cumparam si sau schimbam calupuri de ceara la el pe foite.
Daca aceeasi producator accepta un schimb de foite direct cu rame, eu cred ca mare lucru nu se castiga daca le taiem si le topim noi, chiar pierdem, majoritatea dintre noi, care utilizam metode simple de extras ceara.

Daca s-a dedus ca a aparut asa din neant un BOSTINAR cu foite necunoscute si m-a luat prin suprindere cu oferta... --- nu a fost cazul.
kovacslg

Mesajde cornelioandanciu » 28 Ian 2018, 17:06

Closcutz scrie:Cea mai ieftina metoda de topire este la topitorul solar pt crescaturi. Pt fagurii negri topitorul cu aburi. Sa stai sa toci marunt ceara mi se pare munca de ocnas! Total inutila!

Evident ca topitorul solar este solutia optima pentru ceara curata. Iar pentru fagurii vechi, acolo este problema, daca se toaca marunt si se fierb, se obtine o tulbureala din care nu mai alegi nimic fara acel separator. Cei mai multi fierb fagurii intregi, dupa ce in prealabil i-au lasat in apa cu otet, iar bostina ramasa o pun la presa , unii in saci de iuta, altii gasesc alte procedee. Sa-l vad eu pe acela care topeste 700 de faguri la topitorul cu aburi si este multumit de rezultat !
Procedee pentru maruntirea cerii se gasesc destule, eu am incercat cu un toporas mic cu care am tocat cat am putut de marunt, a iesit satisfacator, totusi ar fi bine inca mai marunt.Dar iese destul de bine.
P.S. Poate o sa pun maine poze cu tocatorul pe care mi l-am improvizat pentru ca sa pot toca ceara cu toporul.
cornelioandanciu

Mesajde Balian » 28 Ian 2018, 17:35

Puneți poze cu toporașul? :shock:
Balian

Mesajde cornelioandanciu » 28 Ian 2018, 18:06

Inca nu m-am hotarat, numai daca puneti si dumneavoastra poze cu sacul de iuta... :lol: . Dar la cate cunoasteti despre prelucrarea primara a cerii, poate ne spuneti dumneavoastra cum sa o maruntim .Ca vad ca stiti multe.
Abia cand o sa va loviti de amanunte, atunci o sa va dati seama cat sint de importante. Cand am de topit trei faguri, nu imi fac problema. Dar acum am de topit o cantitate mare, iar dumneavoastra in loc sa imi ramaneti vesnic recunoscator pentru vecia eterna in vecii vecilor si sa imi vorbiti cu un mare si nemarginit respect ca v-am aratat o chestie extrem de simpla si de eficienta, dumneavoastra ce faceti ? Va bulbucati pe forum ! ( :shock: ) Ati putea sa imi fiti vesnic recunoscator !
P.S. :lol: (Ca eu stiu si de gluma ).
cornelioandanciu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE