Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Atestat de transport marfa

Mesajde ionut vlv » 01 Iul 2011, 14:23

sa ne spui noutatile dupa ce treci pe acolo,poate mai sunt colegi care vor sa afle.
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea. În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.
Avatar utilizator
ionut vlv
 
Mesaje: 387
Membru din: 25 Feb 2011, 12:25
Localitate: BABENI,VALCEA

Re: Atestat de transport marfa

Mesajde baumann » 11 Iul 2011, 17:38

Daca ansamblul:masina +remorca depaseste 3500kg si masa total maxim autorizat a remorcii depaseste 750 kg trebuie sa ai permis BE.Daca masa total maxim autorizat a remorcii nu depaseste 750 de kg iti ajunge si categoria B.Cat despre licenta sau tahograf:nu iti trebuie daca camionul este inmatriculat ca camion apicol si este folosit numai la mutarea stupurilor.Daca masa total maxima autorizata a masinii depaseste 3500kg iti trebuie certificat de competenta personala(atestat) eliberat de ARR.
baumann
 
Mesaje: 8
Membru din: 01 Iul 2011, 14:31

Re: Atestat de transport marfa

Mesajde sorin_horezu » 11 Iul 2011, 21:54

Am fost si am intrebat. Cursul costa 400 de lei si include cartile din care tre sa inveti. Dureaza o saptamana si incepe la 14 in fiecare zi. Examen se da pe calculator o data pe luna si vin cei de la ARR Bucuresti. Dupa ce se ia diploma de la cei cu cursul se merge cu copie permis, copie buletin si diploma la ARR si iti vine cardul in 3-4 zile. I-am intrebat si pe cei de la ARR(nu cei cu cursul) de atestat si mi-au confirmat ca trebuie pt ca depaseste 3,5tone dar si ca daca masina e apicola(omologata in carte, nu in sensul ca se transporta numai stupi cu ea) nu e nevoie de tahograf, licenta transport sau limitator viteza. Eu o sa dau pt E in septembrie si cei de la curs mi-au recomandat sa ma inscriu la curs dupa ce am categoria E trecuta in permis, asa ca iarna asa am in plan sa iau si atestatul asta. Cei de la ARR mi-au mai zis ca Politia nu prea are dreptul sa te intrebe de atestat, dar ca mai intreaba ...; autoritatea de control pentru atestat e ARR.
Apicultura nu e balada populara sa se transmita prin viu grai ... pentru diversitate CITESTE O CARTE!!!
Avatar utilizator
sorin_horezu
 
Mesaje: 130
Membru din: 08 Mar 2011, 08:35
Localitate: Horezu

Re: Atestat de transport marfa

Mesajde baumann » 12 Iul 2011, 09:33

Nu oricine de la ARR are dreptul la control, numai inspectorii de trafic poate sa-ti cere atestatul.Cei de la politie au dreptul la control daca au atestat de inspector de trafic,si foarta putine sunt dintre politisti care au asa ceva.
baumann
 
Mesaje: 8
Membru din: 01 Iul 2011, 14:31

Re: Atestat de transport marfa

Mesajde ionut vlv » 12 Iul 2011, 17:13

orice politist care poseda stampila speciala iti poate cere diagrama din aparat.iar cum de stampile nu ducem lipsa... .
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea. În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.
Avatar utilizator
ionut vlv
 
Mesaje: 387
Membru din: 25 Feb 2011, 12:25
Localitate: BABENI,VALCEA

Re: Atestat de transport marfa

Mesajde sorin_horezu » 12 Iul 2011, 23:28

Care diagrama ca nu ai nevoie daca e apicola???
Apicultura nu e balada populara sa se transmita prin viu grai ... pentru diversitate CITESTE O CARTE!!!
Avatar utilizator
sorin_horezu
 
Mesaje: 130
Membru din: 08 Mar 2011, 08:35
Localitate: Horezu

Re: Atestat de transport marfa

Mesajde ANITEI » 13 Iul 2011, 13:07

Ioan Guist scrie:Pune un pret si o poza la camionul achizitionat.Suntem curiosi.

Buna! Cred ca la mine va referiti, sau gresesc? Am un video aici din iarna cand l-am adus . am ajuns acasa cu 10000 euro dar cu volanul pe dreapta. Am dat 6300 lire sterline pe camion restul cheltuieli.
Fişiere ataşate
] 027.jpg
" Luaţi seama, dar, la felul cum ascultaţi; căci celui ce are, i se va da; dar celui ce n-are, i se va lua şi ce i se pare că are.” Luca " ISUS HRISTOS
ANITEI
 
Mesaje: 226
Membru din: 10 Apr 2011, 20:54
Localitate: Tagadau Arad

Re: Atestat de transport marfa

Mesajde ANITEI » 13 Iul 2011, 13:08

" Luaţi seama, dar, la felul cum ascultaţi; căci celui ce are, i se va da; dar celui ce n-are, i se va lua şi ce i se pare că are.” Luca " ISUS HRISTOS
ANITEI
 
Mesaje: 226
Membru din: 10 Apr 2011, 20:54
Localitate: Tagadau Arad

Re: Atestat de transport marfa

Mesajde Adi Hodis » 13 Iul 2011, 15:07

ANITEI scrie:... Am un video aici din iarna cand l-am adus . am ajuns acasa ...

Salutare
Acasa ... unde locuiesti, in ce judet ?.
Sa-l folosesti cu multe succesuri ca faina-i :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Atestat de transport marfa

Mesajde ves.lucian.zabrani » 13 Iul 2011, 15:10

te salut cu respect domnule Adi Hodis !!!
nu dai te rog si pe la mine putin ??????
pe forum deocamdata .
bezmeticul in actiune !!!!!!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Atestat de transport marfa

Mesajde ANITEI » 14 Iul 2011, 15:47

Va salut domnule Hodis! ma refeream acasa in sensul de Romania , locuiesc in Tagadau judetul Arad , la 35 de km de Tinca deci pe aproape de dvs. Cu ocazia asta vreau sa va rog ceva ce gandesc de mult , poate ma primiti odata la dvs. intr-o vizita didactica sa pot invata cate ceva despre MER mai ales ca vreau sa-mi fac iarna asta mai multe lazi si am vazut ca aveti un model tare bun. Promit sa nu vin cu mana goala!Ce ziceti s-ar putea? Va multumesc anticipat! o zi buna!
" Luaţi seama, dar, la felul cum ascultaţi; căci celui ce are, i se va da; dar celui ce n-are, i se va lua şi ce i se pare că are.” Luca " ISUS HRISTOS
ANITEI
 
Mesaje: 226
Membru din: 10 Apr 2011, 20:54
Localitate: Tagadau Arad

Re: Atestat de transport marfa

Mesajde Adi Hodis » 14 Iul 2011, 16:10

ANITEI scrie:... Promit sa nu vin cu mana goala!Ce ziceti s-ar putea? Va multumesc anticipat! o zi buna!

Nu promiteti nimic, nu am asteptat niciodata de la nimeni, nimic pt. ca vine in vizita.
Singura preferinta e sa fiu anuntat din timp ca sa fiu gasit, unii au venit neanuntat si nu eram acasa.
Sanatate.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Atestat de transport marfa

Mesajde ANITEI » 14 Iul 2011, 22:38

Sigur ca o sa va intreb daca sunteti disponibil inainte sa vin! Dumnezeu sa ne dea sanatate tuturor!
" Luaţi seama, dar, la felul cum ascultaţi; căci celui ce are, i se va da; dar celui ce n-are, i se va lua şi ce i se pare că are.” Luca " ISUS HRISTOS
ANITEI
 
Mesaje: 226
Membru din: 10 Apr 2011, 20:54
Localitate: Tagadau Arad

Re: Atestat de transport marfa

Mesajde vasilefi » 21 Noi 2016, 19:22

redeschid acest topic, vreau sa iau permis pentru C + E cu intentia sa transport stupii.
Am nevoie si de atestat marfa?
Ce spune acum ARR cu privire la asta?
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Atestat de transport marfa

Mesajde balanciprian » 26 Noi 2016, 13:59

Cred ca mai mult de jumatate dintre cei care cunduc si sunt proprietari de camioane apicole, nu au atestatul. Cunosc trei astfel de persoane care se bazeaza pe faptul ca cei de la ARR nu or sa i opreasca vreodata.
Avatar utilizator
balanciprian
 
Mesaje: 131
Membru din: 18 Noi 2011, 21:47
Localitate: Sibiu

Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori