Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Atestat de transport marfa

Mesajde sorin_horezu » 29 Iun 2011, 12:30

Poate sa imi spuna cineva daca imi mai trebuie atestat de transport marfa in cazul in care conduc o autospeciala apicola de 16 tone??? Am inteles ca nu mai e nevoie de tahograf si licenta de transport, dar de atestat nu stiu nimic.
Apicultura nu e balada populara sa se transmita prin viu grai ... pentru diversitate CITESTE O CARTE!!!
Avatar utilizator
sorin_horezu
 
Mesaje: 130
Membru din: 08 Mar 2011, 08:35
Localitate: Horezu

Re: Atestat de transport marfa

Mesajde Adi Hodis » 29 Iun 2011, 13:18

DA, atestat trebuie.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Atestat de transport marfa

Mesajde ionut vlv » 29 Iun 2011, 13:28

atestat trebuie neaparat,restul...
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea. În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.
Avatar utilizator
ionut vlv
 
Mesaje: 387
Membru din: 25 Feb 2011, 12:25
Localitate: BABENI,VALCEA

Re: Atestat de transport marfa

Mesajde sorin_horezu » 29 Iun 2011, 13:49

ionut vlv scrie:atestat trebuie neaparat,restul...

Ai idee ce procedura de obtinere e si unde trebuie sa ma duc in Valcea???
Apicultura nu e balada populara sa se transmita prin viu grai ... pentru diversitate CITESTE O CARTE!!!
Avatar utilizator
sorin_horezu
 
Mesaje: 130
Membru din: 08 Mar 2011, 08:35
Localitate: Horezu

Re: Atestat de transport marfa

Mesajde ANITEI » 29 Iun 2011, 20:43

Buna! Teoretic trebuie si atestatul de marfa (certificat de competenta profesionala) si curs de coordonator de transport dupa care poti cere certificat de
transport in cont propriu. In practica daca ai atestatul de marfa si nu circuli prea mult sa nu te opreasca ARR / ul e bine si asa. Nu stiu daca pt camioanele apicole exista vreo scutire de acte , tahograf sau altceva si nci nu stiu daca un camion cu macara poate fi inmatriculat ca vehicul apicol. Daca stie cineva (de exemplu Pupemea) poate ma lumineaza inainte sa inmatriculez camionul. O seara buna!
" Luaţi seama, dar, la felul cum ascultaţi; căci celui ce are, i se va da; dar celui ce n-are, i se va lua şi ce i se pare că are.” Luca " ISUS HRISTOS
ANITEI
 
Mesaje: 226
Membru din: 10 Apr 2011, 20:54
Localitate: Tagadau Arad

Re: Atestat de transport marfa

Mesajde Ioan Guist » 29 Iun 2011, 20:58

Camion apicol (conform hartiilor in vigoare) este doar cel cu rastele si lazi.Restul nu au acoperire in legislatie pt a fi inmatriculate pt uz apicol .
In alta ordine de idei, faci pavilion si inmatriculezi. Apoi dai Rafturile jos si le mai pui pest etrei ani.
Daca te prinde ca transporti in iarna doua mere si trei pere, platesti.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Atestat de transport marfa

Mesajde Ioan Guist » 29 Iun 2011, 20:59

Pune un pret si o poza la camionul achizitionat.Suntem curiosi.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Atestat de transport marfa

Mesajde ionut vlv » 29 Iun 2011, 23:06

Ai idee ce procedura de obtinere e si unde trebuie sa ma duc in Valcea???

strada Dacia intersectie cu strada George Cosbuc(autogara antares),langa Plus,la parterul blocului.trebuie sa te inscri la cursuri,sa platesti taxa care e in functie de vechimea permisului si ce tb sa faci CPI sau CPC.iti spune mai multe doamna de acolo.apoi examen aproape ca la politie,pe calculator,30 sau 90 de intrebari in functie de ce tb sa faci cpi sau cpc.daca e cpi dai si examen pe camion cu tot alaiul diagrama taho,conducere,legat-dezlegat remorci etc.ai categoria C luata inainte de 2009?
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea. În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.
Avatar utilizator
ionut vlv
 
Mesaje: 387
Membru din: 25 Feb 2011, 12:25
Localitate: BABENI,VALCEA

Re: Atestat de transport marfa

Mesajde Adi Hodis » 29 Iun 2011, 23:08

Ce anume intrebi Ionut ??? ... ce e daca permisul este obtinut inainte de 2009 ??? :roll:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Atestat de transport marfa

Mesajde alt stupar » 29 Iun 2011, 23:32

fiindca tot veni vorba... lamuriti-ma si pe mine daca se poate... am :D B-ul, ce-mi mai trebuie in plus d.p.d.v. legal pentru a tracta o remorca cu masa totala de 2,5 to dupa un autoturism cu aceiasi masa ?
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Atestat de transport marfa

Mesajde Mishu05 » 30 Iun 2011, 00:34

minim categoria BE adica pana la 7.5 tone masa maxima autorizata a ansamblului .
Avatar utilizator
Mishu05
 
Mesaje: 365
Membru din: 21 Feb 2011, 11:18
Localitate: Bucuresti

Re: Atestat de transport marfa

Mesajde Cristian IONITA » 30 Iun 2011, 00:39

daca suma maselor totale autorizate ale masinii si remorci depaseste 3500 kg (foarte probabil ptr ca nu prea exist masina de 1000 kg care sa traga 2500) aunci ai nevoie de categoria BE ....

intereseazate daca exista scoala care sa faca cursuri ptr asa ceva la tine-n localitate .... au aparut in ultimi ani destul de multe ca sunt multi rulotisti cu aceasta pba.

asa orientativ costurile ar trebui sa fie pe aici http://www.autogeneral.ro/taxe_scol.html

sfatul meu este insa ca daca tot dai un ban gramada saa faci CE ... ca sa stii o treaba
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Atestat de transport marfa

Mesajde ionut vlv » 30 Iun 2011, 13:46

ce e daca permisul este obtinut inainte de 2009 ???

atunci nu mai e nevoie de cpi,1000 ron,examinare 90 intrebari si conducere.trebuie numai cpc,aprox 400ron si 30 intrebari.asta asa era anul trecut in aprilie.totul s-a schimbat de cand cu dansul lui" Tarzan" in timp ce conducea pe o autostrada nu stiu pe unde.
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea. În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.
Avatar utilizator
ionut vlv
 
Mesaje: 387
Membru din: 25 Feb 2011, 12:25
Localitate: BABENI,VALCEA

Re: Atestat de transport marfa

Mesajde Adi Hodis » 30 Iun 2011, 14:44

Aha, in sfarshit am si eu un avantaj ca luai C-u si E-u prin 2006.
Tre´ sa ma invart de-un atestat ... cat mai repede.
Hai noroc si s´auzim de bine ... si multzam de info´ ... sa ai o zi faina.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Atestat de transport marfa

Mesajde alt stupar » 01 Iul 2011, 00:09

Cristian IONITA scrie:daca suma maselor totale autorizate ale masinii si remorci depaseste 3500 kg (foarte probabil ptr ca nu prea exist masina de 1000 kg care sa traga 2500) aunci ai nevoie de categoria BE ....

intereseazate daca exista scoala care sa faca cursuri ptr asa ceva la tine-n localitate .... au aparut in ultimi ani destul de multe ca sunt multi rulotisti cu aceasta pba.

asa orientativ costurile ar trebui sa fie pe aici http://www.autogeneral.ro/taxe_scol.html

sfatul meu este insa ca daca tot dai un ban gramada saa faci CE ... ca sa stii o treaba

daca asa sta treaba, variante ar fi:
- B+E acum la repezeala;
- C+E la iarna, cand se aeriseste agenda
probabil, daca tot am o colectionat aiurea o duzina de diplome, calificari si atestate, mai iau una in plus...
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Atestat de transport marfa

Mesajde sorin_horezu » 01 Iul 2011, 13:18

Eu am luat C in 2001 dar problema cred ca o sa fie ca in toamna dau de E. O sa ma duc langa PLUS. Merci mult de info Ionut. Sper sa nu ma opreasca si sa ma intrebe de atestat inainte sa il iau :D.
Apicultura nu e balada populara sa se transmita prin viu grai ... pentru diversitate CITESTE O CARTE!!!
Avatar utilizator
sorin_horezu
 
Mesaje: 130
Membru din: 08 Mar 2011, 08:35
Localitate: Horezu

Următorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori