Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: PRETUL MIERII 2013

Mesajde State » 22 Iul 2013, 18:57

Closcutz scrie: Miere de soc = de la Vrajeala S.A.


Ar trebui sa-i dam in judecata pe aia care au scris cartile despre apicultura. Asa ceva nu se poate domne', e vrajeala pe fata! Erau mana in mana cu marii comercianti din acele timpuri, altfel nu se explica.
Matale te-ai intrebat de ce poate... n-ai vazut albina pe soc in timp ce erai la salcam?
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: PRETUL MIERII 2013

Mesajde savustanculescu » 22 Iul 2013, 20:01

Pentru stiinta sau nestiinta unora imi permit sa postez urmatoarele;
http://www.horticultorul.ro/pomi-fructi ... cus-nigra/
savustanculescu
 
Mesaje: 8
Membru din: 03 Noi 2011, 19:19

Re: PRETUL MIERII 2013

Mesajde octav88 » 22 Iul 2013, 20:54

Closcutz scrie:Asta cu miere de soc s-o creada mutu...Aveam mai multi arbusti full de flori cand eram la salcam si din care prietenii chiar au adunat si au facut socata, dar va jur ca n-am vazut macar o singura albina pe flori, nici macar dupa ce a picat salcamul. Miere de soc = de la Vrajeala S.A.

Cumparati dumneavoastra de la mine miere de soc si vorbim dupa... au gustat foarte mult mancatori de miere acest sort, nu numai aceia care cred ca miere este doar cea de salcam... Asa ca sa vorbim sa ne aflam in treaba... pe vremea cand a fost scris manualul chiar se facea cercetare nu ca acuma... Nu inteleg de ce credeti ca peste tot este la fel.. Anul acesta este primul an cand scot soc niciodata nu am scos si nu este un loc diferit de vatra... De exemplu anul trecut am scos la otzetar, anul acesta nu a secretat.. O in semna ca nu exista si ca defapt anul trecut a zburat polen de otzetar pe florile de salcam ... nu domnilor?
octav88
 
Mesaje: 197
Membru din: 18 Mar 2011, 23:01
Localitate: Bucuresti

Re: PRETUL MIERII 2013

Mesajde mirceas » 22 Iul 2013, 21:11

Closcutz scrie:Asta cu miere de soc s-o creada mutu...Aveam mai multi arbusti full de flori cand eram la salcam si din care prietenii chiar au adunat si au facut socata, dar va jur ca n-am vazut macar o singura albina pe flori, nici macar dupa ce a picat salcamul. Miere de soc = de la Vrajeala S.A.


Poate la dumneata la Constanta nu secreta socul, asta nu inseamna ca daca nu ai facut dumneata nu exista si nu trebuie sa aibe nimeni. Sa fim seriosi si sa recunoastem ca este un sort de miere nu prea intalnit pe piata, iar povestea ca e toxica si ca are nu stiu ce substante care indeparteaza albina, asta este o aberatie menita sa induca in eroare, asa cum scriu si cartile de specialitate, mierea de soc este cunoscuta ca avand multe proprietati benefice organismului.

P.S. Nu spun cu rautate dar abtineti-va in a va da cu presupusul, daca nu cunoasteti nu mai postati aiurea si fara rost !!!

Sanatate si numai bine !!!
mirceas
 
Mesaje: 74
Membru din: 10 Iul 2012, 12:50

Re: PRETUL MIERII 2013

Mesajde Dragos2006 » 22 Iul 2013, 22:30

Asta cu mierea de soc este din seria minunilor la fel ca mierea de ghiocel si mierea de mana , toate produse in Romania.
O miere MONOFLORA sau de MANA se poate certifica doar in laborator gen cel din Bremen .
Sa mai vorbim cum se produce mierea de albastrica sau cea de izma sau scaieti ?
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: PRETUL MIERII 2013

Mesajde alt stupar » 22 Iul 2013, 22:40

cartile scriu multe... ca au si ele rostul lor ;)
eu unul atata pot sa spun, ca albina pe floarea de soc inca n-am vazut...
Cat despre faza ca socul infloreste concomitent cu salcamul... nu stiu cat tine, sunt ani in care salcam ioc... si de aia tot nu-i interes...
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: PRETUL MIERII 2013

Mesajde apimat » 23 Iul 2013, 00:03

se poate spune ca sint norocos ca eu am vazut. primavara asta intr-un loc cu aprox 20 de arbusti, de 19 nu se apropiau nici mustele iar la unul erau gramada.
Petre Țuțea: "Statul acesta îi apără pe străini de noi. Ca-n colonii."
Avatar utilizator
apimat
 
Mesaje: 98
Membru din: 13 Dec 2012, 14:18

Re: PRETUL MIERII 2013

Mesajde Closcutz » 23 Iul 2013, 02:06

Am vazut ca multi 3,14 stupi sunt experti in miere de cocotier , pentru cine-i gica contra la anu vin cu poze fratioare. Erau 300 de familii(nu roi) si zburau de ziceai ca-i baza baza aeriana Kogalniceanu. Copacii(mai de graba arbustii) de soc infloriti chiar in spatele stupilor la cinci metrii. Nici macar o albina.La inceput si eu imi frecam mainile ca ia uite ce baza melifera avem, a trecut salcamul avem soc. Maine vin cu pozele de flori de soc uscate.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: PRETUL MIERII 2013

Mesajde Closcutz » 23 Iul 2013, 02:14

Si ca sa nu ne dam in barcute maine va arat si cartea (apropos de aia care citesc carti...) unde vorbeste DOAR de socul negru ca ar fi melifer. La mine in zona o fi comun si albina mea fiind una cu dureri de seale, nu-i placea decat la inaltimea salcamului, ce sa se aplece ea la socate. 8-)
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: PRETUL MIERII 2013

Mesajde akmm » 23 Iul 2013, 07:24

mirceas scrie:Exista miere de soc, probabil ca nu secreta in fiecare an, cati din dvs nu vi s-a intamplat ca la salcam sa mergeti si sa nu dea nimic, asta din diverse motive( ba ca e prea cald, ba ca e prea frig), asta nu inseamna ca e toxic salcamul si ca de aceea nu strang albinele !!! Mierea de soc este foarte rara, pe piata nu este intalnit acest sortiment. Are un gust foarte aromat de soc ce persista foarte mult in gura !!!

Pot confirma cele scrise mai sus.
Mierea ARE gust de soc in anumiti ani.Am remarcat un soi de repetitie la 4-5 ani in zona in care am albinele.E posibil ca in alte parti sa nu fie, asa cum e posibil ca in alte parti sa fie mai des.
Nu am urmarit albinele insa gustul PARE sa fie de soc. Culoarea mierii de obicei este caramiziu-chihlimbar.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: PRETUL MIERII 2013

Mesajde octav88 » 23 Iul 2013, 08:32

Closcutz scrie:Si ca sa nu ne dam in barcute maine va arat si cartea (apropos de aia care citesc carti...) unde vorbeste DOAR de socul negru ca ar fi melifer. La mine in zona o fi comun si albina mea fiind una cu dureri de seale, nu-i placea decat la inaltimea salcamului, ce sa se aplece ea la socate. 8-)

Am pus eu vreo referire la specia de soc, nu imi aduc aminte... sustin alaturi de cineva care a scris mai sus: ce ati vrea sa aveti miere de soc, dar ce sa-i faci ghinion de nesansa... anu acesta nu poate la anul

Closcutz scrie:Asta cu miere de soc s-o creada mutu...Aveam mai multi arbusti full de flori cand eram la salcam si din care prietenii chiar au adunat si au facut socata, dar va jur ca n-am vazut macar o singura albina pe flori, nici macar dupa ce a picat salcamul. Miere de soc = de la Vrajeala S.A.
Din cate am vazut practicati apicultura din 2011... cam aprins pentru un incepator in discutii care zic eu ca sunt mai de finetze...nu inteleg de unde sunteti asa de aprins in discutie...si aruncati cu noroi pentru ca nu ati avut noroc... chiar va doresc la anul sa adunati caturi pline de miere de soc si sa vina tot asa unu` care face apicultura "de ieri" si sa va conteste produsul. In afara de rapitza, salcam, tei, floarea soarelui, poliflora mai aveti habar de alt sort de miere? sau restul sunt Vrajeala S.A.
octav88
 
Mesaje: 197
Membru din: 18 Mar 2011, 23:01
Localitate: Bucuresti

Re: Mierea de Soc

Mesajde Closcutz » 23 Iul 2013, 09:07

Da ati uitat de amorfa si de izma ;)
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Mierea de Soc

Mesajde octav88 » 23 Iul 2013, 09:07

Daca doar de atatea mai stiti este trist mai sunt foarte multe sorturi....
octav88
 
Mesaje: 197
Membru din: 18 Mar 2011, 23:01
Localitate: Bucuresti

Re: Mierea de Soc

Mesajde Closcutz » 23 Iul 2013, 09:14

Dap de coriandru si de mana, in rest e POLIFLORA!!! Sa nu-mi spuneti ca faceti facelia, zburatoare, dovleac, sau ceapa...in teorie poti sa faci miere de bomboane, dar adevarul e cam altul asa ca sa nu ne dam dupa gardut.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Mierea de Soc

Mesajde mirceas » 23 Iul 2013, 09:37

Closcutz scrie:Dap de coriandru si de mana, in rest e POLIFLORA!!! Sa nu-mi spuneti ca faceti facelia, zburatoare, dovleac, sau ceapa...in teorie poti sa faci miere de bomboane, dar adevarul e cam altul asa ca sa nu ne dam dupa gardut.

Domne de curiozitate ce numar de familii aveti, ca va tot tineti in contre, sau practicati apicultura mai mult pe langa si aveti obiceiul sa mai botezati mierea din cand in cand ??? Noi ca tara avem un bazin melifer destul de larg si nu suntem limitati doar la culesurile principale ( rapita, salcam, tei, floarea soarelui). Multi ca dvs cred ca doar aceste sortimente de miere exista, de curand am fost sa vad care sunt sortimentele expuse la taraba in piata, erau expuse cele enumerate mai sus printre care mai era si mierea de mana. Nicaieri unde am fost nu am vazut miere de soc. Pareri sunt pro si contra, este normal sa avem opinii diferite, insa certitudinea o am eu, in borcane, unde mierea de soc are gustul si aroma de soc. Va recomand daca aveti drum in Bucuresti sa ma contactati si sa luati un borcan de soc atunci mai discutam, restul sunt doar vorbe.

Sanatate si numai bine !!!
Fişiere ataşate
431902_571236656232055_68885544_n.jpg
mirceas
 
Mesaje: 74
Membru din: 10 Iul 2012, 12:50

Re: Mierea de Soc

Mesajde octav88 » 23 Iul 2013, 11:12

Iauzi
Closcutz scrie:Dap de coriandru si de mana, in rest e POLIFLORA!!! Sa nu-mi spuneti ca faceti facelia, zburatoare, dovleac, sau ceapa...in teorie poti sa faci miere de bomboane, dar adevarul e cam altul asa ca sa nu ne dam dupa gardut.

Nene matale iti bati joc de mine? dar de miere de zmeur nu ai aflat ca exista ca sort de miere?
octav88
 
Mesaje: 197
Membru din: 18 Mar 2011, 23:01
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori