Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Mierea de Soc

Mesajde Dragos2006 » 24 Iul 2013, 09:21

Pana sa discutam despre mierea de soc cred ca ar fi bine sa stabilim ce inseamna mierea MONOFLORA !
Teoretic mierea se imparte in trei categorii : poliflora , monoflora si de mana .
Dupa ce avem definitiile exacte la aceste categorii putem merge mai departe.

PS. Mierea de salcam calit. I cat polen de salcam contine ?
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Mierea de Soc

Mesajde Florin Dobre » 24 Iul 2013, 10:03

octav88 scrie:Mesaj sters! Atac la persoane.


Draga Octav...esti pripit in a trage concluzii. Nu incerca sa pari mai catolic decat Papa!
Tu confunzi grav neshte treburi. Nu faci diferenta intre ironie si un lucru serios.
Una e sa stii cum se falsifica mierea si alta e sa aplici metodele de falsificare in productia propriei stupini. Urmareste-mi postarile legate de tema respectiva si vei vedea cam ce parere am eu vizavi de falsificatori.
Eu sunt foarte interesat de metodele de falsificare tocmai pentru a le putea combate in fata unui potential client, promovandu-mi astfel propria marfa...curata si sanatoasa.
In alta ordine de idei...si eu am fost socat cand am aflat prima oara ca mierea se falsifica. Cand am reactionat(nu pe forum, ci fata-n fata ;) ) am fost repede pus la colt..."esti naiv, baiete...ei se fac ca ne platesc mierea, noi le dam mierea care ne-o platesc".

Eu sunt convins ca se poate obtine un pret cu mult mai bun pe o miere curata cand se vor mai taia din intermediari. Asocierea cu acest scop va veni de la sine. Nu va mai inghiti nimeni sa munceasca precum tractorul si intermediarii sa castige triplu.

Vad ca-ti este foarte usor sa etichetezi(falsificatori de miere cu retete bine puse la punct) niste oameni de a caror calitate etica/morala habar nu ai.
Asa ca...mai usor cu pianul pe scari ;)
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Mierea de Soc

Mesajde Dragos2006 » 24 Iul 2013, 20:32

Cineva a amintit de un clip unde eu pomenesc de mierea apicultorului , sa aduc cateva precizari . Orice producator are marfa pe diferite calitati , ce este mai bun se pune pastrare . In podgorie vei gasi in beci un vin deosebit , la cioban o branza mai speciala , la fel si la apicultor vei gasi o miere mai cu dichis . Eu unul tin cateva colonii de albine la stationar din care extrag mierea la sfarsit de sezon , rezulta un amestec de salcam , tei , faneata , cu o consistenta si aroma deosebite . Credeti ca aceasta miere merita sa fie aruncata in buncarul de 50 tone al procesatorului unde merge orice fel de miere ?
La procesator se plateste cantitatea cu o calitate in limitele admise , poti sa ai mierea lui peste prajit ca tot acelasi pret ti-l ofera.
Dar sa revenim la socul nostru , sa spunem ca genetica a evoluat si ar face plopul mere , rachita micsunele si socul miere , cat polen de soc credeti ca exista in respectiva miere .
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Mierea de Soc

Mesajde octav88 » 24 Iul 2013, 22:13

Corect ar fi fost daca postarea mea ar fi fost considerata atac la persoana sa fie sterse toate celelalte postari de hai sa ne luam la misto. Eu am vrut sa deschid o problema zic eu interesanta, nu asta am intentionat chiar asta de la inceput, dar nu vad ce este rau in asta. Pe mine chiar nu ma intereseaza ce faceti cu mierea dumneavoastra domnilor fiecare are obrazul sau mai subtire sau mai gros. Sunt anunturi garla si cantitati industriale de miere spre vanzare cu specificatia miere 100% naturala de parca cuvantul miere mai are si alt sens si nu stiu eu. Peste tot sunt anunturi de vanzare miere, doar calitatea face diferenta intre apicultori. Cu asta am spus cred ca tot si va voi lasa sa va distrati in continuare cu replici la misto. Buna seara!!!
PS: Eu nu cred ca vreunul dintre dumneavoastra crede ca a scos vreodata miere 100% de ceva anume, ca albina aia e tampitzica si daca cumva nu mai secreta floarea respectiva nu are voie sa se duca pe alte buruieni. Este miere cu mai mult de... cu stima,

1.Pentru atac si jigniri la adresa colegilor.
2.Comentarii legate de moderare.
3.Perseverenta, desi ai fost avertizat pentru incalcarea pct.1
Banat 7 zile!
octav88
 
Mesaje: 197
Membru din: 18 Mar 2011, 23:01
Localitate: Bucuresti

Re: Mierea de Soc

Mesajde Dragos2006 » 24 Iul 2013, 22:39

Mierea este de multe feluri , de la bio pana la miere industriala . Fiecare are piatza ei si se vinde la un anumit pretz. Fiecare apicultor trebuie sa stie unde se plaseaza pe aceasta scara.
Pentru o comparatie pur teoretica socul negru da 80 KG. MIERE/HA. ,PAULOWNIA da 800kg/ha iar evodia da 3000kg./ha.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Mierea de Soc

Mesajde andrei_calinescu » 27 Iul 2013, 19:21

proapis13 scrie:
octav88 scrie:... am vandut salcam in jur de 100kg si miere de soc cam 50kg.

Din cate cunosc albina ocoleste floarea de soc,shiar am stat in preajma socului sa vad cate albine il cauta;niciuna
Posibil ca mierea de salcim sa contina polen de la soc si de acolo gustul si mirosul socului
E demonstrat stiintific ca socul contine o substanta cu rol de apifug pentru albine
salve



Mai repede e vorba de miere de sanger.
Am trait-o anul asta cand la a doua extractie la salcam, caturile miroseau intr-un fel aparte. Era exact mirosul sangerului, mierea avand o tenta aurie si gust fantastic.
Sangerul are aceeasi perioada de inflorire cu socul. Personal pe soc nu am vazut albina.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori