Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Nelamurire fonduri europene

Mesajde MTK » 01 Iul 2011, 06:00

Este rentabila accesarea masuri 112 - instalarea tinerilor fermieri? Primesc 10000E - 3500E CAS la PFA calculat pe 5 ani - Impozitul pe venit(aici stiu ca te mai scoti cu deductibil dar tot e...) - proiectul - bani pe drumuri si altele + batai de cap, iar eu trebuie sa maresc si imbunatatesc stupina. Bani primesti in 2 transe deci nu te poti folosi prea bine fiindca trebuie sa mai tii si pentru zile negre, nu?
Din ce am citit pe forum multi au accesat masura, as dori sa stiu cum ati facut, poate am gresit eu calculele. Tot am auzit de 40.000E de la uniune, eu am incercat sa caut prin masurile de pe APDRP si nu am gasit asa ceva, am citit si varianta finala la ghidul de la masura 112 si era specificat 25.000E suma maxima primita.

Cu bani foarte multi nu ramai, is si eu curios de ce se arunca lumea asa pe albine? sau poate nu sunt eu informat destul de bine
Noi am vrea sa luam 10.000E fonduri, asta daca o sa reusim sa inmultim stupina actuala in timp util. Tata nici nu vrea sa auda de cumparat albine cand a vazut preturile actuale.
MTK
 
Mesaje: 7
Membru din: 01 Iul 2011, 05:26
Localitate: Arad

Re: Nelamurire fonduri europene

Mesajde horia_ch » 01 Iul 2011, 11:09

Cred ca fondurile europene sunt pentru dezvoltare, nu pentru ca sa-ti faci bani de vacanta. Dezvoltare pe care se presupune ca o faci oricum, fiind un apicultor serios. Doar ca astia te mai ajuta cu ceva.
Cei care acceseaza fonduri pe apicultura fara sa aiba habar cati ochi are albina probabil ies in pierdere... ;)
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Nelamurire fonduri europene

Mesajde MTK » 02 Iul 2011, 23:46

Nu stiu ce sa zic, jumate dau la stat din ce primesc. Probabil la un numar mare de familii devine rentabil.

Poate sa ma lamureasca si pe mine cineva in legatura cu cei 40.000E cu masura 112? Am gasit si pe internet discutii si am auzit si persoane care vorbeau despre suma asta. Pe site la APDRP nu am gasit nimic.
MTK
 
Mesaje: 7
Membru din: 01 Iul 2011, 05:26
Localitate: Arad

Re: Nelamurire fonduri europene

Mesajde catalin.profiri » 03 Iul 2011, 07:38

nu ai gasit pe site pentru ca nu e nimic oficial.
dar si cei de la Consultanta Agricola spun ca din toamna se ridica plafonul la 40.000E
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: Nelamurire fonduri europene

Mesajde balanescuadrian » 03 Iul 2011, 09:34

eu am bagat toti banii in albine si tot as mai avea nevoie..dar...anul acesta mi-am facut un oarecare necesar fara sa scot din buzunar nimic!, m-am mecanizat corespunzator... este profitabil cand umblii cinstit si banii ii folosesti cum trebuie ptr ce ti-au fost dati.... la urma urmei suma mare = responsabilitate mare!!...suma mica = responsabilitate putina!!

daca vrei sa faci ceva bine nu vei putea face cu bani putini primiti cu taraita..ci cu o investitie majora + ceva din buzuanar ...si tot nu este suficient!!

daca vrei bani de renovat casa sau de vacanta trage pe 141!!!!
Avatar utilizator
balanescuadrian
 
Mesaje: 289
Membru din: 24 Feb 2011, 09:44

Re: Nelamurire fonduri europene

Mesajde MTK » 04 Iul 2011, 01:34

Poate m-am facut gresit inteles, nu ma intereseaza banii de la uniune in mod special si mai ales pentru alte activitati, dar din calcule nu imi dadeam seama de ce e asa profitabil sa investesti in albine daca nu esti apicultor si nu ai deja stupina necesara mai ales la preturile actuale ale albinelor si ma gandesc ca va scadea pretul la miere daca concurenta e asa mare.
MTK
 
Mesaje: 7
Membru din: 01 Iul 2011, 05:26
Localitate: Arad

Re: Nelamurire fonduri europene

Mesajde proapis13 » 04 Iul 2011, 08:26

MTK scrie:Poate m-am facut gresit inteles, nu ma intereseaza banii de la uniune in mod special si mai ales pentru alte activitati, dar din calcule nu imi dadeam seama de ce e asa profitabil sa investesti in albine daca nu esti apicultor si nu ai deja stupina necesara mai ales la preturile actuale ale albinelor si ma gandesc ca va scadea pretul la miere daca concurenta e asa mare.


Te-ai facut destul de bine intzeles din start ca voiai sa accesezi Masura 112 numai gandindu-te
la bani calculand deja CAS-ul cand de fapt veniturile din apicultura nu se impoziteaza
Nici macar nu ai facut un calcul elementar sa vezi mai intai cat bagi sa ajungi la nr de fam de albine
Trebuia de la inceput sa specifici ca nu eshti posesor de stupi dar asta s-a subintzeles
Citeshte mai intai cu ce se mananca aceasta masura shi ia legatura cu cei ce au accesat-o
unul dintre ei tzi-a raspuns
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Nelamurire fonduri europene

Mesajde MTK » 04 Iul 2011, 11:55

Da, nu sunt posesor de albine, ele fiind inregistrate pe numele lui tata. Stiu ca balanescuadrian a accesat masura 112 sunt incantat ca raspuns si ii multumesc pentru aceasta. De calculat am calculat ce am stiut eu ca se plateste pentru PFA, nu inteleg la ce vati referit cand ati spus ca veniturile nu se impoziteaza in apicultura, nu trebuie sa ofer chitanta pentru mierea vanduta? altfel cum ma au ei in evidenta cu cantitatea de miere produsa?

Nu ma luati asa tare am doar 19 ani sunt incepator in ale apiculturi si in ale birocratiei, masura am citito.

Cand o sa am timp o sa postez poze cu stupina actuala si cu stupii noi reparati, tata are albine de cand ma stiu eu, e inregistrat ACA de mai multi ani, a incercat in 2009 sa acceseze 141 in urma discutiei cu domnu Hatcu reprezentat ACA in Arad si sa lasat pagubas cand a auzit de PFA cheltuind 200Ron pe acte/drumui necesare, din ce am inteles a primit si oferte dubioase pentru realizarea proiectului.
Nu am investit sume mari albine doar strictul necesar intretinerii, si intro iarna mai lunga in 2009 sau 2008 neavand tata timp sa pregateasca stupina de iernare am pierdut cateva familii de albine.

Eu am zis ca nu are importanta sa povestesc asemenea lucrui si sa fur din timpul vostru, ma gandesc ca majoritatea sunt mai in varsta si nu stau sa citeasca romane pe forum, avand sanse mai mari sa primesc raspunsuri.
MTK
 
Mesaje: 7
Membru din: 01 Iul 2011, 05:26
Localitate: Arad


Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori