Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: POLENIZARE IASI

Mesajde mac72ro » 05 Iul 2011, 23:03

Am citit de 78 ori ce ai postat dar nu stiu daca se merita sa se deplaseze cineva la ce spui tu loco e f.s buna vino la mine la nemodificata sunt circa 300 ha. pt.300 stupi. salutare nea lucian. ;)
Avatar utilizator
mac72ro
 
Mesaje: 142
Membru din: 08 Apr 2011, 18:14
Localitate: VIISOARA JUD.vASLUUI

Re: POLENIZARE IASI

Mesajde amina » 05 Iul 2011, 23:08

nustiu daca e modificata genetic ,se seamana 6 randuri care se cheama mama si 2 -3 randuri care se cheama tata iar cele de mama nu au nectar ,si tata are putin , polenizarea facandu-se de albine care umbla alternativ de la tata la mama, fapt concret e ca nu ai miere in stup,mai mult e un cules de intretinere.
amina
 
Mesaje: 95
Membru din: 05 Iul 2011, 22:13
Localitate: iasi

Re: POLENIZARE IASI

Mesajde gabi bee » 05 Iul 2011, 23:20

am inteles acum despre ce e vorba . deci nu faci miere iar calculele sunt simple .primesti echivalentul a 5kg de miere pe stup iar daca floarea dadea nectar faceai cel putin dublu . :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: POLENIZARE IASI

Mesajde LUCIAN AVRAM » 05 Iul 2011, 23:31

mac72ro scrie:Am citit de 78 ori ce ai postat dar nu stiu daca se merita sa se deplaseze cineva la ce spui tu loco e f.s buna vino la mine la nemodificata sunt circa 300 ha. pt.300 stupi. salutare nea lucian. ;)


am si eu floare nemodificata si nu sunt interesat de nici o deplasare , dar tu nu ai inteles (sau eu ) ce am zis eu mai sus , pur si simplu am pus anuntul la rugamintea unui prieten , si tot acest prieten a transmis si avertizarile in ceea ce-l priveste pe fermier !
eu pur si simplu NU sunt interesat de nici o culoare !
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: POLENIZARE IASI

Mesajde mac72ro » 07 Iul 2011, 22:12

Salut Lucian ce mai faci ce e nou pe la stupina ta.Sirop din ala ce am cumparat anul trecut mai ai ca sunt interesat.In legatura cu floarea soarelui de iasi laso balta ca am inteles bine dar nu se merita.Eu am f.s buna in zona si abia infloreste.Salutari.
Avatar utilizator
mac72ro
 
Mesaje: 142
Membru din: 08 Apr 2011, 18:14
Localitate: VIISOARA JUD.vASLUUI

Re: POLENIZARE IASI

Mesajde Adi Hodis » 08 Iul 2011, 11:17

mac72ro scrie:... loco e f.s buna vino la mine la nemodificata sunt circa 300 ha. pt.300 stupi. salutare nea lucian. ;)

Numai 300 de stupi ??? ... adica 1 fam. la 1 ha. de floare ... pai eu zic ca la 1 ha. merge chiar si 6 fam. ... deci mai e loc pt. muulte familii. :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: POLENIZARE IASI

Mesajde mac72ro » 08 Iul 2011, 21:57

da anul acesta e bine anul trecut a fost putina floare anul acesta nu avem albina.Ainceput floarea sa infloreasca bine si se cunoaste sporul la cintar.1,5 kg pe zi.
Avatar utilizator
mac72ro
 
Mesaje: 142
Membru din: 08 Apr 2011, 18:14
Localitate: VIISOARA JUD.vASLUUI

Re: POLENIZARE IASI

Mesajde culai » 08 Iul 2011, 23:31

Mai întîi salut pe toată lumea. La capitolul polenizare asculta-ţi la Stan Păţitu. În ultimii 6 ani bugetul meu era bine rotunjit de polenizare. Aveam 60 lei stup şi transport gratuit la tei la polenizat si înapoi acasă pe vatră indiferent de nr de km doar în judeţ. Datorită chimizarii excesive anul asta datorită deportlării,am pierdut 60 da 60 de fam de albine şi culesul de la răpită şi salcim. Avea-m în faguri mai multă otravă decît ceară. Am topit toţi fagurii ,am aruncat toate ramele . Doar aşa am reuşit să stopez depopularea la cele 40 de fam rămase(am avut noroc şi de colegi care mi-au împrumutat 200 de faguri crescuţi). Pînă acum toate fam şi-au schimbat mătcile liniştit şi am primele sporuri la cîntar semnificative de anul acesta. Domnilor vă spun că 200 lei pe stup la polenizat nu este mult iar acum nici pentru aceşti bani nu m-aş duce. Înainte de toate gîndiţi-vă la albine...
Să nu vă ajungă butoaiele
culai
 
Mesaje: 8
Membru din: 20 Mar 2011, 10:00
Localitate: Pascani

Re: POLENIZARE IASI

Mesajde catalin.profiri » 09 Iul 2011, 03:26

Eu am vb cu vre-o 4 oameni, unul din ei avea 300 de stupi. Nici unul nu a vrut sa mearga, mai ales ca la noi teiul inflorise de cateva zile... Nici unul nu a renuntat la tei pt polenizare....
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde nicus » 06 Feb 2015, 00:42

Daca in "curand" se va plati si la noi polenizarea. ( Cat spuneai DD? ) Are albina carpatina "gene" pentru asa ceva?
Suntem de acord ca nu poate fi buna si de miere, polen, laptisor, venin. Toate, si in acelasi timp.

La impozit vad ca nu scrie nimic despre..rasa.
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde Dila Daniel » 06 Feb 2015, 00:45

pana la 175 $
...visezi iar cu ochii deschisi? :)
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde lucky5strike » 06 Feb 2015, 00:50

Nicus, daca s-ar plati polenizarea, toate s-ar da peste cap. Atunci sa vezi invazie de ligustica. si ar incepe nebunia "americana" (rame de puiet si sirop).
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Omologarea si recunoasterea rasei Apis mellifera carpati

Mesajde mircea_tm » 06 Feb 2015, 00:50

Dila Daniel scrie:pana la 175 $
...visezi iar cu ochii deschisi? :)



am gasit/citit pe undeva zilele astea ca in Canada, de la 90 de dolari la cultura de afine, pana la 120 de dolari-rapita.
CARPE DIEM !
mircea_tm
 
Mesaje: 525
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: TIMIS

Re: Despre polenizare

Mesajde nicus » 08 Mar 2015, 16:00

Contract de polenizare (MODEL CANADIAN)

http://www.agf.gov.bc.ca/apiculture/for ... ntract.pdf

-cultura si anul la care face referire contractul.
-date contact cultivator si apicultor.
-apicultorul isi da acordul sa plaseze un numar de colonii , pretul/colonie , in locatia si pe perioada specificate.

IN URMATOARELE CONDITII:
-fiecare colonie trebuie sa aibe :
a) o regina sanatoasa si care ponteaza.
b) 8 rame cu albina din care cel putin 4 puiet.
c) daca aceste conditii nu sunt indeplinite se ofera doar procent din suma stabilita.
Se pot accepta depopulari (cred) in cazul anumitor conditii aparute pe timpul polenizarii.
-nu se fac stropiri cu insecticid pe perioada polenizarii. (In caz de urgenta, se anunta apicultorul cu 24h inainte)
-coloniile se plaseaza favorabil accesului apicultorului.
-50% se plateste la livrarea coloniilor, ceilalti 50% pana la jumatatea perioadei de polenizare.

Simplu, ca si cand spui -POLEN! :)
(Nu am retinut ca Dan Margarit sa fi vorbit despre polenizare in filmele sale.)

Oare , cei care scriem/citim azi pe forum vom prinde un contract avantajos de polenizare?
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: Despre polenizare

Mesajde amina » 21 Mai 2015, 22:56

anul trecut am fost la polenizare , dar iar m-am pacalit cred ca nu voi mai merge niciodata ,,afost un haos total ,albinele nu aveau simtul orientarii in toata perioada polenizarii,s-au depopulat stupii ,pe drum era patura de albine moarte ,am pierdut 20 de familii acolo iar pana in toamna inca 15, mancare deloc nu mai aveau iar in toamna a murit o serie de albine iar dupa o luna iar a murit o serie ,cred de la substantele cu care stropesc floarea iar in primavara nici nu va mai spun cat de sifonata am iesit ,pe langa asta nici transportul nu a mai vrut sa-l mai plateasca,ma las pagubasa de 70 de lei a lor ca daca stau bine sa socotesc am pierdut mai mult, cunosc multi apicultori care au renuntat la polenizare dar pana nu patesti pe pielea ta nu te inveti minte
amina
 
Mesaje: 95
Membru din: 05 Iul 2011, 22:13
Localitate: iasi


Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori