Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: remorca apicola

Mesajde vasilefi » 23 Ian 2017, 18:07

Regula sa faci curs pentru masina + remorca MMA < 4200 kg e mai recenta.
la scoala de soferi gasiti informatia

https://m.avocatnet.ro/forum/discutie_422387
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: remorca apicola

Mesajde cristi_vidican » 23 Ian 2017, 19:53

Deci, să concluzionăm...
Am întrebat la circulație și mi s-a spus așa. Cazul meu...
Dacă Masa maximă autorizat a mașinii, plus masa maximă autorizată a remorcii nu depășesc 3500 kg, atunci pot conduce cu categoria B
Dacă se depășește 3500 kg, masa maximă a ansamblului, atunci trebuie cursul acela care-ți permite să conduci până la 4250 kg.
Aici mai trebuie specificat ca mașina să-ți permită să tragă remorca.
În cazul meu: Golf 4 - MMA - 1840 kg
Remorca MMA - 1300 kg
total 3140 kg.
Deci, scap de scurs.
Ura!

Deci, treaba cu, n-ai voi dacă remorca are mai mult de 750 kg sau dacă are 2 axe, nu e valabilă.
P.S. apimat, mulțumesc că m-ai lămurit și m-ai liniștit.
P.S. Melis, o să fac niște rugăciuni pentru tine, că m-ai făcut vreo 2 nopți să nu dorm bine. :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: remorca apicola

Mesajde proapi » 23 Ian 2017, 20:11

Asa e, corect, ne-am aliniat la legislatia europeana, in mare, treaba asta e facuta pentru caravane (rulotisti la noi), camping-car, etc...eu am studiat mai intai legislatiile vest-europene, ca sa vad cum ar trebui sa fie si la noi...deh, lege inbarligata ca la noi, mai rar... :oops:
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: remorca apicola

Mesajde Arhivistu » 23 Ian 2017, 21:06

Buna seara,domnu Cristi Vidican,o intrebare daca se poate...m.am uitat zilele astea la ceva remorci pt stupi si am vazut pe la Satu Mare parca o remorca cu foi de arc si telescoape.am observat ca si dvs aveti ceva remorca cam cum era asta,cel putin la dimensiuni..intrebarea ar fi,remorca dvs are ceva suspensie sau e fara?..cand e plina in mod normal e ok si fara suspensie..dar na..
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: remorca apicola

Mesajde cristi_vidican » 23 Ian 2017, 22:24

Arhivistu scrie:Buna seara,domnu Cristi Vidican,o intrebare daca se poate...m.am uitat zilele astea la ceva remorci pt stupi si am vazut pe la Satu Mare parca o remorca cu foi de arc si telescoape.am observat ca si dvs aveti ceva remorca cam cum era asta,cel putin la dimensiuni..intrebarea ar fi,remorca dvs are ceva suspensie sau e fara?..cand e plina in mod normal e ok si fara suspensie..dar na..

Buna!
Remorca mea e pe suspensie tip bara de torsiune.
Cu arc si telescop se poate doar la cele cu o axa.
A mea e tarata la 1300 kg si se comporta f bine când e încărcată la capacitatea ei.
Problema la remorcile pe bara de torsiune e când sunt dimensionate la capacităti mai mari si nu sunt incarcate pe masura.
La mine, când remorca e plina cu stupi, nu scutura. Sunt multumit de asta.

Legat de nr de axe la remorca, recomand cu 2 axe si dispozitiv de franare. Ce-i drept, creste pretul mult
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori