Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

remorca apicola

Mesajde balanciprian » 18 Oct 2013, 08:27

buna ziua! as vrea o lamurire referitor la urmatoarea situatie: posesor permis categorie B vreau sa cumpar o remorca sau platforma pentru carat stupi, va intreb daca stiti ce greutate maxim admisa am voie sa tractez in conditiile in care masina care trage are 1200kg masa proprie. am citit pe net despre ce poti conduce cu categoria B dar i mi pare destul de ambigu,odata e ca ai voie cu max 750 kg alta data cu peste 750.....poate cei care au remorci sau platforme ma pot ajuta. multumesc
Avatar utilizator
balanciprian
 
Mesaje: 131
Membru din: 18 Noi 2011, 21:47
Localitate: Sibiu

Re: remorca apicola

Mesajde sorin_horezu » 18 Oct 2013, 10:00

Trebuie sa scrie in cartea masinii cat poate remorca cu sistem de frranare propriu. Ideea e ca tu cu B poti conduce un ansamblu a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 4250 kg, dar masa maxima admisa a vehiculului remorcat nu e permis sa depaseasca masa maxima admisa a autovehiculului tractor. Oricum varianta cu remorca sa aiba MMA mai mare decat masina se gaseste numai la autovehicolele de teren.
Apicultura nu e balada populara sa se transmita prin viu grai ... pentru diversitate CITESTE O CARTE!!!
Avatar utilizator
sorin_horezu
 
Mesaje: 130
Membru din: 08 Mar 2011, 08:35
Localitate: Horezu

Re: remorca apicola

Mesajde balanciprian » 18 Oct 2013, 12:44

asa dar MMA este 1650 iar remorcabil cu dispozitiv de franare 1500 kg.inteleg ca pot remorca o platforma sau remorca cu MMA de 1500 kg daca are dispozitiv de franare....multam frumos
Fişiere ataşate
DSCN0645.JPG
Avatar utilizator
balanciprian
 
Mesaje: 131
Membru din: 18 Noi 2011, 21:47
Localitate: Sibiu

Re: remorca apicola

Mesajde Closcutz » 18 Oct 2013, 13:06

Sorin si pe mine ma intereseaza subiectul. Sunt posesor de permis cat B si as vrea sa-mi aduc o rulota. Din ce m-am documentat remorca trebuie sa se incadreze in parametrii trecuti in Cartea de identitate a masinii tractoare, dar cu B suma maselor maxim autorizate ale autovehiculului tractor si a remorcii sa nu depaseasca 3500kg, altii au vehiculat 4250kg(unii zic ceva de un atestat). La mine masina are masa maxim autorizata 2165 si remorcabil cu dispozitiv de franare 1750. Problema e ca as dori o rulota care are masa maxim autorizata 1350kg, de unde rezulta ca depasesc 3500 kg :roll: Ca sa evit orice bataie de cap m-am hotarat sa merg cu un prieten care are toate categoriile. Daca ati putea sa ma lamuriti va rog frumos cu masa maxima de 4250kg(am inteles ca asa ar fi in Vest) dar sunt in ceata.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: remorca apicola

Mesajde Cristian IONITA » 18 Oct 2013, 14:32

este o modificare noua in codul rutier (anul acesta) care permite ca ansablu sa aibe pana in 4250 Kg dar cu condita ca in cazul in care ansablul depaseste 3500 Kg soferul sa aibe si un atestat in acest sens .... adica ceva timp si bani prapaditi pentru obtinerea atestatului. Care atestat trebuie reinoit la fiecare cativa ani (5 daca nu ma insel).
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: remorca apicola

Mesajde balanciprian » 18 Oct 2013, 19:02

oameni buni sunt nauc de cap rau de tot. am gasit la cineva p platforma cu cate omu cara stupi. greutatea maxim admisa e de 900 kg dar cu sistem de franare prin inertie(fara sistem de franare inteleg) dar ca el o tracteaza fara probleme ca cica legea ii permite pentru categoria B,cum ca remorca nu trebuie s a depaseasca masa autovehiculului. in concluzie la mine masina are 1200 masa proprie 1650 masa maxim admisa,remorcabil cu sistem de franare 1500 si fara sistem de franare 450(poza cu talonu") pana la urma cat pot eu tracta dat fiind ce zice legea si ce zice cartea masinii.va multumesc
Avatar utilizator
balanciprian
 
Mesaje: 131
Membru din: 18 Noi 2011, 21:47
Localitate: Sibiu

Re: remorca apicola

Mesajde ionsut » 18 Oct 2013, 20:25

http://www.politiaromana.ro/dpr/regulament.htm
Art. 30. – Permisul de conducere se eliberează pentru una sau mai multe dintre următoarele categorii şi subcategorii de vehicule:
a) CATEGORIA A: motocicleta cu sau fără ataş;
b) CATEGORIA B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totala maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă, a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte masa proprie a autovehiculului trăgător;
c) CATEGORIA BE: ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg, iar masa totală maximă autorizată a întregului ansamblu depăşeşte 3.500 kg;
...
Asta spune legea!
Acum... "greutatea maxim admisa e de 900 kg dar cu sistem de franare prin inertie(fara sistem de franare inteleg)"
Are sistem de franare prin inertie ... e acel sistem de franare, care e actionat prin inertie
ionsut
 
Mesaje: 71
Membru din: 09 Apr 2011, 15:21
Localitate: Topolog-Tulcea

Re: remorca apicola

Mesajde Closcutz » 18 Oct 2013, 20:38

Ionsut care-i treaba cu atestatul pentru a fi permisa conducerea cu B a unui ansamblu pina la 4250kg. Cum se obtine atestatul? Ce probe si costuri ar fi?
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: remorca apicola

Mesajde mateiflorin » 18 Oct 2013, 20:55

atestatul se obtine la arr dar la b+e cred ca nu va trebuie atestat sunati la arr la dvs in judet,
mateiflorin
 
Mesaje: 45
Membru din: 23 Iun 2013, 23:42
Localitate: gostavatu olt

Re: remorca apicola

Mesajde Closcutz » 18 Oct 2013, 21:22

Din pacate n-am decat cat. B. Rezolv eu pina la urma. Multumesc pentru informatii. ;)
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: remorca apicola

Mesajde ionsut » 18 Oct 2013, 21:43

Nu stiu nimic de atestat.
Cu categ. BE se poate conduce un ansamblu: - camioneta 3500 kg + remorca 3500 kg = 7 tone
Am facut in primavara scoala de soferi pt. categ. BE (B il am din 1980) si m-a costat 600 lei scoala, iar la politie nu mai retin exact, dar sunt costurile normale de examinare. Bossul de la scoala de soferi ne spunea ca se va schimba legea circulatiei si cu categ. BE se va duce undeva la 12 tone
ionsut
 
Mesaje: 71
Membru din: 09 Apr 2011, 15:21
Localitate: Topolog-Tulcea

Re: remorca apicola

Mesajde Closcutz » 18 Oct 2013, 21:49

Unde ati gasit sa faceti doar pt cat B +E in Tulcea?
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: remorca apicola

Mesajde ionsut » 18 Oct 2013, 22:29

http://www.scoala-soferi-pap.cabanova.ro/
Daca se sterge ca fiind reclama dati un MP
ionsut
 
Mesaje: 71
Membru din: 09 Apr 2011, 15:21
Localitate: Topolog-Tulcea

Re: remorca apicola

Mesajde apimat » 19 Oct 2013, 00:40

ionsut scrie:http://www.politiaromana.ro/dpr/regulament.htm
Art. 30. – Permisul de conducere se eliberează pentru una sau mai multe dintre următoarele categorii şi subcategorii de vehicule:
a) CATEGORIA A: motocicleta cu sau fără ataş;
b) CATEGORIA B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totala maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă, a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte masa proprie a autovehiculului trăgător;
c) CATEGORIA BE: ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg, iar masa totală maximă autorizată a întregului ansamblu depăşeşte 3.500 kg;
...
Asta spune legea!
Acum... "greutatea maxim admisa e de 900 kg dar cu sistem de franare prin inertie(fara sistem de franare inteleg)"
Are sistem de franare prin inertie ... e acel sistem de franare, care e actionat prin inertie

E vechi, din 2002.
Cristian Ionita are dreptate:
categoria B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;


balanciprian scrie:asa dar MMA este 1650 iar remorcabil cu dispozitiv de franare 1500 kg.inteleg ca pot remorca o platforma sau remorca cu MMA de 1500 kg daca are dispozitiv de franare....multam frumos

remorca e cu sistem de franare si se incadreaza fara probleme. dar mai uita-te in cartea tehnica a masinii ca tb sa scrie si greutatea maxima admisa a ansamblului masina + remorca. de asta din urma sint si eu curios cit e la Vitara.
Petre Țuțea: "Statul acesta îi apără pe străini de noi. Ca-n colonii."
Avatar utilizator
apimat
 
Mesaje: 98
Membru din: 13 Dec 2012, 14:18

Re: remorca apicola

Mesajde balanciprian » 19 Oct 2013, 09:16

greutatea maxim admisa a ansamblului nu e ste trecuta in cartea masinii,este o poza la inceput. dupa cum zici tu daca remorca are sistem de franare prin inertie este tot una cu sistem de franare propriu?...
Avatar utilizator
balanciprian
 
Mesaje: 131
Membru din: 18 Noi 2011, 21:47
Localitate: Sibiu

Re: remorca apicola

Mesajde balanciprian » 19 Oct 2013, 09:20

ba, scuze. este trecut la specificatii, masa.max.tehn.a ans.de vehicule(kg):3150
Avatar utilizator
balanciprian
 
Mesaje: 131
Membru din: 18 Noi 2011, 21:47
Localitate: Sibiu

Următorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori