Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Permacultura in apicultura.

Mesajde sammy » 10 Dec 2013, 15:57

Perma si Delorin, felicitari pt initierea acestui topic si pt entuziasm, in general!
Despre sistemul Perone, stie cineva o sursa de documentare ok?
Avatar utilizator
sammy
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Dec 2012, 16:02
Localitate: Fratesti, Giurgiu

Re: Permacultura in apicultura.

Mesajde marco68 » 26 Ian 2014, 18:01

Buna tuturor,
Sammy, despre sistemul perone sau Oscar Perone, din Argentina, e putin de spus, il gasesti in spaniola , eu asa l-am citit si inteles acum citiva ani..........in principiu merge pe permacultura, sau natural, doar adauga corpuri, doua fiind de baza, (cuibul)plus unul de rezerva hrana , iar restul beneficiul stuparului, merge pe rame fara foita, roirea se face natural, padurea unde este practicat acest sistem fiind doar pentru apicultura, aseaza cutii, un cuib cu rame goale prin copaci cam la doi metri si recupereaza roiurile..........din cite imi mai aduc aminte ei lucreaza pe cooperative sau asociatii de stupari, nu se fura..........padurea le asigura destul de mult dovada turnurile care se vad in poze pe rame mari nu waree sau delon
Acum trei ani am probat si eu doi stupi asa ,au ajuns uriasi si cind a prins salcimul construiau proaspat pe rame fara sirma si leatul inferioar, si se rupeau fagurii grei de salcim, stringeam mierea direct sub plasa AV., in farfurie
In cuibul de sus se pun ramele cu doar o fisie de foita, fara leatul inferior, practic coboara cu constructia pina in al doilea corp gol, incepind de la un perete, eu am pus totusi un bat ca la cosnite ce traversa fagurii in corpul de jos.pentru siguranta, fapt care blocheaza fagurii si nu -i mai poti scoate la verificare iar daca ii lasi intregi , la fel.
Deci ai nevoie de o zona buna, nu-i mai poti muta, sint prea mari, iar cu roiurile nu cred ca merge la noi.
Acum , ideea e foarte buna , parerea mea, dar asa ceva si mobil face DEE LUSBY, un american , de fapt sotia lui , ca initiatorul a murit , ei practica acest sistem liber de medicamente de peste 25 de ani , foitele dadant(un francez americanizat vinzator de ceara care a inventat cutia dadant cu faguri mari sa aiba el profit in vinzarea de ceara, care nici macar nu era apicultor) si albina lui Beaudox,(belgianul care a umplut europa de paduchi si boala lacomind la o albina mare si greoaie de la 4,7mm la 5,4 mm).
Acum mai este un crescator "public" in palma de mallorca , Stefan ....un neamt stabilit acolo care convinge insula si inmulteste o specie neagra de albine gasite in padure , la fel doar natural fara foite , cu putine interventii si un profit mai modest dar demn.
Urmatorul mult mai aproape , chiar dintre noi este BUNKA, din botosani, plin de zel si iubire fata de albine, el combina ware-le cu delon-ul adica rama,si ajunge la oscar perone prin marimea turnurilor, ajunge la Lusby prin lipsa de medicamente, adica albinele revenind la marimea lor naturala se pot apara singure in fata varoa.Momentan exista doar o specie cunoscuta in asia , respectiv japonia, Apis Cerrana , care se apara singura de paduchi, si de fapt am vazut multe videoclipuri cu stupii lor, adica ce face Bunka dar fara rame........
Acum 4-5 ani incercam sa spun toate astea citite in spaniola franceza si engleza din toata lumea, dar unul mai batrin , fara nume, m-a contrat cu cartile scrise de oameni ...si m-am oprit , nu aveam timp de dogme.......daca am invata de la albine am stii mai bine sa le ajutam , dar e mai usor sa copiezi parerea unuia si altuia in opinia unora........poate gaina e domestica dar albina inca nu este.E multa lume prin lume care merge pe natural , fara foite, fara medicamente doar natural, si le merge bine, e multa teorie si dogma dar practica e mult mai simpla decit ce se face acum.
Eu unul sincer , mi-am construit cosnita cu volum de dadant de 12 rame pe care am pus magazie de strinsura.......si om vedea, timpul , casa copii mici nu imi lasa timpul necesar sa ma misc bine. Succes
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 200
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Permacultura in apicultura.

Mesajde perma » 26 Ian 2014, 22:42

Nici transformarea conceptului de permacultura in dogma nu mi se pare folositor. Sa nu cadem dintr-o extrema in cealalta. Stiu ca in scorbura albinele n-au rame, dar daca le pun eu un stup la dispozitie si nu-si gasesc ele o scorbura, stupul MEU va avea rame. Altfel, si mai natural, frezez un copac pe interior, astept sa se bage acolo o colonie si in 3-4 ani mananc si eu o lingura de miere.
Ce spune marco68 in principiu e adevarat, dar permacultura presupune adaptare, convietuire in conditii optime pentru toata lumea. Renuntarea la rama nu mi se pare optima.
Fara tratament o sa incerc dupa ce coloniile vor fi exclusiv pe celula naturala. Un alt concept ar putea fi recoltarea surplusului de miere in primavara. D'abia atunci iei surplusul, daca el exista. Permacultura inainte de toate presupune renuntarea la toate obiceiurile mostenite doar de dragul profitului. Asta e destul de complicat!
Azi esti bine-sanatos si maine te lauda popa'n curte!
Omu' ie inainte de toate!
Avatar utilizator
perma
 
Mesaje: 273
Membru din: 30 Aug 2011, 17:11
Localitate: Bucuresti, stupina in Arges

Re: Permacultura in apicultura.

Mesajde paraul_porcului » 26 Ian 2014, 23:12

Nu vreau sa ma bag prea mult in seama dar ca o observatie:
Prea mult se discuta de lazi, sa le calce. Parca a mai zis cineva odata pe forum de "LADA-CULTURA" :lol:
Pe site-ul lui Michael Bush se gasesc foarte multe lucruri de bun simt si practice. Si el promoveaza un stil mai "natural" si apropos de rame: ramele de 1/2 (MER sau mediums) sunt cele mai bune pentru a avea un fagure curat fara sarme prin el(ai si compatibilitate si rezistenta)... si ajungem iara la lada si lemne.

Noapte buna.
Incepator - 2 stupi - zona piemont Fagaras
paraul_porcului
 
Mesaje: 65
Membru din: 05 Dec 2013, 11:24

Re: Permacultura in apicultura.

Mesajde lucky5strike » 05 Feb 2016, 11:03

Cati dintre noi au cautat sa-si imbunatateasca baza melifera de la vatra? Care? Cum?
:idea:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Permacultura in apicultura.

Mesajde MyBees » 05 Feb 2016, 14:57

Pentru cei care nu au cu ce, sau doar isi fac o scuza din asta :) , aveti ocazia sa primiti in dar seminte de plante melifere spre binele albinelor voastre. Veniti maine, in Bucuresti, la evenimentul "Piata semintelor libere Bucuresti" sau urmariti grupul pentru evenimentele din alte zone.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


cron