Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: razbunare sau inconstienta ?

Mesajde alt stupar » 30 Ian 2014, 15:49

In zi de azi.. lumea e curva rau :D
De fapt, nu de ieri de azi... ci ds cand e lumea lume.
Vedeti voi... vine intr-un an in targul de porci unu de avea ferm intrun sat mai izolat si cumpara toate joanghinele gsite in piata. Rade tot ce era leznea, fara negocieri. Trece o luna si in zona unde avea ala ferma se declara carantina si se sacrifica controlat tot efectivul suin, ca se descoperise io stiu ce contagioasa periculoasa si statul platea despagubiri.
Hei Marie... ce palarie noua ai!
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: razbunare sau inconstienta ?

Mesajde gica.mosu » 30 Ian 2014, 15:54

DAAA,alt stupar ...la fel sa' cu "aviara"....Mana celor din"s-UE-len"....SERIALUL-Dalas :mrgreen:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Răzbunarea pe albine - unde e rațiunea?

Mesajde gigibecalul » 30 Ian 2014, 17:25

Putea mai bine să-i tragă 70 de șuturi...dacă era om...așa a dovedit că e doar un criminal lipsit de umanitate...
Ultima oară modificat de gigibecalul pe 30 Ian 2014, 17:35, modificat 1 dată în total.
"În mintea mea e numai bine
La mine-n suflet e doar cald
Domesticesc de drag albine
Și-n roua raiului mă scald"
(Sergiu Cipariu)

"Dă-i albinei ce-i trebuie, fără să te zgârcești, și te va răsplăti la prima ocazie."
(C.V.)
Avatar utilizator
gigibecalul
 
Mesaje: 1145
Membru din: 15 Oct 2012, 00:54
Localitate: Teleac, Alba

Re: razbunare sau inconstienta ?

Mesajde cristi x » 30 Ian 2014, 17:40

alt stupar scrie:In zi de azi.. lumea e curva rau :D
De fapt, nu de ieri de azi... ci ds cand e lumea lume.
Vedeti voi... vine intr-un an in targul de porci unu de avea ferm intrun sat mai izolat si cumpara toate joanghinele gsite in piata. Rade tot ce era leznea, fara negocieri. Trece o luna si in zona unde avea ala ferma se declara carantina si se sacrifica controlat tot efectivul suin, ca se descoperise io stiu ce contagioasa periculoasa si statul platea despagubiri.
Hei Marie... ce palarie noua ai!


clar problema in romania este cu scenarita. nu stiu ce stupar si-ar face asemenea jaf in propria stupina. cine credeti ca despagubeste dupa o asemenea fapta?
a auzit cineva de prezumtia de nevinovatie?
este cineva care nu se bucura cand moare capra vecinului?
este cineva care nu spune: "bine ca nu mi s-a intamplat mie.
in '97 am plantat 100 salcami. pana toamna erau jumuliti.
in '98 i-am plantat din nou. au ramas jumatate.
in '00 am plantat din nou jumatatea pierduta.
acum au crescut. cand merg la tara merg cu inima stransa sa nu-i gasesc taiati. sigur cel care mi-a facut atatea greutati va prinde intr-o zi curaj si va pune mana pe drujba. sigur eu nu voi avea puterea primarului sa pun organu sa faca o ancheta, dar nu pot sa-l acuz ca-si foloseste puterea sa afle vinovatul(vinovatii).
Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

Re: razbunare sau inconstienta ?

Mesajde ves.lucian.zabrani » 30 Ian 2014, 17:41

parca putina mancare pe o rama din zapada !!! avea si albine pe ea !!!
daca a fost o mana criminala , bine ar fi sa plateasca !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: razbunare sau inconstienta ?

Mesajde Closcutz » 30 Ian 2014, 18:04

Vandalizarea catorva stupi am patit-o si eu in 2012. Spre fericirea vesnica a faptasilor, i-am descoperit, din intamplare. Am zis sa merg pe calea legala sa vad cum sta treaba cu dreptatea in tara noastra... Dupa multe drumuri facute de mine, sa determin martorii sa spuna adevarul, am reusit ca impreuna cu un agent sa ducem unul din faptasi la post si sa spuna cum a fost tarasenia. Asta a fost toata actiunea. N-am aflat de dosar penal sau macar de vreo amenda, nimic. Asta e viata.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: razbunare sau inconstienta ?

Mesajde dicu.ion57 » 30 Ian 2014, 18:08

Sint indignat de ce am vazut
Daca a fost razbunare a platit cine nu trebuia .
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

Re: razbunare sau inconstienta ?

Mesajde calin bondaru » 30 Ian 2014, 18:11

nu vreu sa va contrazic dar pare cusut cu ata rosie!
la albine nu intra oricine si cercul se restrange mult!
nu prea am vazut albine pe ramele alea sau prin zapada ca la o familie buna!(stim noi)
intentia de a omora albinele ii evidenta dar cine stie...banii tulbura multe minti linistite!
dar daca se dovedeste ca a fost o razbunare trebuie sa ii dea o pauza la bulau! :lol:
calin bondaru
 
Mesaje: 176
Membru din: 24 Feb 2011, 15:17
Localitate: Dorohoi

Re: razbunare sau inconstienta ?

Mesajde vslsilviu » 30 Ian 2014, 23:36

Imaginea de astazi m-a socat. Din punctul meu de vedere este fix acelasi lucru cu cea de mai jos (am zis sa pastrez decenta si sa fac doar o trimitere... ):

Imagine
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

Re: razbunare sau inconstienta ?

Mesajde Adi Hodis » 30 Ian 2014, 23:40

Un asemenea act criminal nu-l face cineva fara o cauza serioasa. Problema pleaca tot de la proprietar, din trecutul sau. E foarte posibil sa stie ... cum zicea.

Pacat este ca au murit albinele, ele fiind fara nici o vina.
Chiar daca rezervele de miere sint slabe, se poate trece iarna administrindu-le turte. Primarul putea sa cumpere hrana, ca doar nu e om sarac si nici fara suflet sa-si lase albinele sa moara de foame. :(
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: razbunare sau inconstienta ?

Mesajde IonutMioveni » 30 Ian 2014, 23:52

Sper sa nu gresesc afirmand chestia asta.
Nu de mult am vazut cum zicea intr-un articol pe internet cum ca cineva a fost pradat de niste stupi.
E acel cineva avea exact acelasi gard...are vreo 2 video-uri pe youtube in care prezinta stupina pradata...evident arata mult mai bine pe atunci.
Daca cumva gasesc video-ul il voi posta aici.
Sau poate am doar pareri?
Si toate actele de genu pleaca de la bani.....pacat de fiintele picate la mijloc. :oops:
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: razbunare sau inconstienta ?

Mesajde csaa » 31 Ian 2014, 00:03

Acum nu e "pradata" e distrusa, iar ala de a facut-o sa-si bage......in ma-sa
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: razbunare sau inconstienta ?

Mesajde kiloz » 31 Ian 2014, 00:06

Una singura este neatinsa cel cu trei corpuri,oare de ce nu a rasturnat si pe ala? Daca ne uitam mai atent sint rame foarte putine,grupate cite 3-4 maxim 5.La rindul din fata gardului nu se vede nici o rama,numai capacele stupilor,unde sint ramele,dincolo de gard ?Daca nu atunci undes? Cine este asa de prost sa scoate ramele si sa arunce in spatele lui?.Razbunare?-lar fii inburdat lazile si ar-fii fost destul.Te chinul sa scoti ramele din lazi pe vremea aia si mai ales noaptea?Fara dalta sau scule adecvate din cauza propolisului inghetat,este ceva!Indiferent cine a fost criminalul,a urmarit sa faca cit mai mare dezordine si treaba asta a fost pregatit din timp,facind aproape inposibil reconstituirea puterii famililor,si cauza adevarata a mortalitatii.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: razbunare sau inconstienta ?

Mesajde Adi Hodis » 31 Ian 2014, 00:26

Hm, in concluzie ... daca si-a facut-o cu mana lui, atunci si-a gresit cariera. Ca sa ajunga la bani, trebuia sa se faca actor, ca tare convingator a plins, zice-se.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: razbunare sau inconstienta ?

Mesajde Mircea_63 » 31 Ian 2014, 00:38

kiloz scrie:Una singura este neatinsa cel cu trei corpuri,oare de ce nu a rasturnat si pe ala? Daca ne uitam mai atent sint rame foarte putine,grupate cite 3-4 maxim 5.La rindul din fata gardului nu se vede nici o rama,numai capacele stupilor,unde sint ramele,dincolo de gard ?Daca nu atunci undes? Cine este asa de prost sa scoate ramele si sa arunce in spatele lui?.Razbunare?-lar fii inburdat lazile si ar-fii fost destul.Te chinul sa scoti ramele din lazi pe vremea aia si mai ales noaptea?Fara dalta sau scule adecvate din cauza propolisului inghetat,este ceva!Indiferent cine a fost criminalul,a urmarit sa faca cit mai mare dezordine si treaba asta a fost pregatit din timp,facind aproape inposibil reconstituirea puterii famililor,si cauza adevarata a mortalitatii.


Randul de langa gard este neatins. Cel putin asa vad eu. La cele doua randuri, a impins stupii din spate catre fata.

Din ce se vede in imagine, n-ai cum sa apreciezi daca stateau bine sau nu cu hrana. Din 2-3 rame pe care nici pe alea nu le vezi bine, nu poti trage concluzii pentru sute de rame.

Daca tragi linie si socoti, proprietarul n-are cum sa aibe vre-un avantaj in urma acelui prapad. Cei care credeti ca ar avea, dati detalii va rog. Daca nu le aveti, din respect pentru necazul omului, va rog sa va abtineti.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: razbunare sau inconstienta ?

Mesajde gica.mosu » 31 Ian 2014, 11:10

Baieti indiferent ci sa'cum s-o'ntamplat acolo(D-ZEU-stii)....E o vb ta'ganeascaaaa-mai batut,mai f...t dar cu albina ce-ai avuuuut :mrgreen:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori