Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: inselaciune

Mesajde Florin Dobre » 02 Mar 2014, 00:33

LUCIAN AVRAM scrie:nea Florine , asta o fi bun bre ? :D

acest cantar este ideal pentru capsele cumparate din Iasi
:lol:
Merge la fix...ia tara la punga inainte. :?
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: inselaciune

Mesajde LUCIAN AVRAM » 02 Mar 2014, 00:43

ai grija ca acusica intra colegul sorinacio si te pune si pe tine la cantarit........capse :lol:
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: inselaciune

Mesajde perma » 02 Mar 2014, 01:00

Pe bune daca va inteleg. Intra omul sa-si spuna necazul, ba mai mult, sa avertizeze si pe altii. Si voi il luati peste picior puternic. Multi, putini, aia erau banii lui, munciti! Omul a cantarit, sau cel putin asa spune. Are o balanta electrica. Sa stiti ca exista la 50 de lei cu precizie de 0,01g. N-am dat report niciunui post in viata mea, dar pe bune ca voi ati merita. Discutiile off-topic se pedepsesc doar pentru multime? Toti ne plangem de conducatori, dar aici se merge pe aceeasi idee. Painea si cutitul sunt la mine, cine imparte parte-si face! Pai e frumos, domnilor?
Azi esti bine-sanatos si maine te lauda popa'n curte!
Omu' ie inainte de toate!
Avatar utilizator
perma
 
Mesaje: 273
Membru din: 30 Aug 2011, 17:11
Localitate: Bucuresti, stupina in Arges

Re: inselaciune

Mesajde Florin Dobre » 02 Mar 2014, 01:02

LUCIAN AVRAM scrie:ai grija ca acusica intra colegul sorinacio si te pune si pe tine la cantarit........capse :lol:

Pai ce-s prost sa le cantaresc? Le numar. :lol:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: inselaciune

Mesajde lucky5strike » 02 Mar 2014, 01:07

Incredibil la cate chestii trebuie sa fii atent, in tara asta "surprizele" nu se termina niciodata! :evil:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: inselaciune

Mesajde Florin Dobre » 02 Mar 2014, 01:09

Perma, relaxeaza-te! Chiar asta dezbatem...o metoda eficienta de contracarare a tapuitorului cu capsa pusa...pardon, cu capsa lipsa. :D
perma scrie:Sa stiti ca exista la 50 de lei cu precizie de 0,01g.

Cum arata? Chiar m-ar interesa.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: inselaciune

Mesajde perma » 02 Mar 2014, 01:15

Uite, Florine tata, aici :http://www.okazii.ro/bijuterii/cantar-bijuterii/cantar-electronic-bijuterii-0-01g-200g-a145471440. Sper sa nu se considere reclama. E mai ieftina decat ce-am zis eu. E primul link de pe google la "balanta electronica bijuterii". Deci a putut sa cantareasca?
Nu prea imi vine sa ma calmez, ca dupa cum spuneam, si eu mi-am mai luat tepe cu producatori neseriosi. Daca vine cineva si are curajul sa deschida un topic sa-si spuna pasul si e luat la misto de toata lumea, ce-o sa zica: "prost sunt eu ca am incercat sa avertizez!". Si ghici ce? Noi o sa fim urmatorii ce vom fi tepuiti!
Azi esti bine-sanatos si maine te lauda popa'n curte!
Omu' ie inainte de toate!
Avatar utilizator
perma
 
Mesaje: 273
Membru din: 30 Aug 2011, 17:11
Localitate: Bucuresti, stupina in Arges

Re: inselaciune

Mesajde Florin Dobre » 02 Mar 2014, 01:19

Perma, sorinacio a avut o reactie putin nepotrivita la adresa unui coleg...
Teapa iei o data, ca nu casti ochii. A doua oara esti vijilent.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: inselaciune

Mesajde perma » 02 Mar 2014, 01:25

Florine, eu te consider baiat de comitet deci n-o sa te imping intr-o discutie off-topic, ca tocmai ce mi-a sters alt stupar un dialog similar pe alt topic. Daca vrei, detaliem pe P.M. si niciunul nu risca sanctiuni. Bine?
Azi esti bine-sanatos si maine te lauda popa'n curte!
Omu' ie inainte de toate!
Avatar utilizator
perma
 
Mesaje: 273
Membru din: 30 Aug 2011, 17:11
Localitate: Bucuresti, stupina in Arges

Re: inselaciune

Mesajde Florin Dobre » 02 Mar 2014, 01:25

Multam de link! Daca or fi si bune la banii aia... :?

p.s. Bineeee. :lol:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: inselaciune

Mesajde nicu has » 02 Mar 2014, 09:53

suntem furati la toate magazinele din ro au aratat ce de la realitatea tv :faina, zaharul, salam , masline etc toate sunt sub 500g asa cum trebuiau sa fie astai romania :(
nicu has
 
Mesaje: 811
Membru din: 26 Feb 2011, 19:36
Localitate: caransebes

Re: inselaciune

Mesajde Ioan Guist » 02 Mar 2014, 09:59

perma scrie:Pe bune daca va inteleg. Intra omul sa-si spuna necazul, ba mai mult, sa avertizeze si pe altii. Si voi il luati peste picior puternic. Multi, putini, aia erau banii lui, munciti! Omul a cantarit, sau cel putin asa spune. Are o balanta electrica. Sa stiti ca exista la 50 de lei cu precizie de 0,01g. N-am dat report niciunui post in viata mea, dar pe bune ca voi ati merita. Discutiile off-topic se pedepsesc doar pentru multime? Toti ne plangem de conducatori, dar aici se merge pe aceeasi idee. Painea si cutitul sunt la mine, cine imparte parte-si face! Pai e frumos, domnilor?


Parma,
Hai noroc si-o vara plina!
Nu ai dreptate. Colegul cu plangerea e proaspat pe forum.La pariu ca nu o citit reglementul.O intrat sa-i "arate el lu' ala cu magazinul".Probabil o fost inselat si mai mult ca sigur nu arfi intrat acilea asa...de flori din corcodus. Insa, vorba lui Mircea (salut sefu :D ) nu suntem instanta de judecata.Ce sa facem? sa delegam un forumist sa mearga la firma respectiva si sa adune probe? Sa filmeze cu camera ascunsa? Ca sa fim siguri pe declaratia lui?
Nici nu sti cat e"plangeri" de astea au fost facute pe anunturi din partea concurentei.Asa ...sa de-a bine :twisted: Sa fie cu atitudine colegiala si ...civica.
Pe de alta parte, nu sunt dispus sa inghit orice galusca venita de la un ..."stupar" (poate ca e Putin ) ce din primele 2-6 mesaje e in plin conflict.
Anonim din PNG (papua noua guinee) venit cu plangerea la net.Sau ...direct cu scandal pete miri ce coleg, ori pe moderator si forum.NU are timp vezi Doamne sa scrie si el acolo...sunt din Madagascar regiunea macaci si vreau sa va comunic o patanie.Nuuu ! Intru si zbeng sa stie ttoata lumea ca firma x e cu probleme.De parca falimenteaza stuparimea din iasi fiinca ia capse de la firma Y.
Da...o poza un dialog, o informatie ceva ?? se poate ? a ...nu ,ca noi suntem cu ale noastre ! nu amestecam lucrurile.

Mergem inainte.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: inselaciune

Mesajde Jean Valjean » 02 Mar 2014, 10:50

perma scrie: Sa stiti ca exista la 50 de lei cu precizie de 0,01g


Sa stii ca eu chiar voiam sa aflu ce cantar a folosit.
Acum, ca s-a ajuns aici, are romanul o vorba: unde dai si unde crapa.
Destept romanul.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: inselaciune

Mesajde LUCIAN AVRAM » 02 Mar 2014, 11:19

Jean Valjean , am pus si eu boticul si am cumparat un cantar din asta ieftin ,la promotie :D , precizie de 1 gram :lol: , am cantarit ce aveam nevoie , dar parca nu prea era bine , am mers la o farmacie si surpriza , diferenta era de 8 grame :( , dar cantarul l-am luat ieftin :lol:

un cantar de precizie costa o caruta de bani , nicidecum 50 ron ;)
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: inselaciune

Mesajde Jean Valjean » 02 Mar 2014, 11:45

Pai de asta voiam sa stiu ce cantar a folosit, pentru ca la 2 grame precizia ar trebui sa fie foarte mare. Eu mai repede as fi cantarit de trei ori cate 50-100 de capse si as fi facut o medie intre masuratori, as fi avut sanse de precizie mai mari.

Mi-am cumparat la un moment dat un termometru ieftin, chinezesc si l-am fixat in spatele stupilor. Ma uitam la el, arata 16 grade, albinele nu voiau sa iasa la zbor..
In alta zi, frig de-mi dardaiau izmenele. Ma duc sa ma uit la termometru, -2 grade. Imi dau seama ca ceva e in neregula si ma duc sa vad cat indica termometrul de la masina: -11 grade.
In concluzie, e bine inainte de a face o reclamatie sa fii sigur de precizia instrumentelor de masurare, ca s-ar putea sa te insele si sa pici de papagal.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: inselaciune

Mesajde Ioan Guist » 02 Mar 2014, 12:13

De ce sa pici de papagal? Tocmai ce ai facut rost de o noua directie de reclamatie. :lol:
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori