Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Anul 2011

Mesajde ciptheman » 31 Iul 2011, 20:23

la mine e anul 2 anul trecut am facut din 10 stupi 17 roi si am trecut cu toti iarna si au dat productie,acum am 27 de familii si 17 roi facuti anul asta care au intre3 si 5 rame de puiet si fata de cei de anul trecut la data asta sunt mult mai buni eu cred ca o sa treaca iarna si o sa ierneze pe minim 5 rame indiferent de ce spun altii a,anul trecut la aceasta data nu aveam roi cu mai mult de 2 rame de puiet si totusi au irenat pe 4 si 5rame stransi bine.
Avatar utilizator
ciptheman
 
Mesaje: 298
Membru din: 25 Feb 2011, 10:06
Localitate: Buzescu-Teleorman

Re: Anul 2011

Mesajde vicpo » 31 Iul 2011, 20:35

gabi din poze am vazut ca ai o lada mare de 20 rame impartita in 4 in care poti ierna fara probleme 4 roi pe 3 rame care nu numai ca vor trece iarna dar va da si productie cu conditia sa nu uzezi albina de iernare.alt stupar si gica au dreptate ,se ierneaza pe cit mai multe rame (peste 6 dadant),dar ei au stupu cit vezi cu ochii pot uni fara probleme .Daca iernezi 2 roiuri pe 3 rame despartite cu o diafragma etansa dar care sa aiba o decupatura de aprx 10 pe 10cm astupata cu sita deasa cele 2 unitati biologice vor forma practic un singur ghem dar in care va oua 2 matci .
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: Anul 2011

Mesajde Bee Happy » 31 Iul 2011, 21:01

alt stupar scrie:Mai copii, stuparitul asta pe care-l incercati voi, cu mate lesinate pe 3 rame de puiet in august e calea sigura spre esec.


Ai ceva din exigenta profesorilor mei de matematica, din scoala generala, care ma inspaimantau.
Dar acum, am mai crescut ;) . Si nu-mi mai este frica. Pot chiar sa particip la meditatii apicole, in propria ta stupina , punand 1000 si una de intrebari. Bineinteles meditatii platite. Dar nu cu bani, ca sunt ardelean zgarcit. Gasim noi un troc. Daca nu accepti, nici o problema. Gasesc eu Alt Stupar. :D
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: Anul 2011

Mesajde bonzo » 31 Iul 2011, 21:46

In aceasta dupa-amiaza am verificat 3 din cei 5 roi ai mei. Au cate 4 rame puiet. Cele 3 rame de care vorbeam le aveau acum mai bine de o saptamana. Acum cateva zile l-am mutat pe al patrulea in alta lada si avea atunci cinci rame cu puiet. Mai ramane unul de verificat, cel cumparat, care pe 23.07 avea 3 rame, asta cu ceva ajutor. Regina cred ca este cam batrana. Voi continua sa-i stimulez, iar peste doua trei saptamani voi lua o decizie in privinta lor.
Va multumesc tuturor si va astept in continuare sfaturile.
Avatar utilizator
bonzo
 
Mesaje: 119
Membru din: 10 Apr 2011, 20:00
Localitate: Telega Prahova

Re: Anul 2011

Mesajde Adrian Galofteanu » 31 Iul 2011, 22:59

La mine era loc de mai bine.......~80 familii pe productie:
- 500 kg rapita;
- 1200 kg salcam;
- 600 kg tei.
Ma bate gandul sa iernez pe apiinvert si daca o fac atunci mai am vreo 7-800 kg de poliflora de camp cu ceva urme de FS.

Deci vreo 3 tone de miere, vreo 20 roi - un total valoric de ~35000 lei, adica mi-am facut tinta de - MIN 100 Euro VENIT/FAMILIE -

Sa auzim de bine!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Anul 2011

Mesajde cristi_vidican » 01 Aug 2011, 04:23

ciptheman scrie:da mi voie sa nu fiu de acord cu tine, am avut anul trecut roi care la acasta data aveau 2 rame de puiet si anul urmator au dat miere incepand de la rapita si acum am roi pe cu 3 rame de puiet si cred ca o sa iasa bine din iarna,parerea mea.

Aici eu sunt Toma necredinciosu. Nu am de ieri stupi si asa ceva n-am vazut si nu cred. Neajutat cu rame cu puiet, un astfel de stup NU face miere de extras la rapita. Dar, fiecare face pe pielea lui. La mine e sfanta: fiecare stup trebuie sa intre tare in iarna. Mai las cate unul ceva mai slab (5 rame) ca sa am unde muta ramele de la stupii prea tari in primavara, ca sa nu roiasca.
Cristi Vidican
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Anul 2011

Mesajde ciptheman » 01 Aug 2011, 08:53

sunt constient ca e loc de mai bine si altii(ca tine)au stupii foarte buni dar mai am pana sa ajung la performanta asta,oricum anul trecut si familiile de productie nu au iernat pe mai mult de 6 rame iar anul asta am scos aproape 1 t de miere si am facut 17roi ca tu crezi sau nu, nu e problema mea,numai bine la toata lumea
Avatar utilizator
ciptheman
 
Mesaje: 298
Membru din: 25 Feb 2011, 10:06
Localitate: Buzescu-Teleorman

Re: Anul 2011

Mesajde Adi Hodis » 01 Aug 2011, 10:24

@ Ciptheman
Hai acuma, nu mai ridica in slavi preformantele unui roi care ierneaza pe 2 intervale ... nu de alta da´ mai sintem unii care stie ce rezultate da un asemenea roi, in cazul ca trece printr-o iarna blanda ...
Iar pe de alta parte, unii chiar se va lua dupa asta si va inmulti exagerat riscand sa aiba mari regrete in iarna ...

Si eu sustin ca un astfel de roi, daca nu e ajutat cu rame cu puiet, NU poate produce miere marfa la rapitza, abia de la salcam ... asa de-o cafea doua. :D

PS
Si NU e problema mea ( s-au a lui Cristi Vidican ) daca nu credem ... ci a celor care crede ... ;)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Anul 2011

Mesajde cristi_vidican » 01 Aug 2011, 11:45

Treaba cu alergatul dupa un nr cat mai mare de stupi, stimulata de fondurile europene poate fi foarte baguboasa pe termen lung. Cunosc un apicultor (incepator) dar cu foarte multi stupi, care zilele acestea a mai facut roi artificiali. Ii trebuie numar ca sa prinda fondurile UE. Cel putin la mine, stupii au slabit foarte mult in luna iulie. Eu deja trec la unificari acolo unde consider ca trebuie. Si mai ales cand esti si incepator, si roii sunt sunt slabi, sa nu ne miram daca dau rateuri.
Fiecare cum crede, dar le recomand celor incepatori sa citeasca cu grija ce se scrie pe forum si mai ale sa ia in seama sfaturi venite de la stupari cu experienta, chiar daca ele sunt primite ca suturi. De multe ori un sut pe forum iti umple bidoanele cu miere.
Asa ca, hai la suturi! :lol: :lol:
Cristi Vidican
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Anul 2011

Mesajde ciptheman » 01 Aug 2011, 22:20

Adi Hodis scrie:@ Ciptheman
Hai acuma, nu mai ridica in slavi preformantele unui roi care ierneaza pe 2 intervale ... nu de alta da´ mai sintem unii care stie ce rezultate da un asemenea roi, in cazul ca trece printr-o iarna blanda ...
Iar pe de alta parte, unii chiar se va lua dupa asta si va inmulti exagerat riscand sa aiba mari regrete in iarna ...

Si eu sustin ca un astfel de roi, daca nu e ajutat cu rame cu puiet, NU poate produce miere marfa la rapitza, abia de la salcam ... asa de-o cafea doua. :D

PS
Si NU e problema mea ( s-au a lui Cristi Vidican ) daca nu credem ... ci a celor care crede ... ;)

nu ridic nimic in slavi spun doar ca anul trecut am plecat cu 10 familii din care am ajuns anul asta la 43 si iar miere anul trcut si anul asta 1400kg atata tot, ca voi aveti performante mult mai mari e de inteles doar sunteti meseriasi pana o sa ajung si eu unul o sa mai iernez si roi pe 4-5rame si nu invat pe nimeni sa faca asa ceva.
Avatar utilizator
ciptheman
 
Mesaje: 298
Membru din: 25 Feb 2011, 10:06
Localitate: Buzescu-Teleorman

Re: Anul 2011

Mesajde jiji » 01 Aug 2011, 23:22

va salut
si eu sant pus pe inmultire tot ca cipman am facut si eu o gramada de roi ,anul trecut am iernat 2 roiuri in aceiasi cutie fiecare pe 2 rame si au iesit dar nu sfatuiest pe nimeni sa faca asa ceva , a fost doar un experiment . eventual dc are matca tanara merge pe 3 rame dar si aici este riscant si stranse la maxim , mire nu sirop si sa fie, nu doar coronita si tratament io zic ca iese si inca ceva la roiulete pe putine rame gaura din rama sa poata albina sa se mute .
pana in iarna sper sa ii fac pe 5-6 rame pe cei mai slabi si mai e o treaba , io nu am scos miere ce au adunat cei puternici o sa o pun si la cei mai micuti o sa dau putin sirop doar pt stimulare .
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: Anul 2011

Mesajde Adi Hodis » 01 Aug 2011, 23:38

ciptheman scrie:nu ridic nimic in slavi spun doar ca anul trecut am plecat cu 10 familii din care am ajuns anul asta la 43 si iar miere anul trcut si anul asta 1400kg atata tot, ca voi aveti performante mult mai mari e de inteles doar sunteti meseriasi pana o sa ajung si eu unul o sa mai iernez si roi pe 4-5rame si nu invat pe nimeni sa faca asa ceva.

Era vorba de roi iernat/i pe 2 intervale ... in rest e ok :) daca ierneaza de la 4-5 in sus.
Parerea mea ... colonia care ierneaza pe 6-7 intervale e cel mai ... la fix ... dar sa ramanem la subiectul topicului. :arrow:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Anul 2011

Mesajde oltenasu » 02 Aug 2011, 10:15

La 1 ianuarie 2011, aveam doua familii, care iernasera si inca mai iernau pe 7 rame. In primavara am mai cumparat inca trei familii, pe cate 10 rame.
Astazi, daca trag linie, am ajuns la urmatoarele lucruri, rezultate din cele cinci familii:
- 25 kg miere de rapita
- 30 kg miere de salcam
- 35 kg miere floarea soarelui, in conditiile in care nu m-am lacomit si nu am extras deloc ramele care aveau ceva puiet capacit
- 7 roi, care s-au imperechat cu totii si sper sa imi intre in iarna destul de bine, tinand cont ca 3 i-am facut la rapita si 4 la salcam, deci timp de dezvoltare au suficient
Una peste alta, sunt foarte multumit de dezvoltarea avuta
oltenasu
 
Mesaje: 59
Membru din: 26 Apr 2011, 21:05
Localitate: Calarasi

Re: Anul 2011

Mesajde ciptheman » 08 Aug 2011, 21:33

Era vorba de roi iernat/i pe 2 intervale ... in rest e ok :) daca ierneaza de la 4-5 in sus.
Parerea mea ... colonia care ierneaza pe 6-7 intervale e cel mai ... la fix ... dar sa ramanem la subiectul topicului. :arrow:[/quote]
roi pe 2-3 intervale nu o sa iernez niciodata, eu am spus ca pe timpul asta anul trecut roii nu sareau de 2rame de puiet dar au iernat pe 4-5 intervale.
Avatar utilizator
ciptheman
 
Mesaje: 298
Membru din: 25 Feb 2011, 10:06
Localitate: Buzescu-Teleorman

Re: Anul 2011

Mesajde XXL » 09 Aug 2011, 12:22

Adrian Galofteanu scrie:La mine era loc de mai bine.......~80 familii pe productie:
- 500 kg rapita;
- 1200 kg salcam;
- 600 kg tei.
Ma bate gandul sa iernez pe apiinvert si daca o fac atunci mai am vreo 7-800 kg de poliflora de camp cu ceva urme de FS.

Deci vreo 3 tone de miere, vreo 20 roi - un total valoric de ~35000 lei, adica mi-am facut tinta de - MIN 100 Euro VENIT/FAMILIE -

Sa auzim de bine!


:lol: :lol:
...de cand se socoteste mierea de iarna ca productie?
....stimularea de toamna si primavara ai scazuto?
...30kg pe stup productie=100 euro venit :lol: :lol: :lol:
...probabil daca era mai rau
nu era asa bine
Avatar utilizator
XXL
 
Mesaje: 484
Membru din: 26 Feb 2011, 20:24
Localitate: filipesti-PRAHOVA

Re: Anul 2011

Mesajde Adrian Galofteanu » 11 Aug 2011, 00:18

XXL scrie:
Adrian Galofteanu scrie:

...de cand se socoteste mierea de iarna ca productie?
....stimularea de toamna si primavara ai scazuto?
...30kg pe stup productie=100 euro venit



Decat sa :lol: :lol: mai bine pui mana pe o carte si mai citesti:

Profit = Venit-Cheltuieli

Eu nu am vorbit de Profit ci de Venit deci nu de castig ci de cat am produs si vandut!

VENIT inseamna: marfa vanduta(miere, polen, propolis, ceara, etc) + marfa pe stoc + roi vanduti sau introdusi in stupina.
CHELTUIELI inseamna: manopera platita, transporturi, reparatii inventar, stimulatori si hrana , etc

Special nu am vorbit de Profit ca sa nu generam discutii neprincipiale........
Totusi pentru a raspunde curiozitatii unora putem sa il citam pe Domnul Gica care scria pe undeva ca pe un an se inregistreaza o cheltuiala medie de 210 lei/familie fara cheltuieli de pastoral......care la mine au fost cam de 110 lei/familie. Adunand si scazand raman 100 lei Profit/familie......e mult, e putin....

Si cu "artimetica" sunt probleme: 35000 lei(VENIT) impartit la 80 familii = 437 lei/familie - parca sunt 100 euro, nu?

Eu, decat asa :lol: :lol: as zice........... :oops:
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 21 vizitatori