Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Masura 141

Mesajde MIHAI BALS » 23 Mai 2012, 23:25

jimm scrie:Sfatul meu este sa nu-ti pierzi timpul studiind legea Contabilitatii. Mergi la cineva sa-ti explice ca nu e greu.. in 30 min intelegi care e treaba!
Faci registrele astea , iti ia maxim 30 min. Ai 2-3 facturi de achizitie, trei lulele, 3 surcele, maxim 20 minute/luna.
Depui declaratiile la timp - 30 minute/an. Esti in regula=dormi linistit si nu explici in eventualitate unui organ ca nu trebuia sa ti contabilitate!
Despre cei care nu tin hartoage.. nu stiu ce sa spun...unii poate au noroc

perfect de acord.
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Masura 141

Mesajde Mircea_63 » 24 Mai 2012, 01:31

Daca ai un PFA, II (intreprindere Individuala) sau orice alta forma, cel mai bine e sa iei legatura cu un contabil ce tine mai multe firme si sa te intelegi cu el. Chiar daca tu nu ai nicio activitate, tot trebuiesc depuse periodic declaratii. Eventual, declaratii ca n-ai activitate, dar trebuiesc depuse! De unde sa stie Statul ca tu n-ai activitate daca tu nu-i spui? Iar Statul, daca tu nu le depui, face ce stie el mai bine: da amenzi si nu face mare diferenta intre evzionistu` lu` Peste si altul care nu stie cu ce se mananca astea. Amenzile sunt mari si le poti lua moka.(adica de`a moaca, gratuit).
Asadar te intelegi cu contabilul sau contabila. Eventual accepta un borcan cu miere - sa stii ca omul ala munceste pentru tine chiar daca tu nu ai activitate- si cand ai activitate, platesti mai bine ca ai de unde!(completeaza formulare tembele in locul tau, tine socoteala cand trebuiesc depuse, sta la niste cozi uneori infernale, etc. Chiar isi merita banii)
Este cu muuult mai ieftin decat amenzile luate degeaba!

A` propos! Lazile le faceti la tamplar? Pai relatia cu fiscul se face prin contabil. Vrei bani de la Stat? Respecti regulile! Nu le stii? Apelezi la meseriasul care le stie. El stie ce registre ai nevoie, le completeaza in locul tau daca n-ai timp sau chef cu scriptologia sau nu stii sa le completezi. La urma urmei e si aia o ocupatie la fel ca si stuparitul. Ma mir ca exista masochisti care se ocupa de asa ceva (contabili).
Astia isi merita banii, bietii de ei!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Masura 141

Mesajde iulyan_milo » 24 Mai 2012, 19:17

am inclus in proiect un abrich si o remorca, am achizitionat un abrich din ucraina dar nu prea am actele, daca nu respect intru-totul specificatiile proiectului nu mai primesc transele 4 si 5?
Avatar utilizator
iulyan_milo
 
Mesaje: 112
Membru din: 02 Dec 2011, 19:44
Localitate: Tg. Carbunesti

Re: Masura 141

Mesajde adycnst » 24 Mai 2012, 19:57

asta nu stiu dar stiu sigur ca trebuie sa ai acea crestere de 30% iar in anul 3 sa ajungi la 67 de stupi si mierea vinduta....
adycnst
 
Mesaje: 278
Membru din: 10 Apr 2011, 01:51
Localitate: Bucuresti

Re: Masura 141

Mesajde balanciprian » 30 Mai 2012, 22:48

este cineva la care sa fi trecut comisia la 3 ani? tata tre sa ia transa a 4 a si nu a avut nici un control si nici la cursu' ala de contabilitate si ce mai era nu ia chemat.
Avatar utilizator
balanciprian
 
Mesaje: 131
Membru din: 18 Noi 2011, 21:47
Localitate: Sibiu

Re: Masura 141

Mesajde soicagabriel » 08 Iun 2012, 22:26

este cineva care a depus actele pentru masura 141 anul asta? eu intentionez ca saptamana viitoare sa depun dosarul pt.141.AM fost informat ca dupa ce depun dosarul luna urmatoare o sa vina sa verifice stupina si am inteles ca trebuie sa am un panou de udentificare stupina lung de 1m si lat de aprox. 50 cm pe care sa scrie nr.autorizatie nume,asociatia din care faci parte ,iar pe spate nr. de stupi.panoul asta stiti cumva il pot face eu acasa ?
ma refer daca trebuie cumparat special sau pot sa il confectionez eu acasa? trebuie scris cu litere de 10 cm..ect. ma poate ajuta cineva cu informatii despre acest panou?
si inca ceva la uneltele care le trec in proiect la sectiunea achiziti ,o sa imi trebuiaasca factura ? exemplu trec ca cumpar 10 stupi ,si eu iii fac acasa eu ,se poate?
Avatar utilizator
soicagabriel
 
Mesaje: 76
Membru din: 29 Sep 2011, 18:32
Localitate: Timisoara

Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori