Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Masura 141

Mesajde mac72ro » 01 Feb 2012, 18:37

Nu crezi ca ar fi mult mai bine ca cei care au sarcina sa controleze pe cei cu proiecte sa o faca pe bune si sa nu mai primeasca fel de fel de atentii sa inchida ochii pentru neregulile gasite la control???
Eu cunosc cazuri de stupari parati care au primit subventii, cu toate ca nu s-au incadrat in conditiile impuse,iar cei care au verificat s-au facut ca ploua.
S-a ajuns la situatia ca cei care incearca sa faca ceva serios in domeniu nu mai au loc de ceilalti care stiu sa dea numai spagi

D-l marian 67 stroe.Nu vreau sa iti sugerez ca in asemenea situatii ce spui tu exista si un telefon verde la care puteai sa sesizezi faptele de coruptie.Eu zic ca nu e bine sa fim partasi la asemenea fapte,iar cei care intradevar vor sa acceseze f.e sa nu aiba loc de smecheri.Pacat mare.
Avatar utilizator
mac72ro
 
Mesaje: 142
Membru din: 08 Apr 2011, 18:14
Localitate: VIISOARA JUD.vASLUUI

Re: Masura 141

Mesajde pngflorin » 01 Feb 2012, 22:59

mac72ro scrie:
Nu crezi ca ar fi mult mai bine ca cei care au sarcina sa controleze pe cei cu proiecte sa o faca pe bune si sa nu mai primeasca fel de fel de atentii sa inchida ochii pentru neregulile gasite la control???
Eu cunosc cazuri de stupari parati care au primit subventii, cu toate ca nu s-au incadrat in conditiile impuse,iar cei care au verificat s-au facut ca ploua.
S-a ajuns la situatia ca cei care incearca sa faca ceva serios in domeniu nu mai au loc de ceilalti care stiu sa dea numai spagi

D-l marian 67 stroe.Nu vreau sa iti sugerez ca in asemenea situatii ce spui tu exista si un telefon verde la care puteai sa sesizezi faptele de coruptie.Eu zic ca nu e bine sa fim partasi la asemenea fapte,iar cei care intradevar vor sa acceseze f.e sa nu aiba loc de smecheri.Pacat mare.



din pacate asa este, cunosc si eu indivizi ce nu au nici o legatura cu apicultura si au accesat si 141 si 112, doar ca fac parte din partidul....
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Masura 141

Mesajde mac72ro » 01 Feb 2012, 23:18

din partidul celor vopsiti portocaliu pe interior din gaura guri pina in gaura c.....i.Acesti oameni ce ne si conduc uni din ei nu vad raul din societate ei vad doar binele lor.Dumnezeu s-ai aiba in grija, ca va veni si vremea lor.Urit imi este de omul prost,iar prin natura serviciului cu multi intru in contact.
Avatar utilizator
mac72ro
 
Mesaje: 142
Membru din: 08 Apr 2011, 18:14
Localitate: VIISOARA JUD.vASLUUI

Re: Masura 141

Mesajde proapis13 » 01 Feb 2012, 23:26

Apropo de chestiile astea cu miros dubios
Zilele trecute am auzit vorbind de reprezentantul A.N.A.R.Z. in teritoriu de o circulara prin care se conditioneaza eliberarea urmatoarelor placute de identificare, de controlul celor ce s-au aplicat pe stupi impreuna cu controlul carnetelor de stupina :?
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Masura 141

Mesajde mibu » 01 Feb 2012, 23:43

NU LE DATI IDEI !!!!!!!!!!!!
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: Masura 141

Mesajde nicoleta.berbece » 03 Feb 2012, 14:28

buna ziua,
sunt un apicultor ce a accesat acest proiect,am luat si prima transa
As vrea sa transmit un semnal de alarma:concomitent cu accesarea de fonduri europene se si fura stupi.Sunt unii care considera ca acest domeniu este cel mai facil in a obtine fonduri europene dar nu au albine si isi 'procura' de la unii de la altii sau dau comanda de ...
Am spus toate acestea pentru ca eu sunt patita.Pe 1 septembrie mi s-a furat 11 stupi dintr-o remorcuta.ii dusesem la floarea soarelui la 6km de casa(pufesti vn).Am alertat politia dar degeaba....Asa ca,pe langa intocmirea proiectului, aveti grija si de stupi ca tare s-au inmultit hotii de albine...
Am scris toate acestea aici pentru ca am convingerea ca albinele mele au fost furate pentru accesare de fonduri...
Avatar utilizator
nicoleta.berbece
 
Mesaje: 15
Membru din: 03 Ian 2012, 17:59

Re: Masura 141

Mesajde proapis13 » 03 Feb 2012, 17:05

Pacat,mare pacat
Pune si tu la avatar localitatea de unde esti sa se fereasca lumea
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Masura 141

Mesajde mac72ro » 03 Feb 2012, 20:03

pentru a identifica stupi in caz de sunt furati eu am facut din tabla mai grosusoara si polizata pe o parte o matrita cu initialele mele si am stantat stupi pe interior si pe exterior cu aceste semne,cu matrita inrosita asa cum se procedeaza la animale, sper sa fugaresc hoti.dar nu se stie,hotul e hot,cel mai bine paza sau supraveghere video ca nu e scumpa.
Avatar utilizator
mac72ro
 
Mesaje: 142
Membru din: 08 Apr 2011, 18:14
Localitate: VIISOARA JUD.vASLUUI

Re: Masura 141

Mesajde proapis13 » 03 Feb 2012, 21:29

Am cea mai ieftina supraveghere video
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Masura 141

Mesajde mac72ro » 03 Feb 2012, 22:35

cred ca e o camera cu doi ochi care mananca mamaliga
Avatar utilizator
mac72ro
 
Mesaje: 142
Membru din: 08 Apr 2011, 18:14
Localitate: VIISOARA JUD.vASLUUI

Re: Masura 141

Mesajde manu8388 » 03 Feb 2012, 22:57

mac72ro scrie:pentru a identifica stupi in caz de sunt furati eu am facut din tabla mai grosusoara si polizata pe o parte o matrita cu initialele mele si am stantat stupi pe interior si pe exterior cu aceste semne,cu matrita inrosita asa cum se procedeaza la animale, sper sa fugaresc hoti.dar nu se stie,hotul e hot,cel mai bine paza sau supraveghere video ca nu e scumpa.



nu vreau sa ma bag in seama , cam cat ar costa o supraveghere video instalata la marginea unui lan de floarea soarelui? de curiozitate, sunt interesat.:)
manu8388
 
Mesaje: 180
Membru din: 06 Ian 2012, 13:54
Localitate: cotu, copalau jud botosani

Re: Masura 141

Mesajde proapis13 » 04 Feb 2012, 00:12

mac72ro scrie:cred ca e o camera cu doi ochi care mananca mamaliga

E soacra-mea fratilor,careia ii multumesc pe aceasta cale :lol:
Face ea ce face pe la ea prin curte ,dupa care da fuga in drum
si mai arunca o privire peste gard la mine
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Masura 141

Mesajde mac72ro » 04 Feb 2012, 00:15

da asa paza am si eu momentan, dar pe timpul nopti e beleaua.
Avatar utilizator
mac72ro
 
Mesaje: 142
Membru din: 08 Apr 2011, 18:14
Localitate: VIISOARA JUD.vASLUUI

Re: Masura 141

Mesajde proapis13 » 04 Feb 2012, 09:02

mac72ro scrie:da asa paza am si eu momentan, dar pe timpul nopti e beleaua.

Incearca cu ratele indiene,sunt mai bune decat un caine de paza
Fac o galagie mai mare decat gastele care au salvat Roma :lol:
Spre deosebire de caine care nu mai latra cand vad pisica vecinilor trecand prin curte
ratele o identifica ca pe un potential pericol si reactioneaza ca atare
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Masura 141

Mesajde nicoleta.berbece » 04 Feb 2012, 11:16

Eu am plecat de la albine pe la ora 22,00.Mentionez ca au fost cat de cat asigurate cu lanturi unele de altele.N-au taiat lantul(cred ca n-au putut)dar au taiat belciugele de la stupi(prin care trecea lantul).Am ceva semnalmente, dar pe unde am fost nu i-am vazut.Ma gandesc ca am fost urmarita si ,stiind ca la ei lucreaza o femeie,si-au inchipuit ca nu stau noaptea sa-i pazesc.
Avatar utilizator
nicoleta.berbece
 
Mesaje: 15
Membru din: 03 Ian 2012, 17:59

Re: Masura 141

Mesajde pngflorin » 04 Feb 2012, 16:16

in general tb cautate locuri unde poti sa lasi stupii in paza, cand nu se poate stai cu frica in san....
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori