Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Cati stupi sunt in tara?

Mesajde lucky5strike » 29 Mai 2014, 23:17

De ceva vreme ma framanta eterna nebuloasa: nr de familii de la noi...

1. Care sa fie nr de familii in tarisoara noastra? Trendul este inca pe crescator, cred ca in iulie se sare de 2 mil familii.
2. In ce masura baza melifera si polenifera a tarii ar putea sa faca fata? Pana unde ne putem intinde?
3. Orice detinator de stupi are responsabilitatea asigurarii surselor de hrana familiilor sale.

Cum venim dupa o iarna extrem de blanda, ce credeti? Nu am o dovada concreta ca statul asta... se intereseaza cumva de noi sau de conditiile in care ne zbatem sa scoatem nectarul.

Si de statistici de doi bani... sunt satul.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Cati stupi sunt in tara?

Mesajde Mircea_63 » 29 Mai 2014, 23:41

2.Daca eu mananc doi pui si vecinul niciunul, in medie am mancat fiecare cate un pui.

Au fost si vor fi zone melifere in care stuparii se calca pe picioare si zone mai modeste unde se pot obtine rezultate bune in conditiile unei incarcaturi rezonabile.

1. Normal sa cresca. Oriunde, oricand a venit vorba de albine -in mediu nestuparesc- in secunda doi s-a pomenit de fonduri. Toti nestuparii stiu ca se dau fonduri si ca se fac bani buni cu albinele. Doar e 20-25 lei kg de miere... prof Ursu face mia de euroi per stup. E pe bune, s-a dat si la televizor. :roll:

Cine mai stie cati stupi sunt? Cand se sparge bula, scad brusc vanzarile de stupi, roi si alte alea. Poate atunci vor deveni si pastoralele mai aerisite.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Cati stupi sunt in tara?

Mesajde cristi x » 30 Mai 2014, 08:49

ar fi interesant de stiut. ar fi interesanta si repartitia la nivelul tarii. ar fi interesanta si o statistica cu stupi/apicultor.
astfel de date ar fi de folos pt niste guvernanti responsabili. apicultura este o ramura a agriculturii cu implicatii majore in culturile de plante melifere, dar in primul rand f rentabila financiar si fara probleme mari in domeniul desfacerii produselor.
problema ar fi rezolvata partial daca am avea o asociatie puternica, care sa ne reprezinte in fata guvernantilor si sa ne obtina subventia pe care o iau toti crescatorii din tara (de oi, vite, capre, etc).
in urma cu circa 2 ani am trimis un memoriu ministerului agriculturii si "marelui" comisar ciolos. intr-o tara civilizata primesti macar un raspuns ca ti s-au citit tampeniile si ti se multumeste frumos. eu nu am primit nici macar un: "dute-n .... ti".
in memoriul respectiv militam pt un program national de localizare si plantare cu arboret melifer a terenurilor degradate si erodate. lucrez intr-o ramasita de uzina (cumparata de italieni) care are imprejur circa 600ha de teren cu urme de fundatii abandonate. in 20 ani aici putea sa apara o padure de salcam sau tei. la tara unde am stupii sunt o gramada de terenuri abandonate, erodate, pline de scaieti.
suntem o tara saraca din cauza oamenilor care s-au invatat sa stea cu mina intinsa. unii au facut in desert gradini, noi facem gradinile desert.
poate daca am contura impreuna un nou memoriu si l-am insotii cu cateva mii de semnaturi ne-ar auzii si pe noi cineva. eu nu am obosit inca sa ma lupt cu morile de vant, dar m-am convins ca singur nu se poate.
Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

Re: Cati stupi sunt in tara?

Mesajde TDI » 30 Mai 2014, 09:01

Numerele astea contează doar din perspectiva producţiei, respectiv preţului mierii, materialului biologic şi al producţiei. După o iarnă blândă, următoarea iarnă o să fie tragică. Fără nişte acţiuni de popularizare la nivel de ţară a activităţilor necesare pentru a scoate familiile de albine în primăvară (tratamente, hrană, populaţie), mulţi stupi o să dispară. Încă mai avem bază meliferă de acoperit. Când o să apară supraaglomerările, urmările o să fie evidente - eu personal am văzut practic.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Cati stupi sunt in tara?

Mesajde Gicuta » 30 Mai 2014, 09:15

cristi x scrie:suntem o tara saraca din cauza oamenilor care s-au invatat sa stea cu mina intinsa. unii au facut in desert gradini, noi facem gradinile desert.
poate daca am contura impreuna un nou memoriu si l-am insotii cu cateva mii de semnaturi ne-ar auzii si pe noi cineva. eu nu am obosit inca sa ma lupt cu morile de vant, dar m-am convins ca singur nu se poate.

Asa ne-a invatat comunismul: sa asteptam sa ne dea altii un salariu si o paine. E trist, dar adevarat!
Revenind, cred ca sunt peste 2 miloane de stupi, numarul fiind in crestere. Mai cred ca "industria" apicola se deplaseaza rapid catre o "bula" (ca aceea care a lovit Romania in 2008) si ca in urmatorii 2-3 ani vom asista la o crestere a pierderilor din cauza bolilor, pesticidelor si mai ales a falimentelor. Sper sa nu am dreptate!!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Cati stupi sunt in tara?

Mesajde Mishu05 » 30 Mai 2014, 09:53

Anul asta din cauza roirilor exista o crestere de minim 20% familii de albine "libere" in mediu ( nu in cutiile oamenilor) asa ca ar trebui sa le punem si pe astea la socoteala. Multe din ele nu vor trece iarna insa pana atunci se zbat pentru o farama de nectar si ele..
Daca anul asta se face miere la tei si la floare mai exista o sansa pentru mentinerea pretului la material biologic..altfel o sa cada la jumatate la primavara.
PS: Albinele au auzit si ele de fonduri si au zis sa roiasca bine de tot anul asta sa ii ajute pe apicultori sa ajunga la nr de stupi rapid. :mrgreen:
Avatar utilizator
Mishu05
 
Mesaje: 365
Membru din: 21 Feb 2011, 11:18
Localitate: Bucuresti

Re: Cati stupi sunt in tara?

Mesajde jonny_it » 30 Mai 2014, 10:09

Mishu05 scrie:Anul asta din cauza roirilor exista o crestere de minim 20% familii de albine "libere" in mediu ( nu in cutiile oamenilor) asa ca ar trebui sa le punem si pe astea la socoteala. Multe din ele nu vor trece iarna insa pana atunci se zbat pentru o farama de nectar si ele..
Daca anul asta se face miere la tei si la floare mai exista o sansa pentru mentinerea pretului la material biologic..altfel o sa cada la jumatate la primavara.
PS: Albinele au auzit si ele de fonduri si au zis sa roiasca bine de tot anul asta sa ii ajute pe apicultori sa ajunga la nr de stupi rapid. :mrgreen:


Daca o tine vremea asa eu as fi de parere ca anul acesta o sa scada nr de familii, mai bine zis la iarna multi o sa ramana fara familii. Daca vara este proasta, apicultorii nu au bani, familiile de albine nu au miere suficienta si uite asa s-au format conditiile perfecte sa moara de foame cateva mii de familii.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cati stupi sunt in tara?

Mesajde State » 30 Mai 2014, 23:30

Tocmai ce m-am intors "dintr-o zona".
Daca pana acum 1 an , erau 3 camioane pe raza a 3 comune, acum sunt intre 6 si 10 camioane pe o singura comuna. Pentru o buna parte din proprietarii albinelor , acesta este primul an in care au iesit in pastoral. Eu sunt convins ca si ultimul. Stau cu albinele prin vaioage si le baga siropel la greu. Acelasi lucru il puteau face acasa.In toamna vor fi oferte bune la masini, cutii, familii. Cel tarziu in primavara anului viitor.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Cati stupi sunt in tara?

Mesajde cristi_vidican » 31 Mai 2014, 09:14

State scrie:Cel tarziu in primavara anului viitor.

Încă nu, e prea devreme. Sunt foarte mulți care au prins ultimul tren 112 și au de apicultura câțiva ani în spate. E sunt abia la început și mai au până ajung la 200 și ceva de stupi. Încă nu s-a ajuns la maximum de stupi. Anii ce vin va crește numărul și mai mare, asta ca urmare a fondurilor trecute. Ce să mai zicem dacă vor apărea noi fonduri pentru apicultură.
E adevărat că unii din cei care au prins primele proiecte pe 112 încep să pună masca-n cui.
Dar, eu zic că încă vor mai crește efectivele.
Rezistă cine poate
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Cati stupi sunt in tara?

Mesajde Ioan Guist » 31 Mai 2014, 10:05

Si eu sunt de aceiasi parere cu Cristi.V.

Balonul, bula apicola nu e intinsa la maxim. Apicultorul din Ro duce la tavaleala mult.La asta se adauga si fondurili si speranta si nenea Ursu si Forumurile si lipsa de alternativa de multe ori .

NU ar fi nimic rau in cresterea nr de stupi.Fondul melifer sustine asta.Problemele vin din lipsa (iarasi si iara) unui adevarat loc in care sa se conceapa, traseze si implementeze adevarate politici agricole si implicit apicole.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Cati stupi sunt in tara?

Mesajde cristi_vidican » 31 Mai 2014, 16:27

Eu cresc efectivul anul acesta cu 66%. Prietenii mei, cam la fel.
Doar că anul trecut aveam 20 de stupi, cu care am scos de 3 ori mai mult ca anul aceasta. Vorbesc de perioada până la salcâm.
Doar că am muncit triplu.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Cati stupi sunt in tara?

Mesajde proapis13 » 31 Mai 2014, 19:14

ghitacusman scrie:...... MARELE LEGIUITOR ia decizii ca si cum stie ce face mama natura (stie din birou ce si cum trebuie sa faca floarea ca sa-i bage banii in buzunar :lol: )

Decizia indirecta a fost luata de Legiuitor in urma cu 4 ani cind a fost votata Legea 100/2010...veti fi surprinsi de cata perspicacitate s-a dat dovada
Si ca sa fie toata treaba oabla s-au si luat bani la greu pentru a pune in aplicare legea....abia anul asta au inceput sa fie cheltuiti...vin controalele... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Cati stupi sunt in tara?

Mesajde unincepator » 31 Mai 2014, 22:26

cristi x scrie:ar fi interesant de stiut. ar fi interesanta si repartitia la nivelul tarii. ar fi interesanta si o statistica cu stupi/apicultor.
astfel de date ar fi de folos pt niste guvernanti responsabili. apicultura este o ramura a agriculturii cu implicatii majore in culturile de plante melifere, dar in primul rand f rentabila financiar si fara probleme mari in domeniul desfacerii produselor.
problema ar fi rezolvata partial daca am avea o asociatie puternica, care sa ne reprezinte in fata guvernantilor si sa ne obtina subventia pe care o iau toti crescatorii din tara (de oi, vite, capre, etc).
in urma cu circa 2 ani am trimis un memoriu ministerului agriculturii si "marelui" comisar ciolos. intr-o tara civilizata primesti macar un raspuns ca ti s-au citit tampeniile si ti se multumeste frumos. eu nu am primit nici macar un: "dute-n .... ti".
in memoriul respectiv militam pt un program national de localizare si plantare cu arboret melifer a terenurilor degradate si erodate. lucrez intr-o ramasita de uzina (cumparata de italieni) care are imprejur circa 600ha de teren cu urme de fundatii abandonate. in 20 ani aici putea sa apara o padure de salcam sau tei. la tara unde am stupii sunt o gramada de terenuri abandonate, erodate, pline de scaieti.
suntem o tara saraca din cauza oamenilor care s-au invatat sa stea cu mina intinsa. unii au facut in desert gradini, noi facem gradinile desert.
poate daca am contura impreuna un nou memoriu si l-am insotii cu cateva mii de semnaturi ne-ar auzii si pe noi cineva. eu nu am obosit inca sa ma lupt cu morile de vant, dar m-am convins ca singur nu se poate.

da dn-u Milotoi, bunaseara,foarte bine pusa discutia sauuu intentia cu privire la albinarit si neajunsurile acestei bresle,sant de acord si semnez si eu dar sa-mi spuneti unde si cum?.O seara buna sirod bogat la albine daca se poate spune si asa.
unincepator
 
Mesaje: 203
Membru din: 09 Oct 2011, 19:27

Re: Cati stupi sunt in tara?

Mesajde Alexu » 11 Iun 2014, 18:51

In zona mea anul trecut a fost varful curbei lui Gauss, pe o raza de 1,5 km, erau 700 de familii in stationar, dar intre timp lucrurile s-au mai stabilizat cat de cat. Vara anului trecut, ne-a pus pe toti pe butuci. Ne-am pierdut cel putin jumatate din familii in mijlocul verii ( CCD sau ceva de genu, tiind sa cred pesticide/ierbicide la porumb ) . Numarul familiilor din zona s-a redus la jumatate, sunt curios ca-ti vom mai fi anul viitor ca eu in cei 20 de stupi pe care-i mai am, am bagat vreo 80kg de miere iar zahar le bag weekend de weekend si abia le ajunge sa se tina pe linia de plutire . Anul asta o sa fie interesant, se va face curat... :D




PS: Mi-e dor de perioada 2004-2010
,, Nu e problema mea ce cred oamenii despre mine . Eu sunt ceea ce sunt și fac ceea ce fac . Nu astept nimic și accept totul . Si asta face viața mult mai usoara ''
Avatar utilizator
Alexu
 
Mesaje: 132
Membru din: 03 Noi 2011, 13:05
Localitate: Mioveni Romania

Re: Cati stupi sunt in tara?

Mesajde delorin I » 11 Iun 2014, 20:22

Credeti ca se va face curat doar asa ca dispare mirajul fondurilor? Eu nu cred! Dupa cum au fost concepute, noile fonduri sunt facute pentru cei deja "saltati" din subzistenta! Ei vor avea de facut planuri si statistici si mai ales- INVESTITII IN CUTII!! Nu cred sincer ca am ajuns la 2 000 000 familii! Cu ajutorul minciunilor statistice sunt destui aceia care si-au dublat populatia de albine doar ca sa faca numarul declarativ! E drept exista si cealalta fata in care sunt destui de multi aceia care au cateva cutii in gradina/curte si nu au declarat pe nicaieri!
Acestei stari se mai adauga si haosul legislativ sau cel putin aparenta lui cultiva intentionat,- se pleaca in pastoral fara nici un fel de acte medicale sub pretextul- sustinut chiar de unii din ACA, ca daca te asezi pe teren privat nu trebuie sa te declari , inregistrezi pe nicaieri! Oare asta era sensul acelor controale medicale de pana acum? Aici e un mare punct nevralgic, poate un cui a lui Pepelea care poate arunca pe multi in zona de zbor a unora cu tot felul de boli si cine stie la ce epizotie ne putem astepta in asa fel ca numarul chiar sa nu mai conteze in final!

ecristi x » 30 Mai 2014, 07:49

ar fi interesant de stiut. ar fi interesanta si repartitia la nivelul tarii. ar fi interesanta si o statistica cu stupi/apicultor.
astfel de date ar fi de folos pt niste guvernanti responsabili. apicultura este o ramura a agriculturii cu implicatii majore in culturile de plante melifere, dar in primul rand f rentabila financiar si fara probleme mari in domeniul desfacerii produselor.
problema ar fi rezolvata partial daca am avea o asociatie puternica, care sa ne reprezinte in fata guvernantilor si sa ne obtina subventia pe care o iau toti crescatorii din tara (de oi, vite, capre, etc).
in urma cu circa 2 ani am trimis un memoriu ministerului agriculturii si "marelui" comisar ciolos. intr-o tara civilizata primesti macar un raspuns ca ti s-au citit tampeniile si ti se multumeste frumos. eu nu am primit nici macar un: "dute-n .... ti".
in memoriul respectiv militam pt un program national de localizare si plantare cu arboret melifer a terenurilor degradate si erodate. lucrez intr-o ramasita de uzina (cumparata de italieni) care are imprejur circa 600ha de teren cu urme de fundatii abandonate. in 20 ani aici putea sa apara o padure de salcam sau tei. la tara unde am stupii sunt o gramada de terenuri abandonate, erodate, pline de scaieti.
suntem o tara saraca din cauza oamenilor care s-au invatat sa stea cu mina intinsa. unii au facut in desert gradini, noi facem gradinile desert.
poate daca am contura impreuna un nou memoriu si l-am insotii cu cateva mii de semnaturi ne-ar auzii si pe noi cineva. eu nu am obosit inca sa ma lupt cu morile de vant, dar m-am convins ca singur nu se poate.
www.milotoi.ro


Domnule,
Va inteleg frustarea! Eu incerc prin discutii in acest moment sa constitui un grup de initiativa la nivel local sa plantam intr-o vale afectata de inundatii si acum de diguri- e drept partial construite dar care au cam naruit toata vegetatia in jur, PLANTE SPECIFICE UNEI LUNCI...Deocamdata nu am plantat decat asa pe blat 10 salix capreea! Am gasit persoane interesate, inclusiv un sef al unei Asociatii locale de crestere a animalelor! Doar ca mi-a explicat trebuie viza primarului, viza Apelor Romane...! Avem voluntari si o sa mai gasim. Deci am sanse in curand sa va impartasesc frustarea, dar nu am de gand sa renunt prea usor! Paradoxul- e insa altul! In zona unde am eu stupina e zona de munte! Domnul Presedinte de asociatie, medic veterinar de formatie, mi-a explicat cum e treaba cu fondurile si cu criteriile ca sa poti deconta niste bani pentru x hectare de pasune! Astfel pasunea nu trebuie sa contina arini, mesteceni- (acestia din urma mi-a explicat ca sunt chiar dovezi ale mizeriei) sau alti copaci pentru ca se scad la punctajul total! Si uite asa, nu erau destul inundatiile, digurile ca acum au aparut si niste *******, de la APIA cred, care in loc sa promoveze plantarea de copaci contra erodarii solului, mentinerii de apa in sol, ca sursa de hrana pentru albinele zonei si nu doar, PROMOVEAZA IN CONTRA PARTIDA PASUNILE FARA COPACI! Si este INSTITUTIONALIZAT! Ce parere aveti?? Cu siguranta zona Bacaului nu este un izolat in asemenea IMBECILITATI! De unde acest model? De la padurile transformate in parcuri ale Angliei? De unde toata aceasta nerozie? Un teren fara copaci produce chiar atat de multa iarba in loc? VAcile si oile nu au oare si ele nevoie de umbra vara??
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Cati stupi sunt in tara?

Mesajde perma » 11 Iun 2014, 21:01

Domnilor, problema e destul de simpla pentru mine. Vine nenea care are +500 de familii si trage in pastoral langa nenea care are +250 de familii. Nectarul e insuficient pentru albine, ce sa mai tragi surplus!? Prima iarna amandoi suplimenteaza rezerva de iernare cu sirop/zahar/maclavais. In anul doi se intampla la fel. In primavara anului trei fiecare din cei doi va renunta la o parte de familii- de obicei catre pinguini (ca mine)- care vor prapadi frumuseti de albine in prima iarna. Si uite asa se va regla "natural" populatia la baza melifera. Daca n-am ajuns inca in punctul ala, fiecare dintre cei doi neni va vinde miere si roiuri. Treaba nu mi se pare deloc complicata.
Azi esti bine-sanatos si maine te lauda popa'n curte!
Omu' ie inainte de toate!
Avatar utilizator
perma
 
Mesaje: 273
Membru din: 30 Aug 2011, 17:11
Localitate: Bucuresti, stupina in Arges

Următorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori