Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde Adi Hodis » 13 Ian 2015, 04:31

Closcutz scrie:L-a ,,facut" Iacov pe Laban la oi, in schimb Laban l-a tepuit urat de tot cu fiicele sale pt promotia 2 in loc de una; l-a muncit de i-au sarit capacele! Asa e si cu familiile de stupi luate in arenda: una din parti isi ia teapa...(de termenii intelegerii depinde in favoarea cui se trage spuza). Singura chestiune este ca in urma acestei tocmeli, iti poti pierde un bun prieten. Daca de persoana respectiva te leaga doar intelegerea cu stupii e mai simplu, de genul: ,,ce-am avut si ce-am pierdut"!

Termenii se stabilesc cu acordul fiecarei parti, ca altfel nu mai e ... intelegere. Asa ca, in momentul cand ambii sant de acord cu termenii, indiferent care sant ei ... si odata ce bat palma, asa ramane. Inainte de a bate palma, trebuie sa-si ”munceasca” mintea fiecare, la ce anume vrea. Nu dupa.

Ca nu se pot respecta anumiti termeni din cauze de forta majora, trebuie stipulat tot inainte de a bate palma si stabilit ce alternative exista in caz de ...

Si atunci nu mai e valabila vorba veche ... ,, decat cu prostul la castig, mai bine cu desteptu la pierdere”.
Pe shleau spus vine asa ... cu prostul la castig, nu-i bine, ca el vrea tot. Mai bine cu desteptu la pierdere, ca ala accepta sa amparta paguba ... s-au in caz contrar, castigul. Dar cu prostul, de e pierdere, nu-i a lui ... nimic din ea.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde irina » 28 Dec 2019, 21:35

Buna seara,
Nu s-a mai scris de ceva vreme pe-aici.....Se mai practica arendarea familiilor de albine? Mai are cineva in arenda?
Intreb pentru ca tocmai am o solicitare in acest sens si nu stiu ce sa fac. Cineva care a cumparat miere de la mine, vrea sa cumpere si cativa stupi si sa mi-i lase in grija. Nu sunt apicultori iar eu nu am nicio obligatie fata de ei. Le-a placut mierea, le-a placut apicultorul ;) si vor sa investeasca in acest domeniu.
Ce parere aveti?
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde Closcutz » 28 Dec 2019, 23:24

Eu am o ruda care ingrijeste in stupina lui stationara si stupii altor cativa cunoscuti. De fapt ei au adus cutiile, el a bagat roi in ele si acum in fiecare an le da o cantitate de miere. Cam 10 kg de miere de fiecare stup. Ei il platesc o suma anual sau ii mai aduc cate un cadou etc. dar au si posibilitatea sa-si ia stupii cand vor, numai ca nu cred ca si-i vor lua vreodata.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde Donbazil » 29 Dec 2019, 00:54

La mulți ani!

Faceți convenție scrisă...Verba volant, scripta manent!...


Re: Familii de albine arendate ??
Mesajde Donbazil » 09 Ian 2015, 21:11

viewtopic.php?f=10&t=5585&start=32
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde irina » 29 Dec 2019, 23:15

La multi ani!
Citisem topicul inainte sa pun intrebarea. Ma gandeam ca mai sunt si alte amanunte.
Am retinut ce mi-ati spus.
Cand expira intelegerea/conventia, cine decide care stupi ii revin proprietarului?
Am mai intrebat in stanga si-n dreapta printre apicultori. Putini s-ar baga la asa ceva. Mai ales cei care au o stupina asezata.
Mai analizam.....
Va multumesc pentru raspunsuri! ;)
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde irina » 29 Dec 2019, 23:17

.
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde cristi_vidican » 30 Dec 2019, 08:39

am și eu 4 stupi ai unui prieten în grijă.
Îi țin datorită prieteniei cu el.
Dar, n-aș ține stupii nimănui în arendă la mine.
Dacă vreau 10 stupi în plus îi fac foarte ușor.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde Shrek » 30 Dec 2019, 10:30

Luatul stupilor in " arenda", este ca datul banilor împrumut! Daca vrei sa strici o " prietenie", poti accepta o astfel de afacere. Dacă proprietarul nu are habar de creșterea albinelor cand iti da stupii in arendă, cu siguranta va deveni ....doctor în apicultura" cand vrei sa te scapi de el. Sa vezi ce calcule face , cu producții record de miere pe fiecare cules, n-spe roiuri pe ani, dintr-un stup, ceara vanduta, propolis, polen, mai ca te va convinge ca , de fapt, după doi trei ani, în care îi îngrijește stupii, stupina ta ii revine lui! După experienta mea( neplacuta) eu nu m-as prinde sa am grija de stupii altuia! Iar daca as vrea sa rog pe cineva sa ii îngrijească, as vorbi cu Ioan Gust! El " pare" ca se pricepe si la astfel de operațiuni! Fara nici o ironie!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3306
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde taipan » 03 Ian 2021, 10:01

zic si eu
dam in arenda familii de albine
in numar de 2oo, cu tot harnasamentul: nuclee, matcanite, centrifuga, masina descapacit, camion macara (stupi paletati)
vatra stupina in zona melifera buna si toate cele pt intretinere, exploatare.
omul vine cu mainile in buzunar dar cu un chef nebun de munca
se pricepe ori daca nu munceste alaturi de stupar pana e pregatit sa ia lumea in piept
si trecem pe hartie asa: vreme de 15 ani imi dai 10 kg miere de lada apoi raman ai lui
mie imi convine
acum voi mai taiati ori mai adaugati la ani sau la miere
taipan
 
Mesaje: 189
Membru din: 11 Feb 2015, 20:15
Localitate: Tulcea

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde RILEY » 04 Ian 2021, 18:14

irina scrie:Buna seara,
Nu s-a mai scris de ceva vreme pe-aici.....Se mai practica arendarea familiilor de albine? Mai are cineva in arenda?
Intreb pentru ca tocmai am o solicitare in acest sens si nu stiu ce sa fac. Cineva care a cumparat miere de la mine, vrea sa cumpere si cativa stupi si sa mi-i lase in grija. Nu sunt apicultori iar eu nu am nicio obligatie fata de ei. Le-a placut mierea, le-a placut apicultorul ;) si vor sa investeasca in acest domeniu.
Ce parere aveti?

Cred ca se gandeste ca la expirarea termenului sa-si revendice stupii, impreuna cu apicultor/oare ;) 4 bună
RILEY
 
Mesaje: 17
Membru din: 13 Noi 2020, 19:45

Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 11 vizitatori