Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde Donbazil » 09 Ian 2015, 22:33

Sal'tare!

Scuze pentru ca n-am precizat.
Nu, intelegerea s-a facut la echivalent miere de salcam, pentru ca pe la noi asta se cauta, e "valuta forte"...Poliflora si altele merg la Blaj...
Cel cu trei familii ia intotdeauna mierea, dar fiind si vecini de cate ori ma ajuta la cate ceva prin gospodarie, mai sar cu o rachie, sau alte mici ajutoare....
Cea cu 10 stupi ia banii - la pret de achizitie la procesator (Mates).... Ca-i mai dau eu in plus un borcan de miere cand merg sa-i duc banii (inainte de Craciun in fiecare an), e altceva.

Donbazil
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde Florin Dobre » 09 Ian 2015, 23:09

cobi scrie:Principial, cum functioneaza?

Eu am preluat intelegerea de la un stupar care a renuntat la albine.
Intelegerea este aidoma celei descrise de nea Vasile....stupii lui nu mor dar nici nu roiesc. Miere 1 galeata(15 kile)/cules...daca se face.
Asa am preluat intelegerea, nu am fost eu ovreiul. :)

Se trece salcamul...vine omul cu galeata sa o umplu. Daca nu se face, nu vine. Dupa f.s. vine iar omul cu galeata. :D
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde traian » 10 Ian 2015, 00:08

Incepe sa fie interesanta ideea.Donbazil da 7kg miere salcim,Florin15.Sa zicem echivalentul la 200lei/fam, lazile arendasului.Eu as prefera sa dau in arenda,decit sa iau in aceste conditii.Problema-i daca le primesc inapoi(dupa expirarea contractului),la fel de sanatoase si de populate.
traian
 
Mesaje: 134
Membru din: 24 Feb 2011, 23:04
Localitate: jibou salaj

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde Florin Dobre » 10 Ian 2015, 00:25

Sa ne intelegem...am zis galeata, nu galeti. :)
15 kile total. Adica 1,5 kile/stup/cules.
Omul e multumit ca mananca o miere curata si are familiile la pastrare.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde popik50 » 10 Ian 2015, 00:34

Ai facut o afacere buna Florin,dar, problema se pune daca din cine stie ce motive iti mor albinele, la treaba asta cat se da?... ;)
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde Florin Dobre » 10 Ian 2015, 01:07

Intelegerea n-am facut-o eu, am preluat conditiile doar. Stuparul cu pricina m-a intebat daca ma bag sa preiau intelegerea si am fost de acord.
Daca ar muri toate vrei sa zici? As baga mana in buzunar si le-as plati la pretul pietei.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde cristi_vidican » 11 Ian 2015, 13:40

Donbazil scrie:Cantitatea de miere, am stabilit-o dupa cata branza da si ciobanul din sat la cei carora le ingrijeste oile - de cativa ani constant 7 kg/cap....

Aseară, în timp ce mă chinuiam să-mi culc fata, care nici cum nu adormea, mă gândii la cele 7 kg/stup.
Am făcut un calcul și să vezi ce ideea a ieșit.
O investiție mai profitabilă ca aceasta nu există.
Cumpăr 50 de roi (10.000 lei), într-un an îi fac stupi și ți-i dau matale în anul următor în arendă.
Mă mulțumesc cu 100 lei /stup/an. :D
Mai fac astfel de înțelegeri cu încă 9 apicultori pricepuți și am câte 50 de stupi dați la 10 stupari, care îmi dau fiecare câte 1000 euro /an, adică 10.000 euro/an. ;)
Am uitat să spun că banii i-am luat de la bancă și în 3 ani îi dau înapoi și rămân pe profit.
Las stupii la stupari până mor eu. Când mor, stupii le rămân lor moștenire.
Doar că niciun stupar nu ar vrea să facă asta pentru mine. :(
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde B.K » 12 Ian 2015, 09:57

Care credeti ca ar fi suma sau cantitatea corecta per familie de albine , tinand cont si de munca stuparului si de investitia proprietarului de stupi? Sa presupunem ca mi-ar da cineva 50 de stupi sa ma ocup de ei de la A la Z , de la cheltuieli de transport in pastoral pana la tratamente.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde cobi » 12 Ian 2015, 10:02

Florin Dobre scrie:
cobi scrie:Principial, cum functioneaza?

....stupii lui nu mor dar nici nu roiesc. Miere 1 galeata(15 kile)/cules...daca se face.

Se trece salcamul...vine omul cu galeata sa o umplu. Daca nu se face, nu vine. Dupa f.s. vine iar omul cu galeata. :D


In 2014 cate galeti ai dat? :D

P.S. Anul asta: stupi am (cred, adica albine), galeti chiar mai multe...te bagi? :D
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde Florin Dobre » 12 Ian 2015, 10:46

O galeata la f.s.
Nu ma mai bag...vreau sa am doar oile mele. ;)
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde Closcutz » 12 Ian 2015, 19:43

BeeeK scrie:Care credeti ca ar fi suma sau cantitatea corecta per familie de albine , tinand cont si de munca stuparului si de investitia proprietarului de stupi? Sa presupunem ca mi-ar da cineva 50 de stupi sa ma ocup de ei de la A la Z , de la cheltuieli de transport in pastoral pana la tratamente.

Cantitatea de miere corecta? Cred ca e cea mai sensibila parte a taraseniei...Cand se face miere multa nu-i bai, desi nu-i exclus sa nu inceapa vreo cearta. Da atunci cand ai un an ca 2014, ce faci nene cu intelegeri de genul? Te duci in piata cu galetile sa le umpli pt stapanul stupilor? Anul 2014 a reusit sa strice toate intelegerile de genul asta din zona mea.( Am un prieten mai in varsta, care m-a ajutat cand am debutat in apicultura; imi arata in anii trecuti cu satisfactie o parte de stupina care era a rudelor si prietenilor( un medic, un director de-al fiului, o sora,etc) Anul asta le-a spus sa vina sa si-i ia! E de inteles...omul pensionar, dar in putere, a fost toata vara la munca printre stupi si nu cred ca a reusit sa faca mai mult de 4500 lei de la peste 100 de stupi(in stationar ce-i drept). Asta-i adevarul cu banii care zboara. La ce pensii au batranii el n-a cracnit...atat a dat Dumnezeu, asta a fost anul, asta e...dar a mai taiat din ,,stupii arendati" ca n-a iesit prea bine.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde B.K » 12 Ian 2015, 21:22

Daca ar fi 7 kg per familie , ti se pare mult Closcutz ?

PS : 7 kg miere de orice fel , nu doar de salcam
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde Donbazil » 12 Ian 2015, 21:51

cristi_vidican scrie:
Donbazil scrie:Cantitatea de miere, am stabilit-o dupa cata branza da si ciobanul din sat la cei carora le ingrijeste oile - de cativa ani constant 7 kg/cap....

Aseară, în timp ce mă chinuiam să-mi culc fata, care nici cum nu adormea, mă gândii la cele 7 kg/stup.
Am făcut un calcul și să vezi ce ideea a ieșit.
O investiție mai profitabilă ca aceasta nu există.
Cumpăr 50 de roi (10.000 lei), într-un an îi fac stupi și ți-i dau matale în anul următor în arendă.


Mă mulțumesc cu 100 lei /stup/an. (


Sal'tare!
Cristi Vidican, pe bune? te multumesti cu 100 de lei pe an?....Mai gandeste-te!....Ia vezi ca vin cu camionu' si-ti iau stupii din batatura...Vedem care-si musca unghiile pe urma...
Intr-o afacere trebuie sa tii cont si de chestiile care se spun, dar si de cele care nu se spun "public", asa ca, daca om avea oleaca de vreme sa ne vorovim, poate o sa vin cu precizari "de finete"..... :lol:
Gandeste-te ca tu, ca stupar trebuie sa-ti faci treaba si ti-o faci oricum si cu 30 de familii si cu 130 sau 230 - singur. Apoi mai gandeste-te ca poate ai un proiect si cei care vin in control trebuie sa numere ceva ca altfel e bai mare.....Sa-ti mai spun si ca un stupar - care se pretinde ca nu-i carpaci ci meserias ( scuze, nu-i cazul meu, da' zic), mai scoate si alte produse in afara de miere prin diversificarea productiei apicole si se descurca - chear si intr-un an nasol.
Eu am invatat de la comunisti sa calculez totul in "Unitati conventionale miere", da astea e grele pentru unii...
Ar mai fi de cuantificat si faptul ca beneficiarul este multumit cu cat primeste si asta nu-i de colo ca-ti creste prestigiul.....
Mai am, da' nu ma tragi tu pe mine de limba ca-s "secret profesional"...Ti-am mai zis ca am si putin sange de ovreu. Shalom!:P :lol: :idea:
Sal'tare!
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde Closcutz » 12 Ian 2015, 22:32

BeeeK scrie:Daca ar fi 7 kg per familie , ti se pare mult Closcutz ?

PS : 7 kg miere de orice fel , nu doar de salcam

Daca ai tehnica apicola : camioneta/camion, rulota, zona macar medie( insemnand doua culesuri bune si un al treilea eventual sau unul foarte bun si doua medii),ai cu ce extrage, traiesti numai din apicultura si n-ai destule familii sau te-ai hotarat sa o apuci pe drumul asta(deci ai timp berechet), 7 kg pe an/familie, ar merge(daca vrea numai salcam iar zona nu-i la superlativ e chair paguboasa treaba, daca accepta rapita si fls e o varianta acceptabila.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde Donbazil » 12 Ian 2015, 23:22

Sal'tare!
Pe langa conditiile strict tehnice, cele menegeriale conteaza......Ia vezi de ce:

Facerea - Fii lui Iacov.... :idea: :idea: :idea:
..."27. Laban insa i-a zis: "De am aflat har inaintea ta, mai ramai la mine! Caci vad bine ca Dumnezeu m-a binecuvantat prin venirea ta".
28. Apoi a adaugat: "Spune simbria ce voiesti si-ti voi da-o!"
29. Iacov insa i-a raspuns: "Tu stii cum ti-am slujit si cum sunt vitele tale, de cand am venit eu la tine;
30. Caci erau putine cand am venit eu, iar de atunci s-au inmultit si te-a binecuvantat Dumnezeu prin venirea mea. Cand insa am sa lucrez eu si pentru casa mea?"
31. Raspunsu-i-a Laban: "Ce sa-ti dau?" Si Iacov a zis: "Sa nu-mi dai nimic. Dar de faci ce-ti voi spune eu, voi mai paste si voi mai pazi oile tale.
32. Sa treaca astazi toate oile tale pe dinaintea noastra si sa despartim din ele orice oaie pestrita sau tarcata sau neagra, iar dintre capre cele pestrite sau tarcate: aceea sa fie simbria mea.
33. Credinciosia mea va raspunde pentru mine inaintea ta maine, cand vei veni sa-mi statornicesti simbria: tot ce nu va fi baltat sau tarcat intre caprele mele si tot ce nu va fi tarcat sau negru intre oile mele se va socoti ca furat de mine".
34. Zis-a Laban catre el: "Bine, sa fie cum zici tu!"
35. Si a ales Iacov in ziua aceea tapii cei vargati sau pestriti si toate caprele baltate sau tarcate, toate cate erau cu cit de putin alb, si toate oile tarcate sau negre si le-a dat in seama fiilor sai.
36. Iar Laban a hotarat ca departarea intre dansul si oile lui Iacov sa fie cale de trei zile. Si a ramas Iacov sa pasca celelalte oi ale lui Laban.
37. Dupa aceea si-a luat Iacov nuiele verzi de plop, de migdal si de paltin, si a crestat pe ele dungi albe, luand de pe nuiele fasii de coaja pana la albeata nuielelor.
38. Apoi punea nuielele crestate in jgheaburile de adapat, ca, venind sa bea, oile sa zamisleasca inaintea nuielelor din adapatori.
39. Si zamisleau oile cum erau nuielele si fatau oile miei pestriti, tarcati si negri.
40. Iar mieii acestia ii alegea Iacov si punea inaintea oilor lui Laban numai tot ce era pestrit si tot ce era negru; dar turmele sale le tinea despartite si nu le amesteca cu oile lui Laban.
41. Afara de aceasta Iacov, cand zamisleau oile cele bune, punea nuiele pestrite in adapatori inaintea lor, ca sa zamisleasca ele cum erau nuielele;
42. Iar cand zamisleau cele rele, nu le punea nuielele si asa cele ce se cuveneau lui Laban erau slabe, iar cele ce se cuveneau lui Iacov erau voinice.
43. De aceea s-a imbogatit omul acesta foarte, foarte tare, si avea multime de vite marunte si vite mari, roabe si robi, camile si asini.

Se pare ca nu prea stiau ei genetica, dar menegementul afacerilor.....
Sal'tare!
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde Closcutz » 13 Ian 2015, 00:35

L-a ,,facut" Iacov pe Laban la oi, in schimb Laban l-a tepuit urat de tot cu fiicele sale pt promotia 2 in loc de una; l-a muncit de i-au sarit capacele! Asa e si cu familiile de stupi luate in arenda: una din parti isi ia teapa...(de termenii intelegerii depinde in favoarea cui se trage spuza). Singura chestiune este ca in urma acestei tocmeli, iti poti pierde un bun prieten. Daca de persoana respectiva te leaga doar intelegerea cu stupii e mai simplu, de genul: ,,ce-am avut si ce-am pierdut"!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori