Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Familii de albine arendate ??

Mesajde Mihnea 97 » 29 Noi 2014, 09:53

Zilele trecute cineva mi-a propus sa am grija de stupina lui. Nu stiu cum se procedeaza in cazul de fata.
Alta persoana mi-a spus ca ar exista varianta arendarii stupinei , o idee buna zic eu.
Dar cum se calculeaza arenda? Daca poate cineva sa-mi dea o idee sau un sfat , ar fi bine venita.
Multumesc.
" Impotriva prostiei Zeii insisi lupta in zadar..." ( Schiller)
Avatar utilizator
Mihnea 97
 
Mesaje: 58
Membru din: 04 Iul 2014, 09:17
Localitate: Tulcea

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde Mircea_63 » 29 Noi 2014, 09:59

Stabiliti ce trebuie sa predai la si pana la incheierea "arendarii".
Cate familii in plus, cata miere, starea stupilor etc

Mierea o stabiliti ori exacta indiferent de an, ori procentual din productie= mai corect, dar presupune incredere.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde alin75 » 29 Noi 2014, 10:17

A lasa o stupina pe mana cuiva, inseamna niste riscuri pe care eu proprietar de stupina mi le asum, dar in acelasi timp faptul ca cel care se ocupa de stupina are ceva experienta. Nu cred ca cineva minim 10 ani de apicultura in spate nu poate sa isi aprecieze munca!

Numai bine,
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde un OM » 29 Noi 2014, 10:33

Ce experienta in apicultura are stapanul stupilor, dar arendasul?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde un OM » 29 Noi 2014, 10:37

Un avocat imi cere parerea. Avea neste banuti si tot auzindu-ma vorbind de stupi vrea sa investeasca. Voia apoi sa-i arendeze. L-am dezamagit in urmatoarele doua minute.
Orice intelegere depinde de caracterul celor care fac respectiva intelegere. La placinte se inteleg mai toti, ce te faci cand raman posmagii?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde cristi_vidican » 29 Noi 2014, 11:04

Având în vedere situația actuală din apicultură, nu aș lua niciodată o stupină în arendare. Forte rar îmi moare câte un stup iarna, dar n-aș risca.
Am niște stupi ai unui prieten în grijă pt că e plecat din țară. Dar, parcă niciodată nu-i mulțumit. Mai ales că în primul an în care am avut grijă de ei am avut o producție dublă decât fac de obicei, iar el are acel an ca referință.
Dar, mergem mai departe că suntem prieteni.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde Ioan Guist » 29 Noi 2014, 12:07

Arenda nu are treaba cu omenia. Si nici invers.
Daca la prima se fixeaza pe hartie o plata ce reprezinta de regula un procent sau o suma fixa, la a doua , vorbim de o intelegere intre doua persoane bazata pe incredere .

Sa arendam stupi este ca si cum am arenda porcii sau puii de crescatorie pe durata a 5 ani.Ori graul si rapita la germinare Se pot arenda de ex lazile sau centrifuga.Materialul viu (asta mai si moare si nu e "vesnic " ca si terenul agricol) nu se poate arenda ci incredinta unei persoane in scopul pastrarii in parametri, in scopul obtinerii de profit, in scopul inmultirii, sau in scopul restartarii pe alte baze genetice sau de sanatate.Orice combinatie intre acestea este perfect valabila.

In lumea stuparilor exista multe forme de colaborare.De la transport, extractie de miere, barter la matci si lazi si pana la imprumuturi si donatii.
Nimic nu functioneaza , nu rezista in timp fara o minima incredere.Daca nu putem integra in intelegere acest deziderat, sa lasam balta orice actiune orice fel de combinatie.E muuult mai profitabil de ambele parti.

Cand vorbim de o ontelegere intre apicultori se cheama ca fiecare este constient de riscurile ce apar din acest demers.
Nu e usor sa-ti iei stupii din curte si sa-i duci la altcineva.Nu hartie, nu notar, nu ruda de sange, nu martori , nu ...nimic. Nu mai ai stupina ci o intelegere. :roll:
Nu e usor nici sa te trezesti in curte cu o stupina la care nu-i moare nici-o matca , nu se inbolnaveste, nu se sufoca, nu sta fara cules si produce in orice situatie.Si care pe deasupra functioneaza mai bine ca si a ta. :roll:
Am fost parte in ambele situatii.Cunosc ambele fatete.Fara incredere nu exista intelegere de nici-un fel.

Fiinca este greu sa "masori" corect o stupina si s-o expui pe hartia de la notar, fiinca este greu sa estimezi corect un profit si sa-l imparti, apicultorii sunt nevoiti sa se inteleaga si sa lege pe baza de incredere si frica de Dumnezeu, legaturi ,schimburi, ajutor si relatii in branse.Ce stiu sigur e ca orice "arendare " reusita naste relatii interpersonale trainice si de durata.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde lucky5strike » 29 Noi 2014, 12:46

Nu poate fi bataie de cap mai mare decat sa iei in arenda stupii altuia.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Familii de albine arendate

Mesajde igo1 » 29 Noi 2014, 13:53

Eu vreau sa închiriez de la cineva 10 fam de albine în sezonul activ. Credeți ca e o idee buna? Câți bani ar trebui sa îi dau? Vreau sa fiu corect. Dar și el.
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

Re: Familii de albine arendate

Mesajde geangu » 29 Noi 2014, 14:04

Ce vrei sa faci cu ele ?
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: Familii de albine arendate

Mesajde geangu » 29 Noi 2014, 14:14

Exista atatea riscuri incat e imposibil sa anticipezi un profit anume, din contra, este posibil sa mai vii si cu bani de acasa.Apicultura nu este o investitie pt. un an, este o investitie pe termen lung si cu multa bataie de cap.
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: Familii de albine arendate

Mesajde CATALIN » 29 Noi 2014, 14:14

daca si albinele au ajuns sa se inchirieze....e pe aproape sfarsitul lumiiiii

aaaaa sau.....

iti inchiriez eu...stiu sigur ca eu pot scoate 20kg miere pe stup la fiecare cules SI-
FAC 3 SALCAMURI
TEI
RAPITA
FS
MENTA
PLUS GARANTII ALBINA SI LADA...?? BAM BAM
DAMI 20MIL PE BUCATA IN IN PRIMAVARA SI IN TOAMNA TE ASTEPT CU EI INAPOI PE TOT ATATEARAME PE CAT TII I-AM DAT
nu mai pun polenu propolisu,veninu sau roisori e castigu tau
ce zici igo facem??
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde teinegru64 » 29 Noi 2014, 15:23

Daca e contract ...beleste ochii.Cunosc multi incepatori care stiu doar o formula...20 rame x 3 kg miere x 5 culesuri = :lol: :evil: :roll: :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde Augustin78 » 29 Noi 2014, 15:33

teinegru64 scrie:Daca e contract ...beleste ochii.Cunosc multi incepatori care stiu doar o formula...20 rame x 3 kg miere x 5 culesuri = :lol: :evil: :roll: :lol:


Salut.
Acum intervin si eu....dar dca este un an dificil ca acesta...20 rame x 1kg x 5culesuri(teoretice)ca practic..doar voi stiti.

Numai bine.
ps:la mine e primul an...acum s avad cu cati ies in primavara.
doamne ajuta.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde Dila Daniel » 29 Noi 2014, 15:58

Un stup populat,estimat fiind in orice zi a anului,nu mai este acelasi din secunda urmatoare estimarii lui!
Deaceea este imposibila o apreciere corecta de incheiere de "contract"ferm.

Dupa parerea mea,singura situatie mai "de inteles" in cazul unei arendari de stupi este aceea cand cel care ii da,nu poate avea grije(din varii motive ca boala,lipsa timp,lenea,nestiinta) temporar de ei.
Atunci,el se poate multumi ca ii are intretinuti si"in viatza" pe toti(peste 1,2,3...ani)...rame si regine si chiar lazi schimbate la timp,hrana si igiena buna in ei...
Iar tu care i-ai luat,sa ai profit pe munca ta,si in anii buni, sa ii dai si lui ceva miere din profitul tau net...daca exista...

Altfel,singurul motiv pentru care un apicultor va da stupi spre inchiriere/arenda,este numai daca scoate de la tine, cel putin cat scoate el profit net din acei stupi, dar...pe spatele tau!
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Familii de albine arendate ??

Mesajde CATALIN » 29 Noi 2014, 16:10

Altfel,singurul motiv pentru care un apicultor va da stupi spre inchiriere/arenda,este numai daca scoate de la tine, cel putin cat scoate el profit net din acei stupi,dar...pe spatele tau!

triiiinnncc ;)
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Următorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori